| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Sivas '93

Dostlar Tiyatrosu

Başlangıç Yılı : 2007

Puan : 5.32 / 10    
Merak Edenler : 746 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan-Yöneten: Genco Erkal
Müzik : Fazıl Say
Giysi: Özlem Kaya
Film Yapım: NURDAN ARCA Ajans 21

Oyuncular
Genco Erkal,
Meral Çetinkaya,
Yiğit Tuncay,
Nilgün Karababa,
Murat Tüzün,
Çağatay Mıdıkhan,
Saliha Şirvan Akan

Film
Kurgu: Melih F. Tatlıcan
Kurgu Asistanı: Tuğçe Özşen
Arşiv Arama: Ayşe Çavdar

Danışman
Özcan Arca
Fotoğraflar
MAĞMA SANAT HAREKETİ

ALİ EKEYILMAZ
BATTAL PEHLİVAN
MEHMET ÖZER
CEVAT ÜSTÜN
HAMZA ŞAHİN
MEHTAP YÜCEL
NİDA YILMAZ
RIZA AYDOĞMUŞ
ERDOĞAN DURSUN
SONER DOĞAN

Oyun Fotoğrafları
ŞİRİN ÖTEN
Basın Halkla İlişkiler
SODA MEDYA
Yönetmen Yardımcısı : SERDAR BORDANACI
Işık: CEMAL BAYKAL
Teknik Ekip: ERHAN UYSAL, CANER OMUR
Müdür : AHMET KAYA
Gişe : ESRA ELİK
Afiş Yaratıcı Yönetmeni: UĞURCAN ATAOĞLU
Afiş Tasarımı: BURÇAK BEŞLİOĞLU
Afiş Fotoğrafı: SERDAR TANYELİ
Fotoğrafı Tutan El: HÜSEYİN ÖZÇELİK
Baskı Öncesi Hazırlık: GRAFİK 24
Baskı: FORMAT MATBAACILIK
Tanıtım Sponsoru: EFES PİLSEN
Web Tasarım: KADİR KAYA


Oyun Hakkında :
OYUNUN ÖYKÜSÜ
GENCO ERKAL

Temmuz başında yüreğime bir ateş düştü. Üç dört günlük kısa bir tatildeydim. O uğursuz günün on dördüncü yıldönümünde, Cumhuriyet gazetesinde Dikmen Gürün Uçarer’in bir yazısını okuyordum. Yakın tarihimizde ne kadar önemli olaylar var, neden yazarlarımız bu gibi konularla ilgili belgesel oyunlar yazmaz acaba diye soran bir yazıydı. Örnek olarak da Madımak Oteli’ndeki yangından söz ediyordu.

Birden anımsadım, aynı yazar bir önceki yıl da benzeri bir yazı yazmıştı, ben de bu düşünceye yürekten katılmıştım. Bu sefer gene katılmanın yanı sıra başka bir düşünce kıpırdanmaya başladı beynimde. Arkadaşlara bir şey söylemedim ama baktım içimde bir şeyler büyüyüp dal budak sarıyor... Bu oyunu ben yazamaz mıyım acaba. Hadi canım sende diyor bir yanım. Hiç olmazsa bir denesem. Akşam olunca artık dayanamadım, arkadaşlara böyle bir oyun olsa da oynasak, nasıl olur deyince, hepsi birden, tam zamanıdır, çok doğru bir iş yapmış olursun dediler. Gene de oyunu yazmaya soyunacağımı kimseye söyleyemiyorum. Önce kendimi bir tartmam gerek. Gerçekten bu işi kıvırabilir miyim?

