| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Kızmayın İskender Pala'ya!
Melih Anıkİskender Pala 5 Ocak 2010 tarihinde bir yazı yazdı.

İskender Pala 14 Şubat 2012 tarihinde bir başka yazı daha yazdı.

5 Ocak yazısına Dündar Müftüoğlu, İhsan Ata, Ergün Işıldar, Arif Akkaya, Kemal Kocatürk, Ertuğrul Timur, Can Doğan, Hülya Karakaş, Nedim Saban, Şakir Gürzumar karşı yazılar yazdılar.

14 Şubat yazısına karşı şu ana dek TEB bir bildiri yayımladı, Mustafa Demirkanlı, Metin Boran, Orhan Alkaya, Arda Aydın yazı yazdı, twitter’da da “twit atılıyor”.

İskender Pala 14 Şubat yazısında “Belki hatırlayacaksınız, bundan iki yıl kadar evvel Şehir Tiyatroları'nın özelleştirilmesi gerektiğine dair yazdığım bir yazı üzerine özel tiyatro mensupları bana hak verirken, bütün ödenekli tiyatro "emekçi"lerinin sinir uçları harekete geçmiş, beni sanat düşmanı ilan etmişlerdi. Muhtemelen şimdi de öyle bir kampanya yapacaklardır (Şimdiden gülmeye hazır olun yani!..).” demiş. Yani “gülünecek” bir iş yaptığının farkında. Hep beraber gülelim istiyor. Ben iki yazıdan derleme yaptım kahkahanız artsın diye.


“Devlet eliyle maaşlı sanatçılara tiyatro yaptırma âdetinin son güçlü örneği de Sovyetler Birliği ile birlikte çöktü.” (5 Ocak) “…. Sonuçta, on yıl sonra şehirdeki bütün tiyatrolar özel tiyatrolar gibi sanat üretmeye başlar.” (5 Ocak)

“Çünkü dünyanın her yerinde ödenekli tiyatroların görevi klasik eserlere ve ulusal kültüre yönelik repertuar oluşturarak insanlığın yararına özgürce sanat üreterek toplumsal eleştiri yapabilmektir. Devlete ait tiyatrolar, hemen her ülkede bu amaçla kurulup desteklenir ve hatta büyük yatırımlar yapar.” (14 Şubat)

DÜNYADA DEVLETE AİT/ÖDENEKLİ TİYATROLAR VARMIŞ. HATTA ONLARA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILIRMIŞ, ONLAR DA ÖZGÜRCE SANAT ÜRETEREK TOPLUMSAL ELEŞTİRİ YAPARLARMIŞ. İSKENDER PALA İKİ YILDA GERÇEĞİ GÖRMÜŞ, SİZ NİYE KIZIYORSUNUZ, 5 OCAK’TA ONA HAK VERENLERDEN MİYDİNİZ?

“Ben iktidar veya yönetimin tiyatroya karışmaması gerektiğinden, ideoloji ile sanatın ayrışmasından yanayım.”(5 Şubat) “Nitekim dünyanın bütün ülkelerinde artık yerel ve merkezî yönetimler tiyatrolara eşit uzaklıkta durmaktadırlar. Güdümlü bir tiyatro özgür olmaz çünkü.” (5 Ocak) “Bu hükümet tiyatroları emirle sanat icra eden memur sanatçılık düşüncesinden arındırabilir” (5 Ocak) “Tiyatroları dönüştürecek bir Kültür Bakanı aranıyor?” (5 Ocak)

“Sayın Başbakan'ın güven ve iltiması sayesinde AK Parti'li kadrolar tarafından daima itibar gördü, toplantılara çağrıldı, akıl danışıldı veya sunuculuk yaptı. Sayın Başbakan'ın himayesi ile halen ATV'nin icra kurulu üyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Sanat danışmanı, Kenan Işık dostumuz kimlerden yana acaba?”(14 Şubat)

5 OCAK’TA HÜKÜMET VE KÜLTÜR BAKANI DURUMA EL ATSIN İSTEMİŞTİ, ŞİMDİ İBBŞT’NIN KÜLTÜR SANAT DANIŞMANI DURUMA EL KOYSUN İSTİYOR! GELECEK YAZIDA GENEL MÜDÜRDEN RİCACI OLACAK HERHALDE! SONRA MÜDÜR SONRA ŞEF SONRA… HEM İSKENDER PALA “DOSTUNU” MERAK ETMİŞ, KIZACAK NE VAR BUNDA!

