| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
ARAŞTIRMADAN, BİLMEDEN YAZAN AKADEMİSYENE CEVABIMDIR!
Kemal OruçMahiye Morgül'e…
Verdiğimiz tiyatro atölyesi ilanına karşılık değerli üstat Mahiye Morgül kendince bir şeyler yazmış. Araştırmadan, rastgele yazdığı bu yazılar Gibi Yapanlar’ı aşağılamaktadır!

Bakınız: http://gibiyapanlar.googlepages.com/tiyatroatolyesi

Özgür tiyatroyu savunan, başkalarının yerine de düşünüp kafa patlatarak, halkını bilinçlendirmek adına kendini feda eden, Gibi Yapanlar’ın başı her zaman diktir ve güzel, yararlı işler yapmaya devam edecektir!

Her eleştiriye açığız; ama aşağılanmaya, gereksiz kötüleme politikasına girenlere, özellikle bilmeden atıp tutanlara her zaman bir cevabım olmuştur. Gibi Yapanlar’ı, aydınlaşma yolunda ilerleyen bu gençleri, hiç kimseye ezdirmedim ve ezdirmeye de niyetli değilim!

Bu yazının, bilerek ya da bilmeyerek, genç beyinleri ezmeye çalışanlara, bir cevap olacağını umuyorum.

İşte değerli üstat Mahiye Morgül’e cevabım:

Baylar, adınızdan kaybettiniz. Tiyatro empati kültürü üzerine kuruludur, siz ise asla empati kurulamayacak bir sözcükle başladınız, adınızda CANAVAR geçiyor. demişsiniz.

iletisimcanavari@gmail.com adresinden e- posta aldığınız için bunu yazdınız. Yani sadece bir arkadaşımızın e- posta adresi böyle diye empati kuramadık, eğitimlerimiz, pedagojik bilgimiz SIFIR, öyle mi?

Konuya böyle büyük bir önyargıyla yaklaşan, siz, pedagojiden mi bahsediyorsunuz? İçimizi, yaptıklarımızı bilmeden “baştan kaybettiniz” diyen siz…

Çok yazık, tiyatro bu kadar pedagoji bilmeyenlerin eline düştü demek! demişsiniz.

Pedagoji'den yoksun dediğiniz tiyatroda pedagojik formasyon almış dört eğitmen vardır!

Üniversitelerde, köylerde, atölyemizde verdiğimiz bütün eğitimlerde bilimsel koşulları her zaman ön planda tuttuk!

Marmara Üniversitesi'nde "Eğitim Fakültesinde İşlenecek Çocuk Tiyatrosu Dersinin Önemi" adlı bir proje yürüttük ve bu proje kapsamında ortaya çıkan Şarkılarımız Ölmesin adlı oyun Çocuk Esirgeme Kurumu çocuklarına sergilendi. Koca üniversite bu projeyi pedagojiden haberi olmayan birilerine yaptırır mıydı dersiniz?

Biri cezaevinde ve beşi üniversitelerde olmak üzere toplam altı topluluk kurduk. Bu topluluklar, verdiğimiz eğitimler sonunda, birer oyun sergiledi. Adalet Bakanlığı’na bağlı bir cezaevi ve koskoca üniversiteler pedagojiden haberi olmayan birilerine bu projeleri yapması için izin verir miydi?

Araştırmamadan yazmanız şuan bu kurumlara, bir şey bilmediklerini ima ettiğiniz için, hakaret anlamına gelmektedir!

Siz öğrencilerinizde negatif enerji yükleyerek baştan yanlış yapıyorsunuz. demişsiniz.

Köy, çiftlik demeden dolaşan ve oradaki insanlara, karşılıksız, projeler götüren ve son olarak cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere hayat veren Gibi Yapanlar değil mi? Aşağıdaki yazıları ve hatta özellikle uzman psikolog Öznur İnceoğlu Ari’nin yazdıklarını okursanız negatif mi pozitif mi sanırım anlarsınız.

