| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Tiyatro Karnaval-Bu Filmi Görmüştüm
Can Murat Yaşar ŞengelPARİS… BOL KAHKAHA…GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN SEVGİLİ USTALAR MEŞALELERİNİZ EMİN ELLERDE…

Yıllar önce yanılmıyorsam 1998, Dormen Tiyatrosu, ‘‘Bu Filmi Görmüştüm-La Berlue’’ isimli oyun. Gencay Gürün'ün Türkçe'ye çevirdiği oyunu Çetin Akcan yönetiyor. Dekorları Duygu Sağıroğlu, kostümleri Güler Yiğit'e ait olan oyunda Haldun Dormen, Metin Serezli, Gülen Karaman, Şebnem Özinal, Gürkan Uygun ve Alper Düzen oynuyor.Yıl 2012, Tiyatro Karnaval, ‘‘Bu Filmi Görmüştüm-La Berlue’’ isimli oyun. Tolga Yeter yönetiyor. Oyunda Tolga Yeter, Eraslan Sağlam, Sinan Yıldırım, Yelda Serbes, Merve Çavuşoğlu ve Eyüphan Güvercin oynuyor. Paris’te bir bakanın hem evi hem ofisi.
Hayran olduğum iki yazar: Maurice Lasaygues ve Jean-Jacques Bricaire. 1968 yılından başlayarak tiyatro literatürüne eserler kazandırmışlar. Le Grand Zèbre, ou Rappelez-moi votre nom, Folie Douce, L'honneur des Cipolino, Les Deux Vierges, Comédie pour un meurtre, Et ta sœur ?, La Berlue, La menteuse, La comédienne.
Yıllar önce arşivimi incelereken aynı yazarların « Les Deux Vierges » isimli oyununu bulunca ilk altı sahifesinin Nisa Serezli tarafından çevrilmiş olduğunu gördüm. Oyunu okudum ve çok etkilendim. Kalan kısımı çevirdim. Oyuna « Bana Burcunu Söyle » adını verdim. 2001-2002 sezonunda da « Tiyatro Caniko » da oynadık.Hem çalışırken hem de oynarken çok hoş zaman geçirdik.Bu sezon da aynı oyunu 12 Mart 2012 tarihinden itibaren sahnelemeye başlıyoruz. Yıllar sonra eski bir dostuma kavuşmuş gibiyim provalarda.

“Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi” nde “Tiyatro Karnaval” ın sunduğu « Bu Filmi Görmüştüm » oyununa giderken kafamda soru işaretleri vardı. Bugüne kadar izlediğim oyunların yıllar sonraki tekrarlarında herkeste olduğu gibi kafamızda ilk kadro ile mukayese etmek ve de bu yeni tekrarı benimseyememek korkusu vardı. Çoğunlukla da bu fikirimde isabetli olmuşumdur. Bu sefer belki de ilk kez yanılgıya düştüm. Zira yönetmen Tolga Yeter bu « boulevard komedisi ve vaudeville » tarzı oyunu ustaca ve müthiş bir tempo ile yönetmiş. Emeğine sağlık.Albert rolünü de oynayan Tolga Yeter, Frank Harder rolünde Eraslan Sağlam İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda elde ettikleri başarılarını bu oyun ile taçlandırıyorlar. Yıllardır sahnede hayranlıkla izlediğimiz bu iki « usta » ki bu hitabı geçmiş başarıları ile çoktan hak ettiler, sahnede oyunun hakkını vererek döktürüyorlar ve seyirciyi kahkahaya boğuyorlar. Terden sırıl sıklam kalmaktalar oyun boyunca. Akıttıkları her damla ter helal olsun.