Ardından zorlu bir süreç başlıyor. Önce doğru dürüst bir araştırmak gerekiyor. Eldeki malzeme nedir? Belgesel bir oyun olacaksa, şu belgeleri bulup önümüze bir koyalım bakalım. İlk aklıma gelen Dostlar Tiyatrosu’nun oyunculuk kurslarından öğrencim Şenal Sarıhan oluyor. O dönemde Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı ve Sivas davasında mağdur ailelerini savunan avukat grubunun en etkin üyelerinden biri. Niyetimden söz edince, aman diyor, çok isabetli bir düşünce, elimden ne geliyorsa yaparım. İki gün içinde bana kendi yazdığı iki ciltlik Sivas Davası adlı kitabı, Barolar Birliği yayınlarından Sivas Davası’nın tüm tutanaklarını içeren bin küsur sayfalık kitabı, fotoğraflar, dergiler içeren koca bir koli yolluyor. Arada ben de sahafları dolaşarak konuyla ilgili kitaplar, ve bir Sivas şiirleri seçkisi buluyorum. İkinci başvuracağım kişi Zeynep Altıok projeyi duyunca müthiş heyecanlanıyor. Elinde ne varsa, babası için hazırladığı kitabı, klasörler dolusu gazete, dergi kesikleri, kitaplar, olayın görüntülerini içeren video kayıtları, hepsini alıp geliyor. Diyorum ki, tamam, böyle bir niyetim var, ama kesin kararı vermeden önce malzemeyi bir tanıyıp, şöyle bir beş on sayfa yazmayı denemeliyim. Gözüm keserse ne iyi, daha söz vermiyorum.

Serdar Doğan’la tanışıyoruz o ara. Madımak cehenneminde öldü sanılarak morga bırakılmış. Ertesi gün tesadüfen, yaşadığı anlaşılmış, 16 gün komada kalmış. Bugün hayatta olması gerçek bir mucize. Üstelik oyun yazarı. Bizden biri. O da büyük bir coşkuyla katılıyor çalışmaya. Yazdığı kitabı, elindeki belgeleri, filmleri yolluyor. Oyunun hazırlık süresince içten desteğiyle güç veriyor. Gerçek bir dost. Dilerim bir gün onun Sivas’la ilgili o güzelim Simurg adlı oyununu da izleyebilirsiniz.

Kapanıyorum eve, dalıyorum belgelerin içine. Uykularım kaçıyor tabii. Olayı yaşayanların tanıklıkları, otelin içinde, morgda, cenaze töreninde çekilen resimler, video kayıtları insanın kimyasını altüst edecek cinsten. İnsanlar bunları mutlaka görmeli, diyorum. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için Sivas’la mutlaka hesaplaşılmalı. Derinlere indikçe değişik boyutlar çıkıyor ortaya. Tam olarak çözülmemiş bir bilmece. Sonuna kadar gidilmemiş. Bizde her zaman olduğu gibi gerçek nedenler, gerçek suçlular ortada yok. Karartılmış, saklanmış, çarpıtılmış. Buna benzer ne çok olay var, yakından bildiğimiz. Aynı oyun hep oynanıyor da biz bir türlü çözemiyoruz, uyanamıyoruz. Mekanizmanın işleyişini oyunda, bilebildiğimiz kadarıyla, bütün boyutlarıyla sergileyebilirsek, izleyiciyi düşünmeye, tartışmaya yöneltebilirsek yararlı olabiliriz belki.

Eldeki malzeme oyunun biçimini de yavaş yavaş belirlemeye başlıyor. Aslında ne görkemli bir film çıkabilirdi bu malzemeden. Daha çok sinema kokusu duyuluyor. Eldeki görüntüler müthiş zengin, görüntü yanı ağır basan bir belgesel oyun biçimi görünüyor ufukta. Kişiler yok bu oyunda. Daha çok anlatıcı oyuncular. Antik tragedyalardaki koro gibi. Mekanımız bir tiyatro sahnesi. Sivas’taki yangından kurtulmuş kişiler mi bu oyucular, o günü anmaya mı gelmişler buraya, yitirdikleri kardeşlerini, arkadaşlarını mı anmaya gelmişler, ellerinde karanfiller? İçlerindeki Sivas acısını sağaltmak için mi sürekli oynuyorlar bu oyunu? Her gün yeni baştan aynı olayı karşılaştıkları herkese anlatıyorlar, oynuyorlar, o kahredici görüntüler eşliğinde?

Klasik bir oyun kurgusu değil burada söz konusu olan. Hatta belki alışılmış anlamda oyun bile değil bu. Belgesel bir anlatı, bir gösteri mi demeli? İlk on sayfayı yazdım. Kafamda bir şeyleri çözdüm gibi. Oyunun yapısı, kokusu, rengi belirleniyor ana hatlarıyla. Hesabını verebilirim. Çalışmanın sonunu görebiliyorum. Yöntemi buldum gibi. Kurgusu netleşti. Öyleyse devam.

