| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Tekrar Çal Sam – İstanbul Şehir Tiyatroları
İsmail Can Törtop
Kim demiş Şehir Tiyatroları komedi oynayamaz diye?

Şubat ayının son günlerinde sahnelenmeye başlayan, Woody Allen’ın yazdığı Ragıp Yavuz’un yönettiği Tekrar Çal Sam, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın ismine, kalitesine ve bu tiyatroya duyulan beklentiye yakışır bir oyun..

 

Komedinin en zor tiyatro türü olduğunu düşünüyorum. Benim düşündüğümün aksine tiyatro camiasında pek çok kişi de hafife alır komedi oyunlarını. İnsanları eğlendirmek, eğlendirirken onlara bir şeyler söyleyebilmek ile bayağı olmak arasında incecik bir çizgi vardır. Ne yazık ki pek çok tiyatro oyunu bu çizginin avam olan tarafında kalır. Bugüne kadar komedi oyunu seven pek çok tiyatro izleyicisinden Şehir Tiyatroları’nda (ve de devlet tiyatrolarında) komedi oyunlarına pek sık rastlayamadıkları, repertuara alınan komedi oyunlarında da doya doya gülemediklerini yönünde serzenişler dinliyordum. İşte, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan hem komedi severleri, hem tiyatroda estetik kaygılara değer verenleri mutlu edecek bir oyun: Tekrar Çal Sam.

 

Sinema severlerin de yakından tanıdığı Woody Allen’ın metni harika, iyi bir hikaye, zengin karakterler, güzel espriler var. Yönetmen Ragıp Yavuz ve dramaturg Arzu Işıtman da masabaşında geliştirmişler oyunu; Allan’ın çevresinde dolaşan sevimli bir peri eklemişler, Allan’ın sevgili adaylarını tek bir kişiye oynatarak Sevinç Erbulak’ın başarılı oyunculuğundan  son damlasına kadar faydalanmışlar, oyunu günümüze yaklaştıracak aksesuarlar eklemişler..

 

Oyun, sinema eleştirmeni olan ve aşkta hep kaybeden Allan’ın başından geçen ilişki denemelerini anlatıyor. Oyunun başında evli olan Allan’ı karısı terk etmiştir. “Heyecan veremediği” için karısını kaybeden Allan perde açıldığında Casablanca filminin son sahnesini izlemekte, bir yandan da bu filmin yıldızı Bogart’ı çekici kılan şeyin ne olduğunu düşünmektedir. En yakın arkadaşı Dick ve Dick’in eşi Linda, Allan’ın yeniden hayata dönmesi için bir sevgili bulması gerektiğini düşünür ve ona yardımcı olmaya karar verirler. Yoğun bir iş adamı olan Dick, gerekli zamanı karısını ve en yakın arkadaşına ayıramadığı için çapkınlık turlarında Allan’a Linda yardımcı olmaktadır. Denemelerinde hep başarısız olan Allan, son olarak şansını Linda üzerinde dener. Kararlarında onu yönlendiren ise Bogart’tır..

 

Oyuncular

 

Allan rolünde izlediğimiz Arda Aydın başarılı bir karakter ortaya çıkarmış. Gerek ifadesi, gerek jest ve mimikleri ile Allan karakterini zenginleştirmiş. Allan bir yandan seyirci ile bir yandan oyuncular ile bir yandan da Bogart, Evin Perisi, eski karısı Nancy gibi hayali kişilerle diyalog kuran bir karakter, Arda Aydın hem seyircinin sempati duyacağı şekilde romantik, saf ve kaybeden Allan oluyor hem de oyunun içine çok yumuşak bir şekilde giriyor.

