| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Ben Bertolt Brecht

Dostlar Tiyatrosu

Başlangıç Yılı : 2012

Puan : 0.26 / 10    
Merak Edenler : 102 kişi


Paylaş      
Kadro :
Bertolt Brecht’ın şiir, şarkı ve öykülerinden uyarlayan: Genco Erkal
Yönetmen: Genco Erkal
Sahne Tasarımı: Ali Yenel
Giysi: Özlem Kaya
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Koreografi: Tan Temel, Sernaz Demirel
Müzik Yönetme: Emin Fındıkoğlu.

Oyuncular
Genco Erkal
Tülay Günal

Piyanist: Yiğit Özatalayın


Oyun Hakkında :
ŞİMDİ BRECHT ZAMANI
Genco Erkal

Öyle yazarlarım var ki yıllar boyu peşimi bırakmıyorlar, peşlerini bırakmıyorum. İşte Nâzım Hikmet, Aziz Nesin… işte Brecht. Tanışmamız 60’lı yıllar. İlk Brecht oyunum Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Asaf Çiğiltepe’nin yönettiği Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi, yıl 1966. Bir önceki oyunuma Nâzım Hikmet’le 35 Yıl demiştim. Demek ki bu yıl da Bertolt Brecht’le 46 Yıl diyebilirim. Gene uzun bir yolculuk. Berlin’e gidip onun tiyatrosu Berliner Ensemble’la tanışmam.

Ardından Dostlar Tiyatrosu’nun kuruluşu Mehmet Akan’la birlikte kotardığımız, Kafkas Tebeşir Dairesi’nden yola çıkarak uyarlanan Feleknaz Hatun ile Gülizar Kızın Analık Davası. 1978 yılında Brecht’in şiir, şarkı ve öykülerinden uyarladığım ilk gösteri, Zeliha Berksoy’la birlikte oynadığımız Brecht Kabare. İki yıl sonra Mehmet Ulusoy’un olağanüstü yorumuyla Kafkas Tebeşir Dairesi.

12 Eylül karanlığını delip aydınlatan Galileo Galilei, yeniden şiirlere, şarkılara dönüş ve ilk Ben Bertolt Brecht. Ve 87 yılında Dostlar Tiyatrosu’nun son büyük Brecht yapımı olan Bay Puntila ile Uşağı Matti. 97’de Zeliha Berksoy için uyarladığım Yosma’dan bu yana, Yaşasın savaş’taki alıntıları saymazsak 15 yıl Brecht’siz bir tiyatro yaşamım oldu.

Onun için şimdi Brecht zamanı diyorum. Marks’ın Dönüşü’nden sonra bu da Brecht’in Dönüşü olsun. Onun o sivri dilini özledik. Düşünmeyi keyfe, eğlenceye dönüştüren zekasını, gülmece dehasını özledik. İnsanın gözünü açan, ufkunu genişleten, sorduğu sorularla kışkırtan, uyaran, baştan çıkaran yazarımızı yeniden sahneye davet ediyoruz. Günümüz üstüne söyleyeceklerini dinleyelim. Bir de onun gözüyle bakalım Nereye Gidiyoruz?

Hınzır yazarımız sanki bugünleri, bizleri düşünerek yazmış kimi şiirlerini. “Baskının arttığı günlerde karar verdi bizimki/ ekmeğinden olmamak için/ ağzını sıkı tutacaktı” diyor. “İnsanların nasıl alınıp satıldığını gördüm/ insan pazarlarında” diyor. İsyan ediyor:

Bozuk adalet yeter artık.
Acemi ellerde yoğrulan, iyi pişmemiş adalet yeter.
Yeter dura dura bayatlayan adalet.


Fotoğraf ve Videolar :
Oyun Hakkında Eleştiriler :

- Yeniden Bertolt Brecht - Hayati Asılyazıcı
Oyun Hakkında Haberler :

- Genco Erkal, Yeni Sezonda -Ben Bertolt Brecht- Demeye Devam Ediyor
- Genco Erkal, 5 Günde 5 Farklı Oyunla Sahnede
- Ödüle Doymayan Ben Bertolt Brecht, Kozyatağı Kültür Merkezi'nde
- İstanbul'da Ben Bertolt Brecht furyası dinmiyor
- Genco Erkal, 3 Farklı Oyunla Trump Towers'da
- Genco Erkal Önce Bertolt Brecht Sonra Nazım Hikmet!
- GENCO ERKAL; ŞİMDİ, BRECHT ZAMANI! VE İNSANLIK SUÇUNDA ZAMAN AŞIMI OLAMAZ! DİYOR.
- Genco Erkal, 25. ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nda; Şimdi Brecht Zamanı diyor!
- Genco Erkal Yorumluyor! Çünkü En Büyük İlacı Sahnede Olmak...
- Ben Bertolt Brecht Dalya Dedi
- Genco Erkal İçin Bu Sezon Son Kez; Önce SİVAS 93 Sonra BEN BERTOLT BRECHT!‏

Yorumlar

emre - ( 3/17/2012 )
Harika bir oyun, muhteşemdi tek kelimeyle bazen anlatmak isteyipte söyleyemediğimiz şeyleri şiirsi bir anlatımla suratımıza çarpıyor.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 565
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Kuyruk      Onca Yoksulluk Varken      Kısas'a Kısas      Sözleşme      Zilli Şıh      Oyun Nasıl Oynanmalı      Masanın Altında      Bernarda Alba'nın Evi      Beni Yeniden Sev      Nekrassov      Açıl Kafam Açıl      Yalancı Aranıyor      Oyun      İsim Şehir Hayvan      Büyünün Gözleri      Dar Ayakkabıyla Yaşamak      Vişne Bahçesi      Ali Baba ve Kırk Haramiler (Çocuk Oyunu)      Kuyruk      Troyalı Kadınlar      Toros Canavarı      Parti      Ahmed Arif      Sonbaharı Beklerken      Kral Lear      Pandaların Hikayesi      Antonius ve Kleopatra      Carrar Ana'nın Silahları      Korkdan Korkmak      Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını      Yağmur Durduğunda      Çirkin      Düğün Şarkısı      Ay Ecesi      Herkesin Bildiği Sırlar      Çehov Makinesi      Agamennon: Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bir Temiz Dövdüm      Yaşlı Hanımın Ziyareti      Sessizlik      Inishmorelu Yüzbaşı     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..