| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Genç Oyuncunun Acıları
Eser Ali
Bazen paran vardır sarılacak kimsen yoktur, bazen de sarılacak biri vardır para yoktur. Soru, hangisini istersiniz? Para ? Sarılacak biri? Yada, ikisini?

Eğer tiyatrocuysan arkadaşım, birinci şıkkı geç ikinci şık daha kötü. Girersin tiyatroya gişeciye selam verirsin ardından salona... Işıklar oyun için hazırdır, sen de son hazırlıklarını yapmak için sahneye ilk adımını atarsın; yalnış koyulmuş aksesuar, unutmaman gereken eşyan, kostümün herşey tamdır. Sonra çayını yapar elinde varsa kitabını okur yoksa tiyatrodaki en eğlenceli şey yapılır; dedikodu. Onu da yapacak kimsen yoksa genç oyuncu, "ki mutlaka en azından bir kişi olmalı tiyatroda konuşabildiğin" zaten yanmışsın ama ben biraz sahneyle haşırneşir olmuş genç oyunculara sesleniyorum. Daha yeni derken tiyatroda geçirdiğiniz 2 sene bile benim gözümde yıllara tekamül etmektedir. Çünkü bu iş meşekkatli olduğu kadar palastırda meşakkatlidir. "anlatacağım" Palastır çünkü sabah 7 akşam 5 gibi bir zorunluluk yoktur.

Nerde kalmıştık... Işıklar yanar seyirci iyiysen - (iz) hergün söylediğin (iz) yalana kanar, yanındaki oyuncular sanki gerçekmiş gibi sarılır sana, oyuna çıkmadan önce, iyi oyunlar diye, sonra seyirci görür ve alkışlar seni. Oyun biter, o en güzel an gelir; dışardan tezahüratlar tebrikler ayağa kalkmış seni alkışlayan seyirciler (Sen seni alkışladıklarını sanırsın. Bir süre bu yanılsama, hayatında ve kariyerinde evrimleşene kadar sürer) Bir de üstüne para alırsın, şaka gibi...

Hep oyunları yarım kalan çoçukların icadıdır oyunculuk çünkü... Çünküsü diğer insanlara göre daha çabuk ağlayabilen ve daha çabuk gülebilen kalplerimiz vardır. "duyarsızlık her insana özgü bir hastalıktır"
Sonra genç oyuncu ustan saydığın "ki o da maalesef ülkemizde iki elin parmaklarını çeyrek geçecek kadardır" abilerle ablalarla yemeğe gidersin ve hergün bitmek bilmeyen anılarını dinlersin.

Sonra genç oyuncu, kafandaki o gerçek üstü hayallerinide yanına alıp tıpış tıpış evine dönersin. Daha dönerken bile şehrin sesleri yalnız bırakmaz seni, sağına dönersin elele tutuşmuş manitalar solunda korna sesleri ve trafik. En nihayetinde evine dönersin. O da bi evin varsa. Daha mahalleye girerken başlar yalnızlığın... Apartmanın kapısını açtığında duyduğun ses çığlıktır aslında. Sonra kendi evinin kapı sesi, teslim olmaktır ve işte evinde seni karşılayan yalnızlığının sembolü ayna...
Ayna ayna söyle bana neden yalnızım bu dünyada.
Ayna cevap verir
- Ben teknoloji gibiyim bir yanılsamayım bana dokunamazsın beni hissedemezsin. Ayrıca senden de sıkıldım hergün gelip aynı soruları soruyosun ben de aynı soruları soruyorum sence de sıkıcı değil mi? Yıllardır sana cevap vermedim bundan sonra da vermeyeceğim. Yanağındaki sivilceyi sıkmak için beni rahatsız et ama benle konuşup durma, çok sıkıcı oluyor, sonuca ulaşamıyoruz. Sen kendini tatmin ediyorsun o kadar. Ya ben he ya ben beni düşün........
Daha konuşmasına izin veremem.
İşte hep böyle oluyor genç oyuncu. Sen de, senden bir cevap gelecek diye hergün beklersin, beklersin beklersin... Bir karakterin olduğunu sandığın içindir kavga edersin aynayla.
Meşekkatlidir insanın hergün kendisiyle uğraşması

Eser Ali

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

cihan bektaş - ( 2/18/2009 )
tebrikler kardeşim,bu kadar güzel anlatılır yani...

