| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Yanık

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Başlangıç Yılı : 2011

Puan : 3.89 / 10    
Merak Edenler : 206 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazar: Wadji Mouwad
Yönetmen : Cem Emüler
Çeviren : Cem Emüler
Dramaturg : Egemen Arslan
Dekor Tasarım : Ali Cem Köroğlu
Kostüm Tasarım : Ali Cem Köroğlu
Işık Tasarım : Akın Yılmaz
Müzik : Koray Kahraman
Yönetmen Asistanı : Tansel Öngel

Oyuncular
Fatma Öney, Tansel Öngel, Murat Karasu, Emel Göksu Keleş, Iraz Yöntem, Gökçe Erinç, Veda Yurtsever İpek, Engin Şahin, Atilla Can Çelebi, Fatih Sarı


Oyun Hakkında :
Erkek egemen değerlerin hakim olduğu, savaşların yaşam biçimine dönüştüğü, işgal edilmiş topraklardan koparılmış mültecilerin kamplarda yaşamak zorunda kaldığı bir coğrafyada, çocuğundan koparılmış bir kadının, diğer iki çocuğunun hiç tanımadıkları babaları ve varlığından bile haberdar olmadıkları ağabeylerini bulmaları için planladığı yolculuğu konu almaktadır.

Böylece ikizler geçmişlerindeki korkunç sırrı keşfederlerken, annelerinin ve genel olarak Ortadoğu coğrafyasının kan, acı, yoksulluk, cehalet ve öfkeyle yoğrulmuş hayatlarıyla yüzleşirler.


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

baturay - ( 10/21/2011 )
bu oyun sanesi oyun klalitesi süper ama konusu çok rezalet

burcu - ( 10/22/2011 )
Konusu rezalet filan değil, bütün oyuncular ayakta alkışlanacak bir performans sergilediler, biraz mistik çokça gerçekçi ve en önemlisi rahatsız ediciydi. Buradaki rahatsızlık olumlu anlamda, bir sanat eserinin rahatsız etmesi demek orada iyi bir şeyler yapıldığını gösterir. Maalesef dünyanın her yerinde herkesin onayladığı şeyler olmuyor, tiyatroda da böyle, ve evet artık onaylamadığımız şeylere de tahammül etmeyi öğrenmemizin zamanı gelmiş de geçiyor. İzleyin ve izletin efendim, 3 saat çabucak geçiyor.

Özgür M. - ( 10/24/2011 )
Evet konusu kesinlikle rezalet değil,hatta çok sıradışı ve çok ÇARPICI.....Reji açısındanda konu çok iyi işlenmiş,her an bir merak hakim oluyor izleyicide.....oyunculuklar ise harika.....Ayrıca oyun metnine hiç bir sansür uygulanmamış olmasıda çok güzel olmuş.....Bence duyarlı olan ve sıradışı bir oyun izlemek isteyen herkes görmeli.....

selda özveren - ( 10/25/2011 )
bu akşam izledim ve çok beğendim tiyatronun konusu da sergilenen oyunculukta ayakta alkışı hak etti.tavsiye ediyorum izleyin bence...

m.fatih kar - ( 10/26/2011 )
son zamanlarda izlediğim en güzel oyunlardan biridir , hatta zaman zaman bu kadar psikoloji bombardımanı fazlamı geliyor diye düşündüğüm olmuştur izlerken tüm emek verenleri kutluyorum

Eda - ( 10/28/2011 )
Sergilenen performans ve konu cok etkileyiciydi. Oyunun uzun olmasi insani bunaltmiyor.Cok begendim ve kesinlikle tavsiye ederim.

Evin Ceylan - ( 10/28/2011 )
çok etkileyici muhteşem performans muhteşem oyun tebrikler...

- ( 10/29/2011 )
Ben istanbulda oynanan tüm oyunları görmeye çalışan bir tiyatroseverim. Bence izleyin muazzam bir oyun

Duygu kayA - ( 10/29/2011 )
Merhaba tiyatro severler, her sezon tüm oyunlara gitmeye çalışan sıkı bir tiyatro severim... Oyundan sonra su soruyu sordum kendime uzun zamandır bundan daha iyi bir oyun izledin mı?? Cevap hayır...
Gidin ama mutlaka... Kaçmaz bu oyun...


semra - ( 10/30/2011 )
Bu sezon izlediğim en iyi oyun.Konusu oyuncu performansları harikaydı.Çok çokk beğendim

Osman - ( 10/30/2011 )
Son yillarda izledigim en etkileyici, en sarsici oyun. Ozellikle Sevda karakteri ve Nevvalin yasliligi oyunculuk acisindan ayakta alkisi hak ediyor. Tum emegi gecenleri tebrik ederim. Henuz izlemeyenlere de siddetle tavsiye ediyorum...

