| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Böyle Başa
Zafer Diper
Yıllarca önce Almanya’dayım turnede.. Bulunduğum kentte bir Türk Tiyatrosu var. Oradaki arkadaşlarla söyleşiyoruz; bir dertliler bir dertli; önceki yıl devletten 500.000 mark almışlar da şimdi 300.000 marka inivermiş verilen destek tiyatrolarına ki onlar üzüledursun şaşkınlıkla yutmuşum ben küçük dilimi, kalakalmışım..

Yapmaz mıyım bir hesap kitap hemencecik oracıkta ve karşılaştırmalı çıkmaz mı şu sonuç ortaya: Almanların azınlıktaki yabancı bir tiyatroya verdikleri para, tüm özel tiyatrolara dağıtılan destek denli neredeyse o yıllar, Türkiye’de Kültür Bakanlığı’nca.. Yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığı mı demeli? Bir dönem ayrıydılar “kültür bakanlığı” olarak, sonra bir dönem birleşiverdiler “turizm bakanlığı”yla ki şimdi de öyle: Kültür ve Turizm Bakanlığı..

Bu ikilinin bir çatı altında birleştirilmesi ne mene bir iştir, nasıl bağdaşır içerikleri ve işleyişleri, üzerinde tartışmaya bile değmez.. Belki yüzölçümü küçük bir ülke olarak ele alındığında geçerli olabilecek bu yaklaşım Türkiye gibi büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke için geçerli olamaz.. Ama kültürün yaşamsal bir konu olarak algılanmaması nedeniyle bir başka bakanlığa sürgüne gönderilmesi de hiç yadırganmaz kimilerince..

Halkım zaten ilgilenmez bu konularla; ardından koşuşturduğu, kitleselleştirdiği ayaktopu (futbol) başta olmak üzere sporun yayılgan (popüler) diğer dallarıdır ölüp bittiği.. Durum böyle olunca, o oylara yakın durur siyasal erk yapısı gereği ve dağıtır ödüllerini..ve sepettopçulara (basketçilere) 28 milyon TL'lik çek verir..

Özel tiyatrolara devlet desteği adına 3.000.000.-TL. dağıtılırken, sepettopçulardan yalnızca ikisine veriliyor bu para.. Tüm özel tiyatrolar, iki sepettopçu ediyor yani.. Basından: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, FIBA 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 2. olarak gümüş madalya kazanan Türk Milli Basketbol takımını Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti. Kabulde Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ta hazır bulundu. Konuşmasının başında 12 Dev Adama başarısından dolayı teşekkürlerini sunarken, yoğun referandum çalışmalarına rağmen milli takımın yanında olmaya çalıştıklarını söyledi..”

Sanatçıların ne zaman yanında olacaksınız, diye de bir sorum yok hani.. Bir yurttaşımızın verdiği demeçte yatıyor nedeni çünkü: “Helal olsun. Bu paraları kıskanıp basit basit yorum yapanları anlayabilmek mümkün değil. O çocukların bu başarıyla Türkiye'ye getirisi yanında aldıkları para bahşiş gibi kalır! Bilmem anlatabildim mi? “

Bilmem, anlatabilemedin arkadaş.. Türkiye’ye getirisi ne imiş anlayamadım kusura bakma.. Hem böyle küçük bahşişleri(!) bir de sanatçılar görse de sonra tartışsak getirisini götürüsünü.. Efendim?.. Sanatçı da ne, kim mi?..

Sana şimdi nasıl bilmem anlatabilecem mi bunu.. der iken, bir oyuncu, “oyuncular yavşaktır” gibi bir söz atıyor ortaya.. Neden şuna buna siyasal erke ve hak edenlere bir dil uzatma olmuyor da, kendi mesleğindeki bireylere, oyunculara yöneltebiliyor bu türde bir aşağılamayı bu kişi, bilinmez, her ne herze ise.. Eh, biz de sanatçılar, bu birliktelikle(!).. Böyle başa böyle tıraş yani…

Zafer Diper

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Mesut Ünaş - ( 9/24/2010 )
Sayın Zafer Diper
Devlet tarafından basketbolculara verilen ödül uluslararası arenada başarı kazanan tüm sporculara veriliyor. Güreşte zafer kazanan da ödülünü alıyor, futbolda kazanan da halterde kazanan da. miktarları bilmiyorum.

yazınız haluk bilginerin sözlerini doğrular nitelikte bence.
hiçbir uluslararası başarı kazanmadan bu alanda verilen bir ödülle her yıl bence gereksiz yere tiyatroculara havadan verilen paraları karşılaştırmanız ne kadar tuhaf. haluk bilginer de diyor ki, siz başarılı işler yapın önce. haksız mı şimdi?

saldırmak için sormuyorum, sadece tartışmak için soruyorum. bu yıl aldığınız devlet yardımı ne kadar bilmiyorum, diyelim 40bin lira olsun. bu 40bin lira karşılığında 40bin liralık ne yaptınız, ne döndürdünüz acaba? mesela toplam kaç kişi izledi oyununuzu?


