| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Marat-Sade

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2010

Puan : 2.12 / 10    
Merak Edenler : 228 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Peter Weiss
Yönetmen: Ragıp Yavuz
Çeviren: Cengiz Tuncer
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Tomris Kuzu
Müzik: Richard Peaslee
Müzik Direktörü: Çiğdem Erken
Koreografi: Yasemin Gezgin
Şarkı Sözleri Düzenlemesi: Murat Coşkuner
Işık Tasarımı: Murat Özdemir

Oyuncular
Yıldırım Fikret Urağ
Murat Garibağaoğlu
Çağlar Çorumlu
Ali Mert Yavuzcan
Cengiz Tangör
Selen Uçer
Özge Özder
Aslıhan Kandemir
Yeşim Koçak
Ozan Gözel
Murat Coşkuner
Doğan Altınel
Okan Patırer
Özge O’Neill Sarımola
Yasemin Güvenç
Nurdan Gür
Selim Can Yalçın
Selin Türkmen
Özgürefe Özyeşilpınar
Reyhan Karasu
Ece Yıldız
Kutay Kırşehirlioğlu
Radife Baltaoğlu
Muzaffer Berişa
Sanem Oluz
Hamit Erentürk
Murat Güreç
Bahar Özge Göze
Serkan Bacak
Burçak Çöllü
Altuğ Kutlu


Oyun Hakkında :
Oyun, 1808 yılında, Marquis de Sade'ın kapatıldığı Charenton Akıl Hastanesi'nde geçiyor ve akıl hastaları tarafından oynanması için Marquis de Sade tarafından yazılan bir oyun metninin, hastane yöneticileri ve seçkin bir seyirci kitlesine oynanışını anlatıyor...

Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

zeynep güneş - ( 11/5/2010 )
merakla beklediğim bir oyun

asya - ( 11/8/2010 )
İzleyen Var mı?

serdar sarı - ( 11/12/2010 )
henüz gösterime girmedi.ilk gösterim 24.11.2010 tarihinde muhsin ertuğrul sahnesinde.

ekin - ( 11/14/2010 )
Gerçekten büyük merak içindeyim. Özge Özder i göremedim ama fotoğrafta. Umarım oynuyordur. Bilgi karışıklığı olmasın lütfeeen. Yeşim Koçak, Murat Garipağaoğlu da çok sevdiğim oyuncular. Bekliyorum

burcu - ( 11/26/2010 )
çok güzel bir oyun, inanılmaz oyunculuklara, sahne tasarımı ve kostümlere aşık oldum tavsiye ederim!

emel - ( 11/26/2010 )
oyun gerçekten güzel ve etkileyici. bazı yerlerde fazla durağanlaşıyor ama yine de kopmuyorsunuz oyundan. tek rahatsız olduğum şey, akıl hastalarının bence gereksiz yere çok fazla çığlık atmalarıydı. hepsi aynı anda bağırınca bir iki yerde kulaklarımı tıkamak zorunda kaldım. bağırma tonları daha düşük veya süresi daha az olsaydı çok daha iyi olurdu bence.

nergis - ( 11/29/2010 )
Marat-Sade, delilerin akıllıları delirttiği mükemmel bir oyun.Oyun her detayıyla etkileyici..Sade-ın son sözleri ise izleneni değerlendirme açısından düşünmeye zorlayıcı ve bir o kadar da net.. Harcanan emek, dökülen ter aşikar... Kaçırmayın olur mu! ;)

Burcu - ( 12/3/2010 )
Oyun güzel, müzikler güzel,oyuncuların hepsi harika. Özge özder tüyleri diken diken ediyor ve şahane şarkı söylüyor. Murat garibağaoğlu,Yıldırım urağ, Çağlar çorumlu hepsi süper oynamış. Gidin görün derim. Broşürü mutlaka okuyun ama !!!

- ( 12/6/2010 )
oyunu görmedin daha allah nasıp ederse ayın 22 sinde izleyecegim

mert güven - ( 12/7/2010 )
iyi prova edilmiş tıkır tıkır bir oyun ama sormak istiyorum: bu oyun ne anlattı şimdi?
Görsel zengin olsun da sonra ne olursa olsun...


erdi - ( 12/28/2010 )
böylesi bir metin ve ortaya çıkan böyle bir oyun.uzun zamandır bir oyunu izlerken utanmamıştım. sağolsun rejisi, oyuncuları, dekor tasarımı, müzikalitesi beni yerle bir etti.utandım türk tiyatrosunun olduğu noktadan,sığlıktan, ucuzluktan, vasatlıktan.Emek falan diyemeyeceğim kimse kusura bakmasın düpedüz algılanamamış bir eser, ifadesiz - anlam yoksunu dekor, sıkılan oyuncular-haybeye çabalayan oyuncular, deli dendiğinde konservatuar birinci sınıf talebesinin icra edeceği ilk eldencilikle, ilk akla gelen klişelerle dolu
deli yorumları ve müzikal olma iddiasındaki başarısız şarkı yorumaları.Uzun zamandır gördüğüm en kötü işlerden.silkin ve kendine gel şehir tiyatroları, ya da ne bilim kendi kendini yok et.