Dick (Emrah Özertem) ve Linda (Sevtap Çapan) karakterlerinde de oyuncular rollerinin hakkını veriyor. Dick’in cep telefonu kullanması yerinde bir uyarlama olmuş, oyunu bugüne taşımış. Linda biraz gergin, takıntılı bir karakter, Sevtap Hanım rolünde başarılı. Ancak gerginlik komedi unsuruna biraz zarar verebiliyor, özellikle Linda ve Allan’ın birlikte pek çok sahnesinin olduğu 2. perdede bu gerginlik oyunu biraz düşürdü bence.

Ragıp Yavuz, Evin Perisi (Derya Çetinel) olarak bir de karakter eklemiş oyuna, bence yakışmış. Allan, film eleştirmeni olduğu ve Casablanca gibi filmleri izleyerek dersler çıkarmaya çalıştığı için hayal dünyası güçlü bir kişi. Peri bu noktada seyircinin, hikayenin anlatım şekline kolay adapte olmasını sağlıyor, Allan’ın kendi kendine konuştuğu sahneleri de zenginleştiriyor. Arka planda rol çalmadan, sevimli bir oyunculuk ortaya koyuyor Derya Hanım, bu karakter oyunun içinde biraz daha fazla yer alabilirdi bence..

Casablanca filminden çıkıp oyunun içine giren Bogart (Sezai Aydın), Allan’ın akıl hocalığını yapıyor, Allan’ın omzundaki iyi ve kötü melek gibi… Ancak melek mi şeytan mı ondan emin değilim. Sezai Bey sesi ve tonlamaları ile oyunu çok şey katıyor..

Sevinç Erbulak’a özel bir yer ayırmak lazım. Allan’ın tüm sevgili adaylarını canlandıran Sevinç Hanım, birbirinden farklı 7 karakteri oynuyor. Aynı oyunda 7 farklı karakteri oynamak ve bunları da birbirinden ayırt edici şekilde kurgulamak ayakta alkışlanacak bir performans. Ben en çok bar sahnesinde eğlendim..

 

Bu sezon Şehir Tiyatroları’nın dekorlarını çok beğeniyorum. Öyle ki, artık oyuncuların “mış gibi” yapmalarına gerek kalmıyor, sahnede çay yapılıyor, 1 sn içinde evin salonu bir bar ya da resim sergisi oluyor… Bu oyunda da Barış Dinçel imzalı dekor çok başarılı, çok zengin.

 

Tekrar Çal Sam, bence komedi dalında yılın en iddialı oyunlarından.. Mart ayına bilet bulamayabilirsiniz, ancak nisan için biletinizi erkenden alın, sezonun kaçırılmaması gereken oyunlarından Tekrar Çal Sam’i mutlaka izleyin..

 

İsmail Can Törtop

can@tiyatrodunyasi.com
 
NOT : Ziyaretçilerimizden sayın Zeynep Toplusoy, Allan'ın karısı rolünde izlediğimiz İrem Arslan'dan yazıda bahsetmediğim için beni uyarmış, çok teşekkür ediyorum. İrem hanımın da rolünün hakkını verdiğini düşündüğüm ve şahsına özel bir görüşüm olmadığından yazmadım, herhangi bir kasıt olmadığını belirtmek isterim. Sayın İrem Arslan'ı da kararında oyunculuğu için tebrik ederim..


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Elçin Alptekin - ( 3/11/2008 )
İsmail bey sizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum: Sahnelerin özlenen değerini kısa ama net bir şekilde anlattığınız ve vurguladğınız için. O değer tabiki Sevgili SEVİNÇ ERBULAK!
Oyunu ilk akşam dahil olmak üzere 2 haftada 2 kez izledim, dahada izleyeceğim tabi bu, Sevinç Erbulak var olduğu için açıkçası.. Ama kesinlikle DEĞİYOR..
Saygılar..