Ingrid rolünde Merve Çavuşoğlu ve Louis rolünde Sinan Yıldırım sahne ışığınız ve sempatiniz ne kadar fazla. Yolunuz her zaman açık olsun. Marcel rolünde Eyüphan Güvercin yıllardan beri bildiğim tiyatro aşkınıza ulaşmak için elinizden geleni yaptınız ve işte şu anda hangi noktaya geldiniz. Ses, ışık ve perde. Heyecanınız hiç kaybolmasın.Sevgili Nisa Serezli Ablacığım,
Bu güne kadar benim ne kadar detaycı bir insan olduğumu, sizler ustalarım Nisa Serezli ve Tolga Aşkıner’in tiyatral hayatınızı anlattığım kitabımı bile yazarken milim milim ilerlediğimi biliyorsunuz. Sahnede izlediğim çok değerli sanatçı büyüklerim ya da kardeşlerim içinden kimseyi işte bu kişi ustam Nisa Serezli’nin ışığına sahip ileride sahnelerimizin yeni Nisa Serezli’si diye yazmadığımı ya da yazmayacağımı da biliyorsunuz. Hatta bir seferinde Türk Tiyatrosu’nun büyük bir sanatçısı benden tiyatro tarihimizde sizinle özdeşleşmiş olan “Tatlı Kaçık-John Patrick” oyununu istediği zaman “Bu oyunu Nisa Ablamdan başka kimse onun kadar iyi oynayamaz.” diyerek belki de kabalık etmiştim. Bunu da biliyorsunuz ama
bana göre gerçek buydu. Bu sefer galiba bir adayım var : Jacqueline rolünü oynayan Yelda Serbes. Kimbilir belki de bana sizin sahneye çıktığınızda hissettiğim alınınızdaki ışığı bana hissettirdi. Kendisi sizin gibi, benim gibi bir Francophone. Yıllar geçtikçe sanatçılarımızın kültür seviyelerinin daha da yükselmesi gurur verici bir durum. Topluma ayna tutan insanlar kültür seviyelerini ne kadar yukarıda tutarlarsa toplumumuza daha fazla yol gösterici olurlar. Belki önümüzdeki sene(lerde) sizin yorumladığınız “Paşa Annem-Eli Ssaghi” oyunu ile Türk Tiyatro dünyamızda bir bomba bir fenomen olarak parlayacak. Belki de daha ileride gene sizin yorumladığınız ve oyun sayısı olarak da yanlış bilmiyorsam rekoru kırılamamış olan “Tatlı Kaçık-John Patrick” ile sizin rekorunuzu yakalamaya çalışacak. Hatırlıyorsunuz değil mi canım ablam ? Alkazar’da hafta sonları günde üç kez ve haftada toplamda on kez olmak üzere o oyunu oynadığınızı o bitmez tükenmez enejinizle. Sahne de Yelda Serbes ve onun gibileri sayesinde emanetiniz emin ellerde Sayın Ustam merak etmeyiniz. Ben de zaten hem tiyatromla (Tiyatro Caniko), hem kitabımla, hem de şu anda organizasyon çalışmaları aşamasında olduğum başka platformlarda yeniden canlandırmaya çalıştığım “Sevgi-Saygı-Hoşgörü Liselerarası Tiyatro Yarışması” ile siz ustalarımın isimlerini yaşatmaya devam etmekteyim.Sevgili Gazanfer Özcan Ustamız,
Yıllarca sahnesinden bizlere seslendiğiniz Efe Han ‘daki salonunuz şu anda emin ellerde merak etmeyiniz. Tiyatro Karnaval, “Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi” olarak hem adınızı yaşatıyor hem de Türk Tiyatromuza sundukları eserlerle büyük katkıda bulunuyorlar. Tolga Yeter, Sinan Yıldırım, Yelda Serbes ve Merve Çavuşoğlu’ndan oluşan idari kadrosuyla Tiyatro Karnaval’ın yolları dilerim hep açık olur. Sevgili Sinan Yıldırım zaten sizin eski bir öğrenciniz hatırlarsanız. Anılarım bana karlı bir kış gününü hatırlatıyor. Oyuncularınızdan birisi ayağını kırdığı için son dakikada onun rolünü yanılmıyorsam o oyunda Yönetmen Yardımcılığı yapan Sinan Yıldırım oynamıştı hem de eline oyun tekstini bile almadan ve de tek bir hata bile yapmadan. Oyun sonunda durumdan habersiz olan saygı değer seyircilerinize bu konuyu anlatıp Sinan Yıldırım’ı kutlayıp alnından öpmüştünüz. İşte şu anda adınızı taşıyan salonda yukarıda adlarını okuduğunuz değerler alınlarından öpülesi işler yapmaktalar. Bir başka anımı daha hatırlıyorum şu anda.Yıllar önce beni de bir oyun öncesi tanışmak üzere kulisinize davet etmiştiniz ve beni honore etmiştiniz. Saygı değer büyüğüm, sevgili dostlarınız Ustalarım Nisa Serezli ve Tolga Aşkıner’in yaktıkları meşaleyi taşımaya çalıştığım ülkemizin en uzun soluklu amatör tiyatrosu olarak sahibi bulunduğum “Tiyatro Caniko” bu sezon kutladığı yirminci yılını “Çok Özel Bir Yaşama Dokunuş” oyunu ile geçtiğimiz haftalarda sizin adınızı taşıyan bu salonda açtı. Sizinle sohbet etmek gururuna sahip olduğum kulisinizde sanki sizi her an yanımda hissettim bana tüm içtenliğinizle gülümserken.

