| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Çelişkiye davetiye… Roma Hamamı - Ankara Sanat Tiyatrosu
İhsan Ata
1963 yılında, Ankara’da (İstanbul’daki Arena Tiyatrosu’nun bir devamı olarak) Asaf Çiyiltepe yönetiminde kurulmuş olan sanat tiyatrosu, 45.yılını ‘Roma Hamamı’yla kutluyor. Afife jale sahnesinde basın galasına davetli olmama rağmen katılamamıştım. Nihayet turne kapsamında izleme olanağı buldum. Stanislav Stratiev’in yazıp Hüseyin Mevsim’in dilimize kazandırdığı oyunun reji koltuğunda usta sanatçı Rutkay Aziz var.

İvan Antonov tatil dönüşü evinin tam ortasında eşi benzeri görülmemiş çok değerli, tarihi roma hamamıyla karşılaşır. Bir anda neye uğradığını şaşıran İvan, devleti devlete şikayet edip olumsuz cevap alınca çaresiz kalır. Buda yetmezmiş gibi tarihi eser kaçakçıları ve ilgisizlikten yakınan doçentin sevgilisi Marta çıkagelir. Kısacası İvan aşk, pragmatistler ve hükümet arasında kalakalmıştır.

Kurulduğu yıldan bu yana muhalif kimliğini devam ettiren AST, bu kez vasat bir eser seçmiş. İvan’ın Marta’yla tanışmasından hemen sonra oyunun sonunu az çok tahmin edebiliyorsunuz. ‘Eh’ kıvamındaki oyunda oyunculuğa büyük iş düşmüş. Absürd destekle dinlendirilmeye çalışılmış ama izleyenler bunu görür mü bilemem. Oyun; sizden biriyiz, ama bizde böyleyiz diyor. Genç oyunculara işte hendek işte deve demiş yönetmen.

Oyun afiş ve broşüründe yer alan sayın İvan (Hakan Salınmış)’ın yüz ifadesi, oyun boyunca görülmüyor. Afişte yer alan komik yüz ifadesi oyunun sonunda oyunla hiçbir ilgisinin olmadığını ortaya çıkarıyor. Oyunun dekoru afişe yapılsa, belki verilmek istenen mesaj daha net anlaşılabilirdi.

Oyunun dekorunda göze çarpan devletin özelleştirme politikalarıyla ilgili gazete manşetleriyle bir gönderme yapılmak istenmiş ama, gözden kaçan bir çelişki var. Hem sorunun ne olduğu gösteriliyor, hem de halkı temsil eden İvan, üzerine düşen görevi yapmayarak aşkı yani kendi çıkarları peşine düşüyor.

Hiçbirimiz hiç bir şey yapmıyoruz, her şey talan ediliyor, bizde sizin gibi seyretmeye geliyoruz olayları ama mücadeleden kaçıyoruz. Sanatın görevi sadece çözüm sunmak değil elbet, sorunları da sergilemek ama bu sergilenen sorunlar kendi içerisinde çelişki bırakırsa oyunu doğrudan etkiler.

Oyunculuklar.

Hakan Salınmış (İvan Antonov)

Oyunun büyük yükünü İvan Antonov rolüyle izlediğimiz Hakan Salınmış üstlenmiş. Üzerine düşen durgun oyunculuğu ve samimiyeti seyirciye kadar yansıyor. Rolü üzerine giymiş. Doğal bir görünüme sahip. Yalnız doçentin ‘nereye gidiyorsun’ sorusuna verdiği ‘yemeğe gidiyorum’ cevabından hemen sonra yatağına yönelmesi çelişkili. Ayağına geçirdiği kırmızı çorap hiç yakışmamış. Tatile gitmekten çok kıyafet balosuna gidermiş gibi görünüyor. Ayrıca tatile giden biri için fotoğraf makinesi düşünülebilirdi. Terlik içine çorap, üstelik kırmızı bir çorapla komedi unsuru desteği aranmış ama başarılı olamamış.

