| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Düşüncesiz Düşünce Adamları, Köşeli Köşe Yazarları ve Garıgötürüstlere Dair...
Ali ErdoğanTiyatrocular gonusundaki inci değerindeki düşüncelerimi dile getirmiştim Şindi (ve/veya şimcik) de bir siyasetçinin bakış açısından köşeli düşünen köşe yazarlarına, garıgötürüst takımına ve sivri dilli düşünce adamlarına bir bakalım.

 

DÜŞÜNCESİZ DÜŞÜNCE ADAMLARI

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben bizim düşünce adamları kadar düşüncesizini görmedim! Tamam düşün kardeşim. Sana düşünme diyen var mı? Dik tavana gözlerini sabahtan akşama kadar düşün. Hatta aylarca düşün. Düşüncelerin tavan yapsın! Bu tavanla kendi aranda olan bir mevzu. İstediğin kadar düşün.

Ama yazma! Hadi yazdın basma! Bastın madem yayma! Madem yayıyorsun içinde bol bol eleştiri olan zararlı fikirleri ayıkla öyle yay! Sana “üçyüzbir” keredir söylüyoruz ki beyefendi eleştiriden hoşlanmıyor!

Şşşşşş.... akıllı ol!

  

GARIGÖTÜRÜSTLER

 

Çizdiğin garıgötürlerle beyefendiyi gerek memleketimizde, gerekse dış devletlerde (ve/veya ecnebi) küçük düşüren garıgötürüst gardaşım. Bir aklı selim düşün bakalım bu yaptığın iş mi?

 

Aranızda işi ireli götürüp beyefendiyi hakaretamiz bir şekilde, değil insan sıfatında çizmek davşana, kediye benzeterek (Haşa!) çizenleriniz var! Aslında bunları yapanları bir güzel benzetmek lazım!

 

Ben mizahcıyım hicvederim diyosun. O zaman sonuçlarına da gatlanacaksın! Bilhassa beyefendiyi kediye benzeten şahıs... Burdan sana sesleniyorum! Keskin çizer küpüne zarar!

 

Benden sana ağabey nasihati, işi hiç buralara gadar getirmeden de bir elin yağda bir elin balda yaşayabilirsin. Şimdi sen diyorsun ki böyle yaşamak için ben ne çizeyim? Gayet basit! Bizim gibi yap! Yan çiz! Bugün garnın doymazsa yarın garanti doyar!

  

KÖŞELİ KÖŞE YAZARLARI

 

Bildiğini okuyan gazeteci takımı, nedir beyefendinin sizden çektikleri yav! Hele de o galemini eline aldımıydı coşkun seller gibi gabaran biri var. Hani hayvanlarla eyi gaynaşan. Elinden kemanını düşürmeyen. Nedir beyefendinin senden çektiği gardeşim. Yav hep mi kötüdür beyefendinin yaptıkları?

 

Beş kötü yazıyosan iki de iyi yaz. N’olur yani, gıyamet mi gopar?

İyi geçin biznen. İşin tıkırında gitsin. Parana bak. Ne sen geril ne bizi ger! Koy paranı cebine, iç viskini, şarabını. Çal kemanını. Sol notasına basmadıktan sonra çaldığın şarkıya kim ne garışır!

 

Ama yok ille laf sokacak! Beyefendinin icraatını beğenmiyosan topla tasını tarağını git güzel kardeşim. Nereye gideceğini de gendi hür iradenle belirle! Bi de bizim için demokrasiye garşı derler. Bak gasteciyi govuyoz fakat nereye gideceğine gatiyen garışmıyoz... Ona kendi özgür iradesiyle garar versin! Bak nasıl demokratız!

 

Bu gazetecimiz bizi muhafazakârlıkla suçluyor. Asıl muhafazakâr olan sensin! Bir adamın fikri otuz sene önce neyse bügün de öyle olur mu ya? Otuz sene muhafaza ettiğin fikirlerinde bir gıdım değişiklik yok! Adam ne eğiliyor ne bükülüyor! Bu muhafazakârlık değilde nedir? Yobazlıktır bu yav!

 

Bak bize, duruma göre, zamana göre, adamına göre hatta hava raporuna göre bile değişiyoruz! Bir şeyi muhafaza ediyorsan ondan bir kârın olmalı! Senin muhafaza ettiğin fikrin sana kârı ne? Yerinden yurdundan olacaksın habarın yok!