“Bu durum, özel tiyatrolarında ayakta kalmaya çalışan diğer sanatçılar için haksız rekabet ortamı yaratmaz mı?” (5 Ocak) “Sonuçta, on yıl sonra şehirdeki bütün tiyatrolar özel tiyatrolar gibi sanat üretmeye başlar” (5 Ocak)

“Yoksa sanattan uzak ve sığ konuları topluma cinsellik ve erotik soslarla yutturmaya çalışan işletmeler açmak devlet veya belediyelerin görevleri arasında değildir. Dünyanın her yerinde özel teşebbüs bu maksatla -adı tiyatro olsun veya olmasın- faaliyet gösterir. Böylece isteyen seyirci parasını pahalı pahalı ödeyip bu gösteri ve oyunlara gider.” (14 Şubat) “Nitekim özel tiyatrolar Günlük Müstehcen Sırlar'dan daha kalitelisini üretmektedirler” (14 Şubat)

İSKENDER PALA ŞEHİRDEKİ TÜM TİYATROLAR ÖZEL OLSUN VE ONLAR GİBİ SANAT ÜRETİLSİN İSTİYOR. DÜNYANIN HER YERİNDE ÖZEL TEŞEBBÜS BU MAKSATLA(YANİ CİNSELLİK VE EROTİK SOSLU GÖSTERİLER) FAALİYET GÖSTERİRMİŞ, HEM DE DAHA KALİTELİSİNİ YAPIYORMUŞ. İSKENDER PALA “KALİTELİ MÜSTEHCENLİK”TEN ANLIYOR! ÖDENEKLİ TİYATROLAR DA “UZMAN” KULLANARAK KALİTELİ “İŞLER”(!) YAPSA MEMNUN OLUR MU? ANLAMIŞ OLDUK Kİ ÖZEL SEKTÖR YAPARSA İSKENDER PALA, MÜSTEHCENLİĞE KARŞI DEĞİL, KALİTELİSİ YAPILSIN, HAKSIZ REKABET BİTSİN, PARASINI ÖDEYEBİLEN SEYRETSİN İSTİYOR. NEDEN KIZIYORSUNUZ Kİ?

“Bu dediğim, düpedüz, vergilerimizle üretilen oyunların sanat olmadığı veya bize sanat diye bayağılıkların yutturulmaya çalışıldığıyla alakalı.” (14 Şubat) “buna devlet parasıyla bayağılıktan başka ne denir?” (14 Şubat)

VERGİLERİMİZLE SANAT ÜRETİLMELİYMİŞ. VERGİ VERMEKTEN ANASI AĞLAYAN ÖZEL TİYATROLAR DAHA KALİTELİ MÜSTEHCENLİK YAPIYOR DEDİĞİNE GÖRE İSKENDER PALA, ÖDENEN VERGİLERİN KALİTELİ MÜSTEHCENLİĞE HARCANMASINI İSTİYOR, NİYE KIZIYORSUNUZ?

“Onlar, sırtlarını bir yere dayamadıkları için hayatta kalabilmek adına tabanları terleyesiye kadar gece gündüz çalışırken ödeneklilerin bunca lüks içinde olması, üstüne üstlük bir de böyle bayağı oyunlarla amaçlarından sapıp halkı kandırmaları reva mı?” (14 Şubat)

TİYATRO YAPARAK DA LÜKS İÇİNDE YAŞANIRMIŞ! HİÇ DEĞİLSE BİR KISIM TİYATROCU “KURTULMUŞ”. REKABET KALKINCA(?) ÖZEL TİYATROLAR DA LÜKS İÇİNDE YAŞASIN KİMSE HAYATTA KALABİLMEK ADINA TABANLARI TERLEYİSİYE KADAR GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMASIN İSTİYOR. KIZMAYIN İSKENDER PALA’YA.

