| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül Töreni Muhteşem Bir Şekilde Ankara'da Gerçekleşti
Füsun BalkayaTiyatro eğitimi bildiğiniz gibi çok boyutlu ve kapsamlı bir sanat eğitimidir.
Ülkemizde tiyatro eğitimi kavramı genel olarak oyunculuk eğitimi olarak değerlendirilmiş ve bu çok önemli eğitimin ilk merkezi olarak da yine konservaturarımız ve daha sonra kurulan diğer konservatuvarlar gösterilmiştir.

Çağdaş tiyatro uygulamalarında gördüğümüz bazı programlarla bağlantılarda kopukluğun giderilmesi, tiyatro eğitiminin,öğretiminin bütünselliği açısından yalnız konservatuvarlarda değil ilgili kurumların eğitim öğretim yapan tüm bölümlerinde de benzer sıkıntılara her zaman rastlanılmıştır.

Türk tiyatro eğitiminin hedefi : Çağdaş bir dünya görüşü edinmenin alt yapısını almış, mesleğini sürdürmek için gereken bilgi, beceri ve teknikleri edinmiş araştırma yapan ve sonuçlarını yorumuna yansıtabilen, varlığını ve sanatçı kişiliğini korumak sürekli geliştirmek için gereken disiplin ve alışkanlıkları kazanmış yüksek bir sanat duyarlılığı ile estetik düzeye ulaşmaya açık, öz eleştiri yapabilen nitelikli tiyatro sanatçılarını yetiştirmek ilk günlerden beri amacı olmuştur.

Türk tiyatrosunda üstün oyunculuk, rejisörlük, idarecilik gibi özellikleri de üstünde aynı ulaşılması zor özellikleri ile birlikte taşıyan Prof. Cüneyt Gökçer, Türk Tiyatrosunda bulunduğu ulaşılmaz yerini bir ustanın, Türk Tiyatrosunun en büyük ustasının kişiye özel olarak tanımlayabileceğimiz Saygın, bir o kadar da yalın, pürüzsüz Cüneyt Gökçer isminde toplanmıştır.

“75.Yıl Cüneyt Gökçer Tiyaro Ödül” Onur Projesinin ilk hareket noktası 10 Nisan 2009 tarihinde konservatuvarımız ön bahçesinde Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı olarak yaptırdığımız usta büstlerinin yapımı ile sahne, salon, ve dersliklimize ustalarımız isimlerinin verilmesi ile başlayan daha sonra ustalarımızın adına oluşturduğumuz diksiyon sınıfı ve kütüphane oluşumuyla devam eden çalışmalarımız: 2011 yılı Dünya Tiyatro Gününde Cüneyt Gökçer Hocamızın 1982 yılında yazdığı Ulusal Bildiri’yi yeniden öykünmek üzere akademik bir karar almıştır. 2011 yılı Dünya Tiyatro Gününde Tiyatro Anasanat Dalı Sahneleri sevgili Hocamız Cüneyt Gökçer’in Ulusal Bildirisinin yeniden okunması ile açılmıştır.

12 Mayıs 2011 tarihinde ise projenin son bölümü olan Konservatuvarımızın kuruluşunun 75. Yılı nedeniyle Konservatuvar Müdürlüğümüzün desteğini de alarak Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül Töreni’ni ” hazırlamıştır.
Bu onur projenin amacı, “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”lerinin konservatuvarımızdan mezun olmuş sanatçılarımızın öncelikle bu “Proje” içinde büyük bir ustanın sanat anlayış yapısında mezunlarımızı tekrar bir araya getirmek ve yıllara bağlı çalışmalarının ödülü olan “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”lerini onlarla paylaşmak istemiştir.

2011 yılında kutladığımız 75. Yılımızda ilk kez verilecek olan bu tiyatro ödülleri geniş katmanlar bütününde tiyatroya özgü özellikler düşünülerek değerlendirilmiştir. “75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”leri seçici kurulunu teşkil eden üyeleri özellikle sanatçı, rejisör, yazar özellikleri taşıyan isimlerden ağırlıklı olarak seçilmesine önem verilmiştir.
Seçici kurulumuz Onur Başkanlığına Prof. Dr. Erol Belgin’i önermiş ve konservatuvarımızın da müdürü olması nedeniyle kendisine bu görev içtenlikle verilmiştir.

“75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül” seçici kurul başkanı, ödül onur projesinin tam sorumlusu ise Anasanat Dalı Başkanıdır. Bir Akademisyen olarak kurulda başkanlık görevini yapan tek kuramsal alandan gelen üye olarak kurulda yerini almıştır.

Seçici kurul üyeleri Erhan Gökgücü (Sanatçı, Rejisör, Yazar), H.Haluk Cömert (Sanatçı), Can Öztopçu (Sanatçı), Özen Yula (Yazar, Rejisör ve İstanbul Sorumlusu) olmak üzere oluşmuştur.