 

Böylelerini kutuplara göndersen de kurtulamazsın! Orayı da gutuplaştırır! Gider bu seferde ordaki, ayıları, fokları, penguenleri örgütler. Bunları çöllere göndersen de kurtulamazsın. Bunların çölaşanları var!

 

Artık türbana takmayın gardeşim, biz herkese taktık çünkü! Herkes taktı. Takacak! Bırakın bu takıntıyı! Geçen 30 Ağustos’tan beri kıvranıyorsunuz. Beyefendinin saygıdeğer hanımı türbanını çıkaracak mı çıkarmayacak mı diyerekten. Yapmayın. Ortalığı germeyin!

 

Aslında 30 Ağustos’u Zafer bayramı diyerekten kutlatanda kabahat! Bir zafer bayramı kutlanacaksa 22 Temmuz’da kutlanmalıdır. Ezici bir farknan iktidara geldik o gün!

 

Hem 30 Ağustos da neymiş? Beyefendiye söylüyüm 30 Ağustos’u en gısa zamanda kaldırsın! Eli değmişken 10 Kasım’ı da galdırırsın! Zaten bize herşey “ O ” nu hatırlatıyor!
 
Ali Erdoğan


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Durmuş Ali Emre - ( 1/18/2009 )
Tek kelimeyle süper. Kaleminize kuvvet...


Serdar Güriş - ( 2/22/2009 )
Yok konu o değil yanlış anlaşılma söz konusu. Yapılan yorumları okuyunca yorum yapma ihtiyacı duydum. Ali Erdoğan ustamız çok güzel dile getirmiş. Ayakta alkışlıyorum. Sercan arkadaşımız okumamış, okuduysa anlamamış görünüyor. Herkesten mizahı anlamasını bekleyemezsiniz; doğrudur! Ama arkadaşım bu yorumu görünce hem kendini hemde konunun geldiği noktayı anlayacaktır. Şimdi merak edip de yorumumu okuyan arkadaşlara:
Arkadaşlar, şahısları isimleri açıkça anlatıyorum (Seversiniz sevmezsiniz o ayrı.). Bahadır Baruter Penguen derdisini ilk çıkarttığı günlerde Oğuz Aral a bu mizah işinin sırrını sorduğunda aldığı cevap tek kelimeymiş. Yanıt: "Moq( çok özür diliyorum,anlayan anladı) yani gülün güzel kokması, domatesin lezzetli olması için ne gerekir? Gübre yani moq. Mizah da aynı böyle ’pis ve adi’ olandan beslenir" demiş. Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneteni, yönetileni,yönetim şekli, yargılayanı, yargılananı,(uzatmak mümkün) öyle bir duruma geldi ki bu kokuşmuşluk bu çürümenin mantığa dayalı bi tasviri zaten yapılamacak durumda. Elimizden başka bir icraat gelememesine şaşarak olayları mizahtan başka konu alacak yada mizah kadar yerinde ve ayarında yorumlayacak bir araç kalmamasına üzülüyorum. Durun bi gazetenizin klişe mısralarından kurtulun, olaya mizah gözüyle bakın demek düşüyor tabiki sanatçılarımıza. Haklılar! Tekrar ediyorum bu devlete ve bu millete yapılanlar mantık sınırlarını aşmış durumda. Bunu da sizlere ayan beyan anlatmak için en güzel yol mizah. Ali Erdoğan ustam ellerinden öpüyorum. Oğuz Aral saygıyla anıyorum. Bahadır abi saygıyla selamlıyorum.


gökçe tekin - ( 2/16/2008 )
abi yazılarına hayranınım müthiş ve çok doğru yazıonn

Ömer KAVRUT - ( 2/18/2008 )
Mizahınıza sağlık Hocam, gerçekten keyifle okudum bunu ve daha öncekileri. Ah birde gerçekler de mizah tadında keyif verse ya insanlara. Ama yok öyle huzurla yaşamak...ticaret şart:)

MERVE - ( 2/19/2008 )
GEREK DÜŞÜNCELERİN GEREK DOBRALIĞINLA KUTLUYORUM SENİİİ KESKE SENİ DAHA ÇOK KİŞİ ANLASA

suat - ( 2/16/2008 )
Öyle bir yazı ki yazının sonuna kadar uyanık olman gerekiyo.Yav o görüşü gerçekten savunuyomu savunmuyomu adam ikilemde kalıyo.Noktayı koyunca anlıyosunki yazar ince ince dalgasını geçmiş.Öyle inceespiriler var ki güldürüyo.Ama içi boşdeğil acı acı güldürüyo.Bence işte gerçekte olması gereken mizah bu.Eline sağlık Ali Erdoğan.Yazmaya devam et.Bizi mizahsız bırakma.