“Lakin Belediye canibinde "Bu tiyatrocularla uğraşmayın, ne bulaşın, ne üzerinize sıçratın, istediklerini verip şerlerinden emin olun!" fısıltıları yaygınmış.” (14 Şubat)

“BELEDİYE CANİBİ” TİYATROCULARDAN ÇEKİNİYORMUŞ! “TİYATRONUN GÜCܔ BUNDAN DAHA İYİ NASIL ANLATILIR? SİZ DE KALKMIŞ KIZIYORSUNUZ İSKENDER PALA’YA.

“Kenan Işık iyi bir dosttur. Sohbetinden her zaman lezzet almış, entelektüel kimliğinden haz duymuşumdur. Şimdi yazacaklarımı bir dostluğun gereği; samimi bir eleştiri kabul edeceğinden şüphem yok. Sayın Başbakan'ın güven ve iltiması sayesinde AK Parti'li kadrolar tarafından daima itibar gördü, toplantılara çağrıldı, akıl danışıldı veya sunuculuk yaptı. Sayın Başbakan'ın himayesi ile halen ATV'nin icra kurulu üyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Sanat danışmanı.” (14 Şubat)

” İYİ DOST” KENAN IŞIK İLTİMASLA İŞE ALINMIŞ, İŞ ALMIŞ. BÖYLE DOST DA DOSTLAR BAŞINA! “HER DOST DOSDOĞRU DOST OLMUYOR”. “DOSTLUK”, KENAN IŞIK’LA ONUN ARASINDA, BİZE NE OLUYOR? AMA İSKENDER PALA’NIN İFŞAATLARINA KIZILIR MI!

“Peki repertuarın diğer oyunlarındaki % 80 cinsel sululuk ve müstehcenliklere ne demeli?” (14 Şubat)

%80! FİBONACCİ SERİSİ Mİ BEKLEDİNİZ İSKENDER PALA’DAN , O MATEMATİKÇİ Mİ? ÖYLE BİR RAKAM ATMIŞ Kİ ORTAYA TARAFTARI BİLE YUTMAZ ZİRA RANDEVU EVİ İŞLETSEN O KADAR OLMAZ (HERHALDE) AMA İSKENDER PALA, İBBŞT’NIN SIKI BİR TAKİPÇİSİ DEMEK Kİ, HEM DE PROFESÖR, HER OYUNU SEYRETMESE BÖYLE “AKADEMİK” BİR RAKAM ATAR MI ORTAYA? BÖYLE “SIKI” TİYATROSEVERE KIZILIR MI!

“Şehrin merkezî yerine kümelenmiş olan tiyatrolarda icra-yı sanat ederler, ama varoşlarda (Avcılar'da, Pendik'te, Tuzla'da vb.) kurulan sahnelere gitmek istemezler” (5 Ocak)

AVCILAR, PENDİK, TUZLA “VAROŞ”MUŞ. İBBŞT “VAROŞ”LARA GİDİYOR. ÖZEL TİYATROLARDAN GİTMEK İSTEYENLER VAR AMA NEDENSE “SIRA” GELMİYOR! İSKENDER PALA’NIN BİLMEDİĞİNİ ÖĞRENDİK İSTANBUL’U, KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞܒNÜ.. BİLMEMEK AYIP DEĞİL, KIZMAYIN, KIZMAYIN İSKENDER PALA’YA!

“Çünkü bu sayede kendilerine ödenek ayıran kurumun yetkililerine sahneden üstü kapalı küfredebilir, onların inanış, düşünüş ve fikirleriyle dalga geçebilir, sonra da eski tüfek arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde kaleyi nasıl elde tuttuklarıyla ilgili sohbetlerde bol küfürlü kahkahalar atabilirler.” (14 Şubat)

ÖDENEKLİ TİYATRODA TİYATROCUNUN “ÖZGÜRLÜĞܔ PARA ALDIĞI KURUMA KADARMIŞ. İŞTE BİR GERÇEK DAHA! “ESKİ TÜFEKLER” KAHKAHA ATIYORMIŞ. ŞİMDİ ARTIK HERKES KAHKAHA ATIYOR DİYE KIZILIR MI İSKENDER PALA’YA!