Göktay BAKAN - ( 9/24/2010 )
Sayın Mesut Ünaş
Bilmiyorum ne kadar tiyatro izliyorsun (ki yazdığından hiç izlemediğin anlaşılıyor)Tiyatro ile kültür kazanırsın ve inanıyorum ki ustalardan izlediğin bir sahnede verdiğin üç kuruşun karşılığında ödediğinin kat be katı ders alırsın .
Türkiyede popüler sporlara verilen primlerle ilgili olarakta ülkemde memura emekliyeüç kuruş verecek bütçe bulunamazken emeklinin banka kuyruğunda can verdiğini insanların çaresizlikten(KÖY olarak) organlarını sattığı bir ülkede 28 milyon tl ye 5 fabrikanın kurulup en az 5000 istihdam yaratılıp ve yine en az 15000 kişinin yaralanabileceği bu parayı sıfr popüler diye dağıtmanın ne kadar doğru olduğunu anlamanızı isterim
tiyatronunda bir hazine olduğunu.kültür olduğunu ,sosyalleşmek ve bilinçlenmek olduğunu bildiğimiçin 40 bin lira ile 28 milyon tl arasındaki mukayeseyi ben yapabiliyorum umarım sizde yapabilirsiniz
saygılarımla.


inan ambarkütük - ( 9/24/2010 )
Sevgili mesut bey. Uluslar arası arenada başarı kazanmanın bu denlü önemsenmesi efsaneleştirilmesi nedendir? Bu başarı en azından senin hayatına ne katmıştır? Yaşam standardın mı yükseldi? Maaşın ne kadardır bilmem ama, artış mı gösterdi? çocukların var mı bilmem ama, çok daha iyi bir eğitim sisteminde mi yetişmeye başladı? Trafik sorunun mu çözüldü? Bu sayede çok daha özgür bir ülkede mi yaşamaya başladın? Onca yolsuzluk sona mı erdi? 28 milyon tl ye doğuda kaç tane okul yapılır sen hesapla. kaç fabrika ile orada yaşayan insanların yaşam sıtandardı gelişir sen söyle. Bütün bunlarla birlikte, doğuda yine efsaneleştirilen PKK veya yine ismi geçen o örgüte indirgenen Kürt Sorunu diye bir şey kalır mı sen düşün. Milliyetçi olmak nedir allah aşkına! Gerçek milliyetçi futbol yada basketbolda yada her neyse, diyer milliyetlerden çok daha iyi olduğumuzu görünce sevinmek mi, yoksa ülkemizin bunca sorunlarını görüp üzülmek mi? Bu sorunların çözümü için çaba harcamak mı? İnsanın canı pahasına! Madem bizim bu kadar çok paramız var, PKK’ya ateş püsküren hiç bir politikacıya inanmıyorum. madem bu kadar paramız var, insanların sigortasız çalıştırılmasına üzülen politikacılara inanmıyorum. Onca öğretmene okul bulamayan kadro açmayan politikacılara inanmıyorum. o kadar çok paramız varken, sayıları birkaç bini geçmeyen sokak çocuklarının sokaklardan kurtarılamadığana inanmıyorum! Bunca dert dururken, milli basketbol takımının dünya ikincisi olmasına sevinen Türkiye vatandaşlarına inanmıyorum. Kendi ülkesinde, insanları daha iyi yaşayabilsin diye canını dişine takan, onca eziyete katlanan sanatçılarını bunca küçümsemek neyedir. Zafer Diper ve onun gibi sanatçıların onlarca yıldır verdiği mücadeleyi görmezden gelerek küçümsemenin amacı nedir bilmiyorum. Ülkemizde spor da, sanat da eğitim de gelişmeli. Başarıları hiçe saymıyorum. Ama ülkede ayrımcılık bir başladı mı, sonunu almak çok zordur.