Bir yandan araştırmayı sürdürüyorum, bir yandan sancılı bir yazı sürecini yaşıyorum. Başvurduğum herkesin yakın ilgisi beni yüreklendiriyor. Herkes sanki böyle bir oyunu bekliyormuş gibi elinden gelen desteği veriyor. Türkiye Barolar Birliği mahkemelerde kanıt olarak kullanılan görüntüleri yolluyor. TGRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Soysal İhlas Haber Ajansı’nın çektiği görüntüleri iletiyor, Can Dündar’dan belgeseline kaynaklık eden görsel malzeme geliyor. Sedat Ergin Milliyet, Edibe Buğra Cumhuriyet, Aslı Öymen CNN arşivleriyle destekliyorlar. Soner Yalçın Oradaydım dizisinin Sivas konulu bölümünü, Enver Aysever Aykırı Sorular programının ilgili bölümünü, Soner Doğan Sivas adlı kitabında yer alan fotoğrafları yolluyor. Ataol Behramoğlu oyuna Bu Yangın Yerinde adlı şiiriyle katılıyor.

Fazıl Say, yüce gönüllü arkadaşım, oyun için yeni bir beste yapacak vaktim yok, ama bütün yapıtlarımı istediğin gibi kullanabilirsin diyerek, hiçbir maddi karşılık beklemeden oyuna imzasını atıyor. Gerçek dost Nurdan Arca, Ajans 21’in montaj stüdyosunu evimiz gibi kullanıma açıyor. Günlerce, gecelerce, oyuna eşlik edecek filmin kurgusunda çalışıyor. Alev Akan koreografi çalışmalarını yönlendiriyor.

Miyase İlknur oyuna maddi manevi destek bulmak için yoğun emek harcıyor. Oyunun provaları için Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği Dostlar Tiyatrosu’na salonunu açıyor.

Hepsine ayrı ayrı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum burada. Onların desteği olmasaydı, az sonra izleyeceğiniz oyun eksik kalırdı.

Benim uydurduğum hiçbir şey yok bu metinde. Hepsi belgelere dayanıyor. Her satırın kaynağını gösterebilirim. Ya mahkeme tutanaklarındadır ya da olayı yaşayanların tanıklıklarında, yazdıkları kitaplarda, basında çıkan söyleşilerde. Üzülerek söylüyorum. İzleyeceklerinizin hepsi gerçek.

ŞAHKULU SULTAN VAKFI 'NA
HUBYAR VAKFI 'NA
KARACAAHMET SULTAN DERNEĞİ 'NE
ŞİŞLİ BELEDİYESİ 'NE
KEYVENİ YEMEK 'E
CUMHURİYET GAZETESİNE

KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.


Fotoğraf ve Videolar :

Yorumlar

gizem - ( 2/16/2008 )
ben oyuna gitmedim ama kesin gidicem çok merak ediyorum .duyduğuma göre ççççooookkk güzelmiş. eminim öyledir.

Cevat ÜSTÜN-Sosyal Hizmet Uzmanı - ( 2/12/2008 )
2 temmuz akşamı Sivas'ta Pir Sultan Abdal tiyatro oyununu oynamak üzere gittiğim sivas'ta bir kıyımla karşılaştım.onlarca arkadaşımı yitirdim.toplumsal duyarlılığınız için teşekkür ederim.Aydın diye geçinenlerin irandaki gibi şeriata izin verecek ve ülkeyi kana bulayacak olayalra imza atmalarını anlamıyorum.2 temmuz 1993'ü yaşayan biri olarak;oyunu henüz izlemedim ama değerli usta Genco ERKAL ve ekibinin başarılı olduğunu düşünüyorum. Sevdalı bulutu izleyen biri olarak. Ankaraya oyun geldiğinde izleyeceğim mutlaka,gözüm yaşlı yüreğim kırık olsada.Unutmadığınız ve unutturmaığınız için dostlarımı ve yangın yeri yüreüimi paylaştığınız için emeginize ve yüreğinize sağlık

madımakta yanan canlar!!! - ( 2/15/2008 )
oyunun tanıtımını tv de gördüm....çok beğendim...

su anki iktidar eskiden bu şevket kazan ' a tapardı...şimdi özgürlük diyorlar...yazık


özge - ( 2/18/2008 )
ne yazık ki henüz oyunu izleme imkanım olmadı fakat bir gün oyunun trabzon gibi yobazlığın ağır yaşandığı bir yerde de oynanmasını umut ediyorum.lütfen buraya da gelin.


gülseren atal - ( 2/20/2008 )
oyunu görmedim izmire gelince mutlaka gideceğim 1993 yılını anımsadıkça insan olmaktan böyle insanlarla yaşamiş olmaktan utanç duyuyorum şimdiden yüreklerine sağlık tüm emeği geçenlerin

şaban yumruk - ( 2/24/2008 )
oyun 29 nisanda kahramanmaraşta inşallah iyi bir katılım olur.