Cengiz Sezgin (Doçent)
Doçent rolünde izlediğim Cengiz Sezgin ifadeleri keskin ve net. Yalın, abartıdan uzak,başarılı bir bütünsellik kurmuş. Sevgilisi Marta ve hamam arasında yaptığı seçim, önceleri kısa süreli bir depresyon yaratsa da hamamdan yana yaptığı seçimde haklı olduğunu görür. Gerek ses tonunu idareli kullanışı, gerek rolünün gerektirdiği sert mizacı, oyun boyunca temposunu düşürmeden devam ettiriyor.

Ebru Saçar (Marta)
Marta rolünde izlediğim Ebru Saçar güzelliğiyle oyuna tempo sağlamış. Vücudunu sergilediği sahnelerde frikik vermemesi, ustalığından olsa gerek. Sevenden çok birileri tarafından sevilmek ve seveni tarafından ilgilenmek istediği bir tipleme çizmiş. Yer yer rol yaptığı belli olsa da genel anlamda dengeli,abartısız,içten bir yorumla rolünün hakkını veriyor.

Bora Karakul (Cankurtaran)
Cankurtaran rolünde daha önce Hayrullah Tarhan Karagöz oynamasına rağmen nedense turnede Bora Karakul olarak değişmiş. Zira sonradan yapılan bir değişim olduğu için broşürde de yer almamış. Bu tipleme oyundaki en pozitif rol olarak izleniyor.

Önceleri bir ‘pollyanna’ havasında sergilediği rolü, daha sonra ‘oportünist’ bir dönüşüme uğruyor. Oyundaki en absürd hareketlerin odak noktası. Bir hamama cankurtaranın görevlendirilmesi kulağa ne kadar absürd geliyorsa, oyunculuğu da o kadar absürd bir başarıyla canlandırıyor.

Melih Yetkin (Tsekov)
Tsekov rolünde izlediğim Melih Yetkin; rolü gereği hareketli bir tipleme çiziyor. Düşmeyen temposuyla oyunu dinlendirenlerden. Tiplemesini özümsemiş, nasıl yapılması gerektiğinin bilincinde ses ve vücut kullanımı yeterli bir oyunculuk sergiliyor. Rahat oyunculuğuyla oyunu dinlendiren oyuncuların başını çekiyor.

Hasan Ballıktaş (sağır ve dilsiz-konuşan usta)
Sağır ve dilsiz rolünde Hasan Ballıktaş oyuna merak olgusu kazandıran,izleyici heyecanlandıran bir tutumla başarılı bir grafik çiziyor. Rolünü oldukça sempatikleştirmeyi başarmış. Bir an bile aksatmadığı temposuyla gecenin başarılılarından.

Reji denemesinde Rutkay Aziz.

Oyunun reji koltuğuna yılların usta sanatçısı Aziz Rutkay oturmuş. Cumhuriyete verdiği röportajda dekor olarak gazetelerde çıkan haberlerden çarpıcı olanları koyacağını bildiriyor ve bunun nedeni olarak insanlığı bulma çabasından bahsediyor.

Bunları söylerken İvan’ı, sistemin çarkları tarafından ezilmemek adına onun bir parçası haline gelen orta sınıf arasında kalan bir adam olarak tanımlıyor. Yalnız burada açık bir çelişki var. İvan karakteri insanlığını aşkla mı buluyor? Yoksa insanlığını mı kaybediyor?

‘Roma Hamamı’ için, ‘insanlığa davetiye’ diyen sayın Rutkay, insanlığa davetiyeyi İvan’ın aşkıyla bulduğunu (yada kaybettiğini) belirtiyor. Son sözü yine seyirciye bırakan reji, kalıp mücadele etmek mi? Yoksa vazgeçip kendi çıkarlarımızı düşünmek mi gibi son derece açık birde mesajı var. Oyunun konusuna göre kaybedilmiş bir insanlık var.