Bakınız:
CEZAEVİ... TİYATRO... UMUT VE ÖZGÜRLÜK... (1)
CEZAEVİ... TİYATRO... UMUT VE ÖZGÜRLÜK... (2)
CEZAEVİ... TİYATRO... UMUT VE ÖZGÜRLÜK...(3)

Zaten gibi yapıyorsunuz, eksik anlatım, 'MİŞ GİBİ YAPMAK deyimi vardır, "gibi yapanlar" üçüncü şahıstan söz ediyor demektir. Bir daha kaybettiniz! demişsiniz.

İşini adam ‘gibi yapmak' deyimi size yanıt olur sanırım!

Ziyaretçi defterimizden bir alıntı:

Gibi Yapanlar Tiyatrosu size teşekkür ediyorum. Hey millet duyun beni şu gençlerin yapmış olduğu davranışı herkesin takdir etmesini istiyorum. Gençler ne yapıyorlar? Oyunu oynuyorlar bir de oradan gelen parayı Hakkari’deki bir okula bağışlıyorlar. İşte ben bu gençleri can- ı gönülden kutluyorum. O çocukların birde gönüllerini alıyorlar. Allah hepsinden razı olsun. Kendi yağıyla kavrulan bu gençleri görüyorsunuz, büyüklerine ne güzel örnek oluyorlar. Duysun büyükleri, siz bu yolda devam edin. ( Mesaj Sahibi: senolturunc.70@hotmail.com, 5/3/2008)

Eğer biraz araştırıp bizi tanımış olsaydınız birçok köy okulunun yıkılan duvarlarını yaptırdığımızı, eksik malzemelerini aldığımızı bilirdiniz! Şimdi bunun neresinde "mış gibi yapmak"?

Eğitim MİŞ gibi yapılmaz, Tiyatro eğitimi verilir,,,,

Üç yıldır açtığımız atölyelerde yüzlerce oyuncu adayına; okullarda, köylerde kurduğumuz topluluklardaki binlerce kişiye verdiğimiz eğitimler boşuna mıydı yani? Bizi hiç mi anlayamadınız?

Tuncer Cücenoğlu az önce boş yere mi "Başarılar dilerim Kemal" diye bir e- posta yolladı? Birçok üstat eğitimlerimize konuk olurken, bizi her anlamda desteklerken boş yere miydi? Ne demek istiyorsunuz? Onların dünyadan haberi yok da boş yere mi bizi destekliyorlar?

Bu alanda birçok genç arkadaşa yazılar yazdırıp bilgilerini paylaşmalarını sağlarken boş yere mi çalıştık! Bakınız: DİĞER YAZARLARIMIZ VE YAZILARI

Boş yere mi genç arkadaşlar bu işi doğru yapsınlar, kendilerinin, dünyanın farkına varsınlar diye araştırma yazıları, makaleler, oyunlar yazdım!
Bakınız: BÜTÜN MAKALELER

Türkiye’nin sanal ortamdaki en geniş tiyatro bilgi arşivini, Tiyatral Bilgi Deposu’nu, oluşturduk ve hiçbir karşılık beklemeksizin tiyatro gönüllülerinin hizmetine sunduk. Sizce bu insanları eğitmek anlamına gelmiyor mu? Yani insanlar yaptıkları işi daha iyi bilsinler, kendilerini kuramsal anlamda da donatsınlar diye yapılmamış mıydı?

Bunların neresinde “mış gibi yapmak” var?

Paylaşılmayan ve doğru kullanılmayan bilgi bilgi değildir! Bilgilerimiz paylaşıyor olmamız kötü bir şey mi? Bilgimize güvenmiyorsanız bu da eğitim aldığımız bütün kurumlara hakarettir!

Yazık, çok yazık! demişsiniz.

Bizi araştırmadan, amacımızı, gerçekleştirdiklerimizi bilmeden nasıl olur da böyle rastgele eleştirirsiniz değerli hocam? Yazık, çok yazık!

Bakınız: www.gibiyapanlar.com

Bu dersi de benden aldığınızı kimseye söylemeyin, çünkü ne kadarını anladığınızdan emin değilim. demişsiniz.

Kendinizce bize, geri zekalı muamelesi yaparak, bir ders vermişsiniz; içinden işimize yarayanları almaya çalıştım, teşekkür ederim; ama araştırmadan, bilmeden yazdığınız için çoğu boşa gitmiş!

