| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Çene Yarışı

İzmir Tiyatro

Başlangıç Yılı : 2009

Puan : 1.84 / 10    
Merak Edenler : 188 kişi


Paylaş      
Kadro :
YAZAN – YÖNETEN : Tarkan OSOY

OYUNCULAR:

1.Perde:
BAŞ SUNUCU : Tolga Berk İNDELEN
ANTİ PARANTEZ : Tarkan OSOY
A KİŞİSİ : Gamze KÖKLÜ
B ŞAHSİYETİ : Nursen APAYDIN
DAMDAKİ KEMANCI : Kerem HIZIROĞLU
TEVYE : Tarkan OSOY
GOLDE : Aynur ÖZDELİBAŞ
ÇÖPÇATAN YENTE : Nevin BAYGUTALP
1. KIZ : Aslıhan GERMEN
2. KIZ : Mihriban Nazlı ÖZEKER
3. KIZ TZEİTEL : Pınar SAVAŞ
4. KIZ : Nursen APAYDIN
5. KIZ : Gamze KÖKLÜ
TERZİ MOTEL : Tolga Berk İNDELEN
HAHAM : Mehmet EVREN
KASAP LAZAR WOLF : Ayhan ÖZER
DİLENCİ NACHUM : Halil DOKSAL
LEİBİSH : Sabri DİNÇER


2.Perde:

ANNE ŞEFİKA: Aynur ÖZDELİBAŞ
BABA VELİ OSMAN: Mehmet EVREN
POLLİYANA VİCDAN: Pınar SAVAŞ
HIRÇIN KIZ MELEK: Gamze KÖKLÜ
HASTALIK HASTASI NERMİN: Aslıhan GERMEN / Merve ÇELİMLİ
KAPI KOMŞUSU NEZAKET: Nursen APAYDIN
İYİ ADAM SELİM: Tolga Berk İNDELEN
HUYSUZ KAYNANA SEMRA: Nevin BAYGUTALP
FESAT SEKRETER FETTAN: Mihriban Nazlı ÖZEKER
KÖTÜ ADAM ERHAN: Ayhan ÖZER
YÖNETMEN: Tarkan OSOY
KURYE: Sabri DİNÇER
1. AŞIK GENÇ: İbrahim Çağatay ÇAM
2. AŞIK GENÇ: Gökçe ÖZPALANLAR
TECAVÜZCÜ HARUN: Seyfettin KALAYCIOĞLU
AFET: Cavidan MÜRSELOĞLU
ADAMIN BİRİ: Halil DOKSAL
ÇOCUK: Onur YORULMAZ
KAMERAMAN: Halil DOKSAL


Oyun Hakkında :
Kendi kültürümüzü çağa uygun bir şekilde geliştirip, geleneksel kaynaklardan aldıklarını çağdaş sentezlerle ileriye götüren Ortaoyunu alt yapılı,diyalektik bir sentez tiyatro olan Özel İzmir Tiyatro Meydan-ı Sühan Oyuncuları'ndan yine farklı bir yapım daha...
Dejenere olmuş,yozlaştırılmış,adına popüler denen bir kültür.Bu popüler kültürün içinde,yaratıcılığın yerini imitasyon yapımların aldığı sanat kavramı.Paradokslarla,kavram kargaşasıyla kimlik bunalımına sürüklenen bir toplum.Tekrarının tekrarını bile hiç kaçırmadan izlediği dizilerle , hayatları " deja vu"ya dönüşen insanlar.

Sizce böyle bir tablo ne kadar komik olabilir?

"Güleriz ağlanıcak halimize" demekten vaz geçip " ağlarız gülünücek halimize" diyerek trajik atmosfer yarattık.Varsaydığımız gerçekçiliğe ayna tutarak da komik bir görüntü elde ettik.Karşımıza çıkan bu paradoksa yabancılaştık ve gerçeğe ulaştık.Sonuç,mecazi bir yaklaşımla:" Hayat fazlasıyla trajikomik"

Biz oynamaya devam ediceğiz bu Meydan-ı Sühan'da. Hayatın gerçekliğini yansıtıyoruz diyen ve oynamayı oynayanlara inat , hayatın ta kendisini oynamaya.Sizleride bekleriz efendim ; kimi zaman hayal, kimi zaman gerçek dünyamıza.