cavitbezek@hotmail.com - ( 2/17/2008 )
bu kalemi tutan el öpülür.

emre gündoğan - ( 2/25/2008 )
ali hocam bende diğer boş kalan elinizle ayaklarınızı öpüyorum, yav şu RTE’a bir çift lafta ben edeyim burdan ali hocam (DİKKAT!! CAMİ HOCASI DEĞİL AKIL HOCASI) SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, OKADAR MÜSLÜMAN OLMAYA ÇALIŞANA KADAR, BİRAZCIK İNSAN OLMAYA ÇALIŞSAN . . .

Metin - ( 2/22/2008 )
Herkes tarafından okunmalı...Başka ne demeliyim bilmiyorum...

yonca - ( 2/22/2008 )
Neyi sanmıyorsun? Kime yazıklar olsun? Sen ne saçmalıyorsun? Bizi yöneten siyasetçiler köşe yazarlarına nasıl bakıyorlar niye öyle bakıyorlar.Bunu sadece senin kavradığını mı sanıyorsun? Bunun herkes farkında.Üstelik az bile söylüyorlar.Yazıda pişkin siyasetçilerin zeytinyağ gibi üste çıkmalarının bir hicvi bir eleştirisi var. Bunun bir hiciv olduğunun farkında değil misin?Kimsenin hatta başta yazar olmak üzere beyefendiye methiyeler düzdüğü yok.Herkes neyin ne olduğunun farkında sen kafanı yorma...Sen bu yazıyı nasıl okudun.Niye yarım anladın anlamak imkansız.Doğru düşünceleri çok yanlış dile getirmişsin...Hayranlığını dile getirenler yazarın mizah ustalığına bravo diyor...Yazının içindeki ince alayları şakaları sen nasıl görmezsin..Benim aklım fikrim almadı..Yuh yani!Bundan önceki yazsısında yazar tiyatrocuları eleştiriyor. Aç onu oku.Hala mizah olduğunu anlamadıysan sana daha ne diyelim..Şunu diyelim..Yazıklar olsun.