Nehir - ( 11/1/2011 )
İyi bir oyun

- ( 11/8/2011 )
son derece etkileyici bir oyundu,devlet tiyatrosu-nda böyle bir oyun seyretmek umutlandırdı beni,ellerine sağlık.bazı oyuncular daha deneyimli ve yetenekli olduklarını hissettirdiler ama;murat karasu,tansel öngel,veda yurtsever ipek (kürklü merkür-ün şahane düşesi sade,abartıdan uzak ve samimi oyunculuğuyla) ve emel göksu,başkaydılar.mutlaka izlenmeliş...

berkan - ( 11/8/2011 )
çok güzel,etkileyici,derinlikli ve olağan üstü sürprizli bir finali var,mutlaka izlenmeli,deneyimli oyuncular da izlememizi kolaylaştırıyor;murat karasu,emel göksu,tansel öngel,veda yurtsever ipek(kürklü merkür-ün şiirsel düşesi zerre kadar abartmadan ve gayet samimi bir oyunculukla)...

Hakan - ( 11/11/2011 )
Ben bu oyunu dn akşam cevahir-de izledim ve inanın tüylerim diken diken oldu harkulade bir gerçeği anlatış

osman avcı - ( 11/11/2011 )
tek kelime harkulade bir gerçek

Anıl Ayvalıoğlu - ( 11/13/2011 )
Harika.. Oyun bitti ve ben ertesi gün bile etkisindeydim.. Beni en son 2 sene önce KAFES oyunu bu kadar etkilemişti.. Bazı noktalar dikkatimi çekti ama.. Sahnenin sağ üst köşesinde bilgisayar ışığının aydınlattığı kişi neden oradaydı? İster istemez gözümüz kaydı ve rol çaldı.. Bir diğer nokta Sevda-nın Simon-a Nevval-i sorması.. Ayrıca bazı oyuncular birden fazla karaktere can vermiş.. Keşke 2-3 oyuncu daha bulunsaydı da kadroda onlar canlandırsaydı bazı karakterleri.

Özlem Aydın - ( 11/19/2011 )
Dün akşam izledim.Kesinlikle harika bi oyun.Oyuncular süper,kurgu süper.Ayakta alkışlanan bi oyundu.(Evet Sevdanın ;Newali sorması gereksiz olmuş).Ama etkileyiciydi.

ens - ( 11/21/2011 )
Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.Dekor özellikle arkadaki slayt görüntüsü ve ışıklar harikaydı.Kurgusundaki doğallık ve anlatımındaki akıcılıkla izleyeni oyunun hemen başında ortamın içine çekiyor, sarıp sarmalıyor.Nevval karakteri üç oyuncu tarafından 20, 40, 60 yaşlarında canlandırılırken, Nihat karakterinin yaşlanmaması illüzyonu bozuyor. Hırsın, insanlığın önüne geçişi bu! Bilgi vermekten kaçınanların, korkanların öfkesiyle, nesilden nesle aktarılan kin… Yüreklerde saklanan masumiyetin günahla yoğrulması, nefretin sevgiyle buluşması, yaşamlardan yola çıkılarak bir artı birin nasıl bir ettiğinin kolay betimlenemez anlatımı.

vildan - ( 11/26/2011 )
Çok beğendim.Harikaydı.

seda - ( 11/28/2011 )
izledğim en güzel oyunlardan biriydi.mutlaka herkesin gidip görmesi gereken bi oyun.oyunun konusu,oyunun akışı.oyuncular mükemmeldi.bu oyunu tekrar tekrar izlemekten sıkılıcağımı sanmıyorum.eemğinize sağlık..

süleyman - ( 12/17/2011 )
merhaba tiyatro severler.perşembe günü için biletimi aldım. çok merak ettiğim oyunlardan biriydi. hayırlısı bakalım.