Pelin Kaban - ( 2/17/2009 )
Çok güzel anlatmış SAYIN ESEN ALİ tiyarocu olan arkadaşlarımıza tavsiyelerde bulunmuş onların zaman zarfında hissetiklerini düşünerek ve zaten yaşamış güzel ve yalın bir dille anlatmış teşekkür ederim kendilerine

ebru oğuz - ( 2/19/2009 )
Bir oyuncuya verilebilecek en güzel hediyenin hep ayna olduğunu düşünmüşümdür nicedir. Fakat bu yazıyı okuduktan sonra içimde bir yolculuğa çıktım. En güzel olduğunu düşündüğüm şey kimbilir belki bir oyuncunun en büyük iç acısı olacaktır. Kendine cevap veremeyen kendin ve bir an unuttuğu yalnızlığı tokat gibi çarpacaktır yüzüne. Fakat başka bir açıdan düşünürsek,onca izleyiciye onca alkışa alışmış yüreğini hangi kalabalık doldurabilir ki.
Ellerine sağlık Eser Ali


defne - ( 2/19/2009 )
emeğine sağlık.
önceden de bahsettiğin "sahte" dünyanın bir parçası olduğunun kanıtıdır bu yazın.yaptığın işi sevmeden, dinleyip güldüğün şeyleri istemeden geçirmişindir hayatına..esas sahtelik bu sanırsam.acılar, pişmanlık, yalnızlık hep var.kendinle kavgan yoksa zaten yaşamıyorsundur..ancak önemli olan boşluk olmasın hayatımızda..
teşekkürler


Mehmet Çetinkaya - ( 2/17/2009 )
yüreğine sağlık kardeşim
sahne öncesinden tut kapı sesine kadar muhteşemdi
ve bir dejavu gibiydi...
kendimi gördüm yazdıklarında
yüreğine sağlık tekrar


e.c.k. - ( 2/19/2009 )
bence de süper olmuş,yeni yazılarını merakla beklioruz...

Kerem Hünal - ( 2/19/2009 )
Kimse kolay olacağını söylemedi tabii :D Hayallerin peşinden gitmek en zor ama en ödüllü yol kardeşim aynen devam .

elit - ( 2/19/2009 )
buram buram yalnızlık kokan bir yazı...

imcen1955 - ( 3/14/2009 )
Yanlızlık kalabalıkta sessizlık gibidir.Ayna gerçekleri vermez biran öncesidir yaşamın.Gerçek izafidir sadece yaşanması gereken.Genç oyunular bu yazıdan birşeyler alcaktır mutlaka işin zorluklarını yaşamış bir sanatcı tarafından ortaya konması oyunculuğun fedakarlık gerektirdiğini anlatması bile yeter.Teşekkürler Eser Ali.Hertürlü zorluk sevildikce alt edilir

Ali Ergin - ( 3/18/2009 )
Oyunculuk fedakarlık gerektirir doğrudur, ince bir çizgi var gerçekle oyun arasında ayırt etmek gereklidir ki !! oyun karşındakini çok iyi kandırabilme yeteneği olabilir unutmamalı , kendini değil !! Gerçekte "insan"a ne kadar değer veren biri olduğunu kendin daha iyi biliyorsun bence aynaya değil kendine sor, acaba neden yalnızsın ???

Eser Ali - ( 3/19/2009 )
Sen kimsin ama muhakkak yalniz kalmis bi kadinsin :) benimle derdin varsa eminim telefonumda vardir sende bigun gelde kahve yapiiim sana sadece sohbet ederiz :) ayrica yalniz oldugumu hangi organindan uyduruyorsun bilmiorum ama sansli bil kendini adam yerine koyup seni cvp yaziorum da yeter biraz haddini bil

Ali Ergin - ( 3/11/2009 )
Bazen insan kendi yalnız kalmak ister Ali, sen kendin istedin yalnız kalmayı unutma !! bence kendi kendine çelme takan sonra oturup yalnızlıktan dem vurmamalı !!!

Eser Ali - ( 3/15/2009 )
güzel kötü bütün yorumlarınız için çok teşekkür ederim herkese.
Ve Shaekespeare derki: Ben oyunumu bir kişiye yazarım, ve oynarım; Anlayana. Bence Shaekespeare kendi dönemi için doğru demiş, ama çağ artık değişti herkesi anlamak ve anlatmak gerek, ben herkesin anlaması için yazmıştım ama bir kişi olayı kişiselleştirmiş umarım o da bi gün anlar tekrar herkese teşekkür.


Eser Ali - ( 3/24/2009 )
bak sen ilk once duzgun cumle kur sonra kitap oku gez eglen arkadaslarinla hayatin tadini cikar ne isin var benle ugrasiyosun bu yaziyi kisisellestiren sensin benim anlatmak istedigimin tam tersiydi ama sen terso seyler anlamissin. yeter artik ama illede bu sitede yazmak istiyorsan hemen sol taraf da Yazar olmak icin can@tiyatrodunyasi.com adresine mail atiniz yazior oz gecmisinle ilgili seyleri yaziyosun ondan sonra onlar sana geri donuyor. bak sana yardimci da oluyorum ama yeter artik ayip.

Ali Ergin - ( 3/22/2009 )
Kadın mı ???? Nasıl böyle bir çıkarımda bulunulabilir ?? Bunu ne olarak anlamalı insan bilmiyorum. Kadın ve yalnız bir kadın ??? Seni böyle düşündürenin ne olduğu gerçekten merak konusu... Açıkçası Ali adında bir kadın hiç tanımadım zira ???

