| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Bedensiz Kadın

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Başlangıç Yılı : 2010

Puan : 1.81 / 10    
Merak Edenler : 201 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Mate Matisic
Çeviren: Füsün Günersel
Yöneten: Kazım Akşar
Dekor Tasarım: Şirin Dağtekin
Giysi Tasarım: Şirin Dağtekin
Işık Tasarım: Enver Başar
Müzik: Nurettin Özşuca
Asistan: Gökçen Tongut
Sahne Amiri: Reşit Arslan

Rol Dağılımı:
Reha Özcan
Ahenk Demir
Gılman Kahyaoğlu Peremeci
N. Hakan Güneri
Gökalp Kulan


Oyun Hakkında :

Oyun tanıtımı henüz iletilmemiştir.

Oyun tanıtımını tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine gönderebilirsiniz...


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

metin - ( 10/15/2010 )
tek kelimeyle harika

Nevra Sezer - ( 10/19/2010 )
gerek metin, gerek oyunculuk, gerekse de ışık tasarım, kostüm ve dekoruyla, tiyatro sanatına duyduğum hayranlığı iyice perçinleyen, kaçırılmaması gereken bir oyun.

cahide acar - ( 10/21/2010 )
ilk kez bir oyunda gözlerim doldu. bu hissi yaşattırdıysa banavermek istediğini vermiş demektir. ben de seve seve aldım. bu sezona bu kadar iyi bir oyunla başlamak,çıtayı yukarıdan tutup başlamak,sanırımdiğer oyunları benim açımdan zorlayacak bir durum:) oyuncular,konu,vs her şey harikaydı usanmadan ayakta zevkle alkışladım. emeği geçen herkese bin slm...

İbrahim GÜÇLÜ - ( 10/22/2010 )
Şu oyuna güzel nasıl dersiniz, yapmayın allah aşkına, böyle berbat bir oyun daha önce izlemedim, şu güne kadar izlediğim en kötü oyundu. Çok alakasız bir şekilde başlayan suprizi ne zaman söyleyecek diye salak gibi beklediğimiz, ağar bir tempoda hatta ölü denebilinecek bir tempoda ilerleyen, konununda, suprizinde havada kaldığı salak saçma okul piyesinden fakrsız bu oyunu deil ayakta alkışlamak, oturup ağlamamız gerek 1.5 saat-im boşa gitti diye. Devlet tiyatrosu repertuarında bu kadar kötü, yazılmış, yönetilmiş ve oynanmış bir oyunun nasıl olurda yer alır, anlayamıyorum. Zaten AKM kapandığı günden beri oyun izleyemiyorum doğru dürüst DT-de, bu oyundan sonra sinir katsayım arttı desem yeridir.

Şehnaz Derin - ( 10/24/2010 )
Dün akşam oyunun galasındaydım. Uzun zamandan bu yana bu kadar müthiş bir oyun ne DT- de, ne Özel Tiyatroda izlememiştim. Öncelikle savaşı bu kadar içsel, bağırmadan, silahsız, ölüsüz bu kadar içsel içime içleten Sayın Kazım Akşar- a sonsuz tebriklerimi iletmek isterim. İç ve dış mekanı bu küçücük sahnede nasıl böyle müthiş çözmüşsünüz. Ben oyun boyunca gerek kostüm, gerek dekorla Yugoslavya- daydım adeta. Oyuncuların içselliği, naif savaş karşıtlığından çok ama çok etkilendim. Bedensiz Kadın- ın herşeyi ile tiyatromuz adına bir adım ötede olduğunu düşünüyorum. Herkesi en içten dileklerim ile kutluyorum. Umarım ödül törenlerinde de sizleri alkışlama fırsatı bulurum. Bu oyuna piyes, zaman kaybı demenin ise; tiyatro izleyicisine dünya kalitesinde bir oyunu izletmemeye çalışmaktan başka bir işe yaramayacağına inanmaktayım. Ekipten biri veya DT-ye şahsi bir tavrı olmayan birinin, kötü bir yorum yazma olasılığını ben düşünemiyorum. Herkese iyi seyirler.