Mesut Ünal - ( 9/24/2010 )
Ben aklıma gelenleri art arda sıralayıp konudan sapacak değilim. 28 milyon dolar gibi minicik bir para ile terör sorununu çözenlere gülmekten fazla yapacak birşey yok.

ben konumuza geri dönüyorum ve diyorum ki basketbolculara verilen paranın haklı veya haksızlığını bırakıp zafer beyin istediği desteğin ya da tüm tiyatrocuların istedikleri maddi desteğin haklı olup olmadığını tartışalım.
neyin karşılığında ne için para istiyorsunuz, karşılığında ne vaad ediyorsunuz diyorum?
mesela 10bin lira yardım alıp 10bin kişiye oyun oynuyor musunuz yoksa 100-200 kişide mi kalıyor seyirci sayınız?
yani devlet bir koltuk için size kaç lira veriyor?
bunu neden veriyor? zaten şehir ve devlet tiyatrosuna dünyanın parasını aktarırken diğer tiyatroculara neden paralar dağıtıyor.

hükümeti eleştirecekseniz buyrun rakamlarla konuşun!


Sinan Bengier - ( 9/24/2010 )
sanat yapmak için para isteniyor kardeşim mesut,dünyanın her yerinde sanata yatırım yapıldığı gibi bu ülkede de yapılsın istiyoruz,bu ülkede sürekli bu ülkeyi yıkmaya uğraşan kişilerin senelerdir dikkatini çektiği şeylerin şimdi ülkenin başına siyasal bir bela olduğu için bu parayı istiyoruz,bunları söylediğimiz için her oyunumuz yasaklandığı ve mahkemelerde ’’vatan haini’’ gibi yargılandığımız için istiyoruz,bizi vatan haini gibi görenlerin şimdi oyunlarımıza gelip sizi seyrederek büyüdük diyerek iki yüzlülük yaptıkları için istiyoruz,siyasi politikalarla üstümüzdeki vergiler arttırılıp,salonlar kapatıldığı bizi sinema salonlarının kucağına ittikleri için istiyoruz,bu politikaların sonucunda tüm salonu doldurduğumuz halde tüm geliri salon sahibine bırakıp çıktığımız için istiyoruz,bu siyasi politikalar sonucunda güzel kardeşim sen ve senin gibi binlerce ülkesindeki sanat yapanların çoğalmasından duyduğumuz kaygıdan dolayı istiyoruz,verilen 10 bin lirayla sadece dekor yapılabildiğini biliyor musun,buna rağmen bir çok tiyatronun,gençlik tiyatroları dahil senin dediğin rakamları geçtiğini biliyor musun...adından belli değil mi ÖZEL TİYATRO,ödenekli tiyatro değil şuna da emin ol devletin verdiği sadaka olabilecek paraya müracaat etmeyen bir çok tiyatro gurubu da biliyorum...rakamlara gerek yok,43 yıllık tiyatro hayatım boyunca sanatçılarına telif yasasını çıkaramayan bir yığın hükümet gördüm,göreceğimde,o desteğin haklı olup olmadığını biz bu işin içinde olanlar çıktığından beri tartışıyoruz siz yorulmayın,devlet bir koltuk vermiyor ki bir koltuk için ne verdiğini tartışıyoruz...esas tartışılacak konu insanlarımızı bir türlü bitmeyen dizilere mi esir edeceğiz yoksa bir zahmet evlerinden kalkıp tiyatroya gitmeye mi yönlendireceğiz....bir de umarım biraz zaman ayırıp buradan zafer diper kimdir kaç yıldır bu işi yapıyordur ve işi yaparken neler yaşamıştır incelemişsindir...sağlıcakla kal mesut kardeşim..hep adın gibi kal...

inan ambarkütük - ( 9/24/2010 )
Hayata çok farklı noktalardan bakıyoruz. tartışmayı uzatmak istemiyorum. Geçtiğimiz sezon yaklaşık 20 bin çocuğa oyun oynadım. Babam ve annem dışında bana destek olan bir kişi bile yoktu. Oyuncu arkadaşların özverileri dışında tabii ki. Aksine kazandığımızın yarısını bağış yaptık. Çocuklar için... Bu sadece benim yaptığım faaliyet. Zafer Diper gigi ustalar, onlarca yıl bunun kat be katını gerçekleştirdiler, ne bedeller ödeyerek. Söyliyeyim istediğin şeyi. Çok değil, böyle bir yardımı bir kere görsek, bütün Türkiye’yi karış karış dolaşır, milyonlarca kişiye en iyi oyunlarımızla hizmet ederiz. Benim hükümeti eleştirdiğim falan da yok. Durumu konuşuyoruz biz... onlarca yıldır değişmeyen durumu... Kimse destek vermese bile işimizi yapıyoruz biz... :O)