Hüseyin KARA - ( 4/15/2009 )
Eline sağlık Eser Abi.

ebru oğuz - ( 2/19/2009 )
yazdıklarını izlettiriyosun okuyucuya.Tam bir aktöre yarışır bir makale.Harfler bile oynayabiliyor sahnede gibi,satırlarında

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 539
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Korkunun Ecele Ne Faydası Var, Ne De Katkısı!: ACI (Üstün Akmen) - 2/23/2009
 • Sakıncalı Piyade - Su Gösteri Sanatları Sahnesi (Uğur Mumcu) (Öznur Çetin) - 2/22/2009
 • Tiyatro Gerçek - Van Gogh (Arda Aydın) - 2/21/2009
 • ONE MINUTE! ONE MINUTE! (Yurdagül Yurtseven) - 2/21/2009
 • Ellerinizden öpüyorum sevgili Gazanfer Özcan (Rengin Uz) - 2/18/2009
 • Gidenlerin Ardından... (Yurdagül Yurtseven) - 2/18/2009
 • Gazanfer Özcan'ın Ardından... (Özlem Özdemir) - 2/17/2009
 • Gazanfer Özcan'ı Kaybettik (Melih Anık) - 2/17/2009
 • Gazanfer Özcan'ın ardından... (Gazanfer Özcan) - 2/17/2009
 • Duru Tiyatro - Bana bir Picasso Gerek (Melih Anık) - 2/17/2009
 • Genç Oyuncunun Acıları (Eser Ali) - 2/16/2009
 • Birinci Yıl... (Orhan Aydın) - 2/16/2009
 • Absürd Tiyatroda Koza ve Gidip-Gelmek (Tuğçe Kanbur) - 2/13/2009
 • Adam Olacak Kadın ve Sevgililer Günü (Yurdagül Yurtseven) - 2/13/2009
 • Ne Dersin Azizim, İstanbul DT Cevahir Sahnesi'nde (Savaş Aykılıç) - 2/13/2009
 • Aykut Işıklar'a, Nedim Saban için Söyledikleri Hakkında Kınama Metni (Tuncer Cücenoğlu) - 2/11/2009
 • Tiyatro Pera - Rahat Yaşamaya Övgü - (Eski bir Brecht'çi ve solcudan rahat yaşamaya övgü…) (Melih Anık) - 2/11/2009
 • Ziyaretçi - Adana Devlet Tiyatrosu (Ahmet Olcay) - 2/11/2009
 • F451 – Bizim Tiyatro (İsmail Can Törtop) - 2/9/2009
 • Dinmeyen Alkışlar ~ Gülsün Siren Kınal (Karin Kökciyan) - 2/9/2009
 • Fırtına (Taner Can) - 2/9/2009
 • İstanbul’dan Bir Jean Claude-Carrière Geçti (Cengiz Peksoy) - 2/8/2009
 • Yanıtı Olmayan, Bol Sorulu Bir Oyun: KARATAVUK (Üstün Akmen) - 2/7/2009
 • Caza Kanunu - Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (Ahmet Olcay) - 2/7/2009
 • Dinmeyen Alkışlar - Cahide Sonku (Cüneyt İngiz) - 2/6/2009
 • Pera Güzel Sanatlar'da Öğrenci Olmak (Yurdagül Yurtseven) - 2/5/2009
 • Tiyatroadam’dan adam gibi tiyatro: Albay Kuş (Rengin Uz) - 2/4/2009
 • Tiyatro Benim Adım (İsa Karslı) - 2/2/2009
 • Neden Tiyatro (Kemal Oruç) - 2/2/2009
 • Yılın Oyunu ve Yönetmeni'nde En iyi'ye Aday Olabilecek bir Oyun : İNEK (Melih Anık) - 1/30/2009
 • Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBKT) tam 45 yaşında... (Üstün Akmen) - 1/30/2009
 • Gar (Erdinç Yapan) - 1/30/2009
 • Altı Haftada Altı Dans Dersi: Sıcacık bir dostluk öyküsü (Rengin Uz) - 1/29/2009
 • Gecenin Kulları (Yazan-Yöneten : Dinçer Sümer) – Antalya Devlet Tiyatrosu (Öznur Çetin) - 1/29/2009
 • Suç, insanın en karanlık olgularındandır: Nehrin Solgun Yüzü (Üstün Akmen) - 1/28/2009
 • Nazım Hikmet Zaten Memleket ve Sahneler Sansürlenmesin (Yurdagül Yurtseven) - 1/28/2009
 • İzmir'de Tiyatroculara Destek Kampanyası (Ulaş Tuzak) - 1/28/2009
 • Tiyatronun Önemi (Serkan Fırtına) - 1/28/2009
 • Çehov - Vişne Bahçesi / İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBŞT) (Melih Anık) - 1/23/2009
 • Şarkıların Annesi Aysel Gürel, Çocuk Tiyatrosunda da Yaşamaya Devam Ediyor (Yurdagül Yurtseven) - 1/23/2009
 • Verin bir önyargı, dünyayı yerinden oynatsın: Kırmızı Pazartesi (Üstün Akmen) - 1/21/2009


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..