Bu arada “Tiyatro Karnaval” ın sunduğu eserlerden bir başkası da “Kısas’a Kısas” oyunu. Geçtiğimiz günlerde bu oyunu da izleme fırsatını buldum. Gencecik bir kadro ustaca yorumlamakta oyunu : Sibel Taka, Burçin Kutlu, Simge Altay, Tuba Sağlam, Tuğçe Bayat, Belma Tatlıcı, Esra Önal, Duygu Erbay, Özlem Köseoğlu sahnede harikalar yaratmaktalar. Benim izlediğim gece Beylem Çeyişakar dönüşümlü olarak oynadığı için sahnede değildi ama onun da çok yetenekli olduğu duyumunu aldım. Tavsiyemi dikkate alın bu pırıl pırıl gençleri izlememezlik etmeyin. İnanın bana unutulmaz bir oyun izleyeceksiniz. Bu arada yıllardır oyuncu olarak takdir edip hayran olduğum Tolga Yeter bu oyunun da yönetmeni. Bu oyunu da izledikten sonra geçen sene bir yazımda yazdığım bana göre üç adet olan “Dahi Yönetmenler” listeme bir halka daha eklendi. O sahne elektriğini, o birlikteliği, o seyirciye bile yansıyan emekle yoğrulmuş dostluğu bu gençlere kazandırabildiği için. Teşekkürler Tolga Yeter gençlere verdiğiniz destek için, bir teşekkür de bana geçmişimi hatırlattığınız için. Siz “Hep Böyle Kal”ın hiç değişmeyin ne olur.

Her yazımda tek tek bazı oyunculara benim “tiyatro” bilgi dağarcığıma göre oyunlar öneririm. Benim yazılarımı takip edenler bunu bilirler. İlk defa ben “Tiyatro Karnaval” ekibine bir oyun önereceğim tam bu kadroya uygun olarak. Yukarıda da bahsettiğim “Paşa Annem-Eli Ssaghi ” oyunu. Çeviri duayen Hale Kuntay’ın. Bu oyunda bir anne oğlunun ardından askere gider. Savaş cephesinde gelişen komik olaylar aslında barışa bir çağrıdır.

Politikadan nefret ederim ve bu konuda hiç konuşmam ama şu son günlerde Türkiye-Fransa ilişkileri konusundaki olumsuz gelişmelere karşın bu oyun bana çölde bir vaha bulmuşum gibi geldi. Politikacıların işlerine karışmak benim işim ve de haddim değil ama bana göre insanlar yani halklar ayrı politika ayrı bir konu. İnsan ilişkilerinde dostlukları politikanın etkilememesi dileklerimle. Ne olur sanat yoluyla ilişkilerin daha olumlu hale gelmesine destek olalım politik yollardan yozlaşsalarda.

“Paşa Annem” oyununun son tiradından bir bölüm ile yazımı noktalamak isterim:
“Sen onu öldüreceksin, o seni öldürecek. Sonunda kim kazanacak ? En çok adam öldüren mi ? Ona da madalya veriyorsunuz değil mi ? Ne olur birisi çıksa da gel kardeşim gel dese kollarını açarak. Bunu kim mi yapacak ? Ben başladım siz devam edin…

Mecidiyeköy, Ortaklar Caddesi Efe Han “Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi” nde “Tiyatro Karnaval” ın sunduğu birbirinden güzel oyunlar var. Salık veririm ve kaçırmayın derim.

“Sevgi-Saygı-Hoşgörü” felsefem sizinle olsun.
“C’est La Vie !” yani “Hayat Bu !”

Can Murat Yaşar Şengel
cansengel@hotmail.com
cansengel@gmail.com
27 01 2012
---------------------