sercan - ( 2/21/2008 )
arkadaşlar yazıklar olsun sizler bu yazıyı okuyorsunuz ve diyorsunuzki’’ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN’’ YAZIKLAR OLSUN...
BEYEFENDİ BEYEFENDİ DEDİĞİNİZ KİŞİ İSE TAM BİR AMERİKAN!!!!
Sizlere soruyorum sevgili vatanseverler!!
-bir ülke başbakanıı nasıl oluyorda kendi öz ve öz evladını abd de okutuyor orada büyütüyor.ülkemiz yetmiyormu ?
-beyfendi dediğiniz kişi ve TAYFASI değilmi? ülkemizi sata sata bitiremeyenler
yahu
biz ne kadar da
ÖZELLEŞTİRİLMİŞİZ...
Türk Telekom, Arap’ın.
Telsim İngiliz’in.
Kuşadası Limanı İsrailli’nin.
İzmir Limanı Hong Konglu’nun.. .
Araç muayene işi Alman’ın.
Başak Sigorta Fransız’ın.
Adabank Kuveytli’nin.
İETT Garajı Dubaili’nin.
Avea Lübnanlı’nın.
Petkim? Ermeni’nin. (Kazak’a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık..
Ermeni...
Rakı , Amerikalı’nın.
Finansbank Yunanlı’nın...
Oyakbank Hollandalı’nın.
Denizbank Belçikalı’nın.
Türkiye Finans Kuveytli’nin.
TEB Fransız’ın.
Cbank İsrailli’nin.
MNG Bank Lübnanlı’nın.
Alternatif Bank Yunanlı’nın.
Dışbank Hollandalı’nın.
Şekerbank Kazak’ın.
Yapı Kredi’nin yarısı İtalyan’ın.
Turkcell’in yarısı Finli’nin Rus’un.
Beymen’in yarısı Amerikalı’nın.
Enerjisa’nın yar ısı Avusturyalı’nı n.
Garanti’nin yarısı Amerikalı’nın.
Eczacıbaşı İlaç, Çek’in.
İzocam, Fransız’ın.
TGRT(Fox) Amerikalı’nın.
Demirdöküm Alman’ın.
Döktaş Fransız’ın.
Süper FM Kanadalı’nın.
Hepsi TÜRKtü.
Sadece 4.5 yıl önce.
Çok önemli....
ASIL DEGERİ 9 (DOKUZ) TRiLYON DOLAR DiKKAT 9 MiLYAR VEYA
9 MiLYON DEGiL 9 TRiLYON DOLAR...
ABD SADECE 40 KIRK MiLYON DOLARA KAPATACAK.
YAZIKLAR OLSUN....
KAPTIRANA, VERENE SUSUP SEYREDENE....
HEPİNİZİN BİLDİĞİ GİBİ ETİBANK öZELLESTİRİLECEK..
(VE ALICISI AMERIKA :-) VE BOR İŞLETMELERİ ETIBANK
BÜNYESİNDE. KONULAN FİYAT
40 MİLYON $.
LÜTFEN BİR DAHA OKUYUN VE LÜTFEN HERKESE İLETİN... YASADIĞIN
DÜNYAYI SORGULAYAMIYORSAN, BARI ÜLKENİ SORGULA.....
Önemli! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ..
Borla çalışan araba üretil di, Türkiye kiskacta. Arabayi bor madeniyle
calistiracak patentli 600 proje oldugu ortaya cikti.Turkiye, dünya
rezervinin yüzde 70`ine sahip ve uluslararasi teroristler Türkiye
uyanmadan
bu kaynagi ele gecirmeyi planliyor.
UMARIM ŞİMDİ ANLARSINIZ NİİÇİN O İİNSANLAR ÖYLE YAZILAR YAZIYOR DİYE ...AMA SANMAM.
suat - ( 2/22/2008 )
sercan kardeşim, kimi adam bir yazıyı beyniyle okur, kimi adam gözüyle okur. Kusura bakma ama sen direk mötünle okumuşsun!
Yazıyı beğenenlerden biri de benim. Durum böyle olunca cevap verme ihtiyacaını hissettim. Burada acınacak durumda olan biri varsa o da sensin güzel kardeşim. Çünki sende mziah duygusu yok! Bu duygudan yoksun olduğun için de herşeye düz mantıkla yaklaşıyorsun. Bu yazı bir mizah yazısı...Ali Erdoğan değerli bir mizahçımız...Yağmacı zihniyete yağ çekmiyor eleştiriyor...Üstelikte kendi ağızlarından eleştiriyor...Bu bir eleştiri yazısı...Beyefendiye övgü düzmüyor...Ama nerde sende bu ice çizgiyi anlayacak mizah duygusu...Biz mizahı yapan kalemin kudretini beğendik...Onu dile getirdik...En az senin kadar vatanseveriz hiç kafanı yorma...Söz konusu mizah olduğunda sen topa girme! Mizahtan nasibini almamış Sercan efendi asıl sana yazıklar olsun!


emre gündoğan - ( 2/25/2008 )
koş emre koş, ali topu tut, emre topu al, tayyip topu patlat, emre sakın ağlama, ali yeniden top yap, koş emre koş, ali topu emre ye at, al emre al, tayip geliyor kaç emre kaç, tayyip çukura düştü, koş ali koş, tayyibin elini tut, emre ilk yardım çantasını getir, tayibin kafası yarılmış, başını türbanla ört yada gazlı bezle ört, ört ali ört,