seda yekinci - ( 9/25/2010 )
Zafer bey de haklı, mesut beyde.Geçen yıl zafer beyin oyununu izlemek istemiştim ancak seyircisizlikten iptal etmişlerdi. Tek seyirci ben olacakmışım. Koca özdemir nutkunun yönettiği koca zfer diperin oynadığı oyun iptal ediliyor. O zaman mesut beye hak vermemek elde değil. Önce tiyatrocular siz bir işinizi adam akıllı yapın sonra liyakat isteyin. Ayrıca basketbol (sepettopu nereden çıktı. böyle bir kelime var mı? çok komikmiş. tenise ne denir acaba?) takımı ödülü fazlasıyla haketmiştir. Bir tek siz sanatçılar hak ediyor olamazsınız ödülü.

Ayrıca kürt sorununun parasızlıktan çözülemediğini söyleyen arkadaşın tespitine de gülmemek elde değil. Kürt sorunu parasızlıktan değil, para yüzünden çıkar yüzünden çözülemiyor be kardeşim. Sorunun çözümü kültürel yatırım yapmakta değil. Sorun çözümünü engelleyen şey -orayı- devletler arası rant kapısı olarak görmek.


mehmet tekkanat - ( 9/25/2010 )
Mesut bey; Zafer Diper’e 40 bin liralık ne yaptınız? diye soruyorsun. Şöyle yanıt vereyim; Zafer Diper, benim ustalarımdan biridir. Tiyatroyu kendisinden öğrendim, öğrendiklerimi Mersin’de gençlerle paylaştım ve hala paylaşıyorum. Mersin’in ilk ve (hala) tek özel tiyatro salonunu açtım (devletten ya da belediyelerden tek kuruş destek görmeden, borç-harçla) Zafer Diper ve diğer ustalarımdan öğrendiklerimle ve üstüne eklediklerimle, Mersin Şehir Tiyatrosu’nda Genel sanat Yönetmeni oldum. Burada tiyatro kursları açtım, son 10 yılda bu kurslardan 40 civarında öğrencimiz konservatuvarları kazandı. Okul tiyatrolarında binlerce genç arkadaşla çalıştım ve onlara bir kelime dahi olsa bir şeyler kattım. Bütün bunları Zafer Diper ve onun gibi ustalarım sayesinde yapabildim. Bu ülkeye bundan daha iyi nasıl katkıda bulunulabilir. Bütün bunlar parayla ölçülebilir mi? Medyatik olmadığı için ve buna gerek duymadığı için siz ve sizin gibi arkadaşlar Zafer Diper gibi değerleri bilmez tanımazsınız.? Eğer denk gelirse Bizim Tiyatro’nun, yani Zafer Diper’in bir oyununu izleyiniz... Bir futbol maçına 50-100 ve hatta daha fazla verebilen insanım tiyatro için 20-30 lira verip izlese, hayata farklı ve at gözlüklerini çıkararak bakmayı öğrenebilir en azından...
Bir de şunu unutmamanızı ya da hatırlamanızı isterim...
Baskı rejimlerinde, baskıcı iktidarlar ülkelerini nasıl yönetebi,lmiş, nsanları nasıl ve neyle uyutmuşlardır? Bir düşünün... Bu vesileyle Zafer hocama ve bilgilerinden yararlandığım tüm ustalarıma teşekkür ediyorum.


mehmet tekkanat - ( 9/27/2010 )
Bir ekleme daha yapmalıyım...
Yurt dışında başarı gösterenlere ödül veriliyor dediniz...
Medyatik bir isim olduğu için örnek vereyim... Fazıl Say, bütün dünyayı ayağa kaldırıyor, izleyenler dakikalarca ayakta alkışlıyor... Keza bir çok sanatçımız da yurt dışında büyük başarılar kazanıyor ve ülkemizin adını, kalitesini yükseltiyor...
Bunlardan kaç tanesine, sporculara verilen ödüllerden verilmiştir?
Bunun yanıtını çok merak ediyorum..
bilenler beni aydınlatırsa çok memnun olacağım...
Saygılarımla...