Kısaca şunu söyleyebiliriz. Oyunda İnsan hem kendisini, hem de yarattığı değerleri sorgulama yoluna gidiyor. İvan yarattığı değerlerimi sorguluyor? Yoksa kendisini mi? Rejinin kendisine sorması gereken yegane soru budur. Eğer bu sorunun cevabını bulursa oyunda verilmek istenen mesajı daha net anlaşılabilir.

Teknik Kadro.

Murat Atmış’ın ışık düzeni genel olarak iyi. Üzerine pek iş düşmese de yalın ve sade bir işçilik çıkarmış.

İ.Hakkı Gültekin’in dekoru bir inşaat görünümü; kırılmış dağıtılmış eşyalar , gitarın parçalanması vs. ayrıntılarla tam bir harabe görünümü sağlayarak titiz bir çalışmaya imza atmış. Diğer taraftan önü kapatmak için devletin özelleştirme haberlerinin yer aldığı gazete manşetlerini kullanmış. Oldukça çarpıcı ve göz alıcı.

Kostüm tasarımında Mustafa Köse’nin çalışması tiplemelere uygun. Rahat ve sade çalışmasıyla işin altından alnının akıyla çıkıyor.

Müzik olarak 2007 Euro vizyon’da Bulgaristan’ı temsil eden Elica Todorova ve Stojen Jankulov’un birlikte seslendirdiği ‘Voda’ adlı parçayı uygun görmüşler. Parçanın giriş kısmı, oyunun konusuna ve demecine uygun başarılı bir seçim.

Her şeye rağmen tüm teknik kadro ve oyuncular üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Ankara Sanat Tiyatrosu bugüne değin başarılarıyla gündemde kalmayı başarmış bir kurum. Ama ne yazık ki, eserle yorum arasında yaşanan bu çelişki oyun boyunca bir düğüm gibi asla çözülemiyor. Tüm oyuncular ve teknik kadronun başarılı bir sınav verdiği oyunda seyircinin düşünmesini ve kendince yorumlayarak bir yol çizmesini amaçlıyor.

İyi Seyirler.

İhsan ATA
ihhsan@gmail.com


Künye :

Stanislav STRATİEV

Roma Hamamı

Türkçesi : Hüseyin MEVSİM
Yönetmen : Rutkay AZİZ
Yönetmen Yardımcısı: Ebru SAÇAR
Işık : Murat Atmış
Dekor : İ.Hakkı Gültekin
İVAN ANTONOV : Hakan SALINMIŞ
DOÇENT : Cengiz SEZGİN
MARTA : Ebru SAÇAR
CANKURTARAN :Bora Karakul
TSEKOV : Melih YETKİN
DİAMENDİEV :Ümit BAKIŞ
SAĞIR ve DİLSİZ - KONUŞAN USTA: Hasan BALLIKTAŞ
KAMERAMAN : Şenol ÖNDER
TAKSİ DURAĞI - SUNUCU:Aylin SARAÇ


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

aylin ceyhanoğlu - ( 10/9/2008 )
bu sayfadaki bilgileri her kim verdiyse eline sağlık. kalemi çok iyi bilgiler gayet açık,net ve doğal...