Ulaş - ( 11/12/2008 )
Geçen sezon izlediğim oyunlar içinde en keyif aldığım oyundu. Hatta bir kez daha uygun zamanı yakalarsam gitmeyi düşünüyorum. Bir kere Woody Allen’a bayılıyorum. Oyunun yazarı o olunca, bir de oyuncular da oyunun hakkını verince müthiş eğleniyorsunuz. Özellikle Bogart karakterini oynayan sanatçımız çok iyiydi. Bir de evin perisinin arka planda yapmış olduğu bazı hareketler var ki, insana tebessümünün kesimesine mani oluyor, ayrıca sizi kahkaya hazırlıyor diyebilirim. Tüm emek verenlerin gönüllerine sağlık

MEHTAP AYNA - ( 10/19/2008 )
MUHTEŞEMDİ..ÇOK KEYİFLİYDİ..

- ( 10/19/2008 )
KOMEDİ DALINDA EN İDDİALI OYUNLARDAN BİRİ..BUGÜN İZLEDİM MUHTEŞEMDİ.KEYİFLİ,EĞLENCELİ...SAHNELER AKLIMA GELDİKÇE HALA GÜLÜYORUM..BRAVO

- ( 10/17/2008 )
açıkcası ben beğenmedim(yapmacıklık çok vardı)

hu_khan - ( 4/24/2008 )
Sezonun kaçırılmaması gereken en iyi komedi oyununu bir kişi ancak bu kadar güzel eleştirebilirdi. Teşekkürler!..

fatma - ( 10/15/2008 )
ben bugün izledim sizin tiyatronuzu ve çok beğendim. gerçekten şahaneydi. bu kadar beklemiyordum. ama çok süperdi. bütün oyuncuları herkesi kutluyorum burdan


Belgin - ( 12/14/2008 )
Bu kadar eğlenceli olacağını tahmin etmezdim... Üstelik eğlenceye ilaveten bazı mesajları da olan bir oyun... Şehir tiyatrolarında da başka türlüsü olmaz zaten :) Oyunculuklar da süper ... Sanırım tekrar izleyeceğim :) ...Tebrikler ....

gülay köneçoğlu - ( 7/7/2008 )
bence siz mükemmel bir oyuncusunuz...kiralık konak yaprak dökümü daha bir cok oyunda sizi izledim ama bu iki oyun benim için çok farklı çünkü ikisinede 3kez gitti:)bu sezon izin oynadığınız bir oyuna gidemedim ama eminim ki onlarda cok başarılı oyunlardır.sevgilerimle başarılarınızın devamını dilerim:)

yasemin - ( 2/7/2009 )
oğluma verilen tiyatro ödevi için gitmiştik çok beğendim oyuncuların hepsi bir birinden başarılıydı sezai aydın mütişti sesini tanıdığım arda aydın süperdi diğer oyuncularda öyle görülmesi gerekir bence türkçe öğretmenimize teşekkürler

Yasemin - Portia - ( 1/16/2009 )
Oyunu dün akşam izledim.Uzun zamandır böyle gülmemiştim... birebir oyunculuklar bence müthişti. dekor müzikler oyula öylesine bütünleşmişki çok yakışmış... Arda Aydın’ı özellikle renkli performansından dolayı tebrik etmek istiyorum. Ayrıca Sezai Bey’in doğaçlamalarını İnce bir espri anlayışı ile işlemiş Şahaneydi. Tadı damağımızda kaldı... Yalnızca metnin çevirilerinde bazı komik kelimeler vardı doğrusu.. sanırım metne uyumlu olsun diye çeviriler o şekilde yapılmışş... e o kadarda kusur olacak... uzun zamandır izlediğim en keyifli oyundu diyebilirim. şiddetle tavsiye ediyorum :)

ayça - ( 3/2/2009 )
çok güzel bir oyun dekoru harikaydı..arda aydını çok beğendim..sezai aydın zaten tartışılmaz...eğlenceli güzel bir oyundu

aygen - ( 5/11/2009 )
çok beğendim

ŞÜKRAN - ( 3/26/2009 )
Tekrar Çal Sam bence herkesin Tekrar İzlesem diyebileceği bir oyun olmuş..Arda Aydın çok iyi yetişmiş bir tiyatrocu İstanbul Efendisi, Lüks Hayat, Keşanlı Ali Destanı’nındaki performansıda tebrik edilir. Bu oyunda Sevtap Çapan’ın oyunculuğuda çok başarılıydı... Tebrik edilir...

