| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Dünya Tiyatro Günü'nde Hadi Çaman'a 2. Mektup
Rengin Uz
İlkini geçen yıl yazmıştım. Bu ikinci mektubumda sevgili dostumun, yaşamını adadığı Tiyatro’nun özel gününü kutlarken, ona ‘Tiyatron duruyor, üstelik artık perdesi de açılıyor ama ne yazık ki artık senin adını taşımıyor’ demek istedim. Onca yıl yaşattığın, yıllarını verdiğin Hadi Çaman Tiyatrosu’nun yerinde şimdi Rüştü Uzel Tiyatro Salonu yazıyor. Sanatçıya vefa borcu bu olsa gerek! Yazık ki ne yazık…

Değerli dostum, geçen yıl sana yazdığım Dünya Tiyatro Günü mektubunda, senden sonra biricik tiyatronu, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları Limited Şirketi’ni Altınbaş kuyumculuğun satın aldığını belirtmiştim. Tiyatronun yeni sahiplerinin burayı yenileyerek ‘Hadi Çaman Sahnesi’ adı ile çağdaş bir salona dönüştürerek yola devam edeceklerini de. Ama olmadı, verilen sözler tutulmadı. Senin tiyatron çok uzun zaman karanlığa terk edildi. Önceleri Rüştü Uzel Meslek Lisesi Müdürü Tülay Lodi, salonun Tiyatro Kedi ile Tiyatro Kare’ye kiralanacağı konusunda kendisini telefonla aradığımda, şiddetle reddederek ‘ Orası benim çocuklarımın salonu, kimseye kiralamamız söz konusu değil, Hadi Çaman adının konmasını ben de isterim ama yetki bende değil’ dese de, sonunda bürokratik engeller aşılarak tiyatronun kapıları seyirciye açıldı. Bu kez konuştuğum Rüştü Uzel Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Emine Kaymak, ekonomik olarak zor durumda olduklarını ve günlük sözleşmelerle salonu kiraladıklarını söyledi. Yine ve ısrarla, neden Hadi Çaman Tiyatrosu adını kaldırdıklarını sorduğumda ise, bunun resmi bir açılış olmadığını, devletten tadilat istediklerini, onu bekledikleri için şimdilik Hadi Çaman Tiyatrosu adını koymadıkları şeklinde bir açıklama getirdi. Aslında Milli Emlak’ın olan ama kullanım hakkı Milli Eğitim’de bulunan okulun tiyatro salonunda ekonomik olarak bir rant sağlanmaması koşulu ile, önce Tiyatro Kedi, ardından Tiyatro Kare, sonra da Talimhane Tiyatrosu perdesini açtı.

Fuaye genişlendi, kulis yenilendi. Senin oyun resimlerinin ve portrelerinin bulunduğu bir anı köşesi oluşturuldu fuayede. Zaman dardı ama elimden geldiğince ben de yardımcı oldum, buldum buluşturdum, senin için yazılmış yazıları derledim. Bunları yaparken de hep düşündüm, aramızdan ayrılan arkadaşlarına, tiyatrocu dostlarına karşı ne kadar vefalıydın. Hepsinin hem senin yüreğinde hem de tiyatronun duvarlarında özel bir yeri vardı. Şimdi nerdeler mi???

Hadi Çaman Tiyatrosu’nun bomboş durması içimi acıtıyordu, yeniden alkışların yükselmesi iyi oldu ama adının, emeğinin silinmesi içimi acıtmaya devam ediyor. Yetkililerin bu ayıbı bir an önce fark etmelerini istiyorum. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, senin için tiyatronda yapılan törende, üstüne basarak burası Hadi Çaman Sahnesi olarak yaşacak diye söz vermişti. Unutmadım. Hakan Altıner ve Nedim Saban da, salonun meslektaşlarının adını taşımasını istiyor. Onlara inanıyorum. Yani şimdilik beklemedeyiz, en azından ben bekliyorum. Unutmuyorum.

