| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
İstanbul Devlet Tiyatrosu – Ölüleri Gömün de Yaşayanlar Ne Yapsın?
Melih Anık
İrwin Shaw 1913 doğumlu Amerikalı bir yazar. 1984 yılında ölmüş.21 yaşında radyo şovlarına metinler yazarak, Dick Tracy için uyarlamalar yaparak başladığı kariyerinde 1936 da Ölüleri Gömün isimli oyunu yazmış. Oyun yazarı olarak başladığı kariyerinde yarattığı karakterlerle “kısa hikaye yazarı” olarak Hemingway, John Cheever ve John O'Hara ile karşılaştırılmış.1948 yılına kadar devam ettirdiği oyun yazarlığına 1967’ye kadar ara vermiş. 1982 yılında yazdığı son eserine kadar hayatı romanlar, film metinleri, senaryolar, hikayeler yazmakla geçmiş.1948 de yazdığı ve 1958’de film olan, Marlon Brando, Dean Martin, Montogomery Clift’li kadrosu ile The Young Lions(Genç Aslanlar) ile tüm dünyada hatırlanan yazar, 1975’de ülkemizde de uzun süre gündemde kalan Rich Man, Poor Man(Zengin ve Yoksul) dizisi ile hayatımıza Rudy Jordache(Peter Strauss), Tom Jordache(Nick Nolte) ve de (Dallas’ın JR’ından önce tanıştığımız kötü adam) Anthony Falconetti (William Smith ) tiplerini sokmuş.

Shaw, oyunun ilhamını, Hans Chlumberg’in (1932) Miracle at The Verdun-Verdun Mucizesi isimli oyunundan almış. Oyunda savaşta ölmüş askerlerin 20 yıl sonra dirilip mezarlarından çıkması anlatılıyormuş.

Ölü karakterlerin sahneye çıkarılması ile ilgili benim aklıma gelen de Karel Čapek’in (1890 - 1938) son oyunu Yaşadığımız Devir ismiyle Türkçeye çevrilmiş Matka(1938)dır. Oyunun büyük bir kısmı savaştan elinde kalan son oğlunun savaşa katılmasına direnen bir anne ile ölmüş aile üyeleri arasında geçen diyaloglardan oluşur.

Bu oyunlar 30’lu yıllarda dünya atmosferinin biçimlendirdiği ruhların(ölü/diri) mücadelesinin hayata yansımasıdır.Belki de yaşayanlardan umudunu kesmiş olan ve bunalan yazarlar savaşı durduracak hamleyi ölülerden bekleyince(?) ortaya bu tür oyunlar çıkıyor.(J) Ama mitolojik geleneklere bağlı toplumlarda kellesini/tüfeğini vermeyenlerin kahramanlaştığı canlılar dünyasında, ruh çağırma seansları ile çıkış arayan “ölmüş ama öldüğünü bilmeyen” insanlar neden yadırgasın gömülmek istemeyen ölüleri ?

Yaşadığımız bugünlerde dünyanın her tarafındaki savaşların bir tarafı olan Amerika’dan bir yazar/ yönetmen Joe Clarko “Ölüleri Gömün” oyununu yeniden ele almış ve oyunu bir şehir toplantı salonundaki insanların rol aldığı bir okuma tiyatrosu atmosferine getirmiş.

TV’nin tozunu alırken, George Stephanopoulos’un tv deki ‘This Week’ programında ekrandan geçen Afganistan’da ölen askerlerin isimleri ve yaşlarını gören o toplantının yöneticisi Pearl Harbor’daki bir karakterin sözünü hatırlıyor “her zaman bir çocuk sahibi olmak isterdim ama şimdi bunu göze alamıyorum “dan çıkarak ekrana yansıyan slaytlardaki Washington DC, Vietnam Savaş Anıtı, İkinci Dünya Savaşı Anıtı, Birinci Dünya Savaşı Anıtı, New York Özgürlük Anıtı ve beyaz mermerlere kazılmış isimleri hatırlayarak “Irak ve Afganistan’da ölen çocuklarımız ne olacak, onlar için ne zaman anıtlar dikeceğiz?” sorularını soruyor. Askerler tarafından yazılmış şiirlerden,günümüzdeki savaş ‘merak’ını vurgulamak için de Waterloo savaşında askeri kıtaların hareketini resmeden 6. sınıftaki çocuktan bahsediyor.Seyirciler arasından seçilerek oluşturulan ekip İrwin Shaw’un Ölüleri gömün oyununu okumaya başlıyor. Toplantı yöneticisi araya girerek sahne hareketlerini okuyor, seyirci-oyuncuları yönlendiriyor. Oyun ölülerin isyanı ve “ayağa kalkma” çağrısı ile sona eriyor.