candan - ( 12/30/2010 )
oyun etkileyici, şehir tiyatrolarının en başarılı oyunlarından bence bu sezon. ben en az 10 yeni oyunlarını görüyorum ama devleti tiyatrolarından daha başarılı ve maratsade oyunu da çok sıkı çalışılmış, anlam karamaşası var gibi gözükse de dikkatli izeyince derinliğini ifade edebilmiş bir oyun. herkese teşekkürler

Pablo - ( 1/7/2011 )
Gorsellik ve oyunculuk acisindan cok muhtesem bir oyun ama oyunun ne anlattigini ve amacinin ne oldugunu oyundan sonra kimse anlamadi

ozAN - ( 1/22/2011 )
Oyunda maalesef bir butunluk yoktu. Acikcasi merakla gittigim salondan kafamda birsuru soru isareti ile ciktim. Cok uzun ve sikiciydi. Surekli sahnede bir hareketlilik olmasi ve oyunun ne zaman baslayip bittiginin anlasilamamsi herkesin ortalikta dolasmasi dikkat dagiticiydi. Beni zorlayan bir oyun oldu. Ancak aklimda en cok kalan rahip rolundeki arkadasti. Oyunculugu cok carpiciydi.

BURCU - ( 1/24/2011 )
BU CUMA GÜNÜ İÇİN BİLET ALDIK BAKALIM NASIL BİR OYUNMUŞ?

deniz - ( 1/29/2011 )
bence kurgusu, metni, oyuculukları, sahne tasarımı, müzikleri mükemmele yakın bir oyun. şimdiye kadar siyasi oyunlardan aradığını bulamamış bir olarak bu oynun oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. tiyatroya meraklı olanların izlemekten keyif alacağı türden.

deniz ucar - ( 1/31/2011 )
oyunu izlerken uyuya kaldım. çok sıkıldım, tamamen koptum. arada uyanın demeseler sızmıştım.
çevirilerin iyi yapılmadığını düşünüyorum. şiirsellik tam yansıtılmamış. fakat çok emek harcanmış, ekip çok iyi. herşeye tahammül ederim, izlerim diyenlere tavsiye edilebilir.


gül - ( 2/5/2011 )
Bence şehir tiyatrolarının en güzel oyunlarından biri...tamam müzikal anlamda biraz zayıftı ama genel itibariyle ben çok beğendim. özellikle murat garibağaoğlu bence bu oyundaki en iyi performans sahibi.ve çağlar çorumlu oynadığı her oyunda mı sevilir???
ama şarkıcılar bence kötüydü.
ve ana fikri var:)))


Mehmet Ekinci - ( 2/5/2011 )
Bence bizim seyircimiz için çok zor bie oyundu. Zaten bazı yorumlardan da anlaşılıyor. Şunu söylemeleyim ki, oyunculuk muhteşemdi. Sade-ye göre fazla sansürlü olmuş olmasına rağmen, oyuncuların performansları harikaydı. Deliler görevlerini falzasıyla yaptılar. Maksat seyirciyi rahatsız etmekti ve de oldukça başarılıydılar. Bence tiyatro seyircisi için çok zevkli, çok derin bir oyun. Harika kostümler ve başaralı bir sahne tasarımı. Yine de tarihi ve devrimleri tanımıyor ve ilgilenmiyorsanız, boşu boşuna zamanızı harcamayın derim ben. Sinemaya falan gidin!

- ( 2/11/2011 )
bu oyunu çevirip oynamak için bu kadar zorlamaya ve emeğe gerek yoktu. zaten devrimlerle ilgilenmiyorsanız konudan hiçbirşey anlamıyorsunuz. aynı anda 3-4 yerde hareket olunca hangisine bakacağınızı şaşırıp oyunu kaçırıyorsunuz. delilerin çıkardığı gürültüler oyundan kopmalara ve uyuyanları uyandırmaya yarıyor. hayatımda ilk kez bir tiyatro oyununu arada terkettim.