Serpil Özpınar - ( 12/23/2011 )
Müthiş!Öylesine güzel bir kurgusu, öylesine güzel oyunculukları,öylesine güzel ışık oyunları var ki mest oldum.Ertesi günündeyim, hala can alıcı repliklerini düşünüyorum.Çok etkilendim...

altan - ( 12/27/2011 )
daha önce filmini de izlemiştim (Incendies) tiyatrosu da güzeldi. oyuncular başarılı, konu sürükleyici. emeği geçenleri tebrik ederim.

özge - ( 12/31/2011 )
1+1 her zaman eşittir 2 değildir..


F. Dilek - ( 1/7/2012 )
Oyunculuk mükemmel!!!!
Dekor Mükemmel,
Seslendirme Mükemmel,
Işık Mükemmel,
Müzik Mükemmel,
Konu...
Konu oldukça ağır fakat işleme mükemmel.
İzlerken, ben de oyunda oynadım...


Özgü - ( 1/8/2012 )
Oyunu dün akşam izleme imkanı buldum ve mükemmel bir oyundu. konusu olsun oyuncular olsun gerçekten beni çok etkiledi. mutlaka gidilip izlenmesi gereken bir oyun..


enguzekli - ( 1/19/2012 )
Oyunu dün akşam Ankara-da izledim. Tek kelimeyle harika bir oyundu. Çok güzel kurgulanmış oyun, mükemmel oyunculukla birleşince ortaya bir dakika bile sıkılmadan izlenebilecek sürükleyici bir performans çıkmış. herkese tavsiye ederim.

bahar - ( 1/19/2012 )
ankaranın - 15 derece soğuğunda dün akşam izlediğim oyunun sonu belki de daha kanı dondurdu. Başından sonuna kadar oyunun konunun örüntünün sışına çıkmıyor ve merak ediyorsunuz .. mutlaka izlenmeli .. emeği gecen herkesin emeğine sağlık ..

bahar - ( 1/19/2012 )
Birlikte olduktan sonra herşey yolunda :)

gamze - ( 1/22/2012 )
Anlamsız küfürlerin oldugu anlamsız konulu bir tiyatro oyunu. Tavsiyem yaş sınırı konulması, bu oyuna 13 yaş altı gitmemeli.

hakan - ( 2/6/2012 )
oyuncular güzel bir performans sergilediler ama tiyatronun konusu da içinde geçen diyaloglar da felaket.

dilzede - ( 2/8/2012 )
film olarak da izleyebilirsiniz,İÇİMDEKİ YANGIN adıyla.2010 yapımı ve o yılın yabancı film oskar adayı. harika bir film, oyunlaştırıldığını okuduğumda çok heyecanlandım ve sahnelenmesinin zor olduğunu düşündüğüm yapıt, olabilecek en iyi şekilde çıktı karşıma. tüm dikkatinizle ve mutlaka izlemenizi öneririm.

önder genç - ( 2/10/2012 )
Oyun hakkında kötü eleştiri yapan yada konusunu beğenmeyen,anlamayan izleyicilerin IQ testi yapmalarını öneririm..çünkü bu oyun,son yılların,en iyi konulu ve en iyi kurgulanmış oyunudur her şeyiyle..

saranoz - ( 2/15/2012 )
mükemmeldi, kesinlikle harikaydı...cevahirden çıktıktan sonra metrobüse kadar nasıl yürüdüğümü hatırlamıyorum tüm oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladım şiddetle tavsiye!

beril - ( 2/18/2012 )
Şimdiye kadar izlediğim en güzel oyunlardan biriydi. Filmleştirildiğini bilmiyordum ve filmleştirilse yeridir diye düşünürken, baktım ki zaten varmış. Sanki bir sinema filmi izler gibiydim. İnsanın merakını hiç eksiltmeden hiç sıkılmadan yaklaşık 3 saat süren bir oyun izleyeceksiniz ve izlemelisiniz. Hatta mutlaka izleyin.

merve - ( 2/19/2012 )
bir tiyatro aşığı olarak bugün sahnede gördüğüm rezalete katlanmak benim için çok zordu. Tiyatro zevk meselesidir; beğenen beğenir gibi bir hal almamalı! Onun belli başlı ölçütleri vardır.Özellikle devlet tiyatroları şu yapmacık tonlamalardan ve yapı-yor-um, edi-yor-um demelerden bir kurtulsa diyorum... Ayrıca o şaşırmalar, ağlamalar ne kadar da -mış gibi. Ellerinde bu kadar imkan varken neden yaptıkları işe biraz vakit ayırmıyorlar?