OYUN
“Yarın akşam başlayacak olan savaşın ikinci yılı” / “Time: The second year of the war that is to begin tomorrow night.”Oyun metni bu cümle ile başlıyor.“İlk oyun”un “İlk cümlesi” olarak çok çarpıcı bir başlangıç.

İrwin Shaw bu cümleyle çok geniş bir zaman ufkuna yelken açıyor. Zihninizde dolaştığınız labirentin çıkmaz duvarına çarpar gibi oluyorsunuz ama cümlenin içerdiği bir uyarı, oyunun hemen başında tuhaf ama açıklayıcı bir aydınlığı açıyor önünüzde. Bu “aydınlık” karanlık aslında. Zira “Savaşlar hep olacak” gibi umutsuz bir yargının da ifadesi. Ayni zamanda karmaşık bir akıl oyunu.

Peki ama bu ölüler hangi savaşa ait? Geçmiş bir savaştan kalanlar mı yoksa yarın başlayacak olana mı? Sahnede gördüğümüz ordu yeni bir savaşın hemen eşiğindeyken, geçmiş ölümlerin, zafer madalyaları ile kahramanlık hikâyelerine dönüştürülmesi mi zorunlu ? Savaşın başlangıcında olanlar kendi kaderlerini mi görüyorlar? Yoksa daha işin yani savaşın başındayken o kaçınılmaz sonu bilmenin zihinlerdeki karanlık labirentlerinden ışığı yani gerekçeyi, nedeni yaratmak için verilen bir uğraş mıdır ölüleri gömme ? Sahnede seyredeceklerimiz zaten bildiğimizin gösterilmesi midir? “Savaşta insanlar ölür ve gömülür”, o kadar mı?
Yazar daha oyunun başında bu cümlenin atmosferi ile şaşırtıcı, çarpıcı, kafa karıştırıcı bir giriş yapıyor. Sahnede metni okuyamadığınız için yönetmenin elinizden tutması lâzım. Yönetmenin verdiğine bakacaksınız onunla yetineceksiniz.Başından sonuna kadar severek izlediğim oyunda buna aklımı takabilirim. Yönetmen Şakir Gürzumar son derece nitelikli bir çalışmayla düz metni sergilemiş tüm öğeleri ile. Alışılmadık(?) olan ise “ölüler konuşuyor” ve isyanın sözcüsü durumunda .

Yönetmen, dramaturg’un(Selen Korad Birkiye) da katkısı ile metnin dili ve atmosferinin özgün haline çok da dokunmadan ama yeniden düzenleyerek özellikle ölülerin kadınlarla konuşmaları sahnelerdeki tempoyu ve gerginliği arttırarak atmosferi tepeye kadar getirip yumuşak bir inişle sona bağlamış. Oyun içinde kontrollü değişimlerde hız, yükseklik gibi öğelerin dikkate alınması, yaratılan mekânların kullanılması çok hoş bir gösteriye imkân sağlamış. Mezardan, yükselen haça geçiş ve haçın mezarların üstüne ayin ile “düşürülmesi” güzel bir buluş. Çok yükseklerde dolaşan temponun (kamuoyu baskısı?) düşmesinden sonraki sahnelerin de algıyı güçleştirdiğini düşünüyorum. Etkiye tepkinin daha açık ve net verilmesi, ölülerin isyanının vurgulanması ile oyunun gevşemeden “tepede” bitirilmesi daha hoşuma giderdi.