Metin Boran “sıfatını” merak etmiş İskender Pala’nın. “Siz de Şehir Tiyatroları’na oyun sattınız ve sonra da etrafta caka sattınız, oyunum oynuyor diye. O kötü oyun için size ödenen de halkın parasıydı” demiş. Bana geçmişi hatırlattı. Hani rahmetli Ali Taygun “Bundan otuz yıl önce sokakta karşıma çıksa eli beline gidiyor mu diye kuşkulanacağım ‘öteki’si ile aylarca omuz omuza çalıştım, onda kendimi tanıdım, kendimde manayı buldum. Birbirimize çilelerimizi anlattık. Birlikte ağlaştık, birlikte sevindik. Ne ben, şarap içtim, ne o namaza durdu. Farklardaki ahengi keşfettik sadece" demişti. Yok mu içinizde “kendinde manayı” bulup “çilesini anlatacak” ve “OD”u sahneleyecek biri İBBŞT’da?

Ya siz tiyatro severler, sanatseverler, jüriler, eleştirenler, ödül verenler, alanlar, sanat koruyucuları, oyuncular, tiyatrocular, patronlar, emekçiler! İskender Pala’ya “yazını beğenmedik” dediniz mi ki anlasın siz ne çoksunuz ve o ne kadar yalnız! Yoksa siz “katılırsınız katılmazsınız orası ayrı bir konu” ya da “haksız da sayılmaz” mı diyorsunuz?

Melih Anık
http://hayatinnabzi.blogspot.com
---------------------

Konu ile ilgili diğer yazılar:
- Günlük müstehcen sırlar (İskender Pala)
- Üstün Akmen: İskender Pala Zihniyeti Gericiliğin ve Cahilliğin Simgesidir
- Tiyatroya Pala ile saldırmak (Metin Boran)
- İskender Pala'nın Yazısı Üstüne (Arda Aydın)
- Üstün Akmen: Şehir Tiyatroları Yönetimine Tuzak Kuruluyor
- Kızmayın İskender Pala'ya! (Melih Anık)
- Kenan Işık'tan İskender Pala'ya Cevap: Saçma sapan sorular sormasın

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

naşit özcan - ( 2/21/2012 )
kaleminize sağlık.

hakan - ( 2/24/2012 )
İskender Pala-nın sözlerini çarpıtmışsınız gibi geldi ban onu yanlış tanıyorsunuz

Adnan Yüce - ( 11/28/2012 )
1,5 trilyonluk bütçe ve Pala...
http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/uluc/2012/04/17/iskender-pala-tiyatrosuna-gitmem