Yazdığınız kitaplardan "Eğitimde Yaratıcı Dramaya Merhaba"yı okudum. Onu da mı araştırmadan yazmıştınız değerli hocam? Öyleyse hemen Gibi Yapanlar'ın kitaplığından kaldıracağım! Yine de diğer kitaplarınızı incelemek isterim; iyiden de kötüden de öğrenilecek çok şey var!

Allah yardım etsin sizden eğitim alanlara, ne yazık ki onlar yarınki büyüklerimiz olacak, torunlarımın istikbaline bakıp üzülüyorum.

Yanlış eğitimle mi hazırladığımız dört kişiden üçüne konservatuvarı kazandırdık bu sene? O zaman siz yetenek sınavlarındaki değerli jüri üyelerine hakaret etmiş oluyorsunuz!

Akademisyenlik araştırma, bilgi toplama gerektirir. Ama kendi alanında bile araştırma yapmadan yazan Mahiye Hanım’a sormak isterim: Yaptığımız projeleri birçok sanat dergisi, sanatla ilgili siteler haber yaptı ve yayınladı. Siz hiç mi okumuyorsunuz?

Bir kitabı eleştirirken “Bugün 5 dakika okudun mu... 5 dakika yazdın mı?” sorusuna kızıp “Düşünce enejisi üretmeden beyni dağıtıyorsunuz: Pedagojik SIFIR aldınız.”

Aynı soruyu ben size soruyorum! Keşke biraz okuyup araştırıp öyle yazsaydınız. Aydınlaşma yolunda SIFIR aldınız!

Değerli üstat Mahiye Morgül, bilmeden, araştırmadan yazdığı bu yazıyı tekrar gözden geçirirse sanırım bizi tanır, biraz olsun anlar. Akademik kariyerinde çok iyi bir geçmişe sahip bu üstadın hatasını anlayacağını ve artık yazarken daha dikkatli olacağını umuyorum.

Şimdilik gerçekleştirdiğimiz projelerin tanıtımı size cevap olacaktır:

2005- 2006 ve 2006- 2007

1-) Marmara Üniversitesi’nde ücretsiz tiyatro atölyesi yönettik ve geleceğin aydınları öğrencilerimizi tiyatroyla tanıştırdık.
2-) Drama Kulübü’nde, öğretmen adaylarına ücretsiz drama eğitimi vererek, drama yöntemini mesleki hayatlarında kullanabilmelerine olanak sağladık.
3-) Gibi Yapanlar Ücretsiz Yaz Atölyesi’nde yüksek ücretli kurslara para veremeyen gençleri, toplam 20 oturumda, birçok usta oyuncu, eğitmen ve yönetmenle buluşturduk.
4-) İstanbul’un küçük semtlerine ve Bursa’nın çeşitli köylerine hem çocuk oyunu hem de büyük oyun götürdük, ücretsiz olarak sergiledik.
5-) Bursa’da yaz eğitim kampında, kırsal kesimden gelen yaklaşık 135 genci drama ve tiyatroyla tanıştırdık.
6-) Bursa’da, MEB’de çalışan 30 kadar öğretmene “Eğitimde Drama” semineri düzenledik.
7-) Birçok konuda makale yazıp yayımlayarak tiyatro sanatına gönül verenleri aydınlatmaya çalıştık.
8-) Türkiye’nin sanal ortamdaki en geniş tiyatro bilgi arşivini oluşturduk ve hiçbir karşılık beklemeksizin tiyatro gönüllülerinin hizmetine sunduk.

2007 - 2008

1-) Biri cezaevinde ve beşi üniversitelerde olmak üzere toplam altı topluluk kurduk. Bu topluluklar, verdiğimiz eğitimler sonunda, birer oyun sergiledi.
2-) Marmara Üniversitesi'nde "Eğitim Fakültesinde İşlenecek Çocuk Tiyatrosu Dersinin Önemi" adlı bir proje yürüttük ve bu proje kapsamında ortaya çıkan Şarkılarımız Ölmesin adlı oyun Çocuk Esirgeme Kurumu çocuklarına sergilendi.