Ölülerin kendi kadınları ile konuşmalarında oyunun giriş cümlesine yaklaşan bir anlatım biçimi var. Yani düş ile gerçek, dün ile yarın arasında gidip gelen bir salıncak. Bu söylem oyunun başında yönetmenin bizi alıştırdığı ve de oyunun sonunda seçtiği anlatım biçiminden farklı. Yönetmen için anlatması , seyirci için de algılaması zor bir durum. Çünkü ölülerin kadınlarla konuşması “yüzbaşı”nın önerisi ama gösterildiği şekliyle bir düş de olabilir. Ölülerin düşü değil bu ama kimin düşü? Tüm bunları düşündüğümde keşke oyun başlamadan salonda yaratılan cephe ve savaş atmosferi o kadar ‘gerçek’ olmasaydı diye düşündüm. Zira oyun tümüyle bir düş bile olabilir.

Gerçek olan anlatımındaki söylem, dekor, giysi, aksesuvar, kilise, müzik, silah sesleri ile desteklenmiş Amerikan. Ama alışılmış Amerikan İmparatorluğu algısına uygun oluşu, anlatılan hikâyelerdeki güncele uzaklaşmanın sebebi ayni zamanda. Oysa Driscoll’ün, Morgan’ın, Levy’nin, Webster’in, Schelling’in, Dean’in anlattıkları bizim hikâyelerimiz de aslında. Oyunun içinde TEK GERÇEK onlar zaten. Hayatın provasını yapmış ama “sahne”ye çıkamamış, gömülmeye diretenlerin yanında “sahne”de var olmak için direnenlerin hikâyeleri de çok güçlü. Şeref madalyaları, anıtlar canlıların eseri, ölülerin değil canlıların ihtiyacı.

Şakir Gürzumar metne uyan yorumuyla kurgusu ve dramaturgisi sağlam, çok iyi bir sahneleme yapmış. Özellikle dekor(Behlül Dane Tor) ona en büyük yardımcı. Işık(Yakup Çartık)daki işlevsel kullanım(silahların ve sahnenin ışığı ) çok başarılı. Müzik(Cenk Taşkan) oyunun ve atmosferin nabzını ayarlıyor sanki. Kostüm(Nalan Alaylı) “budur” dedirten cinsten. Bence hepsi de ödüllük!

Oyunun çevirisi (Coşkun Büktel) üzerinde özellikle durmak gerek. Zira oyunculukların başarısında çevirinin önemini gösteren güzel bir örnek. Okurken gözüme takılan “Bir piyade birliğindeki bazı erlerin gömülmeye razı olmayı reddettikleri iddia ediliyor.”(s37)("It is alleged that certain members of an infantry regiment refuse to allow themselves to be buried) ile (Ülkeniz sizden medet bekliyor- s 39)/”Your country waits upon you!” oldu. Oyunda “Gömülmeye razı olmayı reddettikleri”, bir basın editörüne ve de bir bildiri okuyan ses’e ait olunca normal karşıladım(J).

Öncelikle tüm oyuncuları ve ekip oyunculuğunu beğendiğimi söylemeliyim. Benim için öne çıkan Gözde Okur(Martha), dikkatle takip edilmesi gereken potansiyeli yüksek bir oyuncu. Ödüllere aday olacağını düşünüyorum. Berrin Arısoy Akhasanoğlu, Yasemin Atasu, Hilâl Özbay, Pelin Gülmez, Burcu Salihoğlu’nun oyunculuklarını da vurgulamam gerek, tabi ki Ekrem Tuna Öztunç, Murat Barış Kavrukkoca, Umut Tabak, Cenk Demirel, Can Baykan, Ozan Özcan’ın isimlerini unutmamak kaydıyla.Bu altılı, ölüler ve kadınları sahnelerindeki başarının yaratıcıları. Pek tabi bu sahnelerdeki ışık ve müziği kullanılışı ve sahne geçişlerindeki başarıyı da unutmamalı.Civan Canova, Ali Ersin Yenar’ı da anmalıyım. Onların rolleri imkânlı idi ama onlar da hakkını verdiler.

Yönetmen Şakir Gürzumar, Ölüleri Gömün’de Amerikalı Joe Clarko’nun yaptığını tercih etmemiş ve oyunu 1936 yılı atmosferi içine ve genel “savaş karşıtlığı” soyutluğuna hapsetmiş. Bu sahnelenişe bakarak “Kendi evlâtlarını gömen bir savaşın içinde 40 yıl yaşayan bir toplumda savaşı bitirmek için ölülerimizin ayaklanmasını mı bekliyoruz?” sorusunun güncel olduğu coğrafyaya, oyunun yansıtılamamış olduğunu söyleyebiliriz. İçinde yaşadığımız coğrafyada “ölüleri ayağa kaldırmak” somut ve geniş bir tartışma alanı açmak demek.