Bu kurulun en önemli özelliği Tiyatro sahnesini tüm üyelerin yakından bilmesi ve sahne üzerinde bulunmuş olmalarıdır. Genellikle seçici kurul üyeleri kuramsal alanda çalışma yapan, tiyatro sahnesi üzerinde çoğunlukla yürümemiş insanlardan seçilmesine karşın bu seçici kurulun kendini öne çıkartıcı özelliği yukarıda belirttiğimiz gibi hepsinin oyunculuk alanından gelmiş olmalarıdır.

“75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”leri 2011 yılına ilişkin ilk kez değerlendirilerek Onur , Hizmet, Kadın Sanatçı Onur , Erkek Sanatçı Onur , Kadın Oyuncu Sanat , Erkek Oyuncu Sanat , “Ankara” Sanatçı , Yazar, Eleştiri , Tiyatro Müziği , Tiyatro Dans Düzeni , Sanat’a Destek Medya, Sanat’a Destek Yayın, Sanat’a Destek Kurum, Genç Kadın Övgüye Değer Oyuncu, Genç Erkek Övgüye Değer Oyuncu, Övgüye Değer Reji, Övgüye Değer Eleştiri ile birlikte Övgüye Değer Hizmet Ödülü verilmesine seçici kurul tarafından karar verilmiştir.

“75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”leri 3 Mayıs 2011 tarihinde Konservatuvar Tiyatro Anasanat Dalı “Mahir Canova Sahnesi”nde Onur Başkanımız Prof. Dr. Erol Belgin tarafından açıklanmıştır.
“75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”leri için yeni bir yönerge hazırlanarak bu ödüllerin her yıl Konservatuvarımız Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı’nın oluşturduğu seçici kurul ile verilmesi hususunda gerçekleştirdiğimiz çalışmada ayrıca önem kazanmıştır.

2012 yılından itibaren “Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül”leri her yıl düzenlenen törenle Ankara’da, Ankara Devlet Konservatuvarında, Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı’nca verilmeye bundan böyle devam edecektir.

Konservaturavımız Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı bu projeyi Türk Tiyatrosunun büyük ustamız, hocamız Cüneyt Gökçer’den aldığı güçle gerçekleştirirken bu güce bir başka destek de hocamızın 45 yıllık hayat arkadaşı Devlet Sanatçısı Sn. Ayten Gökçer’den de gelmiştir. 12 Mayıs 2011 Ankara’da, Ankara Devlet Konservatuarı Konser Salonu’nda Tiyatro Anasanat Dalı Başkanlığı’nın Onur Projesi Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, İnmnü Vakfı Başkanı Sn. Özden Toker Hanımefendi,
“75.Yıl Cüneyt Gökçer Ödül” yapısını oluşturmamızda ve bu amaçla yaptığımız tüm çalışmalarımızda büyük bir hassasiyet ve anlayışla daime yanımızda olan ve bize güç veren Devlet Sanatçısı Sayın Ayten GÖKÇER,
Bilkent Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Abdullah Atalar,
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Sayın Prof. Rengim Gökmen,
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Talat Halman,
Çankaya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Emel Doğramacı,
Konservatuvar Müdürüm Sayın Prof. Dr. Erol Belgin ile Çok değerli sanatçılarımız, Çok değerli konservatuvarımızın mezunu sanatçılarımız, Akademisyenler, Sanat Dostu Konuklarımız, Basın Mensubu Dostlar ve Sevgili Tiyatro Öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşmiştir.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Lisans Mezuniyet Öğrencilerine Devlet Sanatçısı Sn. Ayten Gökçer tarafından bu onur projesine genç Cüneyt Gökçer adayları olarak Anasanat Dalı’nca hazırlanan teşekkür belgeleri de törenin sonunda verilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası Şef. Erol Erdinç yönetiminde, Cüneyt Gökçer ödül töreni nedeniyle, ödül alan sanatçılarımıza muhteşem bir konser vermiştir. Konserin sonunda ödül töreni pastası Sn. Ayten Gökçer, Sn. Özden Toker ve Anasanat Dalı Başkanı Füsun Balkaya ile ödül alan sanatçılar tarafından alkışlarla, şampanya eşliğinde kesilerek dağıtılmıştır.

12 Mayıs 2012 tarihinde tekrar Cüneyt Gökçer tiyatro ödül töreninde Ankara’da Ankara Devlet Konservatuarında buluşulmak üzere büyük bir coşku içinde tören sona ermiştir.