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 961
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Çalıkuşu – Tiyatro Kedi (İsmail Can Törtop) - 10/14/2008
 • Tiyatro Z'nin yeni oyunu: Philoctetes Bir Medeniyet Entrikası (Üstün Akmen) - 10/14/2008
 • İşte Ekim... (İbrahim Kırkbulut) - 10/14/2008
 • Tiyatro (Mehmet Çetinkaya) - 10/10/2008
 • Ezilenlerin Tiyatrosu (Ulaş Tuzak) - 10/10/2008
 • Hadi Çaman'ı da Uğurladık (Tuncer Cücenoğlu) - 10/7/2008
 • Nerde Hani? (Nedim Saban) - 10/6/2008
 • Dünyayı Yöneten Hormon: TESTOSTERON (Ahmet Kara) - 10/4/2008
 • Yazdıkları da yaşamı da renkliydi (Doğan Hızlan) - 10/3/2008
 • Hava 1 Ekim Kokuyor! (Ersan Uysal) - 10/3/2008
 • Çelişkiye davetiye… Roma Hamamı - Ankara Sanat Tiyatrosu (İhsan Ata) - 10/3/2008
 • HEM ARAŞTIRMAYIP HEM DE ANLAMAYAN AKADEMİSYENE İKİNCİ CEVABIMDIR! (Kemal Oruç) - 10/3/2008
 • Boğuşan ve boğulan tiyatrocu Hadi Çaman’ın ardından... (Üstün Akmen) - 9/28/2008
 • Televizyon Dizisi Aşk-ı Memnu'da Selçuk Yöntem'in Oyunculuk Gösterisi (Üstün Akmen) - 9/25/2008
 • Kan, Ter ve Gözyaşı (Cüneyt İngiz) - 9/25/2008
 • Hayaller Tiyatrosu (Sinop) - 9/23/2008
 • Tiyatro Sekiz (İzmir) - 9/23/2008
 • Hadi Çaman'ın Ardından... (Hadi Çaman) - 9/22/2008
 • Beyoğlu ve tiyatro (Üstün Akmen) - 9/19/2008
 • SİLAH ARKADAŞLARI…PARDON SAHNE ARKADAŞLARIM İBO CAN GİBİ OLSUN… (Hülya Karakaş) - 9/18/2008
 • Zoraki Sanat (Berkan Karasu) - 9/18/2008
 • Tuncer Cücenoğlu’nun Birkaç Eserini İnceleme Esnasındaki Düşüncelerim... (Doç.Dr.Tudora Arnaut) - 9/17/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali bitmedi ama benim dönme zamanım… (Üstün Akmen) - 9/17/2008
 • ARAŞTIRMADAN, BİLMEDEN YAZAN AKADEMİSYENE CEVABIMDIR! (Kemal Oruç) - 9/17/2008
 • Tiyatrolar Sonbaharda Antalya’da Buluşuyor (Alpdoğan Esenoğlu) - 9/15/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali sürmekte, benim de keyfim yerinde... (Üstün Akmen) - 9/13/2008
 • Təhsildə Teatr Sənətindən İstifadə Etmənin Əhəmiyyəti (Rasim Aşın) - 9/12/2008
 • Üniversite Yıllarım (Mehmet Çetinkaya) - 9/12/2008
 • Tiyatro ARTI (İzmir) - 9/12/2008
 • Basri (Hakikat) (Halis Tekel) - 9/11/2008
 • 6. Kıbrıs Tiyatro Festivali'ndeyim, Lefkoşa'dayım... (Üstün Akmen) - 9/9/2008
 • Tiyatroların Güzelbahçe Buluşmasında Olup Bitenler (Mehmet Esatoğlu) - 9/2/2008
 • Bir Buket Aşk (Oyun Teksti) (Berkan Karasu) - 9/2/2008
 • Ah Şu Kültür Faaliyetleri (Berkan Karasu) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (2) (Kemal Oruç) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (1) (Kemal Oruç) - 9/2/2008
 • Bir Adam Yaratmak - Beykoz Belediyesi Tiyatrosu (Ayşe Müge Gerdan) - 9/2/2008
 • CEZAEVİ… TİYATRO… UMUT VE ÖZGÜRLÜK… (3) (Kemal Oruç) - 8/29/2008
 • 2.TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASI ARDINDAN (M. Vejdi Koçak) - 8/28/2008
 • Bodrum'da Magic Life tatil köyü ve köy'de Yeşil Kabare (Üstün Akmen) - 8/26/2008


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..