nilüfer - ( 11/7/2009 )
bugun izledim ve çok beğendim.tiyatro sevenlere kesinlikle tafsiye ediyorum.

zeynep - ( 11/11/2009 )
Linda karakterini çok başarılı buldum, Sevtap Çapan bu karakteri oynamayıp yaşattı. İzlerken, gerçek hayatta Sevtap Çapan nasıl birisi diye düşündüm, rolle o kadar bütünleşmişti ki gerçek hayattaki mimiklerini, davranışlarını beden dilini düşünmeden edemedim. Diğer karakterler de çok başarılıydı. Mekan dizaynı ve kostüm seçimleri de çok iyiydi.
Evin perisi fikrini çok yaratıcıydı. Derya Çetinel’i görünce Tinkerbell’i anımsadım... Derya Çetinel’in mimikleri, o anda Allan’in duygularını karşıt biçimde yansıtışı harikaydı. Bir anlamda Allan’in karşıt gücünü alaylı ve mizahla şekillenmiş olarak izleyiciye yansıtıyor ve izleyicinin olayları daha net görmesini sağlıyordu. Sorunun cevabı çok netti, izleyicinin alacağı ders açıktı; “kendin gibi ol”. İzlemekten keyif aldığım ve çok beğendiğim bir oyun olarak yerini aldı...


SONGÜL TORUNOĞLU - ( 12/25/2009 )
tEKRAr çal Sam’ i bu yıl ekim gibi izledim sanıyorum..ve oyunu yalnız izlediğimden evdekilere ballandıra ballandıra anlattım ve onlarada hemen bilet alacağımı söyledim, tahminim üsküdar sahnesiydi. fakat oyun 2 aydır yok..ben Haldun Taner sahnesinde izledim ve o kadar beğendim ve eğlendim ki..bu kadar başarılı bir oyunu tekrar tekrar izlesem doymam..aileme ve arkadaşlarımada haber verdim..ama oyunun izi yok!?? diğer sahnelerde de oynanmadı...:( Haberi olan var mı oyunun akıbeti hakkında?? Lütfen yeniden oynasın..Bekliyorum .

can - ( 12/28/2009 )
songül hanım,
arda aydın askerde olduğu için muhtemelen sezon sonuna kadar oynamayacaktır bu oyun...


