| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Kara Kaplı

Tiyatro Yüzleşme

Başlangıç Yılı : 2007

Puan : 1.04 / 10    
Merak Edenler : 139 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan : Jean-Claude Carrière
Çeviren : Zeynep Utku
Yöneten : Musa Uzunlar

Dekor ve Kostüm Tasarımı : Zeynep Utku
Işık Tasarımı : Yüksel Aymaz
Dramaturgi - Yönetmen Yardımcısı : Cengiz Peksoy

Oynayanlar :
Zeynep Utku
Musa Uzunlar


Oyun Hakkında :
Küçük başıboş bir kedi “Kara Kaplı”nın ilham kaynağı olmuş.

“1967’lerdeydik. Evde yalnızdım. Pencere açıktı ve bir kedi girdi içeri, varlığıma tamamen kayıtsız eve postu serdi. Onu evden çıkarmak için her şeyi yaptım, nafile. İkinci gün boş vermeye başladım. Üçüncü gün ona yiyecek bulmak için dışarı çıktım... Geri döndüğümde gitmişti, bir daha dönmemek üzere.”… (Jean-Claude Carrière, The Independent, 27.03.2003)

Buradaki kedinin yerini Carrière’in oyununda, yoktan ortaya çıkan gizemli bir kadın almıştır…

“Kara Kaplı”, başlangıçta, bir kadın ve bir erkek arasında, beklenmedik zamanda gelişen bir tanışma hikâyesi gibi görünüyordur. Aslında kadın, erkek kahramanın ruhsal aynasını oluşturmaktadır. Böylelikle oyun, ilginç bir yüzleşme hikâyesine dönüşür…

1931 yılı doğumlu Fransız yazar, çevirmen, dramaturg, oyun yazarı ve senarist

Jean-Claude Carrière; Peter Brook, Jacques Tati, Luis Bunuel de dâhil olmak üzere, 20. yy. tiyatro, sinema dünyasının birçok büyüğüyle sanat ortaklığı yapmıştır.

Peter Brook ile yaptığı çalışmaların bazıları: Kuşlar Meclisi, Mahabharata, Atinalı Timon. Senaryosunu yazdığı yaklaşık 130 filmden en bilinenleri: Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Danton, Borsalino, Birth, Cyrano de Bergerac, Gündüz Güzeli, Goya’nın Hayaletleri’dir.

Ancak 1967 yılında yazdığı “Kara Kaplı” adlı oyunu tamamıyla kendi eseridir. Psikolojik ve metafizik olarak ustalıkla kaleme alınmış olan bu oyun dünyanın bazı ülkelerinde bir başyapıttır.


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

MertCAN - ( 2/16/2008 )
Musa Uzunlar'ı Kurtlar Vadisi'nde İskender Büyük rolünde izledim, hayran kaldım. Buz gibi bir adam olmuş Büyük İskender.

Tiyatroyu da mutlaka izleyeceğim


İlknur - ( 7/19/2010 )
Bu güzel oyun bugün saat 20:30 da Manavgat gençlik merkezinde gösterimdeydi. Çok güzeldi. Değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 882
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler      Müzikaldeki Hayalet      Kara Kaplı      Martı      Yolumuzu Bulalım      Külahıma Anlat      Babamla Dans      Size Öyle Geliyorsa Öyledir      Gözü Kara Alaturka      Kadife Çiçekleri      Bir Mutfak Masalı      Çok Yaşa Komedi      Çayhane      Üç Kızkardeş      Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz      Bernarda Alba'nın Evi      Dalga      Sivas '93      Kadıncıklar 2007      Kürklü Merkür / Mercury Fur      Karatavuk / Blackbird      Bayazıt      Ölümsüz Öykü      Kantocu      Eskici Dükkanı      Tozlu Çizmeler      Lüküs Hayat      39 Basamak      Açık Denizde      Kuyruk      Ben Anadolu      Anna Karenina      Kumarbazın Seçimi      Gece Mevsimi      Hırçın Kız      Kibarlık Budalası      Casablanca      Dört bölü Dört      Dua Odası      Dört eksi Dört      


Tiyatro Kursu Başlıyor!
10 EKİM'den itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..