GÜNLERİNİZ AYDIN OLSUN SEVGİLİ DÜŞÜNCE DOSTLARI!
Kemal ORUÇ
17.09.2008Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 319
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Televizyon Dizisi Aşk-ı Memnu'da Selçuk Yöntem'in Oyunculuk Gösterisi (Üstün Akmen) - 9/25/2008
 • Kan, Ter ve Gözyaşı (Cüneyt İngiz) - 9/25/2008
 • Hayaller Tiyatrosu (Sinop) - 9/23/2008
 • Tiyatro Sekiz (İzmir) - 9/23/2008
 • Hadi Çaman'ın Ardından... (Hadi Çaman) - 9/22/2008
 • Beyoğlu ve tiyatro (Üstün Akmen) - 9/19/2008
 • SİLAH ARKADAŞLARI…PARDON SAHNE ARKADAŞLARIM İBO CAN GİBİ OLSUN… (Hülya Karakaş) - 9/18/2008
 • Zoraki Sanat (Berkan Karasu) - 9/18/2008
 • Tuncer Cücenoğlu’nun Birkaç Eserini İnceleme Esnasındaki Düşüncelerim... (Doç.Dr.Tudora Arnaut) - 9/17/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali bitmedi ama benim dönme zamanım… (Üstün Akmen) - 9/17/2008
 • ARAŞTIRMADAN, BİLMEDEN YAZAN AKADEMİSYENE CEVABIMDIR! (Kemal Oruç) - 9/17/2008
 • Tiyatrolar Sonbaharda Antalya’da Buluşuyor (Alpdoğan Esenoğlu) - 9/15/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali sürmekte, benim de keyfim yerinde... (Üstün Akmen) - 9/13/2008
 • Təhsildə Teatr Sənətindən İstifadə Etmənin Əhəmiyyəti (Rasim Aşın) - 9/12/2008
 • Üniversite Yıllarım (Mehmet Çetinkaya) - 9/12/2008
 • Tiyatro ARTI (İzmir) - 9/12/2008
 • Basri (Hakikat) (Halis Tekel) - 9/11/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali'ndeyim, Lefkoşa'dayım... (Üstün Akmen) - 9/9/2008
 • Tiyatroların Güzelbahçe Buluşmasında Olup Bitenler (Mehmet Esatoğlu) - 9/2/2008
 • Bir Buket Aşk (Oyun Teksti) (Berkan Karasu) - 9/2/2008
 • Ah Şu Kültür Faaliyetleri (Berkan Karasu) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (2) (Kemal Oruç) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (1) (Kemal Oruç) - 9/2/2008
 • Bir Adam Yaratmak - Beykoz Belediyesi Tiyatrosu (Ayşe Müge Gerdan) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (3) (Kemal Oruç) - 8/29/2008
 • 2.TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASI ARDINDAN (M. Vejdi Koçak) - 8/28/2008
 • Bodrum'da Magic Life tatil köyü ve köy'de Yeşil Kabare (Üstün Akmen) - 8/26/2008
 • Konservatuar Sınavları Öncesi (Ali Çakır) - 8/26/2008
 • Uçurtmanın kuyruğu – GUTOK (İhsan Ata) - 8/26/2008
 • Şahane Düğün - Asuman Dabak Tiyatrosu (İsmail Can Törtop) - 8/19/2008
 • İki Yüzlü Felaket - 17 Ağustos Depremi'nin Anısına (Ali Erdoğan) - 8/16/2008
 • Ali Poyrazoğlu, Koçum Benim ile kentten kente gidiyor (Üstün Akmen) - 8/15/2008
 • Tiyatroda Akademinin Yeri (Ulaş Tuzak) - 8/15/2008
 • Anton Çehov'dan Tek Perdelik 9 Oyun (Anton Çehov) - 8/12/2008
 • İsa Karslı'dan Konservatuar Adaylarına Bilgiler (İsa Karslı) - 8/9/2008
 • Kamyon - Antalya Devlet Tiyatrosu (Ahmet Olcay) - 8/4/2008
 • Kibarlık Budalası – Tiyatro Kedi (İsmail Can Törtop) - 8/2/2008
 • İzmir Bulvar Oyuncuları Tiyatrosu (İzmir) - 8/1/2008
 • İki Arada Bi Derede Türk Tiyatrosu (Ulaş Tuzak) - 8/1/2008
 • Tiyatro Eğitiminin Derhal YÖK'den Ayrılması ile Başlayabiliriz (Adnan Tönel) - 7/29/2008


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..