| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Kadir Anıl Adıgüzel Röportajı
Ulya Altıntaş
UNUTMA BENİ DİZİSİ

KADİR ANIL ADIGÜZEL RÖPORTAJI


Kadir Anıl Adıgüzel genç ve başarılı bir oyuncu. Daha fazla kitleye ulaştığı 'Unutma Beni' dizisinde de uzun zamandır seyirci karşısında oyunculuğunu gösterme imkanı buluyor. Ankara'da doğup büyüyen sanatçı, amcasının yardımıyla tiyatro'ya başlamış ve hayatta her şeyin para olmadığını, ailelerin her ne olursa olsun çocuklarının fikirlerine saygı duymalarıı gerektiğini söylüyor ve “İzin vermeyen aileler çocuklarını ışığın altında seyircinin önünde görseler fikirleri değişirdi” diyor. Ayrıca bağlama çalmayı da çok seven Adıgüzel, sevgiyle ilgili sorduğumuz soruyu “Benim sevgiye çok büyük saygım vardır” diye cevaplıyor...


Sizi tanıyarak başlayalım...

22 Mayıs 1989 Ankara doğumluyum, burda büyüdüm. Daha sonra hayatımın dönüm noktası olan Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü'yle tanıştım. Halen bitiremedim, bu yıl her şey yolunda giderde derslerimi verirsem mezun olacağım.

Oyunculuğa nasıl başladınız?
Aslında ailemizde de tiyatroyla ilgilenen yok. Tiyatroyu çok severler ama sahne deneyimi olan yoktu. Amcam oyunculukta bana önayak olan kişidir. Çağdaş Drama Derneği'nde drama derslerine giriyor ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri'nde öğretim üyesi. Onun yönlendirmesiyle çok değerli hocam Burhan Akçin ile tanıştım ve çalıştım. Kocaeli de sınava girdim, kazandım. Okulda da çok büyük desteklerini gördüğüm hocam Sevgili Veysel Sami Berikan'dır. Benim okulu bırakmayı düşündüğüm bir dönem olmuştu o sıra Veysel hoca'yı da arayıp bunu söyledim. Tekrar hazırlanıp Ankara'da konservatuar düşündüğümü söylemiştim. O da bana hiç unutamayacağım bir şey söyledi “ Bir yerden kaçan her yerden kaçar” dedi. Bu sözü üzerine çok düşündüm ve şimdi de inşallah okuldan mezun olacağım.HER ŞEY PARA DEĞİL


Bazı aileler çocuklarının oyunculuk yapmasına karşı çıkabiliyor siz böyle bir destek almışken o tür ailelerin fikirlerini nasıl buluyorsunuz?

Yani bir çocuk düşünün yeteneği varsa onun sahne de gösterilmesi seyircinin onu izlemesi lazım. Her şey para değil. Mutlaka onun yeteneği para kazanmasına da olanak sağlar. Mesela ben şunu gözlemledim. Kocaeli Şehir Tiyatrosu'nda Kösem Sultan da oynarken ailelerimizin gelip sahnede bizi görmesi, bakışları tavırları her şeyi anlatıyor. O izin vermeyen aileler çocuklarını ışığın altında seyircinin önünde görseler eminim fikirleri değişirdi.


Kardeşleriniz var mı onlar nelerle ilgileniyor?
Keşke olsa... Maaalesef yok; ama bir abim ya da ablam olsun çok isterdim. İnsanlar da teksin diye her istediğin oluyor zannediyor ama öyle değil. Eve gittiğinizde tabii ki anne baba ile karşılaşmak çok güzel ama ev çok sessiz oluyor. Paylaşmak istediğiniz her şeyi anne-babaya anlatamayabiliyorsunuz. O yüzden de bazen arkadaşları arıyorum onlarla zaman geçiriyorum.

Genç bir oyuncusunuz, mesleki anlamda şu süreçte dizi oyunculuğu mu yoksa tiyatro yapmak mı size daha doyurucu geliyor?
Sahne daha doyurucu derler ama ben öyle düşünmüyorum. Tabii seyirci ve ışık çok güzel kavramlar. Ama ben dizide de kaliteli sahneler çektiğimizde aynı doyumu yaşıyorum. Aslında ikisi içinde sahnenin etkileyiciliğine bağlı.


