| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2012

Puan : 0.60 / 10    
Merak Edenler : 160 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Samuel Beckett
Yönetmen: Şahika Tekand
Çeviren: Levent Mollamustafaoğlu
Sahne Tasarımı: Esat Tekand
Kostüm Tasarımı: Ayşen Aktengiz
Işık Tasarımı: Şahika Tekand

Oyuncular
Ali Gökmen Altuğ, Göksel Arslan, Aslı Aybars, Pelin Budak, Burçak Çöllü, Seda Fettahoğlu, Yeliz Gerçek, Ozan Gözel, Nurdan Gür, Nurdan Kalınağa, Aslıhan Kandemir, Selen Kartay, Yeşim Koçak, Buket Yanmaz Kubilay, Mehmet Okuroğlu, Özge Özder, Özgür Tanık, Esin Umulu, Ali Mert Yavuzcan, Çağlar Yiğitoğulları


Oyun Hakkında :
Geliştirdiği “Performatif Sahneleme ve Oyunculuk” yöntemini, İBB Şehir Tiyatroları’nda ilk kez bu oyunla uygulayan yönetmen Şahika Tekand bu yorumunda, Beckett’in metninde varolan dramatik çelişkiyi, yönetmen/yazar, oyuncu/oyun, aktör/rol kişisi, rol kişisi/ durum ikiliklerinin süperpoze şekilde varolabilecekleri bir performansa tercüme ediyor.

Oynanırken zorluk derecesi arttırılmış oyun seviyeleri ile gelişen ve artistik olarak büyük titizlik ve kesinlik gerektiren bu oyun, oyuncunun hem bir game-player hem de bir aktör olarak bütün yeteneklerini ortaya koymasını zorunlu kılıyor. Beckett’in metnindeki aşk üçgeni öyküsü Tekand’ın yorumunda, ışığı manuel olarak yöneten oyuncularla birlikte on yedi kişilik bir kadronun rol aldığı ve metnin öyküsünün performansın kendi öyküsü ve yarattığı müzikle beraber ilerlediği, tam şimdiki zamanda oynanan “oyun”da, eğlenceli bir seyir sürecine dönüşüyor.

“Samuel Beckett’in kısa oyunlarından “Oyun” kül küpleri içinde sadece başları görünen ve iki kadın bir erkek olan oyun kişilerinin, sıkışıp kaldıkları soyut bir mekan ve durumda yine soyut bir ışığın üstlerinde dolaşmasıyla, hızla konuşarak, konusu geçmişte yaşanmış bir aşk üçgeni olan sıradan öykülerini anlatmaya zorlandığı, tekrarlarla gelişen bir oyundur.”


Fotoğraf ve Videolar :


Oyun Hakkında Haberler :

- Oyun Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde
- İBB Şehir Tiyatroları OYUN İle Yurtdışı Turnesinde
- OYUN'a Belçika'dan Büyük İlgi

Yorumlar

seda - ( 10/20/2012 )
İzlediğim en kötü oyundu.Hiç kimseye tavsiye etmiyorum.Resmen seyirciyle dalga geçtiler.Tiyatrodan soğudum.Ayrıca ödediğim paraya ve harcadığım zamana yazık.

Levent - ( 12/5/2012 )
İzlediğim en iyi oyunlardan biriydi. Çok etkilendim anlatış biçimi güzeldi. ışık geçişleri bi harikaydı

ece yıldız - ( 12/13/2012 )
Performans olarak izlediğim en iyi oyunlardan biriydi. Çok farklı bir oyundu. Anlatış biçimi çok orijinaldi. Herkese tavsiye ediyorum.

Dilek - ( 12/16/2012 )
İnanılmaz zor bir oyunda,tüm oyuncuların müthiş performanslarıyla nasıl başarıya ulaşılır bugün seyredip gördük.Müthiş bir uyum,aynen bir folklör ekibi gibi birinin hatası tüm oyunu mahvedebilir. Nasıl bir senkronizedir. İnanamadık. Işık zamanlaması, replik geçişleri, herşey hatasızdı. Domino taşları gibi, birinin hatası tüm sistemi çökertebilecekken, hepsi öyle mükemmel hazırlanmış ki böyle zor bir tekniğin üstesinden başarıyla gelmişler. Oyunda emeği geçen herkese alkış başka söylenecek bir şey yok.

ayse - ( 2/9/2013 )
çıktığımda -bu da sahnelenmez- dediğim tek oyundu.. oyunculuklara yazık olmuş. bence zaman kaybı ama 45 dk. ve tek perde olması tek avantajı.

