| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2008

Puan : 3.53 / 10    
Merak Edenler : 464 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan : Orhan Asena
Yöneten : Nedret Denizhan

Dekor : Ayhan Doğan
Kostüm : Canan Göknil
Müzik : Bora Ayanoğlu
Işık : Mustafa Türkoğlu
Efekt : Levent Akman

Oyuncular: Kemal Kocatürk, Selçuk Soğukçay, Ersin Sanver, Tarık Şerbetçioğlu, Hakan Güner, Mazlum Kiper, Dinçer Çekmez, Berrin Koper, Senan Kara, Rıdvan Çelebi, Sibel Topaloğlu, Yılmaz Meydaneri, Erhan Özçelik, Ergün Üğlü, Bora Ayanoğlu, Haşmet Zeybek, İbrahim Şirin, Caner Bilginer, Naci Taşdöğen, Selçuk Yüksel, Gökhan Eğilmez, Doğan Altınel, Aslı Narcı, Esra Karabaş, Güneş Han.


Oyun Hakkında :
Konu: Kanunî Sultan Süleyman’ın en güçlü olduğu dönemde, karısı Hürrem Sultan taht için kendi oğullarını öne çıkarma çabasındadır. Kanunî’nin başka bir hanımından olan oğlu Şehzade Mustafa’yı entrika ile ortadan kaldırmak ister… Oğlu Şehzade Bayazıt ile Şehzade Selim (II.Selim) karşı karşıya gelir… Ve Kanunî oğullarının hayatı hakkında karar vermeye zorlanır…

Fotoğraf ve Videolar :

Yorumlar

Aysel Mine Dokuz - ( 5/4/2008 )
Bu sezon izlediğim en muhteşem oyundu.Emeği geçen herkese teşekkürler.

cüneyt yüce - ( 4/29/2008 )
bu sezon üç kız kardeş'ten sonra izlediğim en kötü oyun. dümdüz, abartılı bir oyunculuk, sıradan bir müzik ve dökülen dekorlar... hele hele hürrem sultan'ın (berrin koper) saçını paket lastiğiyle bağlaması ile apayrı bir olay. oyunun tek iyi yanı kemal kocatürk'ün oyunculuğu. o da kötünün iyisi tabii.

ayrıca anlayamadığım, broşürde yazan oyuncularının bir çoğunun sahneye çıkmamasıydı. gökhan eğilmezbaş ve naci taşdöğen gibi. neden acaba, merak ettim.


Nil - ( 4/18/2008 )
tek kelimeyler harika bir oyun, kesinlikle izleyin derim... tüm oyuncular da, hikaye de muhteşemdi!

rıdvan - ( 4/18/2008 )
Tüm oyuncuları ve ekibi kutlarım , çok güzel kurgulanmış ve oynanmış bir oyun.Özellikle dekordaki stilize anlatım çok hoşuma gitti,sahne üzerindeki tuğra şeklindeki dekor beni çok etkiledi.Kostümlerde güzeldi herkesin eline sağlık..

Tayyar AL - ( 4/20/2008 )
Dün Kerem Yılmazer'de seyrettim. Mükemmel bir oyun 'du. Ve şunun çok güzel olduğunu bir kez daha anladım. Ve kader' e olan inancım daha 'da arttı. Bir insan yaptığı yanlışı mutlaka önünde 'de sonunda 'da mutlaka çekiyor. Ve Hürrem Sultan'ın durumunda olmak çok kötü ...:((: Ve Bi ara gözlerimin dolduğunu hatırlıyorum ağlamamak için zor tuttum kendimi. İlk sahnede Şehzade Mustafa baaaabaaaaa bu yaptığından hayatın boyunca pişman olacaksın ... Yanlış yapıyorsun demesi çok etkileyeciydi. Ancak ne biçare yeterli ve tesirli olmayacaktı ... Birde Kanuni 'nin Hürrem sultan 'a, Şuan Beyazıt'ın yaşaması Mustafa 'nın sayesinde demesi daha bir başkaydı ... 2. Selim'in zekasına ve soğukkanlılığına hayran kaldım ... Tam bir politikacı imiş. Bu bir tiyatro oyunuydu ancak o zamanın dünyasındaki gerçekleri bize gösterdiği için Tüm Oyunculara tek tek teşekkür ediyorum. Allah daha nice güzel oyunlar diliyorum ... Allaha ısmarladık arkadaşlar ...