“Unutma Beni” dizisi'nde rol alıyorsunuz, izleyicilerle karşılaştığınızda tepkiler nasıl?
Aslında bu benim hep merak ettiğim bir şeydi. Televizyondan tanınan oyuncularla çalıştığımızda onlarla seyirci arasındaki etkileşim beni de meraklandırıyordu, ben de naçizane dizi sayesinde aynı hisleri yaşadım. Güzel duyguymuş.


Diziye dahil olmanız nasıl olmuştu?
Okuldan yazarlık bölümünde okuyan ve oyunculukta yapan arkadaşım Emrah Özdilek beni aradı ve Ankara da böyle bir talep olduğunu söyledi. Ben de gittim Samet Polat hocayla tanıştım, o gün iyi bir enerji yakalamamıza rağmen bir şey belli değildi. Sonrasında beni arayacağını söyledi ama aradan bir yıl geçti. Gerçi o zaman “Beni Affet” dizisi için konuşmuştuk. Kısmet Unutma Beni'ye Volkan'a imiş.


Setinizde çalışma ortamı nasıl?
Günlük dizi olduğu için ailemizden fazla birbirimizle zaman geçiriyoruz. Çok samimi bir çalışma ortamı olduğunu söyleyebilirim.“UNUTMA BENİ” DİZİSİ BENİM OKULUM OLDU


Dizide en çok kiminle sahne çekerken eğleniyorsunuz?

Berfu Öngören ile çok keyifli sahnelerimiz vardı. Ben çok eğleniyordum Berfu ile çalışırken, yine bu sezon yoklar ama Sabri Özmener ve Mine Medya Haktanır yani dizideki ailemle de çekimlerimiz olduğunda çok güzel geçiyordu. Sabri abi çok enerjiktir ben onun yanında kendimi içi geçmiş gibi hissediyorum. Artık farklı rollerde başka pojelerde oldukları için ben dizideki sahnelerde onları çok arıyorum. Zaten 'Unutma Beni' benim için bir okul oldu. Çok deneyimli ve başarılı oyuncularla çalışma imkanı yakaladım.


Ailenizdekilerin sizi gün ortasında her gün izlemesi size nasıl yansıyor?
Anne babadan ziyade benim babaannem ve anneannem çok daha heyecanlı. Hatta anneannem diziyi izlemiş beni de kaygılı bir şekilde arayıp “Oğlum ne oluyor sen neler yapıyorsun” dediği olmuştur. 80 küsur yaşında ama içselleştirdikleri için sürekli böyle tepkiler veriyorlar. Zaten ben diziye girmeden önce de onlar seyrediyordu. Bir de ben girip başıma enteresan şeyler gelince söylememe rağmen role inanıyorlar.

Oyunculuğa giriş dersleri de veriyorsunuz, öğrencilerinizle aranız nasıl, beklentiler uyuşuyor mu?
5 tane öğrencim var ve hepsi de ne yapmak istediklerini çok iyi bilen öğrenciler olduğu için, yaklaşık beş haftadır çalışmamıza rağmen ben de onlardaki gelişmeyi değişimi görebiliyorum. Eğitmenliği ilk kez deneyimleme fırsatım olduğu için bende güzel bir süreç geçiriyorum.


Dizide şu an ki sahnelerinizi de göz önünde bulundurursak aşkı için çaba sarf eden bir karakteri canlandırıyorsunuz, hatta diğer dizileri ya da filmleri ve sevgi'nin aşırı yozlaştırıldığını düşünürsek bu rol de gerçek yaşamadakinden ne kadar katkı var, sizin sevgi anlayışınız nasıl?
O biçimde mi uğraşırım bilmiyorum ama ben de sevince mutlaka peşinden giderdim. Çünkü benim sevgiye çok büyük saygım vardır. Gerçek olan her ilişkiyi çok önemserim. Sevmek insan ilişkisinde herkesin yapamadığı değerli bir şey.ANLATMAK İSTEDİĞİM DERTLERİM VAR


Planlarınız ne yönde, uzun süreli planlar yaparak mı yaşarsınız?