Sude - ( 9/29/2010 )
-Baskı rejiminde, baskıcı iktidarlar ülkelerini nasıl yönetebilmiş, insanları nasıl ve neyle uyutmuşar?- çok manidar olmuş, herkesin düşünmesi lazım.. İnsanı farklı yapan da bu...

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 875
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Oh Be Tiyatrocu Haluk Bilginer Konuştu! (Cem Kaynar) - 10/1/2010
 • Fısıldaşmalar Başladı (Arda Aydın) - 9/30/2010
 • Bir Sezonda İki -Dava- (Üstün Akmen) - 9/30/2010
 • Olgulara Metafizik Yöntemle Bakmak: İntiharın Genel Provası (Üstün Akmen) - 9/30/2010
 • Neden Tiyatro Kutsaldır? (Tuncay Özinel) - 9/29/2010
 • Prag'da bir Tiyatro, AKM ve Emek Sineması (Melih Anık) - 9/28/2010
 • -İntiharın Genel Provası- Olur mu? (Hakan Yozcu) - 9/28/2010
 • A. Ecder Akışık - Taziye Sayfası (Moderatör) - 9/28/2010
 • Beklan Algan - Taziye Sayfası (Moderatör) - 9/27/2010
 • Melih Anık'tan Haluk Bilginer'e Cevap: Evet ! -Kutsal-a Dokundu ! (Melih Anık) - 9/24/2010
 • Böyle Başa (Zafer Diper) - 9/24/2010
 • Türkiye Sahnesi (M. Erkul Eğilmez) - 9/24/2010
 • Tiyatrocunun Açmazı ve Maymunlaşma (Melih Anık) - 9/23/2010
 • AKM için Suç Duyurusunda Bulundum. Siz Kimden Yanasınız? (Üstün Akmen) - 9/23/2010
 • TODER ve Ali Yaylı'dan Haluk Bilginer'e Cevap (Ali Yaylı) - 9/21/2010
 • Tuncay Özinel'den Haluk Bilginer'e Cevap: Muhlis Sabahattin'den Bir Anı (Tuncay Özinel) - 9/21/2010
 • Kutsal'a Mı Dokundum? (Haluk Bilginer) - 9/20/2010
 • Hacivat - Karagöz Gölge Oyunu Tiyatrosu - İzlenim (Berkan Karasu) - 9/19/2010
 • Hayat Bazen Geçip Gidendir: 17.31 (Pınar Çekirge) - 9/18/2010
 • Sinopale ve Kaybolmak (Hülya Karakaş) - 9/13/2010
 • Yaz Bitiyor (Arda Aydın) - 9/6/2010
 • Bitlis'te Beşminare (Yurdagül Yurtseven) - 9/6/2010
 • Köroğlu Operası (Dündar İncesu) - 9/6/2010
 • Evet ile Hayır (Zafer Diper) - 9/5/2010
 • Şarkısı Olanın Fırtınası Olacaktır (Dündar İncesu) - 9/5/2010
 • Orhan için ATIŞ SERBEST mi gerçekten? (Pınar Çekirge) - 9/2/2010
 • Sahip Çıkmak Ama Nasıl? (Tuncer Cücenoğlu) - 9/2/2010
 • Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri'ne genel bir bakış (İhsan Ata) - 8/13/2010
 • PROMETHIADE: O Gün - Bir Gün Gelecek Mi? (Dündar İncesu) - 8/13/2010
 • Orada Bir Köy Var Yakında: Taylıeli (Hülya Karakaş) - 8/13/2010
 • AKM Hainliği Zanlısı Şekip Avdagiç… Ayağa Kalk! (Üstün Akmen) - 8/13/2010
 • Attempts on Her Life Üzerine (Ali Uygur Selçuk) - 8/10/2010
 • 26 Yıllık Lüküs Hayat (Hakan Yozcu) - 8/3/2010
 • Yeni Nesilden Bir Reklam Önceki Nesil (M. Erkul Eğilmez) - 8/3/2010
 • Bre Hain! Biz Seni Bulamadık, Bari Sen Kendi Kendini Bize Yakalat! (Üstün Akmen) - 8/3/2010
 • Hayat Kısa Sanat Uzun (Tuncer Cücenoğlu) - 8/3/2010
 • Tuncer Cücenoğlu'nun Che'si - Türk Dramatik Sanatınca Che Guevara (Darya Paseçnik) - 8/3/2010
 • Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali'nden Tiyatronun Görünüşü (Melih Anık) - 7/30/2010
 • Sanatta Yozlaşmaya Hayır! (Yurdagül Yurtseven) - 7/30/2010


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..