Ferhat - ( 2/28/2008 )
Topluma hizmet eden sanatkarların emekleri tabiki güzeldir çünkü insanları sanatla aydınlatırlar bu oyunda insanları izlerken düşündürür ve bir şeyleri sorgular anadolunun her yerine ulaşabilsede bizlerde izleyebilsek emek sarf edenlere teşekkürler


YoruMsUzzzzz - ( 3/11/2008 )
chookk manyak bir oyunduuuuuuu.Hala aklımdaaaaaaa

hasan - ( 3/11/2008 )
Bir oyunda Genco Erkal olması ve müziğini Fazıl Say'ın yapması o oyunu herzaman iyi yapmıyor...

hakan aydın - ( 3/11/2008 )
oyunu izledim, tiyatrodan çok bir panel havasında. ortasındaki yangın anının canlandırılması hariç oyunun tamamında size birşeyler söyleniyor, bence bir belgesel oyun değil bir panel oyun ya da miting oyun demek daha doğru olur. özellikle oyunun başında ve sonunda sürekli seyirciye birşeylerin öğretilmesi tiyatro adına fazla yavan, bana göre de fazla itici..

esra - ( 3/12/2008 )
sayın Genco Erkal a çok teşekkürler madımaktaki acı ancak bu kadar gercege yakın anlatılabilirdi sanatçıların topluma karşı görevleri vardır sayın Genco E. bu görevi layığı ile yerine getirmiş bizi aydınlatmıştır

vosgodegama - ( 3/12/2008 )
Genco Erkal, gençlerin onunu açmak için çekilmeli tiyatro camiasından. oyun kötüydü demiyorum.SEBEP: her alımlaıyıcının kendine ait bir yaşamı vardır ve her alımlayıcı kendi birikimine göre bu tür oyunları anlamlandırdığı için, sevebilir. kötü olma durumu bazı tiyatral kriterleri ilgilendirir.bu kriterleri yerine getirme durumu, oyunu eleştirel anlamda, değerli kılar ya da kılmaz. bu tiyatral değerleri göz önünde bulundurarak bu oyunun kötü olduğunu ve Genco Erkal'ın tiyatro oyunlarından çekilmesini bir alımlayıcı olarak uygun buluyorum.Devrini tamamlayan herşey, yeni devirler olmak için yerini yeni devinimlere bırakmak zorunda.

erhan şahin - ( 3/26/2008 )
hele şükür birileride hatırladı bu vahşeti tekrar hatırlatmaya.emeğinize yüreğinize sağlık kesin seyredeceğim bu oyunu.

cnn - ( 3/31/2008 )
ben sivaslı biri olarak bu olaylardan üzüntü duyuyorum tek istediğim gerçeklerin ortaya çıkması gizli saklı hiçbirşey kalmamalı bu olay sivas halkının üzerine yıkılmamalı

gökcen - ( 4/1/2008 )
...düşünce özgürlüğü kadar güzel bir şey var mı? bir şekilde seninle aynı şeyi söylemiyorlar diye karşındakini yok etmek doğru mu?...inanan insana da inanmayana da aynı saygıyı göstermek bu kadar mı zor?... (ki bu her iki taraf için de geçerli)... bu oyunu cuma günü izleyeceğim... umarım sadece korkunç katliamın utanç verici yönlerini anlatmakla kalmamış, katliamı yapanların çıkış noktalarına da yer vermiştir... umarım objektif bakmıştır olaylara... ne olursa olsun insanları katltmenin ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlatırken aynı zamanda insanların inançlarıyla dalga geçilemesi gerektiğini de aktarmıştır repliklerine... ve haykırmıştr umarım, "KELLE KORKUSU YAŞAMADAN DÜŞÜNEBİLMEK NE GÜZEL !!" diye...