yusuf - ( 2/26/2008 )
ne oluyorsa bu fikir çatışmasında geliyor başımıza önce saygıyı öğren meliyiz sonrada sevgiyiiii....... anlamak, anlamamaktan önemlidir.... hadi kalın düşüncelerinizde düşünmeye ve sağlıklı karar alın eleştirirken kendinizden başlayın.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 192
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Muhsin Ertuğrul Sahnesi Yıkılıyor ! (Hülya Karakaş) - 3/9/2008
 • Harcanmış Gelecek (Arif KOÇİNALI) - 3/9/2008
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun (Kenan Yoleri) - 3/7/2008
 • Bartu ve Esra’nın yükselişi; Deniz’in gelişi: ‘Şeylerin şekli’ (Üstün Akmen) - 3/7/2008
 • Tekrar Çal Sam – İstanbul Şehir Tiyatroları (İsmail Can Törtop) - 3/4/2008
 • Kent Oyuncuları’ndan korku, gerilim ve kahkaha: ‘39. Basamak’ (Üstün Akmen) - 3/4/2008
 • Bir al, üç seyret, tiyatroya şükret: ‘Kent Oyuncuları 45 yaşında’ (Üstün Akmen) - 3/1/2008
 • Bir özgürlük oyunu… Bu can benim kime ne (İhsan Ata) - 3/1/2008
 • Inishmaan’ın Sakatı – İstanbul Devlet Tiyatrosu (İsmail Can Törtop) - 2/26/2008
 • ŞEHİR TİYATROLARINDAN YENİ OYUN : YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE (Yasemin Aktaş) - 2/26/2008
 • Düşüncesiz Düşünce Adamları, Köşeli Köşe Yazarları ve Garıgötürüstlere Dair... (Ali Erdoğan) - 2/16/2008
 • RENKAHENK (Erdinç Yapan) - 2/16/2008
 • Röprezant Oyun Yazarları Derneği (Boran Doğan) - 2/11/2008
 • Asuman Dabak’tan: Bu Oyun Baska Oyun (Ahmet Kara) - 2/11/2008
 • Kahkaha ve hüznün buluştuğu çarpıcı bir oyun; ''Misafir'' (İhsan Ata) - 2/10/2008
 • Taşlama yağmuru: Zamazingo (Fatma Babuşçu) - 2/9/2008
 • NE BİÇİM OYUNSA, NASIL BİR OYUNSA BU OYUN: “BU OYUN BAŞKA OYUN” (Üstün Akmen) - 2/9/2008
 • Çok Tesettür Ederim... Pardon Çok Teşekkür Ederim (Ali Erdoğan) - 2/7/2008
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Metin Belgin resitali: ‘Kontrabas’ (Üstün Akmen) - 2/6/2008
 • Tiyatro Patlamış… Duyan var mı? (Serkan Fırtına ) - 2/6/2008
 • Fırıldak Eleştirmenliği Kolay Değil (Can Doğan) - 2/5/2008
 • Venedik Taciri ya da "Güncel"(?) Shakespeare (Melih Anık) - 2/4/2008
 • Ölümsüz Öykü - İstanbul Şehir Tiyatroları (Ayşe Müge Gerdan) - 2/4/2008
 • Kaybolan Değerlerinizden Müessesemiz Sorumlu Değildir (Ali Erdoğan) - 2/3/2008
 • SARAN İLE YÖNTEM, AYAKTA ALKIŞLANMALI: “KOCA BİR AŞK ÇIĞLIĞI” (Üstün Akmen) - 2/1/2008
 • ONLAR BUNLARI YAPARKEN, SEN NE YAPTIN?: “MİKADONUN ÇÖPLERİ” (Üstün Akmen) - 2/1/2008
 • Sermiyan Midyat Söyleşisi (İsmail Can Törtop) - 1/31/2008
 • Oyunbaz Martı ile karşınızda… (Yasemin Aktaş) - 1/31/2008
 • 60 yıl sonra tekrar sahnelere dönen oyun ; ''KOŞEBAŞI'' (İhsan Ata) - 1/30/2008
 • Döktüğün tere bereket Suat Sungur: ‘Babamla Dans’ (Üstün Akmen) - 1/29/2008
 • Uzun Soluklu Oyunların Oyuncusu Yurdaer Okur ile Söyleşi (Yasemin Aktaş) - 1/27/2008
 • ashura (Dila Akbaş) - 1/25/2008
 • Tiyatro adına utanç verici, kötü üstü kötü oyun: Fırıldakzade (Üstün Akmen) - 1/25/2008
 • Tiyatro Yüzleşme ile Söyleşi (Dila Akbaş, İsmail Can Törtop) - 1/23/2008
 • Şeylerin Şekli (Melih Anık) - 1/23/2008
 • Güvenliğimizin battaniyesi midir din?: ‘Dua Odası’ (Üstün Akmen) - 1/22/2008
 • TİYATRONUN POETİKASI VE POLİTİKASI (Boran Doğan) - 1/21/2008
 • Ayşegül Hindistan’da – Tiyatro Kılçık (İsmail Can Törtop) - 1/21/2008
 • YUNUS’UN YOLUNDA DİVANE AĞAÇ (Cüneyt İngiz) - 1/20/2008


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..