| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Neler Oluyor Orada? Mutlu Yıllar Sevgili Yalgın ve Sevgili Yelda… Tiyatro'da Adab-ı Muaşeret…
Can Murat Yaşar ŞengelNeler Oluyor Orada? Mutlu Yıllar Sevgili Yalgın ve Sevgili Yelda… Tiyatro'da Adab-ı Muaşeret…

Eskişehir’e giden her arkadaşımdan bir ricam olur. Benim adıma Porsuk Çayı’na iki adet kırmızı gül bırakmalarını isterim. Tabii ki bunu fotograf ile de bana yollamalılar. Annemle babamın tanıştıkları şehir olduğu için bir bakıma ben de Eskişehirli sayılırım. Her ikisinin de anılarına saygıyla. Ben böyle bir adamım işte geçmişine aşırı özen gösteren.Dışarıda çisil çisil yağmur yağıyor. Ben, Tiyatro Karnaval’ın oyunlarından birisini daha yeniden izlemeye gidiyorum. Bayılıyorum o salonda oyun izlemeye. Anılar beni rahat bırakın demeyeceğim bu sefer. Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü, Defne Çağım’ım, Mustafa’m, gişede Şenol Ablam… Son iki sene benim de Tiyatro Caniko ile sahne aldığım salon, Gazanfer Üstadımız dokundu diyerek dokunduğum duvarlar. Vefakar dostlarım ve kardeşlerim Tolga ve Yelda’nın tırnaklarıyla kazıyarak yaşar kıldıkları, anılara sadık kaldıkları yani Gazanfer Üstadı her an andıkları o mütevazı salona tüm oyunlarını izleyerek çorbada bizim de tuzumuz olmasını sağlayalım mı, ne dersiniz ? Her zaman bana davetiye vermelerine rağmen gişedeki arkadaşa bin bir ricada bulunarak bilet alarak “Size söz veriyorum ne Tolga Bey ne de Yelda Hanım duymayacak !” diyerek içeriye süzülüyorum. “Karnaval Kart” diye bir girişimleri de var. Bu kart ile tüm oyunları izleyebiliyorsunuz.

Kural gereği en az bir sezon tiyatro oyunu sahnelemek şartı olmasına rağmen bazı tiyatrolar bu sezon “Devlet Yardımı”nı bu sezon tiyatrolarını açarak almışlar. Yolları açık olsun diyelim ama kuralda jürideki büyüklerim ve kardeşlerim hata yaptılar kanımca. Bu konuda Bakanlık umarım bir açıklama yapacaktır. Yıllardır savaş veren bu kardeşlerim yani Tiyatro Karnaval ne yazık ki bu sezon da yardım alamadı. Sevgili Okurlarım, haydi gelin biz de birer “Karnaval Kart” sahibi olup tiyatro denilen sonsuzluğu paylaşalım.

Çok rahat konuşuyorum farkında mısınız ? Neden mi, bu sezon ben “Devlet Yardımı” na başvurmadım. Belki de tiyatroyu buzdolabına kaldırırım diye düşünüyordum ama yıl olarak en uzun soluklu tiyatro olabilmek sürekliliğini koruyabilmek için şubat ayına yeni oyunumu çıkaracağım. Müthiş bir komedi ile geliyoruz “Tiyatro Caniko” olarak. Oyun ise sürpriz !!!

“Tiyatro Karnaval” da neler yok ki ;

“Bu Filmi Görmüştüm” modifie edilen kadrosuyla büyük başarıyla devam etmekte. Lasaygues-Bricaire ikilisinin bu muhteşem komedisini kaçırmayın derim ben. Bu oyunla ilgili yazımı arşivden okuyabilirsiniz.