Berrin Taşpınar - ( 10/24/2010 )
tam yerinde ve zamanında sahnelenmiş bir oyun .. oyuncuların büyük performansı .. içsel dram..dışa vuruşmuş azap.. izlenmesi gereken bir oyun ..

- ( 10/24/2010 )
harikaa...

ayhan - ( 11/3/2010 )
allah aşkına reha özcan dışında ne vardı bu oyunda? evet iyi yazılmış bir metin ama kötü reji, ağır aksak ilerleyen bir oyun... aman be, devlet tiyatrosu hakikaten dibe vurdu. oralara kazık çakanlar bir silkinseler de tiyatromuza yeniden kavuşsak diyoruz...

enis akova - ( 11/4/2010 )
eser bize; geçmişiyle yüzleşen eski bir askeri, onun hayatına malolduğu bir hayat kadınını anlatmaktadır. askerin iç dünyasında kendisiyle yaşadığı savaşı, bu durumun fizyolojisine nasıl yansıdığını, karşı tarafta bişeyleri düzeltebilmek adına verdiği mücadeleleri, ona neleri yaptırdığı yada yaptıramadığını, eski dostlarının buldukları çözüm(!)yöntemini ustaca anlatmaktadır... bize dünü, bugünü, dostlarımızı ve geride bırakacağımız sevdiklerimizi düşündürmektedir. kısacası izlemenizi tavsiye edebileceğim çok güzel bir oyundur... saygılar.

Ayşe Özdural - ( 11/22/2010 )
Oyunu izlediğimde bende savaşa karşı bağırma isteği uyandı. Yakın tarihin bu denli çarpıcı anlatıldığı bir oyunu uzun süredir seyretmemiştim. Oyuncuların olağanüstü performansı, dekorun beni şehrin içine alması, müziğin oyun içinde yerli yerine oturtulması çok ama çok güzeldi. Tüm bunları özenle işlemiş, düşünmüş ve belli ki savaşa karşı birşeyleri tiyatro ile dile getirmeyi görev edinmiş rejisör Kazım Akşar-ı ayakta alkışlıyorum. (Umarım okur!)

mehmet birtek - ( 12/12/2010 )
Mükemmel izlenmesi gereken bir oyun özellikle Antalya devlet tiyatrosundan geri gelen Reha ÖZCAN harika bir performans sergiliyor.

emre şahin - ( 12/25/2010 )
İbrahim GÜÇLÜ bey emeğe saygı lan bıraz beğenmediysen yazma aptal bi daha da gitme salak salak yorumlarda yapma cok güzel bi tiyatroydu bi dahakine içinden konuş sesli konusma kaybol!!

Kürşat Ural - ( 1/13/2011 )
Bedensiz Kadın- oyununu bir izleyici olarak ilgiyle izledim.

İktidar el değiştirse bile düzen olduğu gibi devam eder- teması üzerinden oyunu düşündüğümde sağlam bir dramatik yapı oluşturulamamıştı.Kişiler (karakterler) oyunculuk tecrübesi ile kişileştirme anlamında anlatma göster ana mantığı üzerinde tam olarak başarılı gelmedi bana.Koltuğuma çivelemedi.Her an kalkabilecek gibiydim.

Belkide bunun nedeni oyunun dili ile karakterler,ışık,efekt,müzik,sahne yapısı,dramatik yapısı arasındaki bütünlüğün zayıf olmasındandı.

Ses,Işık,efekt,müzik,dekor güçlü olmasına rağmen monoton,hareketsiz olay örgüsü bütünlüğe yansımadığından oyun boyunca giderek zayıfladı diye düşünüyorum.

Oyunun ilk sahnesinde başlayan çatışma unsurları olayların örgüsüne iyi işlenmemişti.Ortalardan başlayarak karakterler çok durağandı.Gelişme ve değişme olmadığı için olayın örgüsünüde güçlendiremedi bende.