Özgür.. - ( 2/22/2012 )
Merve hanım sizden tiyatro aşığı falan olmaz,bunu için önce eeğe saygı duyanız lazı..ayrıca bu oyundaki sanatçılar,devlet tiyatrosunun en güzide sanatçıları olup,oyunda anlayabilen ve biraz duyguları olanlar için çok çarpıcı bir oyundur...

merve - ( 2/25/2012 )
Tamam, benden tiyatro aşığı olmasın.Ama devlet tiyatrolarının güzide sanatçıları artık yapmacık yapmacık oynamasın.Lütfen.

BURCU - ( 2/25/2012 )
Etkisinde kaldığım nadir oyunlardan. Her ay 2-3 oyun izlerim devlet ve şehir tiyatrolarında, bir PROFESYONEL tam nottur iki YANIK.. Çok çok çok iyi.. Keşke bu kadar keyif alarak izleyebileceğim daha çok oyun çıksa..

İsmail - ( 3/12/2012 )
Oyuna devlet tiyatrosu olduğu için ön yargılı girdim ama oyunun konusu ve oyunculuklar çok güzeldi. Uzun zamandır böyle bir dram izlememiştir.

inci - ( 3/28/2012 )
dün akşam izledim ve çok beğendim.
konu , oyuncuların performansı, müzik mükemmeldi.selçuk yöntemin kızı babasının izinde kesinlikle, tebrikler hepsine


ece - ( 4/5/2012 )
ortaokul piyesi gibiydi. gerçekten vasat.

emre - ( 9/23/2012 )
oyun, filminden kat kat güzeldi ve müthiş bir kurguya sahipti.. düşündüren anlatan ağlatan zihinlerde yer eden bir oyun

Cansu - ( 9/25/2012 )
geçişler muazzamdı.Dönemsel geçişler,zamanın şartları öyle güzel işlenmiş ki gerçekten hayran bıraktı fakat hikayenin biraz fazla uzun tutulduğunu düşündük ve sonunda yok artık dedik.Veda Yurtsever-in gerçekten etkileyici bir sesi var söylemeden geçilmez.

erdem - ( 10/12/2012 )
bu zamana kadar onca tiyatro izledim, ilk defa bir oyunu perde arasında terkettim.

nejla - ( 10/13/2012 )
bugüne kadar izlediğim oyunlardan en çok etkilendiğim oyun diyebilirim .harikaydı ayakta alkışladım.

Erdemdo - ( 10/26/2012 )
Oyunlar hakkında biraz fikir sahibi olmak ve gideceğim oyunu seçmek için takip ediyorum bu siteyi. Tamam, kabul ediyorum mutlaka insanların beğendiği oyunlar ve beğenme dereceleri farklı olacak ama bu kadar zıt görüşlerin olmasına ben hiç anlam veremiyorum. 100 üzerinden puan verilse 95 veren de çıkacak, 5 veren de.

Durum böyle olunca oyun hakkında bir fikir oluşturmak zorlaşıyor ve ister istemez birileri gerçek görüşlerinden ziyade reklam veya karalama mı yapıyor diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.

Önerim site yöneticilerinde kabul ettiği ve güvendiği gerçekten tiyatrodan anlayan bazı otoriter kişilerin yorumlarını farklı bir alanda sunmalarıdır. Aksi halde oyunların altındaki yorumlar fikir vermiyor.


SONGÜL ESER - ( 11/8/2012 )
Cuma akşamı için bende bilet aldım. Yorumları okudum , merakla bekliyorum oyuna gitmeyi :)

R.MERT ERDUMLU - ( 11/10/2012 )
Bir tiyatro sahnesinde, bir kadinin 3 farkli yasam kesiti, 3 farkli oyuncu ile temsil edilecek; aralarda kesitler birbirine gecisli ve tamamiyle sistematik bir kurgu ile ilerleyecek; bir yanda universitede doktorasina devam eden ve ders veren matematikci bir akademisyenin gozuyle olay irdelenecek, diger yandan amator bir boksorun gozuyle bazi detaylarin ehemmiyetsizligi ve aslinda ayrintilara takilmayarak hayatin devam edecegi gibi iki siradisi bakis acisi oyuncuya resmedilecek; savas konusuna en siradisi bakan savas karsiti filmlerden cok daha detayli ve cok daha akilci bakis acilari sergilenecek; SAHNE, DEKOR, MUZIK HARIKA OLACAK ve yurdum insani bu muhtesem oyunu begen................ BEN BIR KEZ DAHA AYAKTA ALKISLIYORUM ARKADASLAR...

did - ( 12/13/2012 )
Kesinlikle izlenilmesi gereken bir oyun. özellikle Veda Yurtsever, Emel Göksu ve Iraz Yöntem-in performansları müthişti. etkilenmemek mümkün değil...