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 850
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Seyirci Olmak (İbrahim Tül) - 3/17/2008
 • Klasik bir vodvil türü. Tipik bir evlilik öncesi oyunu. '' Şahane Düğün '' (İhsan Ata) - 3/17/2008
 • Ismarlama Oyun ya da (Melih Anık) - 3/16/2008
 • Tiyatronun katı kurallarına gençlerin indirdiği şamar: Martı (Üstün Akmen) - 3/14/2008
 • Size hatırlatmamı istediğiniz başka bir şey var mı?: ‘444’ (Üstün Akmen) - 3/11/2008
 • Oyun içinde oyun kurgusuyla klasik tiyatro anlayışına başarısız bir güncelleme : ''Tartuffe'' (İhsan Ata) - 3/10/2008
 • Muhsin Ertuğrul Sahnesi Yıkılıyor ! (Hülya Karakaş) - 3/9/2008
 • Harcanmış Gelecek (Arif KOÇİNALI) - 3/9/2008
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun (Kenan Yoleri) - 3/7/2008
 • Bartu ve Esra’nın yükselişi; Deniz’in gelişi: ‘Şeylerin şekli’ (Üstün Akmen) - 3/7/2008
 • Tekrar Çal Sam – İstanbul Şehir Tiyatroları (İsmail Can Törtop) - 3/4/2008
 • Kent Oyuncuları’ndan korku, gerilim ve kahkaha: ‘39. Basamak’ (Üstün Akmen) - 3/4/2008
 • Bir al, üç seyret, tiyatroya şükret: ‘Kent Oyuncuları 45 yaşında’ (Üstün Akmen) - 3/1/2008
 • Bir özgürlük oyunu… Bu can benim kime ne (İhsan Ata) - 3/1/2008
 • Inishmaan’ın Sakatı – İstanbul Devlet Tiyatrosu (İsmail Can Törtop) - 2/26/2008
 • ŞEHİR TİYATROLARINDAN YENİ OYUN : YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE (Yasemin Aktaş) - 2/26/2008
 • Düşüncesiz Düşünce Adamları, Köşeli Köşe Yazarları ve Garıgötürüstlere Dair... (Ali Erdoğan) - 2/16/2008
 • RENKAHENK (Erdinç Yapan) - 2/16/2008
 • Röprezant Oyun Yazarları Derneği (Boran Doğan) - 2/11/2008
 • Asuman Dabak’tan: Bu Oyun Baska Oyun (Ahmet Kara) - 2/11/2008
 • Kahkaha ve hüznün buluştuğu çarpıcı bir oyun; ''Misafir'' (İhsan Ata) - 2/10/2008
 • Taşlama yağmuru: Zamazingo (Fatma Babuşçu) - 2/9/2008
 • NE BİÇİM OYUNSA, NASIL BİR OYUNSA BU OYUN: “BU OYUN BAŞKA OYUN” (Üstün Akmen) - 2/9/2008
 • Çok Tesettür Ederim... Pardon Çok Teşekkür Ederim (Ali Erdoğan) - 2/7/2008
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Metin Belgin resitali: ‘Kontrabas’ (Üstün Akmen) - 2/6/2008
 • Tiyatro Patlamış… Duyan var mı? (Serkan Fırtına ) - 2/6/2008
 • Fırıldak Eleştirmenliği Kolay Değil (Can Doğan) - 2/5/2008
 • Venedik Taciri ya da "Güncel"(?) Shakespeare (Melih Anık) - 2/4/2008
 • Ölümsüz Öykü - İstanbul Şehir Tiyatroları (Ayşe Müge Gerdan) - 2/4/2008
 • Kaybolan Değerlerinizden Müessesemiz Sorumlu Değildir (Ali Erdoğan) - 2/3/2008
 • SARAN İLE YÖNTEM, AYAKTA ALKIŞLANMALI: “KOCA BİR AŞK ÇIĞLIĞI” (Üstün Akmen) - 2/1/2008
 • ONLAR BUNLARI YAPARKEN, SEN NE YAPTIN?: “MİKADONUN ÇÖPLERİ” (Üstün Akmen) - 2/1/2008
 • Sermiyan Midyat Söyleşisi (İsmail Can Törtop) - 1/31/2008
 • Oyunbaz Martı ile karşınızda… (Yasemin Aktaş) - 1/31/2008
 • 60 yıl sonra tekrar sahnelere dönen oyun ; ''KOŞEBAŞI'' (İhsan Ata) - 1/30/2008
 • Döktüğün tere bereket Suat Sungur: ‘Babamla Dans’ (Üstün Akmen) - 1/29/2008
 • Uzun Soluklu Oyunların Oyuncusu Yurdaer Okur ile Söyleşi (Yasemin Aktaş) - 1/27/2008
 • ashura (Dila Akbaş) - 1/25/2008
 • Tiyatro adına utanç verici, kötü üstü kötü oyun: Fırıldakzade (Üstün Akmen) - 1/25/2008
 • Tiyatro Yüzleşme ile Söyleşi (Dila Akbaş, İsmail Can Törtop) - 1/23/2008


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..