| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Atam Siz Rahat Uyuyun Gençleriniz Size Layık - Yıllar Sonra 'Satıcı'nın Ölümü' - Bir Büyük Sanatçı Argun Kınal'a Veda
Can Murat Yaşar ŞengelATAM SİZ RAHAT UYUYUN GENÇLERİNİZ SİZE LAYIK... YILLAR SONRA “SATICININ ÖLÜMܔ... BİR BÜYÜK SANATÇI, BİR İSTANBUL BEYEFENDİSİ ARGUN KINAL’A VEDA... 29 10 2015...

29 Ekim 2015. En büyük bayramımız kutlu olsun."Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız."
"Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur." diyen Ulu Önderimiz, Ata’mız siz rahat uyuyunuz gençleriniz size layık...

Yıl yanılmıyorsam 1968, babamın görevi icabı bulunduğu Ankara’da şubat tatili süresince sevgili babacığım tiyatro aşığı oğlunu ruhunu beslesin diye, her gece bir tiyatro oyununa götürüyor. Ankara Meydan Sahnesi, Orduevi’nin tam karşısı minik bir salon, ama unutulmaz oyunlar oynuyorlardı. Bunlardan bir tanesi de “Satıcının Ölümü” ve büyük usta Yıldırım Önal unutamayacağım bir tiyatro şöleniydi, çok küçüktüm ama sisli anılarım içinde hemen yerini almıştı. 14 Mayıs 1969 tarihli Milliyet Gazetesi Arşivi’nden bir alıntı kadro hakkında sizlere bilgi verebilir: “Oyunun ilginç yönlerinden biri de başarılı bir tedaviden sonra tekrar sahneye dönen ve muntazam bir sahne hayatı yaşayan Yıldırım Önal’ın oyunun başrolünde oynamasıdır. Güçlü bir kompozisyon yaratan Yıldırım Önal’dan başka diğer başrollerde Mediha Köroğlu, Çetin Köroğlu, Uğur Erkır, Teoman Özer, Kenan Işık, Zihni Göktay oynamakta ve Ankara Meydan Sahnesinin bütün kadrosu oyunda rol alıyor.”

Oyunun bu versionundan bahsetmemin nedeni kendi anılarımdan da yola çıkmaktı. Bu yorumun dışında 1962 İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1983 TRT’de TV filmi, 1989 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu yorumları benim arşivimde yakalayabildiğim en fazla üzerinde durulanları.
1962 İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları kadrosunda bakın kimler var: Avni Dilligil rejisi Samiye Hün, Avni Dilligil,Erhan Dilligil, Ekrem Birerdinç, Tolga Aşkıner, Neş’e Tandoğan, Zihni Rona, Muhip Arcıman, Doğan Sevsevil, Ali Yürük, Hale Rakunt, Oral Yenci, Leyla Altın ve Gülen Kıpçak.