Fotoğraf ve Videolar :

Yorumlar

detone - ( 12/3/2009 )
bu grubun mecazi yaklaşımlar ismindeki oyununa gitmiştim. 4 arkadaş biletixten bilet aldık.25-30 lira arasında bi rakamdı sanırım.oyunun yarısında önümdeki adam sinirli bir şekilde oyunu terk etti. bizde okadar para verdik bari bitirelim diye bekledik.yıllardır.amator ve yarı profesyonel ve profesyonel grupların tiyatrolarını takip ederim. bu kadar kötü bir tiyatro oyunu izlememiştim.

zindan35 - ( 1/4/2010 )
arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum bu kadar berbat bir oyun izlemedimmm

derman - ( 1/13/2010 )
Komik olmuş,gözüme takıldı.Arkadaş 1Nisan şakasını şimdiden yapmış.Sanırım yanlı yazı telaşı olsa gerek ama komik be abi...13/01/2010

Kavuklu - ( 9/27/2010 )
Mecazi Yaklaşımlar oyunu ödül almış. Eeee renkler ve zevkler tartışılmaz, tabi ki kültür de. Epik ve diyalektik tiyatro anlayışı biraz farklıdır.Yıllardır tiyatro takip ediyormuş gibi yapan -göstermecilere- benzetmeciliğe geçiş için bir neden olur belki bu mesaj.

Subaru - ( 11/22/2010 )
Arkadaşlar,
Bu oyunu anlayabilmeniz için ortaoyunu bilgisine sahip olmanız gerekiyor,oyuncular ve oyun yazarını tanımanız ve diğer oyunlarını da takibetmeniz gerekmekyedir.Çırkı çıkmış tiyatro oyunlarını izleyip kafa yormadan sadece gülerek izlemeye alıştırıldığınız için bu tip oyunları anlamız için derim ki EĞİTİM ŞART.Eğer eğitimsizseniz biraz okuyun.O zaman eleştirileriniz daha haklı olacaktır.
Saygılarımla


SÜHAN - ( 1/11/2011 )
Anlşılan şu ki cahil insanlar kadar cesaretli olamazsak hiçbir yere gelemeyecek bu ülke. Lions klüplerinin ödül verdiği bir oyuna siz jüri olsaydınız da siz kararı değiştirseydinizz sıkıyorsa.. Eee öyle boş konuşmak la tatmin oluyor böyle insanlar napıcan artık, yazıık . Bari işini düzgün yapanlarla uğraşıp da kendinizi komik duruma düşürmeyin :)

özkan - ( 1/13/2011 )
Bence bu gruptan Herşeyi Bilen Adam oyununu izleyin.Farklı ve güzel bir oyun.Epik tarzdaki uygulamaları başarılı.Oyunun sonundaki slayt finalin tamamlayıcısı olmuş.Gündemi önceden yakalamışlar.Brecht-in tarzını ileri götüren, bizden yansımaları olan bir oyun.

esin - ( 2/2/2011 )
Yerel bir gazetede haber vardı her şeyi bilemeyiz fakat Her Şeyi Bilen Adam oyununu izlememiz gerektiğini biliyoruz diye.Ben de bunun üstüne oyuna gittim.Sürprizle başlayan,bol bol güldüren bol bol da düşündüren bir oyun.Eleştiriler cuk oturuyor.Ben de rahatlıkla tavsiye edebilirim.

zafer - ( 2/7/2011 )
esin sana katılıyorum.benim son zamanlarda izlediğim en iyi oyundu.

Deniz - ( 3/4/2011 )
İzmir tiyatronun sadece her şeyi bilen adam oyununu izledim ve tam anlamıyla muhteşem bir oyun bence. Keşke diğer oyunlarınıda izleme ihtimal olabilseydi. Çok keyifli, bir an bile sıkılmadığım, eleştirileri günümüze uyan bir oyun. Sarhoş rolündeki oyuncuyu çok başarılı buldum ve beni çok güldürdü söylemeden geçemicem. Diğer oyuncular da çok iyiydi.Ordaki herkesin başarılarının devamını diliyorum.Bundan sonra her oyununu izlicem izmir tiyatronun.

deniz - ( 3/4/2011 )
süper bir oyundu bence

ceren - ( 3/6/2011 )
Her Şeyi Bilen Adam oyunu gerçekten bugüne kadar izlediğim oyunlara göre çok farklı, değişik bir tadı var. Eğlenceli, düşündürücü, zeki espirilerle dolu ve oynayanlar kendinden çok emin. Herkese öneriyorum kaçırılmayacak bir oyun hele hele seçim öncesi cuk oturuyor yaniii...

Efekan - ( 3/17/2011 )
Benim de çevremdekiler gitmişler bu oyuna, ballandıra ballandıra anlattılar.Oyun bir daha ne zaman nerede oynayacak bilen var mı? İzmir-de kukla günlerindeyiz.,çok güzel oyunlar var.tavsiye herkeze....

yavuz - ( 4/1/2011 )
ya arkadaşlar ben de duydum bu herşeyi bilen adam oyununu ,nette tarih yok ne zaman oynayacaklar bilen var mı? Tiyatro günlerinide takip ediyorum.Bu oyun yok şu anda İzmir de.Oynarsa gidecem.arkadaşlar izledi liginçmiş ben de izleyeceğim oynarlarsa.