Hüseyin Acar - ( 2/10/2013 )
Oyun-a geldik!
Söyleyecek pek bir şey yok çünkü konuşacak bir metin yok.
Oyun, oyuncular için ne kadar zorsa, izleyici için bir o kadar sıkıcı ve gereksizdi. Tek sayfalık bir metin, en azından güzel bir metin seçilse bir nebze güzel olurdu ama o da olmamış. Doğumgünü Partisi-nden sonra ilk kez bir oyuna kötü yorum yapıyorum. Aslında aynı yorum; kötü hikayeni farklı bir yolla anlatınca iyiye dönüşmüyor.
Oyunun tek iyi yönü kısa olmasıydı.


trgt - ( 2/10/2013 )
şimdi bu oyuna teknik açıdan mı bakmalı izleyici gözüyle mi bakmalı bilemedim.
teknik açıdan bakarsak kalıp dışı mükemmel bir oyundu. ışık ve replik geçişleri kusursuz ve zorluk derecesi hakikaten üst düzeyde.
ama seyirci açısından inanılmaz zor bir oyundu. salonun yarısı boştu oyun sırasında da 3-te 1-i çıktı. oyun yaklaşık 50 dk. zaten perde arası olsa kimse kalmazdı. oyun bitince üzerinizden tır geçmiş gibi oluyorsunuz.
-doğum günü partisi- ve devlet tiyatrosundaki -birdy- oyununu izlemiş biri olarak bu iki oyunu da aradım desem yeridir ki saydığım bu iki oyun da seyirci açısından zor oyunlardır.
sonuç olarak farklı bir deneyim isteyenler ve 50 dk boş vakti olan ve 7,5 tl cebimde olmasa da olur diyenler için öneririm. diğer grup için de ende telegol izleyin daha iyi:)
dipnot: ilk kez bir oyunun sonunda seyircinin bu kadar isteksiz alkışladığını ve bazı oyuncuların dudak büktüğünü gördüm.


hakan batı - ( 2/11/2013 )
Emek olarak gerçekten üstü düzey bir oyun. Ayrıca oyuncular içinde bir o kadar zor bir oyun. Ancak bende harcadığım paraya ve kaybettiğim zamana acıdım. Bu kadar kaliteli isimle ne kadar kötü bir oyun çıkarılır onu gösterdiler bana. Maalesef bende hiç kimseye tavsiye etmiyorum.

borga a. - ( 3/13/2013 )
Bu oyun ile ilgili tam anlamıyla ikiye bölündüğümü söyleyebilirim. Bir tarafım -ne kadar büyük emek, ne kadar çok çalışılmış, oyuncular harika- diyor, hatta oyun -dekoruyla, tarzıyla ne kadar farklı- derken, diğer yanım - e iyi de oyun artık bitsin, içim daraldı diyen sen değil miydin- diyor. Eğer oyun o iç sıkıntısını, daralma duygusunu seyirciye geçirebilme kaygısıyla kurgulandı ise, o zaman ayakta alkışlıyorum çünkü bunu layıkıyla başardı.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 914
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

İsim Şehir Hayvan      Büyünün Gözleri      Dar Ayakkabıyla Yaşamak      Vişne Bahçesi      Ali Baba ve Kırk Haramiler (Çocuk Oyunu)      Kuyruk      Troyalı Kadınlar      Toros Canavarı      Parti      Ahmed Arif      Sonbaharı Beklerken      Kral Lear      Pandaların Hikayesi      Antonius ve Kleopatra      Carrar Ana'nın Silahları      Korkdan Korkmak      Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını      Yağmur Durduğunda      Çirkin      Düğün Şarkısı      Ay Ecesi      Herkesin Bildiği Sırlar      Çehov Makinesi      Agamennon: Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bir Temiz Dövdüm      Yaşlı Hanımın Ziyareti      Sessizlik      Inishmorelu Yüzbaşı      Çok Özel Bir Gün      Atinalı Timon      Satıcının Ölümü      Parkta Çıplak Ayak      Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi      Pippa      Kayıp - Mercy Seat      Ödipus      Babaannem 100 Yaşında      Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler      Bizde Yok!      Nasri Hoca ve Muhalif Eşeği      Daf/Kapan     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..