Doç. Dr. Füsun Balkaya
H.Ü Ankara Devlet Konservatuarı
Tiyatro Anasanat Dalı BaşkanıYazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 225
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Sanat Engel Tanımıyor (Yurdagül Yurtseven) - 5/23/2011
 • Benim Korku Tünelim (Gülin Dede Tekin) - 5/20/2011
 • Müthiş Bir Kolektivite ve Titiz Çalışma Ürünü: Tehlikeli İlişkiler (Üstün Akmen) - 5/19/2011
 • Mehmet Ergen -Manga-yı Buldu mu? (Melih Anık) - 5/17/2011
 • Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (Ayşe Müge Gerdan) - 5/16/2011
 • Bizim Zamanımızda (Mustafa Acar) - 5/16/2011
 • Ben Öğrenciyken - Cindi (Mustafa Acar) - 5/16/2011
 • Ruhunu Kurtarmaya Çalışan Adamın Öyküsü: Bedensiz Kadın (Üstün Akmen) - 5/16/2011
 • ARAF (İki Ülke Arasında) (Asmin Singez) - 5/16/2011
 • Cem Özer Söyleşisi (Onur Şimşek) - 5/16/2011
 • 75. Yıl Cüneyt Gökçer Tiyatro Ödül Töreni Muhteşem Bir Şekilde Ankara'da Gerçekleşti (Füsun Balkaya) - 5/14/2011
 • Başka Kapıya (Tolga Eroğlu) - 5/9/2011
 • Şeytana Papucunu Ters Giydiren Adam! - Başka Kapıya (Meliha Akay) - 5/9/2011
 • Doğum Gününüz Kutlu Olsun Nisa Ablacığım (Can Murat Yaşar Şengel) - 5/6/2011
 • On Yıl Dalgalanan Kabare Bayrağı (Ali Erdoğan) - 4/27/2011
 • Tek Piyano Eşliğinde Müzikli Drama: Wolfgang ve Lorenzo (Üstün Akmen) - 4/25/2011
 • Anılarımdan Osman Hamdi Bey'e Uzun İnce Bir Yolda (Can Murat Yaşar Şengel) - 4/25/2011
 • Çanak Çömleklerin Elden Çıkarılması, Satılması: Buluşma Yeri (Üstün Akmen) - 4/25/2011
 • Sümeyye Erdoğan'a Açık Mektup (Tuncer Cücenoğlu) - 4/25/2011
 • İstanbul Yeni Tiyatro’da Son Perde! (İhsan Ata) - 4/25/2011
 • Başı ve Dili Bağlı Tiyatro (Melih Anık) - 4/24/2011
 • Celile Toyon'u yeniden alkışlayabilmek onuru: Leyla'nın Evi (Üstün Akmen) - 4/24/2011
 • 75. Yılda Kafka'nın -Dava'sı- Rejisör Erhan Gökgücü İmzasını Taşıyor (Füsun Balkaya) - 4/24/2011
 • Devlet Tiyatroları'nın Kapatılmasına İlişkin İçimden Geçenler.. (Ayşın Acı) - 4/24/2011
 • Bir Yaşam Koçu Olarak Tiyatro (Savaş Aykılıç) - 4/24/2011
 • DT Kapatılsın mı ya da Ne? (Kaan Erkam) - 4/20/2011
 • 15.Afife Jale Ödül Töreni'nin Ardından... (Yurdagül Yurtseven) - 4/20/2011
 • -Şişman Domuz- Zayıflatıyor! (İlkay Sevgi) - 4/20/2011
 • Dotmarsta'dan Son derece Ciddi Bir Yetişkin Oyunu: Punk Rock (Üstün Akmen) - 4/11/2011
 • Kadının iktidar Hırsı: Gayri Resmi Hürrem (Metin Boran) - 4/11/2011
 • Düğün: Kızlar mutfağa! (Dündar İncesu) - 4/11/2011
 • Çatışmalar - Kocaeli Şehir Tiyatrosu (Alaattin Emrah Özdilek) - 4/11/2011
 • Tehlikeli İlişkiler (Zeynet Öztunca) - 4/11/2011
 • ÇIĞ-lık (Yurdagül Yurtseven) - 4/11/2011
 • Gidenlerin Ardından (Çanakkale Oyunu) (Arif Koçinalı) - 4/9/2011
 • Oyun Atölyesi 11 Yaşında! - Macbeth, Karanlık Bir Komedi! (İhsan Ata) - 4/9/2011
 • Oyun yazarlığının 40. yılında Tuncer Cücenoğlu'yla söyleşi (İhsan Ata) - 4/8/2011
 • Lefke'de Kahve Sohbeti (Hakan Yozcu) - 4/8/2011
 • Tiyatro 0.2'de Gene Bir Philip Ridley: Kâinatın En Hızlı Saati (Melih Anık) - 4/7/2011
 • (Bilsak'lı) Halide Eşber'in Yazıp Oynadığı -Son Yarım Saat-i Kaçırmayın (Savaş Aykılıç) - 4/7/2011
 • Hüznün Yarısı Cebindeydi (Mehmet Serhat'a...) (Pınar Çekirge) - 4/7/2011


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..