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 949
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Rosenbergler Ölmemeli Tamam da Ya Çakallar? (Arda Aydın) - 2/28/2012
 • Alain Decaux'ya Açık Mektup (Melih Anık) - 2/28/2012
 • Antalya DT'den yeni bir nefes: Toros Canavarı (Merve Ateş) - 2/28/2012
 • Yerli Oyunlara Yapılan Haksızlık (Hayati Asılyazıcı) - 2/24/2012
 • Ankara Devlet Tiyatrosu'nda Kakofonik Bir Orkestra (Melih Anık) - 2/24/2012
 • Onca Yoksulluk Varken (Yurdagül Yurtseven) - 2/23/2012
 • Kabare Dev Aynası / Şakayla Söyler Haldun Taner (Ahmet Önel) - 2/22/2012
 • Enis Fosforoğlu Tiyatrosu'nda Bir Dönem Komedisi: Şıpsevdi (Üstün Akmen) - 2/22/2012
 • Önce Ekmek Gelir, Sonra Ahlak*: Ben Bertold Brecht (Üstün Akmen) - 2/22/2012
 • Kızmayın İskender Pala'ya! (Melih Anık) - 2/18/2012
 • İstanbul'un yitirilen değerlerine selam olsun: Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (Rengin Uz) - 2/17/2012
 • İskender Pala'nın Yazısı Üstüne (Arda Aydın) - 2/17/2012
 • Tiyatroya Pala ile saldırmak (Metin Boran) - 2/16/2012
 • Karıncalar (Ankara Devlet Tiyatrosu) - Mayına Bastın, Kımıldama! (Melih Anık) - 2/16/2012
 • Perşembenin Hanımları: Gözyaşı dediğin nedir ki? Su işte (Pınar Çekirge) - 2/16/2012
 • Buyruk Dinleyen Sanat, Sanat Değilse Peki Bu Ne?: Koca Sinan (Üstün Akmen) - 2/15/2012
 • Bursa Devlet Tiyatrosu'nda Bir Amerikan Yavanlığı: Yolculuk (Üstün Akmen) - 2/15/2012
 • Tiyatro Ak'la Kara'da Bir Cooney Vodvili: Tom, Dick ve Harry (Üstün Akmen) - 2/15/2012
 • Ve O Bir Daha Asla Ağustos'ta Isınamadı- Kıraç Arascan Dönmez (Simge İçen) - 2/14/2012
 • Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Tiyatro Binaları (Melih Anık) - 2/14/2012
 • Taksim'in Göbeğinde Bir Cezaevi… Disko 5'Nolu… (İhsan Ata) - 2/13/2012
 • Zırhlı Kurt - Hakkınızı Helal Ediniz Sevgili Ustalarımız (Can Murat Yaşar Şengel) - 2/13/2012
 • Tiyatro Yaşamın Kendisi GİBİdir Aslında! (Pınar Çekirge) - 2/13/2012
 • Doğu'nun ve Batı'nın Tanrıları -ANTİGON- Oyununun Hindistan Turnesi'nde Buluştu (Savaş Aykılıç) - 2/13/2012
 • Hem İyi İnsan Olmak, Hem de Ayakta Kalmak: Sezuan'ın İyi İnsanı (Üstün Akmen) - 2/8/2012
 • İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar ve İşte Başarı! (Füsun Balkaya) - 2/8/2012
 • Bir Raftan Bir Sahaftan: Reji Sanatı - Tiyatro Yönetmeninin Çalışması (Kadir Yüksel) - 2/8/2012
 • Duru Tiyatro'da Mikro Kosmos: Sondan Sonra (Dennis Kelly) (Melih Anık) - 2/7/2012
 • Tom, Dick ve Harry; mantık aramayın, gülmeye bakın (Rengin Uz) - 2/7/2012
 • Sahnedeki Eylemin Sahne Sahne, Şarkı Şarkı Sıraya Konulmuşu: İstanbulname (Üstün Akmen) - 2/3/2012
 • Ne Kadar Yakınlaşırsanız, O Kadar Acı Çekersiniz: Yaklaştıkça (Üstün Akmen) - 2/3/2012
 • Yücel Erten Rejisi ile Brecht: Sezuan'ın İyi İnsanı (İstanbul DT) (Melih Anık) - 2/1/2012
 • Can Baba'ya 85. Doğum Günü Armağanı: Can (Üstün Akmen) - 2/1/2012
 • İnanın Bana, Bu Oyunda Kendinizle Çatışacaksınız: Süpernova (Üstün Akmen) - 2/1/2012
 • Bu Filmi Görmüştüm – Tiyatro Karnaval (Cüneyt İngiz) - 1/31/2012
 • Tiyatro Karnaval-Bu Filmi Görmüştüm (Can Murat Yaşar Şengel) - 1/31/2012
 • Süpernova; Yumrukların Dansı (Rengin Uz) - 1/30/2012
 • Eşeğin Gölgesi - Antalya Devlet Tiyatrosu (Merve Ateş) - 1/30/2012
 • Ramazan'la Jülide - Başkent Tiyatrosu (Füsun Balkaya) - 1/30/2012
 • Don Juan'ın Gecesi'nde Yargılananlar (İhsan Ata) - 1/30/2012


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..