Bu Filmi Görmüştüm

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

İsmet Sayın - ( 2/1/2012 )
Can Şengel beyefendi yazılarınız bir döneme ait tiyatromuzun bugüne taşınması.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 315
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar ve İşte Başarı! (Füsun Balkaya) - 2/8/2012
 • Bir Raftan Bir Sahaftan: Reji Sanatı - Tiyatro Yönetmeninin Çalışması (Kadir Yüksel) - 2/8/2012
 • Duru Tiyatro'da Mikro Kosmos: Sondan Sonra (Dennis Kelly) (Melih Anık) - 2/7/2012
 • Tom, Dick ve Harry; mantık aramayın, gülmeye bakın (Rengin Uz) - 2/7/2012
 • Sahnedeki Eylemin Sahne Sahne, Şarkı Şarkı Sıraya Konulmuşu: İstanbulname (Üstün Akmen) - 2/3/2012
 • Ne Kadar Yakınlaşırsanız, O Kadar Acı Çekersiniz: Yaklaştıkça (Üstün Akmen) - 2/3/2012
 • Yücel Erten Rejisi ile Brecht: Sezuan'ın İyi İnsanı (İstanbul DT) (Melih Anık) - 2/1/2012
 • Can Baba'ya 85. Doğum Günü Armağanı: Can (Üstün Akmen) - 2/1/2012
 • İnanın Bana, Bu Oyunda Kendinizle Çatışacaksınız: Süpernova (Üstün Akmen) - 2/1/2012
 • Bu Filmi Görmüştüm – Tiyatro Karnaval (Cüneyt İngiz) - 1/31/2012
 • Tiyatro Karnaval-Bu Filmi Görmüştüm (Can Murat Yaşar Şengel) - 1/31/2012
 • Süpernova; Yumrukların Dansı (Rengin Uz) - 1/30/2012
 • Eşeğin Gölgesi - Antalya Devlet Tiyatrosu (Merve Ateş) - 1/30/2012
 • Ramazan'la Jülide - Başkent Tiyatrosu (Füsun Balkaya) - 1/30/2012
 • Don Juan'ın Gecesi'nde Yargılananlar (İhsan Ata) - 1/30/2012
 • Siz Olsanız Ne Yapardınız, Hangi Yolu Seçerdiniz?: Öksüzler (Üstün Akmen) - 1/27/2012
 • İlk İşçi Sınıfı Devletinin Sancılı ve Komik Öyküsü: Ölümüne (Üstün Akmen) - 1/27/2012
 • Bu Filmi Görmüştüm Başlıyorrrrrrrrrrrrr (Ayşe Müge Gerdan) - 1/24/2012
 • Karl Marx Geri Döndü… Marx'ın Dönüşü (İhsan Ata) - 1/24/2012
 • Ortaoyununu Özlemişiz: Kanlı Nigar – Adım Tiyatro (İsmail Can Törtop) - 1/24/2012
 • Tiyatroda Eleştiri - Yazılarımdan Derleme (Melih Anık) - 1/24/2012
 • Çocuk Tiyatrsu Sahneleme Sürecim Üzerine (Rasim Aşın) - 1/23/2012
 • Bana Camdan Bir Hikaye Anlat Berkun Oya (Simge İçen) - 1/23/2012
 • Aydın Belediyesi Şehir Tiyatroları Kuyucak'taydı (Serkan Fırtına) - 1/23/2012
 • Orhan Alkaya Rejisi ile Rosenbergler Ölmemeli'yi (İBBŞT) Yeniden Okumak (Melih Anık) - 1/23/2012
 • Bir Raftan – Bir Sahaftan: Türk Tiyatrosu'nda Komedyanın Evrimi - Gülmenin Oyunsu Özgürlüğü (Kadir Yüksel) - 1/23/2012
 • Guguk Kuşu Tarla Kuşuna Dönüşürse… (İhsan Ata) - 1/19/2012
 • Tomris Oğuzalp Hasta ve Sahipsiz (Üstün Akmen) - 1/19/2012
 • Yargının Siyasallaştığı Ülkede Adalet: ROSENBERGLER ÖLMEMELİ (Üstün Akmen) - 1/19/2012
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Arabesk Trajedi: Antigone (2012) (Melih Anık) - 1/16/2012
 • İstanbul DT'de Bir Aşk Oyunu: Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk (Savaş Aykılıç) - 1/16/2012
 • AKM'yle İlgili Son Kez Yazıyorum! (Arda Aydın) - 1/14/2012
 • Ali Erdoğan Söyleşisi (Meliha Akay) - 1/14/2012
 • UYANIK Sadri Alışık Kültür Merkezi'nin Resimli Serüveni (Melih Anık) - 1/14/2012
 • Melih Anık'ın Çağrısıyla Yaşam Kaya'nın Yazısı Kaldırıldı: SAKM Ucuz Eleştiriye Hayır Dedi (Melih Anık) - 1/12/2012
 • Çolpan İlhan'a Açık Mektup (Melih Anık) - 1/12/2012
 • Tiyatro Boğaziçi ile Tarihsel Bir -Seyir- : Eleni'den Mektuplar (Melih Anık) - 1/12/2012
 • Karanlığa Karşı Sanat Cephesi Çağrıma Yanıt Verdi (Üstün Akmen) - 1/12/2012
 • Bir Tiyatro Resitali: Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi (Üstün Akmen) - 1/12/2012
 • Vahşetten Can Acıtıcı, Can Alıcı Doğru Bir Kesit: DİSKO 5NO'LU (Üstün Akmen) - 1/12/2012
 • Yücel Erten -Barış- adlı oyun ile Ankara'da (Füsun Balkaya) - 1/12/2012


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..