İhsan Dinç - ( 2/13/2011 )
Oyun ilginç ve güzel oynanmış ancak bana göre kıyafetler hiç olmamış. Fransız asilleri hele Sade Markisi gibi olanları çok havalı olurlar, giysileri de dantelli ve fazla gösterişli olur, davranışları ve konuşmaları da ağdalıdır. Oyunda ne yazık ki bu verilmemiş, Sade gibi bir asil çok sade bir insanmış gibi duruyor oysa daha kibirli ve kendini beğenmiş olması gerekiyor, dönemin Fransız asilleri gibi yani. Bunun dışında oyun güzel, teşekkürler

d - ( 2/17/2011 )
özellikle özge özder ve ali mert yavuzcan ın oyunculukları çok iyiydi ;güzel bir oyun .sade ın neden kırbaç değil kemer kullanmadığını ya da cildinde problem olan birinin neden küvette üstü giyinik yattığı gibi ayrıntılar kafanızı kurcalamazsa ve konuya da hakimseniz beğeneceğiniz oyun.

Turgut ARSLAN - ( 3/6/2011 )
Cok kaliteli bir kadrosu var ve güzel bir oyun... Oyunun sonunda o muzik kutusu ne işe yariyor diyen var mi:) Gozunuz surekli Caglar Coruml nun uzerinde olsun ;)

alican - ( 3/6/2011 )
tamam bazı oyuncular iyi, yok yere canları çıkıyor falan da saçmalamak bedavaysa ben de bir oyun yöneteyim o zaman.

esrasnmz - ( 3/8/2011 )
çok güzel bir oyundu; çağlar çorumlu özellikle harikaydı; ancak söz konusu Marquis de Sade olunca insan dogasıyla ve cinsellik nosyonuyla daha fazla ilgilenmesini bekliyorum; daha ziyade orta çağ asaletine ve ihtilal kavramlarına yönelinmişti. her seye ragmen güzeldi. ancak bir kere daha teyit etmiş oldum ki, ümraniye sahnesinin hem gorselligi hem de akustigi gercekten kötu...

Kadir Yurtbay - ( 3/8/2011 )
Mükemmel diyemem ama yinede izlenmesi gereken bir oyun. Sadece tek söylemek istediğim, adlarını bilmiyorum ama dans eden 4-lü gruptaki kişiler 2.perdede bazen kendi aralarında oyunla alakası olmayan bir şekilde birbirleriyle muhabbet ediyolardı. Bu gerçekten çok saygısızca ve tiyatro ve iş ahlakına hiç yakışmayan bir hareketti.

barey - ( 3/12/2011 )
inanılmaz bir emek ;gerçekten görülmeye değer.Ama öyle biri var ki oyunu aldı götürdü.Mucize adam ÇAĞLAR ÇORUMLU ...seni izlemek gerçekten bir lüks iyiki varsın...

kenan albayrak - ( 3/12/2011 )
oyunu bildiğimden heyecanla oturdum yerime. Keyifle izledim. Eksikler, eleştirilecekler, anlaşılmayanlar çok ama oyuncular severek çabalıyorlar. Hepsi ustalıklarıyla göz dolduruyor. Marat ve Sade ikilisi sahnede kendileri gibiler bence. Doğal olmaya özenilmiş ama ?? Yıldırım bey çok önemsememiş mesela Marat kimdir. Tepeden tırnağa öfkeli bir türk devrimci gibi sahnede. Yinede sözlerden etkileniyoruz. Günümüzede dokunuyor çünkü. Detaylarla ince ince rol işleyenler daha da keyifle izleniyor. Özge Özder, Çağlar çorumlu ve Ali Mert Yavuzcan favorilerim. Gidin izleyin. Herkese teşekkürler.

tuba özyılmaz - ( 4/4/2011 )
dt de sahnelenseydi harikalar yaratılacak bir oyundu ama şehir t. her zaman ki gibi yapmış yapacağını bir oyun daha yazık edilmiş bence..özge özder iyiydi çağlar çorumluya da sempatiniz varsa izlenilebilir ama gerisi boş..şehir t. silkin..tiyatro severlere bunu yapma..kaliteli oyunlar kaliteli oyunculuklar olsun artık yerlere serme şu güzel sanat dalını !!

Gizem Şanver - ( 4/6/2011 )
İzlediğim en güzel oyunlardan biriydi... :)

melek - ( 4/6/2011 )
harıka mukemmell uzun zamandır acaıp begendıgım bı oyun cıktı.oyunculuk super.hangısıne bakıcagımı sasırdım hepsımı ıyı oynar ya.konuyu dınlemedım bıle.sadece caglar corumluyu ızlemek ıcın bıle degerr....