Fahişenin kocasını öldürenleri ve kendine tecavüz edenleri cenazede ki seslerinden tanıması ve anne ile olan sahne güçlendirici bir final gibi gelmedi bana.Kanser hastası eski askerin geçmişiyle yüzleşmesinin bedeli intihar çözümü ise gerçekçi değildi.Vicdan azabı duyan ölümün kıyısına gelmiş bir hastanın ruh hali görüntüsü dramatik yapının içine çekmeyi başarıyor.O da sanırım oyunculuk başarısıyla gerçekleşiyor.

Daha uzun yazmak isterdim ancak oyun hakkında aklımda çok şey kalmadı.Bu da benim zayıflığım ya da düşüncelerimde olan kara bulutlar olabilir. Şimdi oyun hakkında yazılan eleştirileri okuduğumda yazdıklarım ağır bir haksızlık olarak nitelendirilebilir ancak düşüncelerim bunlar.

Saygılarımla


gürsel - ( 2/26/2011 )
ağır,izlemesi zor, ama vermek istediğini çok güzel vermiş. emeği geçen herkesi kutluyorum.

murat - ( 3/17/2011 )
reha özcan dışında bu oyun berbatinda berbati nasıl olurda bu oyuna muthis dersiniz macar tiyatrosunu bulgar tiyatrosunu romen tiytrosunu bunlar bos isler yazik .reha özcan ayakta alkışlanırsın okadar

yasemin toprak - ( 3/17/2011 )

uzun zamandan beridir bukadar güzel bir oyun seyretmemiştim.Oyunculuk performansları çok üst düzeydeydi.Özellikle Reha Özcan ın oyunculuğu üst düzeydeydi.hem hasta mağdur bir ölümle pençeleşen bir insan bir yandan ise cani bir adamın maskesi,mağrur bir şekilde ise ölüme gidişi.Tüylerim diken diken oldu.Çok güzeldiiiiiiiiiiii.Gidin ve seyredin


nino - ( 3/18/2011 )
oyunun sonunu yorumda anlatan arkadaş, iyi yapmamışsın..oyunla ilgili bilgi almak istedik sonunu yazzmışsın hevesimiz kaçtı..

Pablo - ( 3/21/2011 )
Bir vefa ornegi. Tebrikler

babenil - ( 4/9/2011 )
orta şekerli diyebileceğim bir oyun olabilir ancak.ruhundan kurtulmak isteyen,biraz da yaş ilerlemesineden kaynaklanan bir askerin ve savaşın iğrenç yüzünü tekrar gösterdiği kötü hayata sürüklenmiş bir kadının trajik öyküsü..oyunun ilk bölümünün gereksiz denilebilecek kadar uzatılması oyun açısından teknik bir sorun olarak algılanabilir...savaşın sivil insanların gölgesinde nasıl psikolojik travmalar yaratıldığı anlatılsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum..oyuncuların performansı gayet başarılıydı...olumsuz eleştirim oyunun kendisinde....emekleri için teşekkürler...

Seher Şen - ( 4/16/2011 )
uzun zamandan sonra izlediğim en güzel oyundu çok güzelll.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 791
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Bedensiz Kadın      Beğendiğiniz Gibi      Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk      Ne Dersin Azizim      Ölüleri Gömün      Profesyonel      Temiz Ev      Vahşet Tanrısı      Bakhalar      Merhaba Hoşçakal      Masa Masalları      Düriye Teyze      Alevli Günler      Bomba      O.B.E.B.      Kapıların Dışında      Fail-i Müşterek      İkiye Bölünen Vikont      Ver Elini, Yeni Dünya      Satıcının Ölümü      Bekleme Salonu      Öldün Duydun Mu?      Cyrano De Bergerac      Titus Andronicus      Lursin Sokağı Cinayeti      Lydia - Tuzla Buz      Geri Dönüştürülemeyenler      Aşk Kokusu      Prometheia      Tatlı Kaçık      İşsizler Cennete Gider      Ruhundan Tramvay Geçen Adam      2019      Bunu Yapan İki Kişi      Bir Robot Hikayesi (Çocuk Oyunu)      Masallara Yolculuk / Üç Küçük Kuzucuk (Çocuk Oyunu)      Tuluatmasyon      Hiç      Nutuk      Yastık Adam     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..