İnsanlar hayal kurmaktan korkmamalı, maalesef korkuyorlar. Esasen hayaller de gerçekleştirmeyi beraberinde getiriyor. Benim de hayallerim ve planlarım var. Gelecekte yapmak istediğim bir filmde oynamaktan ziyade yönetmen olarak görev alacağım. Anlatmak istediğim dertlerim var. Doğru zamanı yakaladığımda doğru bir ekiple gerçekleştirmek istiyorum. Ayrıca dizimizin set ekibi bana inanılmaz bir yardımda bulundu ve onlarla kısa film de çektik.


Festivaller için yapılan bir çekim mi oldu?
Evet, montajı bitince gönderebildiğim kadar yere göndereceğim. Özellikle de Altın Portakal benim çok önemsediğim bir festival. Ve bu çekimde de İlkay Kayku ve Cüneyt Mete beni kırmadı oynadılar bana çok yardımcı oldular.


Çalışmak istediğiniz oyuncular var mı?
Selçuk Yöntem, Altan Erkekli, Nejat İşler ile çalışmayı çok isterdim. Hatta bir bölüm Behzat Ç.'de Nejat İşler ile çalışmıştık, uzun süreli bir iş için yeniden onunla oynamak isterdim.


Sizi şu sıralar hayatınızda hoşnut kılan şeyler neler?
Şu sıralar yalnız kalmak beni dinlendiriyor mutlu hissediyorum. Amasra'ya kaçıp orda özellikle balık yemek benim için ayrı bir zevk. Zaten oraya da ilk olarak fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için o vesileyle gitmiştim, kış günleri barındırdığı o sakinlik bana keyifli hissettiriyor.

Tiyatro ile ilgili yeni çalışmalar var mı?
Yakın zamanda arkadaşlarla Misafirhane ismini verdiğimiz bir tiyatro kurduk. Daha önce Ankara Halk Tiyatrosu'ndaydım, oranın da kapandığını ve orayı bir bankanın aldığını duydum çok üzüldüm. Orda çalışmalarına başladığımız “Pırtlatan Bal” isimli çocuk oyununu şimdilerde 50.Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda oynamaya başladık. Yakın zamanda da bir büyük oyununun çalışmalarına başlayacağız.

Türkiye de oyuncuların çok da hayallerindeki rolü oynayamadığını oyunculardan sitem olarak duyduğumuz oluyor, sizin fikirleriniz neler?
Herkesin elindeki imkan nasıl gelişir bilmiyorum ama bence bu biraz da oyuncunun elinde. Bu mesleğe aday olan biri farklı farklı karakterlerle canlanmak ister, verilen her fırsat iyi oyunculukla gösterilebilir ve imkanlar farklılıklarla gelişirse de çok tatmin edici bir sonuç çıkar.


Bağlama da çalıyorsunuz, hobi olarak mı devam ettiriyorsunuz?
Hobi olarak adlandırdığımda daha vazgeçilir göründüğü için benim için vazgeçilmez olarak nitelendirebilirm. Yani benim için bir tutku. Oğuzhan Karakuş diye bir arakadaşım vardı ve yanımda sürekli bağlama çalardı. Konservatuarın müzik bölümünden bir arkadaşımda ucuz ve kaliteli bir bağlama almam için bana yardım etti. Kursa da gidecek zaman yoktu. Oğuz perdelerin notalarını da yapıştırdı. İnternetten araştırma yapa yapa kendimi geliştirdim, sonra bütün arkadaşlar bağlamanı da al gel demeye başladı.


Sizin sesiniz nasıl, bağlamanızla türkü söylüyor musunuz?
Dizide de öyle bir sahnem olmuştu, çok severek oynadım. Zaten Neşet Ertaş hastasıyım. Türkü dinlemekte benim için vazgeçilmez. Hatta nedense bilmiyorum ama türkü seven insanların sesi de güzel oluyor. Kendi sesim de türküye daha yatkın. Ayrıca kendimi geliştirmek için yan flüt ve piyano öğrenmek istiyorum. Hatta yabancı dilimi geliştirip Amerika'ya gitmek ordaki sahneleri gezmek ve eğitim almak istiyorum.


SANATÇIYIM DİYEN BİRİ SANAT YAPMAK ZOR DEMEMELİ


Türkiye'de sanat yapmak zor mu?