1983 TRT’de TV filmi kadrosunda bakın kimler var: Asuman Korad, Gülcan As, Serhat Nalbantoğlu, Adsız Karaduman, Ertan Savaşçı, Alp Öyken, Ferdi Merter, Hidayet Taş ve Can Öztopçu. 1989 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosunda bakın kimler var: Asuman Korad rejisi Gülsen Tunççekiç, Ergun Uçucu, Cemil Özbayer, Zafer Kayaokay, Bilal Gürdere, Nesrin Süsoy, Erhan Gökgücü, Turgut Okutman, Mehmet Gökçer, Serpil Çağıran, Cahit Çağıranve Nilgün Tan.
Gelelim günümüze... Dün akşam Kozzy Gazanfer Özcan Sahnesi’ne ilk kez gittim. Bu şirin ve güzel alışveriş merkezinde güzel ve rahat bir salonda bir tiyatro şöleni yaşadım. Ankara Devlet Tiyatrosu “Satıcının Ölümü” oyunuyla İstanbul’umuza konuk gelmişlerdi. Bu arada İstanbul Devlet Tiyatrosu Caddebostan ve Kozyatağı’nda sahnelerini kullanmaya başlamakla Kadıköy’üme büyük bir hediye sunuyorlar. Sayın Zafer Kayaokay ve ekibine birinci teşekkürüm bu konuda. Sayın Zafer Kayaokay’a ikinci teşekkürüm bu oyunu İstanbul’a getirmiş olması nedeniyle, ama umarız bir kez daha gelirler de bilet bulunmaması nedeniyle izleyemeyenlere bir fırsat verirler. Bütün versiyonlarda kullanılan Orhan Burian çevirisi her zaman güncelliğini korumakta. Sayın Zafer Kayaokay’a üçüncü teşekkürüm bu oyunun rejisörlüğü ile ilgili. Tek kelime ile muhteşemdi. Savaş Çevirel’in aşırı sadelikte ve aşırı işlevsel olan dekor tasarımı ile tam anlamıyla oyunun orjinal metinine bağlı kalınmış, kutluyorum. İmkanların genişliğine rağmen en ufak bir abartıya girmemişler kendileri. Sevgi Türkay kostüm tasarımıyla tam anlamıyla mükemmel. Çetin Atay Dekor ve Kostüm ile bağlantıyı o kadar güzel kurmuş ki tamamen matematiksel. Can Atilla’nın müziği ile bir ara kendimden geçtiğimi sandım. Hepsini pırıl pırıl alınlarından öperim. Oyun Asuman Korad’ın Anısına sergilenmekte. Bu oyunu hem oynamış hem de yönetmiş olan ustayı saygı ile anıyorum.
Oyunculara gelince; Can Öztopçu ve Şahap Sayılgan’ı izlemek yıllanmış bir şarabı içmek gibiydi. Ne kadar özlemişim bu iki ustayı izlemeyi. İyi ki varlar ve iyi ki bizler onları izleyebiliyoruz... Buğra Koçtepe, Kutay Sungar ikilisine hayran kaldım. Oyun tekstinin en ufak bir kıvrımını bile atlamadılar. Onların gözlerinden yaş akmaya başladığında ben de onlarla birlikte gözyaşlarıma boğulmuştum. Ben, Eren Oray’a hayran kaldım, bundan sonra kendisini çok yakından takip edeceğim. Gülçin Yaşaroğlu tek kelimeyle mükemmeldi. Dinginliği, oyunu harf harf ve hece hece yorumlaması, sahne hakimiyeti ile harikulade. Serap Kunak sahneye çok yakışıyor. Ve gelelim en özel kişiye; Sayın Erdal Küçükkömürcü, emeğinize yüreğinize sağlık... Akıttığınız her damla ter için hakkınızı helal ediniz... Sizin gözünüzden yaşlar akmaya başladığında ben ışığınız ve virtüoziteniz karşısında koltuğumda küçülüp katıla katıla ağlıyordum... Oyun çıkışında tanışmak fırsatını verdiğiniz için şükranlarımla. Mütevazılığınız, kibarlığınız karşısında saygı ile eğiliyorum. “Anket Defteri” kitabım için röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için de bir kez daha şükranlarımı sunarım. Bizim jenerasyonun Türkiye’min en büyük yeteneklerinden birisi karşısında çok heyecanlandım konuşurken.
Ne yazık ki bu oyun en az yirmi kez İstanbul’da oynanmak mecburiyeti olduğu için Rotary Ödülleri için değerlendirme dışı. Tekrar tekrar hepinizi kutluyorum, alnınızda ışığı hisseden büyük yeteneklersiniz...
Geçen yazımda “Yaprak Dökümü” hakkında yazmıştım. Hepsi içinde benim için en farklı kişi Argun Kınal Ağabeyimdi. En güzel günümde, en kötü günümde hep desteğini hissettiğim bir ağabeyimdi. Kendisi hakkında internet ortamında yazdığım yazıyı aktarıyorum.