Salonu kiralayan üç özel tiyatro uyumlu bir işbirliği içinde görünüyor. Son senelerde Profilo Kültür Merkezi’nde Hakan Altıner’le aynı salonu paylaşan Nedim Saban geçen sezondan beri Tiyatro Kedi’nin ‘Figaro’nun Düğünü’ nde konuk sanatçı olarak oynuyor. Talimhane Tiyatrosu’nu kuran Mehmet Ergen, Tiyatro Kare’nin ‘Çelik Manolyalar’ oyununu sahneye koydu. Nedim Saban, medya ilanlarında Rüştü Uzel Tiyatro Salonu’nun yanı sıra Hadi Çaman Tiyatrosu’nun adını da kullanmaya özen gösteriyor. Bu hassasiyet ve ilkeli davranışı nedeniyle ona özellikle teşekkür etmek istiyorum. Aynı hassasiyeti keşke Tiyatro Kedi de gösterse diyorum. Ve bu işi çözecek olanlar, kocaman masalarında, kocaman kararlara imza atanlar, o tiyatroya yıllarını vermiş olan Hadi Çaman’ın adını salona vermeyi çok görmeyin. Elin yabancısı. bir yıl bir binada oturdu, eserlerini orada kaleme aldı diye, o sanatçının, kültür adamının adını binaya vermekten, onu orada yaşatmaktan gurur duyuyor! Hadi lütfen biraz vefa….

Hadi’cigim tiyatronun, Hadi Çaman Sahnesi’nin (benim için her zaman öyle kalacak) açılışı 23 Ocak’ta Alman yazar Wolfgang Ebert’ten Hale Kuntay’in çevirdiği ’ Pazar Günkü Cinayet’ oyununu ile gerçekleşti. Salonun onarımı için uğraşan, bizzat ter döken Hakan Altıner’in sahneye koyduğu ‘Pazar Günkü Cinayet’ ömrünü icatlara adamış ama bu konuda pek de üretken olamamış, kılıbık Bay Zahn’ın pısırık erkeklikten, ‘Katil’liğe terfi etmesinin hikayesi. Doğrusu ‘Pazar Günkü Cinayet’i izlemeden önce çok daha esprili ve çağdaş bir oyunla karşılaşacağımı sanmıştım, hayal kırıklığı yaşadım ve en çok da Hakan’ın Haldun Dormen ve Deniz Gökçer gibi Türk Tiyatrosunun iki usta oyuncusunu aynı sahnede buluşturmasını alkışladım. Senin Haldun hocanın yaşlanmaya hiç niyeti yok, yine enerji dolu. Çelik Manolyalar’ın filmini çok sevdiğim için heyecanla bekliyordum ama ne yazık ki terslikler oldu ve iki galaya da katılamadım. Oyunlara ilgi var. İnsanlar gişenin önünde birikiyor. İçini ferah tut, seyirci için de orası her zaman Hadi Çaman Tiyatrosu. Dış cepheyi de güzel yaptılar. Hepsinin afişleri asılı. Orasının yaşayan bir kültür merkezi olduğu belli oluyor.

Senin tiyatrondan haberler böyle. Sevdiğin ve seni seven diğer dostlarına gelince. Bu sezon Genco Erkal, Nazım Hikmet’le buluşmasının 35.yılını kutluyor. Kerem Gibi- Nazım Hikmet’le 35 Yıl. Nazım’la yolculuğunun 35 yılında Genco Erkal bize yine unutulmaz bir gösteri sundu Fazıl Say’ın müziği eşliğinde. Ayakta alkışladık. Ben ağladım ve biraz fazla oldu galiba ama büyük oyuncuyu üç kez sarılarak kutladım. Ferhan Şensoy, benim için tam bir Tiyatro Donkişot’u. Ortaoyuncular’ın 30. yılı kutlanıyor, Bu sezon yola, Karl Valentin’in ‘Ruhundan Tramvay Geçen Adam’ oyunu ile devam ediyor. Kalemine, yüreğine sağlık. Ferhan’ın tiyatro tutkusu, cesareti, çalışkanlığı, üretkenliği olmasaydı, bugün eşi benzeri bulunmayan tarihi Ses Tiyatrosu’nu yıkıp çoktan alışveriş merkezi yapmışlardı bile. İstanbul’un tarihine yakışır bir Ses Tiyatrosu kaldı elimizde onu da Ferhan yaşatıyor.

Tüm üyelerin kapalı oyla belirledikleri geleneksel Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin 2009–2010 onur ödülünü Yıldız Kenter’e verdik. Nasıl vermeyelim ki. Senin hocan, benim hocam hepimizin hocası Yıldız Kenter yine oyunculuk dersi verdi. Kraliçe Lear’de muhteşemdi. Yılın Tiyatro Ödülü”nü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Ragıp Yavuz’un yönetmenliğindeki “Mefisto” aldı. Genç Yetenek ödülü ise, bu sezon çok iyi performanslar sahneleyen Çağlar Yiğitoğulları’na gitti. Ödüller içimize sindi.