XXX - ( 4/23/2008 )
BENCE BU OYUN HİÇ GÜZEL DEĞİL EN GÜZEL OYUN YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ

Betül - ( 4/23/2008 )
Osmanlı Dönemi taht kavgaları,saray içi entrikaları,yeri geldiğinde devletin selameti için nasıl evlatların canına kyıldığını anlatan bir oyundu.

meral - ( 4/12/2008 )
şimdi oyundan geldim ve hemen bilgisayarın başına geçip duygularımı yazmak istedim. Süperdi. Çok özel,büyük bir kadro. Ben sadece amatörce yaklaşıyorum ama çok etkilendim. Valide Sultan "oğullarımı isterim oğullarımı ikisinide isterim" dediğinde ağladım. Bilmiyorum ama beni bu sahne çok etkiledi. Oyunun ana teması gibi gördüm.( Valide sultanın entrikalarının sonucunda oğullarının eklienişini )
Oyunda yer alan herkesi çok kutlarım. Tebrikler.
Biz çok beğendik kim ne derse desin.


Egemen - ( 4/12/2008 )
Başta konusunu bilmeden gittiğim için anlamakta zorlandım. Bundan dolayı da ilk perde biraz oyunu anlamak için zorlanarak geçti. Ama ikinci perde çok süperdi ve oyundaki tüm düğümler çözüldü. Bi ara aşırı duygulanmışım sanırım, gözlerimin yaşardığını hissettim.. Herkesin kendi düşüncesidir tabi ama, GİDİN DERİM..
TÜM EKİBE TEŞEKKÜRLERİMİ BORÇ BİLİRİM..


ÖMER AĞIM - ( 3/24/2008 )
ÇOK GÜZEL BİR OYUN ÇOK İLGİ ÇEKTİ

dilan - ( 3/24/2008 )
oyun süperdi mazlum kiper müthişti hürrem sultanın ölümünde çok etkilendim okulumuza bizi bu faaliyetlere götürdükleri için teşekkür ediyorum we umarım herkez tiyatroya gereken önemi verir :d

elif - ( 3/26/2008 )
bence çok güzel bir tiyatro osmanlı zamanı taht kavgalarını konu olarak almış ben çok beğendim

burcu - ( 2/24/2008 )
çok güzel ve özel bir oyun oyuncuların inandırıcılığı mükemmel kanuniyi oynayan mazlum kiper muhteşemdi


gül - ( 3/17/2008 )
Oyunu izledim.Osmanlı dönemini içeren oyunları izlemek beni çok etkiler.Müziği başımı döndürür. Ancak, bu oyun beni hayal kırıklığına uğrattı. Bir oyuncu, seyirciye sırtını 3 dakika döner ve konuşur mu?! Bir şehzade şiltesiz yere oturur ayaklarını sahneden sarkıtır mı?!Şüphesiz emek verilmiş saygı duyuyorum ama seyirciye ve döneme de oyuncular saygı duymalıydılar bence. BEĞENMEDİM.

meryem - ( 11/3/2008 )
ya cok super olmuş emeği geçenlerin elleriie saglık a.r.o

FUNDA YEŞİL(15 kasım 2008) - ( 11/15/2008 )
bu akşam süper di.Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe oyun,oyuncular,kostümler herşey mükkemmeldi.son 3 senedir bütün sezon oyunlarını izledik hepsi ayrı ayrı çok güzel di ama bu akşam ayrı bir hava vardı.herkese tafsiye ediyorum gidin izleyin ve lütfen oyunun sonunda ayakta alkışlayın emeği geçen herkese teşekkürler.

tuba özyılmaz - ( 1/9/2009 )
her oyunu izlenilesi bulduğum için gittiğim belki de tarihi çok sevmememden kaynaklanan bir durumdan çok da beğenmediğim yine de ortaya konulmuş güzel bir emek olduğu için tavsiye edebilirim