Aslında ben bunu kabul etmek istemiyorum. Sanatçıyım diyen biri, Türkiye'de sanat yapmak zor dememeli. Sanat her yerde mutlaka kendini var etmiştir.


İstanbul'a gidip yerleşeyim gibi fikirleriniz var mı?
Oyunculukta ben oldum demeden akıllı adım atmak lazım. Burda şimdi bir düzenim varken, orda bir vesile oluşmadan gidip iş beklemeyi akıllıca bulmuyorum. Tabii ki fırsat çıkınca her halükarda değerlendirilir. Ben hep şöyle düşünüyorum tamam varsınız da olmasanız ne olur. Yani sektör ne kaybeder, bunu soruyorum kendime ve burdan yola çıkıyorum. Genç arkadaşlara da söylemeliyim bunu, her ne olursa olsun bulunduğunuz yerde sizden deneyimli insanlar olacaktır, şöhreti baz almadan deneyimden faydalanmak lazım. Ben bu sahnede ne yapayım demek ayıp değil, deneyimli oyunculardan fikir alınabilir. Ben de oynadığım diziye bu yüzden okulum diyorum.


Bu bahsettiğiniz anlamda hangi oyuncular size örnek oldu?
Olcay Kavuzlu, Sabri Özmener ve Cüneyt Mete çok değerlidir benim için. Olcay abi zaten hem oyunculuğuyla hem adabıyla harika bir insan.

Devlet Tiyatroları'nda kadrolu olarak çalışmak ister miydiniz?
Kocaeli Şehir Tiyatroları'nı her gördüğümde aslında yeniden yeniden özeniyorum, çünkü orda hava soluyabilmek bile çok hoş bir duygu. Oranın kapısının önünde oranın sanatçısı olarak bir çay içmek çok güzel olurdu. Tabii kadro açılır mı, ben kadrolara dahil olabilir miyim ve son Tüsak olaylarından sonra neler olur bilemiyorum ama çok isterdim.


Çok güldüğünüz bir anınız varsa onu da dinleyebiliriz?
Evet hatırladığımda beni çok güldüren bir anım var aslında. Unutma Beni'ye ilk girdiğim yıl sezon arası tatilinde ben de tatile gittim. Zannediyorum ki, orda herkes beni tanıyacak. Kumsala gittim gözlüğümü de taktım. Bekliyorum ki insanlar benimle sohbet etmek isteyecek. Tabii kimse benimle ilgilenmiyor . Gözlüğüm takılıydı halen bir teyze geldi yanıma 'Sen o çocuksun' dedi, mutlu olmuştum. Bastonuyla üzerime yürüyen teyzeler de oldu, eğleniyorum.