ömer - ( 3/25/2008 )
bu yorumlar hep yapılır olayların bizzat çarpıtldığını bilseydiniz.az güler çok ağlardınız..eminim Gerçekler her zaman acı olarak döner halkımızdan çıkar

alalalalal - ( 3/26/2008 )
çok güzel bi tiyatro

esra - ( 3/26/2008 )
bu oyunu görmeyi çok istiyorum lütfen bakırköy tarafında bir sahnede de oynansın.. Mesela levent kırcanın yeni salonunda...

Fahri - ( 4/7/2008 )
Merak ediyorum..!!

yunus gürle - ( 4/7/2008 )
güzelll...

tarık - ( 4/6/2008 )
oyun ist de oynuyomu halen

depeche mode - ( 4/6/2008 )
atatürk türkiyesinde 93 yılında yobazların yaptığı madımak katliamı gerçeği çok vahşice fakat tiyatro anlatımı ve oyunu mükemmel emeği geçenlere teşekkür

duygu - ( 4/16/2008 )
her türlü dayatma rağmen bu konuya değer verip gündeme getirip bizlere olanları unutturmadğız için teşşekkkür ederiz

Özge - ( 4/30/2008 )
Oyun Edirne ye 13 Mayıs'ta geliyormuş.Biz de arkadaşlarımla gitmeyi düşünüyoruz.

yasemin - ( 4/26/2008 )
oyunun antalya'ya gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum

Berkant - ( 9/12/2008 )
Eminimki süper bir gösteridir Avrupaya da gelmeliri cok isteriz.

mehmet ali - ( 9/19/2008 )
hasır altı edilmiş gerçekler ancak bu kadar güzel bir şekilde insannlara gösterilir başta Genco Erkal olmak üzere bu projede emegi geçmiş bütün herkesi cani gonulden kutlarım


gokhan ozcan - ( 9/21/2008 )
merhaba arkadaslar oncelikle kendimi tanitayim ben fransa nantes alevi kultur merkezinin kultur baskaniyim bu oyunun avrupa turnesi olacagini ogrendim biz nantes kultur dernegi olarak bu oyunu yasadigimiz sehre getirtmek istiyoruz ancak gunlerdir arastiriyorum bir turlu bilgi alabilecegim bir telefon numarasi bulamiyorum bu konuda yardimci olabilirmisiniz tesekurler

deniz - ( 9/23/2008 )
3 kasimi sabirsizlikla bekliyorum.

selen - ( 9/25/2008 )
19 ekim baselde kesin giderim keskem cumartesi olsaydi fransadada akrabalarim gelmek istiyor parise de varmis orasi onara uzak basel yakin keskem cumratesi olsa

selcuk atbasi- dortmund - ( 9/30/2008 )
oyunun dört gözle almanya ya(BOCHUMER ) gelmesini bekliyouz.hic bir alevi ve insanim diyen O günü unutmayacak.Halen bazi kesimler o kara günü ört bas etmek istiyor,ama hic bir güc bunu basaramaz.

Ali Yasar Duisburg-Almanya - ( 9/30/2008 )
02.11.08 gününü Köln´de sahlenece oyunu merakla bekliyorum.

Bundan yaklasik iki iyi SIMURG´i Köln´de hayranlikla izledim. Oyun seyirciler tarafinda ayakta alkislandi.


taner kocer - ( 10/12/2008 )
oyunu daha izlemedim.ama rotterdam daki oyunu sabirsizlikla bekliyorum.slm canlaraa

Sevda - ( 7/4/2008 )
Tek kelime ile "sözün bittiği yer" ne kadar teşekkür etsek az emeği geçenlere. Bu kadarını bilmiyorduk olayları tüm ayrıntıları ile gözler önüne seriyor. İnsanım diyen herkesin seyretmesi gerektiğine inanıyorum.

mustafa mutlu - ( 7/11/2008 )
mutlaka izlemeliyim.böyle çok önemli toplumsal konuların gündeme alınması lazım..yoksa iş işten geçmek üzere.şeriatın ve gericiliğin gerçek yüzünü sivas ta göremeyenlerin bilgisine..!!

yarkın - ( 5/5/2008 )
Size verilen ödül başkasının ödülünden küçük olunca (MANSİYON) TEPKİ GÖSTER, ÖDÜLÜ ALMA;ama sizin ödülünüz başkasının ödülünden büyük olunca onu havada kap...Doğrusu DOSTLAR TİYATROSUNA YAKIŞMADI BU.Herkesin kendi ödülünü kendisinin belirlediği bir değerlendirme varmı?...

umut koray - ( 5/5/2008 )
bu oyunu uzun zamandır çok merak ediyorum fakat kaçırdığım için üzgünüm, oyun tekrar ne zaman ankara veya konya da sunulabilir bilmiyorum... önce ateşte semaha duranlar tutuştu diyordu bir türküde sonrada yüreğimizi ateşliyordu, genco ustaya sonsuz saygılar.

aysc - ( 5/6/2008 )
Antalya'daki afişini görünce sevincimi anlatamam. 29 Mayıs'ı iple çekiyorum.Emeği geçen herkese teşekkürler.