Ahmet M. Güneş - ( 2/20/2009 )
Oyun hakikaten her yönüyle kusursuzdu.
Oyuncuların çok başarılı performanslarının yanı sıra, kostümler ve dekor çok iyi tasarlanmıştı.
Oyunun müzikleri de oldukça iyi idi.
Ayrıca ses ve ışık efektleri de gerçekten etkileyici idi.
Bu oyunda emeği geçen herkesi kutlar, tüm tiyatro dostlarının bu oyunu mutlaka izlemelerini tavsiye ederim...


qamse - ( 4/7/2009 )
oyunu izledim ve coooooooooooooooooooook
beğendim en cokta oyuncuların kıyafetlerini beğendim bu basarılı ekibe basarılarının devamı dilerimm


ramazan buttanrı - ( 4/27/2009 )
çok güzel olmuş tam bir proffesionelişi oyuncuları tebrik ederim.

timbre - ( 12/3/2009 )
Oyunu ilk sahnelerde oyuncular sanki acemiydi heyecan vs ne derseniz deyin.Derken ısındılar gitgide muhteşemleştiler.Beyazıtın oyunculuğu baya abartılıydı.Kanuni muhteşemdi.Oyun sonlarında pik yaptılar gözlerimizi doldurdular.İyi olmayan oyunculuklar da vardı ama genel anlamda muhteşemdi,dekor estetikti..tbrkler ellerinize sağlık

Anıl Ayvalıoğlu - ( 12/6/2009 )
İlk olarak oyundaki bazı noktaları söylemek istiyorum;
1)Oyuncu performansının düşüklüğü(1-2 kişi hariç)
2)Oyuncuların replikleri motor gibi söylemeleri(İnsanlar yanındakilere ne dedi diye soruyorlar)
3)Ersin Sanver-in bazı yerlerde içinden konuşuyormuş gibi olması
4)Kostümlerin başarısızlığı
5)Yırtık pırtık buruşuk bir kırmızı halı
6)Ergun Üğlü-yü selamlamada görememek
7)Yılmaz Meydaneri-yi sahnede görememek.
8)Selçuk Soğukçay ve Doğan Altınel-in sahneye küpeyle çıkması(Belki de Fatih Sultan Mehmet-ten esinlenilmiştir bilmiyorum)
9)2.perdenin başında çengiler zilleri çalarken oyuncuların sesi duyulmuyor.

Peki oyun nasıldı diye sorucak olursanız.Bu kadar olumsuz maddeden sonra mükemmeldi diyemem.Ama izlenebilir.


kitkurd - ( 4/24/2010 )
Mükemmel, muhteşem, izlenmeli, emekçilerine helal olsun

BerKan1996 - ( 4/26/2010 )
tek kelime ile harika

gozde - ( 10/31/2012 )
Oyunu geçmiş sezonlarda izledim. Tüylerim diken diken olmuştu her sahnede. Ne muhteşem oyunculuk hayran kaldım. Saatlerce alkışlamak istedim. Tebrikler tüm oyunculara.

cemile - ( 2/14/2013 )
gerçekten süperdi. herkes oyunun hakkını vererek oynamış ve kostümler süperdi.oyunculardan en çok beyazıt etkiledi beni.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 214
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Geçmişten Gelen Kadın      Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe      Divane Ağaç (Yunus Emre)      Ben Ruhi Bey Nasılım      Benerci Kendini Niçin Öldürdü      9 Ay Son Gün      444      Semaver ve Kumpanya      Süleyman ve Öbürsüler      Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler      Müzikaldeki Hayalet      Kara Kaplı      Martı      Yolumuzu Bulalım      Külahıma Anlat      Babamla Dans      Size Öyle Geliyorsa Öyledir      Gözü Kara Alaturka      Kadife Çiçekleri      Bir Mutfak Masalı      Çok Yaşa Komedi      Çayhane      Üç Kızkardeş      Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz      Bernarda Alba'nın Evi      Dalga      Sivas '93      Kadıncıklar 2007      Kürklü Merkür / Mercury Fur      Karatavuk / Blackbird      Bayazıt      Ölümsüz Öykü      Kantocu      Eskici Dükkanı      Tozlu Çizmeler      Lüküs Hayat      39 Basamak      Açık Denizde      Kuyruk      Ben Anadolu     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..