Ulya Altıntaş

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Kadir Pekmezli - ( 4/2/2015 )
Unutma Beni dizisini severek izliyorum.Bana bu diziyi sevdiren siz başta olmak üzere Osman,Furkan ve Olcay beydir.Ben Elçlikte çalışıyorum her gün saat 15:15 T.V Başında hazır bekliyorum.Sizinle tanışmak isterim tabiki uygun olursa Başarılarınızın devamını dilerim.Sevgi ve Saygılarımla.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 1000
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • İbrahim Zübükzade Başkent Ankara'ya Geldi (Füsun Balkaya) - 12/15/2014
 • Savaş Başar İçin Oğlundan Saygı Duruşu: Öykülerden Oyunlar (Üstün Akmen) - 12/14/2014
 • ...İki Dahi Yönetmen... Çürük Temel... Oya Palay Sahnedeki Bir 'Grande Dame'... Ekip Çalışması (Can Murat Yaşar Şengel) - 12/14/2014
 • Ankara Şinasi Sahnesi'nde, Tiyatro Kedi 'İlhan Şeşen’' Şarkılarını Dinletmek İçin Seyirciye Güzel Bir Fırsat Sundu... (Füsun Balkaya) - 12/12/2014
 • Bir Delinin Hatıra Defteri - Genco Erkal (Yurdagül Yurtseven) - 12/9/2014
 • İlk Kültür Bakanı, Kültür-Sanat ve Çevirinin Büyük Ustası Halman Hocamız Aramızdan Ayrıldı (Füsun Balkaya) - 12/8/2014
 • 12 Öfkeli Adam Üzerine Bir İnceleme (Zeynet Öztunca) - 12/3/2014
 • Giderilemeyen Susamışlığın Öyküsü: Her Yıl Kuşlar Geri Gelir (Üstün Akmen) - 12/3/2014
 • Seni Seviyorum Adamım (Füsun Balkaya) - 12/1/2014
 • Alpay Ulusoy Röportajı (Ulya Altıntaş) - 11/30/2014
 • Kadir Anıl Adıgüzel Röportajı (Ulya Altıntaş) - 11/30/2014
 • Ekim Ayı ve Düşündürdükleri... (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/27/2014
 • Deli Deli Hallarda! 'Deliha' - Bir Kadın Komedi Oyuncusu'nun Beyaz Perde Başarısı (Füsun Balkaya) - 11/24/2014
 • Bakarsın Bulutlar Gider (Burak keleş) - 11/24/2014
 • Arlecchino'dan Kean'e: Aktör Kean (Cüneyt İngiz) - 11/24/2014
 • Başkent Büyük Tiyatro'da İbsen, Yalman, Kurt 'Hedda Gabler' Buluşması (Füsun Balkaya) - 11/22/2014
 • Genco Erkal'dan Virtuozite Örneği: Bir Delinin Hatıra Defteri (Üstün Akmen) - 11/21/2014
 • Bezirgan (Burak keleş) - 11/14/2014
 • Tiyatro Aşhk - Tatminkar Ödül (Cüneyt İngiz) - 11/13/2014
 • Hilafet, Sadece Hz. Ali Soyundan Gelenlerin Mi Hakkı: Kerbela (Üstün Akmen) - 11/12/2014
 • Tiyatro Üzerine Yazarken Yönetmen Çağan IRMAK Yolumu Çevirdi - 'Unutursam Fısılda' (Füsun Balkaya) - 11/12/2014
 • Ayışığı Sirki (Çocuk Oyunu) - Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (Kurtuluş Bilgilioğul) - 11/9/2014
 • Gerçekten 'Olacak Şey Değil' (Cüneyt İngiz) - 11/8/2014
 • Bir Son Değil Diriliştir Kerbela (Yurdagül Yurtseven) - 11/5/2014
 • Yalancı Aranıyor - Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (Kurtuluş Bilgilioğul) - 11/5/2014
 • Hedda Gabler - Ankara DT (Emre Saklıca) - 10/22/2014
 • Şekib Avdagiç'in Mutlaka Yargılanması Gerekiyor (Üstün Akmen) - 10/22/2014
 • Üstün Akmen, Hıncal Uluç'un 'AKM Ne Olacak' Yazısını Değerlendirdi (Üstün Akmen) - 10/8/2014
 • Gazeteci, Yazar Recep Bilginer Ölümünün 9. Yılında Anıldı (Füsun Balkaya) - 9/30/2014
 • Diyebilirim ki Yıllar Sonra İlk Kez Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Heyecanlıyım (Hüseyin Köroğlu) - 9/29/2014
 • Tiyatrocu'lardan Sinemacı'lara Bir Tad: ÇİLEK (Füsun Balkaya) - 9/23/2014
 • Çağdaş Ödül Anlayışını Kutluyorum: Direklerarası Tiyatro Seyircileri (Füsun Balkaya) - 9/20/2014
 • Hürrem Sultan (Füsun Balkaya) - 9/18/2014
 • Ali Paşa Hanı Olayı ve Erkal Kardeşler... (Üstün Akmen) - 9/17/2014
 • Asutay'ın istifaya zorlanması, Kenter'den istifasının istenmesi (Üstün Akmen) - 9/11/2014
 • Türkiye'de Güzel Şeyler de Oluyor: Artiz Mektebi (Üstün Akmen) - 8/21/2014
 • Bu Oyunu İzlemenin 'Vakti Geldi' (Meryem Şahin) - 8/15/2014
 • Benim Çolpan İlhan'ım... (Üstün Akmen) - 7/31/2014
 • Tez Elden Mezuniyet (Deniz Zengin) - 7/23/2014
 • Şiddetin İnsan Psikolojisindeki Tahribatı: Uçlar (Üstün Akmen) - 7/23/2014


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..