| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Gönlümdeki Osman Hamdi Bey

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2011

Puan : 1.65 / 10    
Merak Edenler : 184 kişi


Paylaş      
Kadro :
Dramaturg: Özge Ökten
Sahne Tasarımı: Nilgün Gürkan
Kostüm Tasarımı: Feyza Zeybek
Müzik: Selim Can Yalçın ve Barış Manisa
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Efekt Tasarımı: Nesin Coşkuner

Oyuncular
Aslı Narcı, Ayşen Çetiner, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Vildan Gürelman, Emre Narcı, Enes Mazak, Nurseli Tırışkan, Cem Uras, Ceysu Aygen, Murat Derya Kılıç, Yağız Pala


Oyun Hakkında :
Gönlümdeki Osman Hamdi Bey adlı oyun, ölümünün 101. yılında, Batılı anlayışla figürlü resmin ilk temsilcisi, müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu Osman Hamdi Bey'in hayatını sahneye taşırken, onun hiç bilinmeyen yönlerini, sanatçı kişiliğini, aile yaşantısını, arkadaşlık ilişkilerini ve aşklarını anlatıyor.

Uluslararası bir isim olan ve resimleriyle dünyanın pek çok ülkesinde tanınan Osman Hamdi Bey, Osmanlı hayatının renkli sahnelerini eserlerinde yansıtmış, bu resimleri ustaca işlediği ayrıntılarla ölümsüz kılmıştır. Osman Hamdi Bey, özellikle “Kaplumbağa Terbiyecisi” ve “Şehzadebaşı Camisi Avlusundaki Kadınlar” adlı tablolarında Osmanlı İstanbul’unun hayatını tarihi bir belge gerçekliği içinde resmetmiştir.

Yaşadığı dönemde, henüz yeni gelişmeye başlayan arkeoloji bilimi alanında önemli çalışmalar yapan Osman Hamdi Bey, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurmuş, burada otuz yıla yakın Müze Müdürü olarak görev yapmış ve pek çok önemli kazının başında yönetici olarak bulunmuştur. Osman Hamdi Bey'in binlerce yıllık sanat yapıtlarının korunması konusundaki çabaları, ülkemizin arkeolojik zenginliklerinin, bugün hâlâ ülkemiz sınırları içerisinde var olabilmesinin en önemli nedenidir.


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

zafer cesur - ( 4/8/2011 )
İyi işlenmiş otobiyografik eser. Hemen arkasından Pera Müzesini ve İstanbul Arkeoloji Müzesini ziyaret etmelisiniz.

mehtap kahraman - ( 4/18/2011 )
harika bir oyun köstümler mükemmel mutlaka gidip izlemelisiniz

Mehmet BİRTEK - ( 10/11/2011 )
Engin Gürmenin yönetip ve oynadığı
kostümlerin mükemmel olduğu bir oyun.Genç tiyatro sorumlusu Tolga Yeter
Osman Hamdi rolüyle sivriliyor.


Anıl Ayvalıoğlu - ( 11/13/2011 )
Osman Hamdi-yi bilmeyip öğrenmek isteyenler için iyi bir fırsat. Tolga Yeter başarılı oyunculuğunu sürdürüyor.

Zümer Ekmen - ( 11/20/2011 )
Oyun vesilesi ile Arkeoloji müzesine olan ilginin ve ziyaretlerin artmasını umut ediyorum. Ayrıca Pera müzesinde düzenlenen sergi ile de aynı zamanlara denk gelmesi hoş bir tesadüf olmuş. Türk resim ve arkeoloji tarihine ışık tutan, Osman Hamdi-nin biyografisini de olabildiğince iyi işlemiş olan oyunu ilgilenen herkese tavsiye ederim...

reyhan - ( 3/5/2012 )
tek kelime ile mükemmel bir oyundu. Herşey çok güzeldi.Mutlaka tavsiye ederim.

Özge - ( 4/1/2012 )
Çok güzel ve mutlaka izlenilmesi gereken bir oyun. Tiyatro oyununda değilim de, o hayatın içindeyim hissiyle izledim. Emeği geçen herkese teşekkürler.

tiyatro izleyicisi - ( 4/12/2012 )
Metin çok zorlamaydı. Samimiyetten uzak ve soğuk dialoglar vardı.

Osman Hamdi bey hakkında yeni hiçbir şey öğrenmedim. Oyunda o usta kişinin başarıları 1 kere anlatılıyorsa özel yaşamı 10 kere anlatılıyor. İki perde olması da tuz biber ekti.

2010 dünya osman hamdi bey yılıydı. Sanki bu yüzden birilerine demişler bi oyun yazın oynayın diye onlar da hop iki günde yazmışlar. Zorlama bir eser olduğunu düşünüyorum.


ece - ( 11/24/2012 )
metinin basitliği, kimi oyuncuların abartı oyunculuğu bana keyif verdiremedi ne yazık ki.

Sedef Demircioğlu - ( 12/5/2012 )
Oyunu bugün izledim ve çok hoşuma gitti, her insanın seveceği tarzda bir oyun değil açıkçası. Eğer yeni şeyler öğrenmek, bir sanatçının hayatına tanık olmak istiyorsanız izlemenizi tavsiye ederim. Oyunculuk adına pek keyif almayacaksınız.

tülay - ( 1/25/2013 )
ben çok beğendim

bircan - ( 2/25/2013 )
oyunu çok beğendim ,oyuncular da kesinlikle çok iyiydi,ancak osman hamdi bey-in annesinin kostümünde bir tuhaflık yok mu ,yoksa annesi fransız mıydı????

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 297
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Vahşi Batı      Dikkat Uzaylı Çıkabilir! (Çocuk Oyunu)      Düğün      Sandalım Kıyıya Bağlı      Sihirli Anahtar (Çocuk Oyunu)      Külhanbeyi Müzikali      Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi      Tanrı      Jacques ya da Boyuneğme      Toros Canavarı      Can      Orphans / Öksüzler      A4 (A-dört)      Korku İmparatorluğu      Şark Dişçisi      Zırhlı Kurt      Sevgili Doktor      Anita'nın Aşkı ya da Antigone Newyork'ta      At      Yanık      Sidikli Kasabası Müzikali      Aşkın Sıradanlığı      Kırmızı      İmparatorluk Kuranlar      Generallerin Beş Çayı      Aşk, İhanet, Yalnızlık, vs      Ölüm ve Kız      Üstü Kalsın (Cemal Süreya)      Don Juan'ın Gecesi      Şakayla Söyler Haldun Taner      Kösem Sultan      İç Ses      50. Kural: Beklemek      Mutfak Söyleşileri      Paçi (Bir Karadeniz Komedisi)      Dur Bir Dakika      Dona Rosita'nın Dokunaklı Güldürüsü      Kargaşa      Günlük Müstehcen Sırlar (16+)      3. Türden Yakın İlişkiler - Başlangıç     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..