--- - ( 4/7/2011 )
Şu olumsuz yorum yapanlara bir anlam veremedim gerçekten. Neyini beğenmediklerini anlamak imkansız ama saygı duyuyorum tabiki. Bence herseyiyle harika bir oyundu ve Marat-nın devrimci ruhu bana Mustafa Kemal-i hatırlattı. insanın gözlerini açan ve sürükleyen bir oyun. Hiç sıkılmadım büyük bir keyif ve ilgiyle izledim. Kostümler sahne ve özellikle Oyunculuk muhteşemdi.

sinem - ( 4/7/2011 )
harikaydı tek kelimeyle. ürpererek izledim. oyunculuklar muhteşemdi. herkesi tek tek tebrik ederim. özge hanımı ayrıca tebrik ederim ağzım açık kaldı. buz kestik birçok yerde. tabi mert beyin sahneleri de çok ızdıraplıydı. tüm oyuncuları kutlarım. oyun birçok şeye ayna tutuyor. iyi ki şehir tiyatrosu var.

pınar - ( 4/7/2011 )
oyunun dekoru, oyuncular, kostüm, oyundaki hareketlilik,müzik farklı noktalara odaklanmayı sağlasada dilindeki ağırlık beni yordu. Dekoru ve oyuncuları seyretmek, müziği duymak insanı dinç tutsada sıkıcı bir oyundu.şehir tiyatrolarında oyun seçimlerini kimin yaptığını gerçekten merak ediyorum. Bazı oyunlar insanı tiyatrodan soğutmak için oynanıyor sanki.

Eren - ( 4/8/2011 )
keşke delilere converse giydirmeselerdi. ama süperdi. tek kelimeyle süperdi.

Sngl Trngl - ( 4/9/2011 )
Ağır bir oyundu ..ama birşey anlatmadı..havada kalıyordu herşey..uykumun geldiği oyunlardan biri oldu. Beğendiğim; deli taklidi yapanların mimikleri çok inandırıcı ve iyi gözlemlenmiş olmasıydı .

fatih - ( 4/11/2011 )
harika.sakın kaçırmayın.çok şey kaybedersiniz.şiddetle tavsiye ediyorum.

Kılıç - ( 4/17/2011 )
Gerçektende emek harcanmış bir oyundu.
Olumsuz yorum yapanlara saygı duyuyorum fakat oyunun ana fikri ve devrimler hakkında bilgiye sahip olmadıkları çok açık.Ayrıca oyundaki fazla hareketlilikten gözüm yoruldu diyenlerede şu cavabı vermek istiyorum; Bu oyunun geçmişini araştırın ve lütfen ordaki oyuncuların deli taklidi yaptığını unutmayın.
Oyundaki oyunculuk ve tasarımlar gerçekten çok güzeldi.İzlerken çok zevk aldım.


haldun - ( 4/26/2011 )
çağlar çorumlu ve özge özder muhteşemdi!!bide deli kıyafeti giymiş olan delileri çok beğendim!!çok inandırıcıydılar..

SERDAR - ( 8/3/2011 )
Oyunu izledikten sonra,-bu oyun izlediğim en sıkıcı oyundu,yanlış bir konu tercih edilmiş,çünkü biz Türkler daha çok komedi ve sürekleyici hikayelerden hoşlanıyoruz- demiştim ama Sade ve Marat-nın hayatlarını araştırıp,kim olduklarını öğrendikten sonra elbette ben de fikrimi değiştirdim.Oyunu kesinlikle hikayesini okuyup,karakterlerin hakkında bilgi sahibi olduktan sonra izlemelisiniz.

- ( 3/30/2015 )
Dün amerikan versoyonunu adanada festival kapsamında izledim. Dört saat falan sürdü.. Çok güzeldi çook.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 70
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Marat-Sade      Tehlikeli İlişkiler      Arzunun Onda Dokuzu      Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum      Koşkoş Hazine Peşinde (Çocuk Oyunu)      Macbeth      İntiharın Genel Provası      Lades Ya Da Aile Ocağı      Romeo ve Juliet      Kadın Sığınağı      Bir Delinin Hatıra Defteri      Bir Savaş Hikayesi      Büyük Sultan Oviedolu Katalina      Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu      Fosforlu Cevriye (Müzikal)      Geç Kalanlar      Genç Osman      Hüzzam      Kerbela      Krem Karamel      Moskova - Petushki Yolun Sonu      Nâzım Hikmet'in Memleketimden İnsan Manzaraları'ndan Onbir Tablo      Tek Kişilik Şehir      Soğuk Bir Berlin Gecesi      Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun      Trafik Cezası      Yaban      Büyümek İstiyorum (Çocuk Oyunu)       Herkes Sihirbaz Olacak (Çocuk Oyunu)      Baştan Çıkarma      Bedensiz Kadın      Beğendiğiniz Gibi      Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk      Ne Dersin Azizim      Ölüleri Gömün      Profesyonel      Temiz Ev      Vahşet Tanrısı      Bakhalar      Merhaba Hoşçakal     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..