“Bir İstanbul Beyefendisi, Örnek Sanatçı, Örnek Dost, Örnek İnsan, Pırlanta Ağabeyimiz Sizi Çok Özleyeceğim.

"Ömrümün sonbaharında, günlerim pastelleşirken, bu ödül renklendirecek." demiştiniz "2013-2014 Rotary Onur Ödülü'"nüzü alırken.

İsminizi hep yaşatmak için söz veriyorum... Argun Kınal Ağabeyim.... Gülsün Siren Üstadımız'ı hiç yalnız bırakmamaya çalışacağız...”
“Cyrano” oyununun ilk gecesinde oyun sonunda Erhan Yazıcıoğlu Beyefendinin jesti muhteşemdi. Argun Kınal Ağabeyimin büyük bir fotografı ile sahneye çıkması nasıl bir incelik! Aynı şekilde Tomris İncer’in fotografı ile sevgili Yiğit Sertdemir selama çıktı. Sevgili Yiğit Sertdemir için teatral hayatının bana göre en zor gecesiydi. Kimse fark etmedi ama en ön sırada olduğum için gözlemledim. Gelenekler gereği ilk gece oyuna emeği geçenler sahneye davet edilirken sevgili Yiğit Sertdemir dikkat etmeyen kimsenin göremeyeceği bir açıda kendini yüreğinin akışına bıraktı. O an yaşadığı gel gitleri oturduğum koltukta hissettim. Sevgili Yiğit Sertdemir ve Eraslan Sağlam’a bir kez daha sabır dilerim.
Bir büyük usta Çetin Altan üstadımız için torunu sevgili öğrencim Sanem Altan kızıma ve Sevgili anneciğimin can dostu, kardeşi gibi gördüğü Üstadımızın kız kardeşi Doktor Gülderen Alpagut ve ailesine de sabır diliyorum.
En büyük bayramımızı bir kez daha kutluyorum.