Sana geçen yıl ilk mektubumda İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacağını yazmıştım. Oldu! Taksim’in göbeğindeki AKM sessizliğini ve karanlığını koruyor, henüz çivi çakılmadı diye de yazmıştım. Hala çakılmadı! Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yıkıldı, yeni kültür merkezinin inşaatı sürüyor, bakalım ne çıkacak karşımıza demiştim. Yeni Muhsin Ertuğrul Sahnesi çıktı sonunda karşımıza! Tam bir düş kırıklığı! Daracık bir giriş, insanın ruhunu kapatan, bir sanat yuvası girişinden çok soğuk bir devlet dairesi izlenimi veren anlamsız kişiliksiz bir fuaye ve dimdik bir salon. Nerde eski Muhsin Ertuğrul’un sıcaklığı, oturmuşluğu, ferahlığı, tiyatro kokusu..Oyun sonrası kokteyle falan kalamadım kendimi dışarı zor attım. Yazık çok yazık olmuş diye söylenerek.

Önümüzdeki Dünya Tiyatro Günü’nde sana HADİ ÇAMAN SAHNESİ ile ilgili müjdeli gelişmeyi yazabilmeyi çok istiyorum.

DÜNYA TİYATRO GÜNܒN KUTLU OLSUN HADİ’CİĞİM.


Türkiye’nin dört bir yanında, büyük bir aşkla ve cesur yürekle perdelerini açmaya devam eden, Tiyatro sanatına, sahne arkasında ve sahne üstünde emek veren herkesin bayramını kutluyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Rengin Uz

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Cemile Torun - ( 3/27/2010 )
Değerli Rengin Uz Bu onurlu davranışı tebrik ediyorum.Hadi Çaman Türk tiyatrosuna çok emek vermiş hatta hayatını adamış değerli bir insan idi bu gün de kendisine mektup yazmayı düşünebilecek incelikte dostlarının olabilmesi ne güzel.İnsan biriktirmek bu olsa gerek .Kendisine Tanrıdan rahmet dost ve izleyicilerine sabır diliyorum.Ben de Tiyatro gününü içtenlikle kutluyorum.

Burcin Sütçü Kesik - ( 3/29/2010 )
Hadi Çaman’ı yaşarken görmüş biriyim, şanslıyım oğlum da gördü.

Arkadaş yol tarif etti geçen gün. -Hadi Çaman’ın önünden geç...- (Hadi Çaman Tiyatrosu’nun bile değil, Hadi Çaman’ın)

Biz bu tiyatroyu bu isimle çağırmaya devam edeceğiz. Canı sıkıldıkça eserler, sokaklar ve şehirlerin isimleriyle oynayanlar hiçbirinin aslını unutturamadılar, bunu da unutturamazlar Rengin Hanım, içiniz rahat olsun.