Sahra ÜLKER - ( 8/12/2008 )
Ergenekonla Sişvas Olayının da gerçek yüzünün çıkmasını diliyorum ; yaptığınız bu hatırlatmalar da ülkemizi karalamaktan başka birşey değildir. Kara maziyi kapatmalı yaşananlardand ers almalıyız ama bunu tüm dünyanın önünde her sene tekrar yaşatmanın manası yok bence. Ayıp Sivas ın değil Türkiye nin ayıbıdır; o gün ki hengameyi burada biz yaşadık ; belgeler de şahitler de nasıl değişmiş hepsi çıkacako rtaya. Bu olaya sivas katliamı diyen sizler ; Başbağları neden kınamıyorsunuz ?

- ( 1/28/2009 )
ben sivaslıyım ve o yangında ölen akrabagalarım var nice ozanlarımızı kaybettikk oyun bidaha konurmuu mutlaka izlemek istiyorum... ayrıca bu konuda bilgilenmek güsel çünkü bende tiyatro bölümü okuyorum...

gülcan - ( 12/1/2008 )
ben yeni izledim. insanın canını acıtan ama olağan üstü oynanmış bir belgesel. genco erkalın ve emeği geçen herkesin eline sağlık. saygıyla önlerinde eğiliyorum.

iklim güneş - ( 11/23/2008 )
30 kasım günü için bilet aldım, izleyip düşüncelerimi paylaşmak isterim

hanende - ( 11/23/2008 )
bende tiyatroyu izlemedim ama yayla sanatta olan gösterime mutlaka gidicem artık susmadıgımızı hiçbir şeyi içimize sindirmedigimizi gösterme zamani

GÜL - ( 12/16/2008 )
SAYIN GENCO ERKAL''A ÇOK TEŞEKKÜRLER SİVAS OLAYINDAKİ GERÇEKLERİ YANSITTIĞI İÇİN..GERÇEKLERİ GÖRÜP ARTIK TÜM KUYTU KARANLIKLARDAN ÇIKMALIYIZ..GERÇEKLERİ GÖRMEK İSTEYENLER,LÜTFEN HERKES BU BELGESELİ İZLESİN...OYUNDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Aybüke - ( 12/24/2008 )
Edirne''ye geldi izlemeye gittim. Büyüleyiciydi sonunda ağlamamak gerçekten imkansız.. Tam olarak oyun değil de belgesel gibi.. Öbür oyunlardan çok farklı olması benim bu oyunu yazana saygımı daha çok arttırdı.

Nesrin Boyraz - ( 10/25/2008 )
25 Ekim Bochum Jahrhunderthalle,
Yapanlarin yanina kaldi.Bunu anmak insanalara unutturmamak bir nebze teselli.
Genco Erkal ve ekibine tesekürler. Kutlarim


cicek ailesi - ( 10/22/2008 )
3 kasim 2008 oyunu sabirsizlikla bekliyorum esim ben ve cocuklarim ali 10 arda 8 ve lara 3 beraber seyredecegiz

hatice (nürnberg) - ( 10/26/2008 )
Oyunu izledim ,cok basariliydniz arkadaslarim sizi sevgiyle kucakliyorum.sevginin olmadigi yerde bile insana zarar vrilemeyecegini düsünüyorum.Bu ne kin bu ne hirstir bir türlü anlayamiyorum yapilan olayi.Basarilar diliyorum hepinize.herkese kucak dolusu SEVGILER

- ( 10/26/2008 )
oyunu nürnbergde izledim harika bir oyun sergilenmis

ebru - ( 10/29/2008 )
cok merak ediyorum sabirsizlikla bekliyorum.unutulmamasi cok guzel birsey bunu dusunen ve oynayan degerli sanatcilarmizada tskederim.

ceren - ( 11/20/2008 )
izmire ne zaman gelir acaba

Erkan Özyanak - ( 3/25/2009 )
Oyunu Her yıl Kıbrıs''ta düzenlenen tiyatro festivalinde izledim. Sanat insanları güzelleştirdigi gibi,gerçeklerle de yüzyüze gelmelerini sağlıyor.Siva 93 her bireyin sorgulaması gereken bir oyun.