Yalçın - ( 1/1/2013 )
oyunun başından finaline kadar neredeyse hiç ne olacağını tahmin edemeden sürekli bir merak içerisinde izledim bu harikaydı fakat tiyatronun başından sonuna kadar küfür ile dolu olması ve böyle bir tiyatroya yaş sınırının 8 olması beni rahatsız etti içeride bir çok ilkokul vardı onlar açısından kötü bir izlenim bıraktığına inanıyorum keşke yaş sınırını 13 yapsalardı.

Murat - ( 1/4/2013 )
Oyunu ikinci kez seyrettim.
Biraz kısaltılmış. İlk hali ile 3 saat kadar sürüyordu.
Sahnelenmesi pek kolay br öykü değil. Değişik mekanlar, geri dönüşlü anlatımlar seyri zorlaştırıyor.
Ancak (bir yorumcu beğenmemiş ama) kurgu ve sahne kullanımı çok başarılı. Sert bir öykü anlatıyor. Buna hazır olarak gitmek gerek. Oyun olarak çok başarılı bir yapım.
Müzikler de etkili ve yerinde. Oyuncular için fazla söze gerek yok. Oyuna inandıkları ve iyi oynadıkları belli...
Emeği geçen herkesin eline yüreğine sağlık...
İstanbul Devlet Tiyatrolarında seyrettiğim en iyi oyunlardan biri. Bu sezon için profesyoneli de görmemek olmaz.

Bir de Toby Wilsher-in o nefis iki oyunu da neden bir iki sezon da kalktı ki? Neden devam etmez ki? İkisi de çok çok başarılı idi.


Özge - ( 1/7/2013 )
Başından sonuna beni bu kadar sarıp içine alan oyun çok az oldu.Resmen film gibiydi,başından sonuna kadar sürekli bir merak içinde izliyorsunuz.Konusu da, işleyişi de çok iyi. Mutlaka herkesin izlemesini tavsiye ederim.

MERAL KUZU - ( 1/7/2013 )
Baştan sona merakla ve her dakika hayrete düşerek izlediğim bir oyundu. Uzun olmasına rağmen uzunluğunun hiç sıkmadığı ilginç, bir o kadar da bize yaşamda takıldığımız sorunların aslında incir çekirdeğini doldurmayacak kadar önemsiz olduğunu gösteren seyrine doyulmaz bir oyun.İzleyin efendim

Tuba Özyılmaz - ( 2/7/2013 )
Filmini de izlemiş biri olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim,hatta yorum yapmadan da geçmek istemediğim oyundur.DT kendinden beklenileni kesinlikle ortaya koymuştur,tiyatro adına çok başarılı bir sahneleme olduğu kanısındayım.Diğer tüm övgü dolu sözlerim ise Wadji Mouwad için olabilir.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 944
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Sidikli Kasabası Müzikali      Aşkın Sıradanlığı      Kırmızı      İmparatorluk Kuranlar      Generallerin Beş Çayı      Aşk, İhanet, Yalnızlık, vs      Ölüm ve Kız      Üstü Kalsın (Cemal Süreya)      Don Juan'ın Gecesi      Şakayla Söyler Haldun Taner      Kösem Sultan      İç Ses      50. Kural: Beklemek      Mutfak Söyleşileri      Paçi (Bir Karadeniz Komedisi)      Dur Bir Dakika      Dona Rosita'nın Dokunaklı Güldürüsü      Kargaşa      Günlük Müstehcen Sırlar (16+)      3. Türden Yakın İlişkiler - Başlangıç      Seneye Bugün      Kafesten Bir Kuş Uçtu (Guguk Kuşu)      Rita      Kösem Sultan      Şems!.. Unutma!..      Ödenmeyecek Ödemiyoruz      Eleni'den Mektuplar      Oğluma Bi Haller Oldu      Beni Unutma      BuluşmaHamlet      Largo Desolato      Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun      Bay Kolpert      Portakal Çiçeği Suyu      Etna      Hangisi Babası      Çiçu      Beautiful Burnout / Süpernova      Ölümüne      Rosenbergler Ölmemeli     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..