Savaş oyunlarının her eve girdiği, yaşamanın başlı başına savaş olduğu bu kanıksamışlık içinde “farklısı yapılabilir miydi?” sorusuna verilecek cevap, seyircinin bu oyun hakkındaki kararını da belirleyecek. Oyunu izlemezseniz bu tartışmada yer alamazsınız ve kararın oluşturulmasına katkı veremezsiniz ki !

Melih Anık
http://melihanik.blogspot.com

Kaynak
Ölüleri Gömün- Irwin Shaw- Çeviren Coşkun Büktel - Yeni Tiyatro 16


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

cumhur baysan - ( 12/1/2010 )
Çok çarpıcı bir eserin harika oyuncular ve enfes bir yünetimle sahneye konuşunu izledim.Emeği geçen herkesi tebrik ederim. Sezon bitmeden tekrar izleyeceğim.

Mehmet YANIK - ( 12/2/2010 )
A4 ’e kopyaladığımda 3 sayfalık bir eleştiri yazısı ile karşılaşıyoruz. ilk sayfa sahnelemeyle hiç alakalı değil. Oyun başlığından sonra güya sahnelemeye geçiyoruz. Hayır geçmiyoruz. Yazıyı yazan kişinin görüşleri... Şöyle olsaydı daha iyi olurdu böyle olsaydı daha da hoşuma giderdi falan filan. Bir şey çıkar umuduyla sabredip okudum. Böyle bir eleştiri yazısı olamaz. Lütfen önüne gelen eleştiri yazısı yazmasın. Ehil kalemlerin işidir eleştiri yazısı yazmak. Ondan sonra da niye insanlar tiyatro eleştirisi okumuyor filan diye konuşmayalım. Adına eleştiri yazısı diyen ancak kahvede ki gs-fb maçı yorumundan öteye geçemeyecek, Türkçe’den ve kurallarından uzak amaçsız yazılar elensin ve sadece okunacak -eleştiri yazıları- olsun ki bizler de oyuna gitmeden önce bi şeyler okuyarak gitme alışkanlığını kazanalım.

mert - ( 12/2/2010 )
mehmet bey siz mi karar vermek isterseniz kimin eleştirmen olduğuna yoksa başka bir jüri kurulup kimin eleştiri yazısı yazıp yazamayacağına onların karar vermesini mi tercih edersiniz.
siz beğenin beğenmeyin ben size katılmıyor ve meih anık’ın yazılarını fırsat buldukça okumaya çalışıyorum ve pek çok yorumuna da katılıyorum.
sırf sizin uslubunuza uygun yazmadı diye de bir eleştirmeni yasaklatma düşüncenizin başka insanlarca da paylaşılmasından Allah hepimizi korusun...