Sevgilerimle,


Anıl Ayvalıoğlu - ( 4/2/2010 )
Merhaba,biz bugün o sahnede lise tiyatrosu olarak oyunumuzu sergiledik.Orada ne kadar Rüştü Uzel ismi yazsa da ben hala Hadi Çaman Tiyatrosu diyorum ve diyeceğim.Burada kulisler yenilendi haberini okuyunca sevindim ama ne yazık ki bir yenilenme göremedim aynı geçen sene ki gibiydi.Ayrı olarak Hadi Çaman’ın kulise vardı orada ve bu sene onu da göremedim,çok üzüldüm.Orayı Çay ocağı,geçiş yeri,kostüm yeri olarak kullanıyorlar YAZIK!.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 576
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Yiğit Sertdemir'den bir Çığlık: Fail-i Müşterek (Melih Anık) - 4/7/2010
 • Artık Hiçbir Yer... (Oya Palay) (Pınar Çekirge) - 4/7/2010
 • Kemal Başar'dan Postmodern Bir Uyarlama… Romeo ve Juliet (İhsan Ata) - 4/7/2010
 • Tamer Levent Gene Sahnede ve Gene Yüceliyor: Yalancının Resmi (Üstün Akmen) - 4/7/2010
 • Geçmişten Günümüze Yayınlanan En Güzel Tiyatro Bildirileri (Yurdagül Yurtseven) - 4/4/2010
 • Hizmet Etmeyi Kabul Etmeyin ya da Başınıza Geleceği Kabullenin: Mefisto (Üstün Akmen) - 4/1/2010
 • Kafka'nın Davası (İlkay Sevgi) - 4/1/2010
 • Gibi Yapanlar Perdelerini Son Kez Kapattı! (Mehmet Demirtaş) - 3/30/2010
 • Pıtchfork Disney / Korku Tüneli (Pınar Çekirge) - 3/29/2010
 • -Ben Patronum- Diyen Mehmet Ergen'e Cevap: Köpürmeyin Sayın Ergen! (Melih Anık) - 3/29/2010
 • Dünya Tiyatro Günü'nde Hadi Çaman'a 2. Mektup (Rengin Uz) - 3/27/2010
 • Tiyatro Gününde Perdeler Kapansın (Nedim Saban) - 3/27/2010
 • Arkadaşlarıma Güzelleme (M. Ergün Işıldar) - 3/26/2010
 • Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi'nde Yetişkinlerle Çocukların Boks Maçı: Büyüyünce Ne Olacaksın? (Ceren Okur) - 3/25/2010
 • Gül'e Ağıt - Darülbedayi Çıkmazı - Özlem Türkad (Üstün Akmen) - 3/23/2010
 • Olmadı Sayın Anık (M. Ergün Işıldar) - 3/23/2010
 • Euripides, Bakhalar ve Baküs (Dündar İncesu) - 3/23/2010
 • Kafes'in İçindekiler ve Dışındakiler (Rengin Uz) - 3/21/2010
 • Tiyatro Kedi, tiyatrokare ve Talimhane Tiyatrosu Artık Rüştü Uzel'de (Efe Deprem) - 3/21/2010
 • Melih Anık’ın -Ben Patronum- ile ilgii yazısına Mehmet Ergen’den cevap (Mehmet Ergen) - 3/21/2010
 • Ben Patronum - Aksanat Yeni Kuşak Tiyatro'ya ve Mehmet Ergen'e Yakışmadı… (Melih Anık) - 3/21/2010
 • Keserken kendini bileyen bir bıçaktı (Pınar Çekirge) - 3/21/2010
 • Karagöz Geri Döndü (Ayşe Müge Gerdan) - 3/12/2010
 • Papaz Kaçtı - İskele Sanat ve Kültür Derneği Tiyatro Topluluğu (Hakan Yozcu) - 3/12/2010
 • Dişil ve Eril Dengede "BİZ" (Asmin N. Singez) - 3/12/2010
 • Gerçek Oyuncu Aslına En Uygun Biçimde -Gibi- Yapandır (Pınar Çekirge) - 3/12/2010
 • Tiyatroma Dokun (Nedim Saban) - 3/10/2010
 • ABT Üçlemesi (Savaş Aykılıç) - 3/10/2010
 • Konya Devlet Tiyatrosu'nda Tomris Çetinel Resitali: Gılgameş (Üstün Akmen) - 3/10/2010
 • Bu Sezonun Bir Başka Shakespeare Kolajı: Aşk Sözleri (Üstün Akmen) - 3/5/2010
 • Shakespeare'den Alıntılar ile -Bana William Deyin- (Dündar İncesu) - 3/5/2010
 • Karagöz Türkiye'ye Çin'den mi geldi? (Özcan Buze) - 3/5/2010
 • Tiyatroma Dokunma (Nedim Saban) - 2/24/2010
 • Bırakın Yıldızlar Avuçlarında Kalsın... (Rengin Uz) - 2/24/2010
 • 100 Yazıda Düşüncelerimi Paylaştım – Eleştiren, Eleştirmen (Melih Anık) - 2/17/2010
 • Sadri Alışık Tiyatrosu'ndan Bir Orhan Kemal Klasiği: 72. Koğuş (Üstün Akmen) - 2/17/2010
 • Seni Seviyorum Diyecek Kadar Sarhoş oldunuz mu hiç? (Pınar Çekirge) - 2/15/2010
 • Bu Oyuna Gelmeyin (Nedim Saban) - 2/15/2010
 • Para Uygarlıksa, Uygarlık da Paradır: -Alışveriş ve S***ş- (Üstün Akmen) - 2/10/2010
 • Ruhundan Tramvay Geçen Adam (Metin Boran) - 2/4/2010
 • Fuck Buddy Aranıyor, GAF'ta Oynuyor (Dündar İncesu) - 2/4/2010


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..