Tolga Yeter’in uyarladığı “Kim Kime” ise müthiş bir komedi. “Kadir Özdal benim tiyatromda oynasaydı keşke.” diyerek “Tiyatro Karnaval” ı nasıl kıskandım bilemezsiniz. Muhteşem bir yetenek. Tipik bir vodvil oyuncusu olmaya aday. Vodvil, toplumsal sorunları mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türüdür.. Vodvil adının Fransızcadaki voix de ville (şehrin sesi) tamlamasından türetildiği düşünülmektedir. “Tiyatro Caniko” nun kapısı kendisine sonuna kadar açık. Oyunda müthiş bir tempo ve matematik var. Çok ince bir çizgidir vodvil. En ufak hata başarısızlık getirir. O nedenle tiyatromuzda vodvilin ince çizgisi başarılamadığı zaman arabeske kayış olabilir. Yelda Serbes aynı oyunda harikalar yaratıyor. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi geleceğin Nisa Serezli’si. “Paşa Annem-Eli Ssaghi-Hale Kuntay çevirisi” hemen repertuara alınmalı. Assulai rolünde mutlaka Kadir Özdal olmalı geçmişte Tolga Aşkıner ve Mustafa Ersin Özben’in ölümsüz kıldığı karakterde.

Diğer oyunları “Medeniyet Tiyatrosu-Yiğit Sertdemir” tek kelime ile muhteşem. Gençler ve ustaları Tolga Yeter’in bir buluşması ve büyük bir virtuozite. Ama o oyunda o kadar özel bir yetenek var ki : Yalgın Yeter. Yeteneğini anne ve babasından alan müthiş bir pırlanta. Sahnede ışığı muhteşem. Geçmişten Türk filmlerinin Ömercik-Yumurcak(İlker İnanoğlu)-Sezercik(Sezer İnanoğlu) gibi minik yıldızlarını bana anımsatıyor. Tek arzum geleceği konusunda onlardan daha da ileriye gidebilmesi. Eminim ki önümüzdeki günlerde Yeter Ailesi dizi ya da film gibi çok teklifler alacaklar Yalgın ile ilgili. Benim görüşüm Yalgın’ın geleceğinde mutlaka tek hedef olmalı: okumak,okumak,okumak. Nasıl olsa eğitim ve öğretim yanında sanatı da birlikte götürebilecektir müthiş bir anne ve olağanüstü bir babanın rehberlikleri ve himayelerinde. Merakla bu sezon oynayacakları “Küçük Prens” oyununu bekliyorum Yalgın’ımı ayakta alkışlamak için. Benim Yalgın için önereceğim oyun “Oliver Twist”. Kim bilir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin bu yazımı okur ve yüzüncü yılı bu oyunla da kutlar ! Düşünsenize Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, mehtaplı bir gece, “Oliver Twist” ve Yalgın Yeter. Havama girmişken yönetmeni de ben seçeyim haddim olmasa da, Engin Uludağ Üstadımız yönetirse belki de kendisini en çok seven,sayan ve değer veren öğrencilerinden birisi olan Tolga Yeter’in oğluyla da çalışmak ne kadar mutluluk vericidir kim bilir.Sevgili Yelda ve Yalgın’ın doğum günlerini(30 Kasım) en içten dileklerle kutlarım. Bu yazı benim onlara minik bir doğum günü hediyem.

Bu bir tanıtım ve reklam yazısı değildir. Diğer tiyatrocu dostlarımız da bana ulaşırlarsa onlara da yazılarımla destek olmaya çalışırım.

Bu arada geçen yazımda da yazdığım gibi “Anket Defteri” isimli yazı dizime başlıyorum.Müthiş bir yazı dizisi olacak. Bizi izlemeye devam ediniz!