Mustafa KÖSE - ( 3/26/2009 )
Olay şu ki Madımak otelinde cereyan eden ve öncesi çeşitli tahriklere dayalı (her iki taraf için de söylüyorum),sonucunda anlam verilemeyen ve bazı çevrelen tarafından yönlendirilen bir kalabalık tarafından işlenen cinayettir bu olay..Fakat şu da unutulmamalıdır ki olay şu an yargıya itikal etmiş durumda,ergenekon operasyonunun Sivas ayağında incelenen başlıca soruşturmadır.Şahıslar kadar kurumlar ve toplulukların da suçlu olduğu ilk başta göze çarpan olayın iç yüzü bence lanse edilmeye çalışılanla farklılık göstermekte.Çeşitli çevrelerin amacına hizmet etmek,ülkede alevi-sünni gibi bir bölücülük propagandası yapmak için maşa olarak kullanılmış insanlarla gerçekleştirilen bir yönlendirme çalışmasıdır.Lütfen zümresi mezhebi dili dini ırkı rengi milleti ne olursa olsun hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarıyız.Birliğe ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde çevremizdeki olaylara daha serinkanlı ve neden-sonuç ilişkisi içinde bakmalıyı,tahriklere kapılmamalıyız.İnsan olduğumuzu her zaman göz önünde bulundurmalı ve karşımızdakiler bize ne yaparsa yapsın bir gül dalıyla karşılık vermeliyiz aksi halde biz de aynı tutumu sürdürürsek doğruluk adına eksenimizi kaybederiz.Saygılar sevgiler esenlikler diliyorum.Mutlu ve barış dolu bir dünya adına dünya tiyatro günümüz kutlu olsun.

Derya koç - ( 3/26/2009 )
bu muhteşem oyunu konyada izledim..... cok cok güzeldi gözlerim tutamadı ıslaklıgı....herkesin emegine sağlık...

D. Şahin - ( 3/28/2009 )
Beni hıçkırıklara boğan,tüylerimi diken diken eden oyun...Teşekkürler Dostlar Tiyatrosu...Yüreğinize sağlık..

ö.ABAY - ( 4/1/2009 )
bu oyunu bizim mahallede düzenlenen etkinlikte izledim gerçekten çok beğendim

Pelin KABAN - ( 2/17/2009 )
2 Temmuz 93 SİVAS katliamını unutmadık unutamayız ve unutmayacağız...ben tiyatroyu izlemedim daha doğrusu bir türlü denk getirmedim ama keşe bazı işlerimi boş verseydim de bu tiyatroya gitseydim diye düşünüyorum...

hoo - ( 11/17/2009 )
hakan aydın bey tebrik ederim yerinde tespitiniz icin.

ben - ( 12/9/2009 )
bence çok güzel

solmaz şahin - ( 1/30/2012 )
Bu oyunu mutlaka izlemek isteyen çok fazla insan var...Lütfen bu yıl da oynasın...İzlemek istiyoruz..

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 950
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Bernarda Alba'nın Evi      Dalga      Sivas '93      Kadıncıklar 2007      Kürklü Merkür / Mercury Fur      Karatavuk / Blackbird      Bayazıt      Ölümsüz Öykü      Kantocu      Eskici Dükkanı      Tozlu Çizmeler      Lüküs Hayat      39 Basamak      Açık Denizde      Kuyruk      Ben Anadolu      Anna Karenina      Kumarbazın Seçimi      Gece Mevsimi      Hırçın Kız      Kibarlık Budalası      Casablanca      Dört bölü Dört      Dua Odası      Dört eksi Dört       Renkler Cumhuriyeti (Çocuk Oyunu)      Kurşun Asker'in Utancı (Çocuk Oyunu)      Kayıp Hayatlar (Gençlik Oyunu)      Afacan Kardeşler (Çocuk Oyunu)      Karışık İşler      Kırmızı Işık      Roma Hamamı      Çöplük      Koca Bir Aşk Çığlığı      Ödül      Olya      Can Tarlası      Tersine Dünya      Günün Adamı      Murtaza     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..