Berrak - ( 5/9/2011 )
Herşeyi bilen adam 14 mayıs da da oynuyor afişlerini gördüm Biletix e bakın. Ben Ankara-da öğrenciyim burada olamayacağım.İnşallah yaz tatilinde de oynarlar ben ancak o zaman gidebilirim.

mustafa - ( 5/13/2011 )
arkadaşlar izmirtiyatronun oyunu her şeyi bilen adamı seyretmedim.duyumlarım ve okuduğum yorumlardan değişik bir üslubu ve ilginç olduğu yönde bilgiler edindim.hatta 14 mayıstaki oyunlarınında son olduğunu öğrendim.Oyunu içeriğini biletix-den öğrendim

dogukan - ( 9/9/2011 )
Arkadaşlar 20 eylül de karşıyaka açık hava tiyatrosunda oynanicakmis oyun haberiniz olsun.

Best Linet - ( 9/27/2011 )
20 eylül oyuna gittim farklı ve güzel bir oyun, içi boş komediler gibi değil dolu dolu bir oyundu.espriler zekiceydi.Biraz kültür seviyesi yüksek bir oyun derim ben.ancak sesde aksamalar oldu oyunda mikrofondan sesi gelmedi başta bir oyuncunun sonra düzeldi.

- ( 12/12/2011 )
yanilmiyorsam tarkan osoy un yazdigi ve tabiiki yonettigi cene yarisi adli oyuna ailece gittik.seyircilerin yarisinin perde arasinda gitmesine ragmen bir anlatacagi vardir diyerek sona kadar bekledik bayginliklar gecirerek.sonrasinda uzunca bir sure tiyatroya gitmedik.tanitim yazilari ise mukemmel

cen-giz - ( 12/19/2011 )
çene yarışı 3 sezon öncesinin oyunu üstelik oyunu izlemediğiniz çok belli oyunun her iki perdesinde de anlattığı ve eleştirdiği çok şey vardı, izlersin beğenmezsin ayrı izlemeden yıllar sonra bol keseden sallarsın ayrı( oyunun yarısında gidenlar, anlatacağı bir şey vardır falan)Tarkan osoy-un oyunlarına anlatacağı bir şey vardır diyenin hiç bir oyununu izlemediği belli oluyor.keşeke izleseniz de sanatsal bir eleştiride bulunsanız ne güzel olurdu...

SÜHAN - ( 12/19/2011 )
Çene Yarışı oyununu anlamak için insanın kültür seviyesinin en azından iyi durumda olması gerekir. Tabii bu durum olmayınca insanlarda, anlamakta güçlük yaşamaları çok normal bir durum olabiliyor. Orta oyunu nedir? Geçmşten günümüze nasıl modernize edilmiştir? Bunları bilmeyip oyundaki ironik unsurları bulmada da zorlanınca insan mesajları kaçırabiliyor tabiyki insanlık hali hoş görmek lazım lazım da bilgisiz fikir üretmemeyi de öğretmek lazım.


ertan10al - ( 1/24/2012 )
Bu grubun amatör katılımcılar ile bu sezon(2011-2012)segilediği Gılgamış Destanı Müzikali var. Tarz ve yöntemlerini bir müzikalde gerçekleştirmeleri mükemmel ve büyüleyici bir iş çıkmasına neden olmuş, Özel İzmir Tiyatro ve Genel Sanat Yönetmeni Tarkan OSOY-u tebrik ederim. Ülkemiz de herşeye rağmen sanat icra edildiğini gösteriyorlar.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 738
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Çene Yarışı      Tütünün Zararları      Figaro'nun Düğünü      Salaklar Sofrası      Kadınlar Savaşı      Evvel Zaman İçinde (Çocuk Oyunu)      İyi Günde Kötü Günde      Tak Tak Takıntı      Çok Güzel Hareketler Bunlar      Hapşırık      Kabare      Hakiki Gala      Bozuk Düzen      Yalancının Resmi      Hizmetçiler      Çıkmaz Sokak      Pazar Günkü Cinayet      Tarla Kuşuydu Juliet      Bekleme Salonu      Aşk Sözleri      Mecbur Adam      Gizli Oturum      Kafes      72. Koğuş      İkinin Biri      Şölen      Adem Gözünü Açtı      Cimri      Kraliçe Lear      7 (Şekspir Müzikali)      Düşüş      Küçük Ama Önemli Bir Rol      İki Çarpı İki      Kredi Kartı-Vak'a aaaaa!      Lozan      Kod Adı Kongo      Fesleğen Çıkmazı      Kuzguncuk Türküsü      Kül Bellek      Bana William Deyin     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..