Melih Anık - ( 12/2/2010 )
Mert Bey,
Teşekkür ederim. Yalnız olmadığımı gösterdiniz. Mehmet Yanık(?) gibiler de anlamışlardır.
Mehmet Yanık bana “Adsız” olarak yazılar gönderen birisi sanırım. İkisinin ortak tarafı “A4 ve 3 sayfa”. İsmin de “uydurma” olduğunu sanıyorum. Kendisinin eleştirileri ile eğleniyorum size de aynisini tavsiye ederim, ciddiye almayın.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 825
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Çöpiş ile Kıpkıp (Ç.O.) (Aysel Sarıca) - 12/8/2010
 • Başka Dünya Yok! (Ç.O.) (Aysel Sarıca) - 12/8/2010
 • Fazıl Say, Mussorgsky Çalarken Resim Yaptı… (Üstün Akmen) - 12/8/2010
 • Eğlence Garantili Tiyatro Ekibi: Espri Standartları Enstitüsü Kurumu (ESEK) (Onur Şimşek) - 12/6/2010
 • Arzunun Onda Dokuzu (Cüneyt İngiz) - 12/6/2010
 • Yedekleri Sayıyorum!!! (Arda Aydın) - 12/3/2010
 • Selam Sana Shakespeare ve Tiyatro Boğaziçi (Melih Anık) - 12/3/2010
 • 15. Ankara Tiyatro Festivali'nin Ardından (Hakan Yozcu) - 12/2/2010
 • …Söz, yarın uyanırız yine… (Onur Şimşek) - 12/2/2010
 • Tiyatroda Perde Kapanmaz mı? (Tartışma) (Moderatör) - 12/2/2010
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu – Ölüleri Gömün de Yaşayanlar Ne Yapsın? (Melih Anık) - 12/1/2010
 • Nazım'ın Şiiri Tiyatro Olur Mu? Demek Oluyormuş!: Kerem Gibi (Üstün Akmen) - 12/1/2010
 • Yeter Artık! Çarka Çomak Sokmak Gerek (Serkan Fırtına) - 11/29/2010
 • Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek! (Recep Ali Aksoylu) - 11/29/2010
 • Bir Çöküşün Dramı: Vanya Dayı (Metin Boran) - 11/29/2010
 • Onur By (Arda Aydın) - 11/28/2010
 • Levent Üzümcü Söyleşisi (Onur Şimşek) - 11/25/2010
 • Aristophanes'in Eşekarıları Oyunu Üzerine Güncel Bir Yorum (Bilal Akar) - 11/25/2010
 • İstanbul Devlet Tiyatrosu - Beğendiğiniz Gibi, Beğenilecek Gibi Değil ! (Melih Anık) - 11/25/2010
 • Tiyatro Sıfır Nokta İki'den Oyunculuk Şöleni: Korku Tüneli (Üstün Akmen) - 11/25/2010
 • Üniversite Salonları Misafir Odası Değildir! (Bilal Akar) - 11/25/2010
 • Güven Polis Karakolu - Karakolda Bebek Var (2 Perdelik Komedi) (Mustafa Firuz Bozkurt) - 11/25/2010
 • Ormanda (Çocuk Oyunu) (Hakan Yozcu) - 11/22/2010
 • Folklorcunun Bir Günü (Hakan Yozcu) - 11/22/2010
 • Sevgili Amcam (Hakan Yozcu) - 11/22/2010
 • Tepsi İçinde Yanan Mumlarla Başlamıştı Herşey... - Dört Kişilik Bahçe (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/22/2010
 • Vanya Dayı ve Fail-i Müşterek (Üstün Akmen) - 11/22/2010
 • Romeo ve Juliet: Tüketilemeyen Bir Aşk Hikâyesi (Mustafa Göksal) - 11/22/2010
 • Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim (Metin Boran) - 11/22/2010
 • Kaygan Zemin (Suat Ünaldı) - 11/15/2010
 • BENİM (Kemal Başar'ın) Romeo ve Jüliet'im – İBB Şehir Tiyatroları (Melih Anık) - 11/11/2010
 • -Gömülmeye Razı Olmayı Reddeden- Ölüleri Gömün! (Dilek Öztürk) - 11/11/2010
 • Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye Adlı Oyun Üzerine (Zeynet Öztunca) - 11/10/2010
 • Allah Hayırlara Getirsin, Dün Gece Sabaha Karşı Bir Düş Gördüm (Üstün Akmen) - 11/10/2010
 • Arif Akkaya'nın Cevabına Cevap - Arzunun Onda Dokuzu (Melih Anık) - 11/9/2010
 • Arif Akkaya'dan Melih Anık'ın Arzunun Onda Dokuzu Oyun Eleştirisi'ne Cevap (Arif Akkaya) - 11/8/2010
 • Erkek, Kadın, Özlem, Kin, Sevgi Temalı Bir Mozaik: Dört Duvar (Üstün Akmen) - 11/3/2010
 • Alevli Günler - İstanbul Halk Tiyatrosu (Melih Anık) - 11/3/2010
 • Eda Bingöl Söyleşisi - Opera söylerken hiçbir şeyden almadığım zevki alıyorum! (Onur Şimşek) - 11/3/2010
 • Sûrname (-i Yiğit Sertdemir) 2010 – İstanbul BB Şehir Tiyatroları (Melih Anık) - 11/2/2010
 • ÜSTÜN AKMEN: Eleştirinin Evliya Çelebisi (Devrim Büyükacaroğlu) - 11/2/2010


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..