29 10 2015
Can Murat Yaşar Şengel
cansengel@hotmail.com
cansengel@gmail.com


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 222
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Uğur Kanbay ve Eylül! (Füsun Akmen Balkaya) - 7/23/2019
 • Fars Dokusu Üzerine Komedya Dokunuşları İle CİMRİ (Füsun Akmen Balkaya) - 7/18/2019
 • ELEŞTİRMEN OLMAK VE ELEŞTİRİ YAZMAK ! (Füsun Akmen Balkaya) - 7/17/2019
 • YOKLAMA LİSTESİ (Skeç) (Murat Sayım) - 7/17/2019
 • Şehir Tiyatroları'nda Oynanan Ayaktakımı Arasında Oyununun İncelemesi ve Eleştirisi (Yasin Çetin) - 12/13/2015
 • Genel Müdür 'A. Nejat Birecik İle Devlet Tiyatrosu'na Gelen 'Bahar Havası' (Füsun Akmen Balkaya) - 12/11/2015
 • Şehir Tiyatroları'nda Oynanan İki Arada Bir Yerde Oyununun İncelemesi ve Eleştirisi (Yasin Çetin) - 12/7/2015
 • Müthiş Bir Prodüksiyon 'Ben O İstanbul'u Çok Sevdim' ve Ustaların Ustası Özel Yula (Can Murat Yaşar Şengel) - 12/3/2015
 • Ve Tanrı Aşkı Yarattı (Yurdagül Yurtseven) - 11/30/2015
 • Şehir Tiyatroları'nda Oynanan Cyrano De Bergerac Oyunu İnceleme ve Eleştirisi (Yasin Çetin) - 11/17/2015
 • Atam Siz Rahat Uyuyun Gençleriniz Size Layık - Yıllar Sonra 'Satıcı'nın Ölümü' - Bir Büyük Sanatçı Argun Kınal'a Veda (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/4/2015
 • İstanbul Şehir Tiyatroları'nın 'Onikinci Gece' Oyununun İncelenmesi ve Eleştirisi (Yasin Çetin) - 11/3/2015
 • Sezon Açılışı - Bakırköy'de Bir Prens, Bir Don Quichotte, Bir Oğul, Bir Kardeş, Alican Yücesoy - Yaprak Dökümü... (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/3/2015
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu Kozyatağı Kültür Merkezi'ne ilk kez 'Satıcı'nın Ölümü' ile geldi. (Füsun Akmen Balkaya) - 11/2/2015
 • Berksoy'dan Haldun Taner'e Doğum Günü Armağanı: Dün - Bugün (Üstün Akmen) - 10/30/2015
 • Mizah, Bir Ustasını Daha Kaybetti! Hoşça kal Levent Kırca! (Füsun Akmen Balkaya) - 10/30/2015
 • Sezon Geldi Hoş Geldi, Aynaya Renk Geldi (Üstün Akmen) - 10/30/2015
 • 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali'nin En Sivri Oyunu: Halktan Biri (Üstün Akmen) - 10/30/2015
 • 'Sanat Eğitimi' Konusunda Velilere ve Öğretmenlere Uyarı (Rasim Aşın) - 10/30/2015
 • Yalçın Topçu! Sen İşine Baksana! (Üstün Akmen) - 10/30/2015
 • Aydın Arıt Tiyatrosu ve Limonluk Arısı (İhsan Ata) - 10/30/2015
 • … Şu An Batmakta Olan Geminin Duvarlarına Resim Yapmaktasınız (Üstün Akmen) - 9/17/2015
 • Direklerarası Tiyatro Ödülleri Her Zamanki Saygın Yapısını Korudu (Füsun Akmen Balkaya) - 9/17/2015
 • Yeni Tiyatro Yeni Oyun… Tiyatrogrotto ve Cadılar… (İhsan Ata) - 9/7/2015
 • AKM'den haberi olmayan bir Kültür Bakanımız var artık (Üstün Akmen) - 9/7/2015
 • Topçu, Levent Üzümcü'ye Sahip Çıksana (Üstün Akmen) - 9/3/2015
 • Sanat Direnmektir (Yurda Yurtseven) - 8/31/2015
 • Zarif Bedenine Tam Oturmuş Oyunculuk Ruhu ile Kendini İş'i ile Taçlandıran Sanatçı: Özge Özder (Füsun Akmen Balkaya) - 8/7/2015
 • Güzellikle Elde Edemediğimizi Bırakalım: Saraydan Kız Kaçırma (Üstün Akmen) - 6/29/2015
 • Görme Yeri / Gürültünün İçinde (İhsan Ata) - 6/28/2015
 • Tiyatro ve Seyirci İlişkisi Üzerine (Serkan Fırtına) - 5/27/2015
 • Mükemmel Bir Shakespeare Şöleni: Bir Yaz Gecesi Rüyası (Üstün Akmen) - 5/14/2015
 • 'İstibdat Kumpanyası' ve 1876'lardan Bir Esinti... (Füsun Akmen Balkaya) - 5/5/2015
 • Her seçim bir dövüş müdür? (Dövüş Gecesi - DOT) (Dursaliye Şahan) - 5/2/2015
 • Nejla Uygur, Yıllar Sonra Bir Müzikalle Sahnede: Marko Paşa (Üstün Akmen) - 4/29/2015
 • Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu 'Marko Paşa' ile ayakta alkışlandı (Füsun Akmen Balkaya) - 4/29/2015
 • Oyun Salonu'nda ortaya karışık: İstenmeyen (Üstün Akmen) - 4/23/2015
 • Haldun Taner Sahnesi'nde 'Afife ve Bedia' ile 'Hayal-i Temsil'de Buluştuk (Füsun Akmen Balkaya) - 4/23/2015
 • Antikonformist ve Asi Bir Oyun: İmparatorluk Kuranlar (Üstün Akmen) - 4/15/2015
 • MUHTEŞEM GATSBY (Üstün Akmen) - 4/13/2015
 • Ayyar Hamza Tiyatro Oyunu (Burak Keleş) - 4/6/2015


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..