Sevgili Pınar Çekirge’den rica edeceğim birlikte bir ya da iki yazı yazmamızı “Tiyatro’da Adab-ı Muaşeret” konusunda. Örnek olarak dün izlediğim bir oyunda tam on üç kez telefon çaldı ve artık seyirciler isyan ettiler “Kapansın şu telefonlar.” diyerek. Diğer bir örnek telefonlardan mesaj okunması oyun esnasında. Kendinizi sanatçıların yerine koyunuz o karanlıkta telefonların ışıklarının yansıması ve seyircilerin yüzünün aynen görünmesi ve de konsantrasyon bozulması daha doğrusu büyünün bozulması. Lıkır lıkır su içen hanımefendiler ve beyefendilere ne dersiniz ? O sessizlikte hanımefendilerden birisinin çantasının fermuarını yüksek sesle açıp içinden şeker alıp hışır hışır o şekerin kağıdını açması.Bu arada daha önceki yazılarımdan birisinde yazdığım gibi “Benim çocukluğumda hanımefendiler tiyatroya tuvaletle, beyefendiler ise smokinle giderlerdi özellikle gala gecelerinde.” Tamam bu kadar sert olmayayım ama ben her oyuna takım elbise ya da ceket gömlek kravat ile gidiyorum yalnız sanatçıya değil kendime de saygımdan dolayı. Bu arada yalnız seyirci değil sanatçıların adab-ı muaşeret kuralları da olmalı. Oyunun ilk perdesinde rolünüz sadece on dakika ve oyunun sonunda selama çıkmamak hakkınız mı ? En ufak bir rahatsızlıkta rapor alıp oyun iptali bu kadar rahat mı olmalı ? Unutmayın ben ve benim gibi tiyatro aşıkları var biletlerin çıkacağı ilk günleri saniye saniye takip eden. Heveslenerek aldığımız biletlerin boşa gitmesi haksızlık değil mi ? Müzikallerde orkestra elemanlarının tek tip kıyafetleri olmalı mı acaba ? Oyun bitmiş tüm salon ayakta alkışlıyor başroldeki hanımefendi başını iki kere öne eğip hemen içeri kaçmalı mı yoksa seyirciye de avuçları kızarıncaya kadar alkışlama mutluluğunu vermeli mi ? Kimseyi eleştirmek haddim değil sadece eskide gördüklerim ve bugünün farklılıkları araştırdığım. Muhsin Ertuğrul ve Vasfi Rıza Zobu dönemlerinde bunlar yapılabiliyor muydu ? Yaptırımlar var mıydı ?

Bu yazımda benden bu kadar.

“Sevgi-Saygı-Hoşgörü” felsefem sizinle olsun.

“C’est La Vie !” yani “Hayat Bu!”

01 12 2013
Can Murat Yaşar ŞENGEL

cansengel@hotmail.com cansengel@gmail.com


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 205
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Tiyatro Seyirlik'in Göçebelikten Kurtuluşu: Ya Başaramazsak (Üstün Akmen) - 12/18/2013
 • Boşa Atılan Oltalar; NEHİR (Rengin Uz) - 12/16/2013
 • Ezberletilmiş aşklar ve kadınlar üzerine bir oyun… Nehir (İhsan Ata) - 12/16/2013
 • bu soru 'patlar' kenan bey... ben afyon sucuğumu alıp gidiyorum... (Murat Örem) - 12/16/2013
 • Şahmeran'ın Bacakları Sahnede… (İhsan Ata) - 12/12/2013
 • Gelin Canlar Bir Olalım, Münkire Kılıç Çalalım: Kızılırmak - Karakoyun (Üstün Akmen) - 12/11/2013
 • Varsa Söyle Çetin Akcan… (Kaan Erkam) - 12/4/2013
 • Çetin Akcan Taziye Sayfası - Başsağlığı Mesajınızı Yazın (Moderatör) - 12/4/2013
 • Hık Deyici Padişah Efendimiz(!)in Pık Deyicisi Aslan Bakanım (Üstün Akmen) - 12/4/2013
 • Şehir Tiyatroları'ndan Önemli Mesaj: Para (Cüneyt İngiz) - 12/3/2013
 • Neler Oluyor Orada? Mutlu Yıllar Sevgili Yalgın ve Sevgili Yelda… Tiyatro'da Adab-ı Muaşeret… (Can Murat Yaşar Şengel) - 12/3/2013
 • S. Günay Akarsu'nun Son Yazısı: Özel Tiyatrolara Devlet Yardımı Üzerine Kurumsal Düşünceler (Dündar İncesu) - 11/29/2013
 • Sevgili Anneciğime Mektup, Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun, Sezonun İlk Yazısı 'Para' (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/26/2013
 • Er Meydanı Boş Kaldı (Cüneyt İngiz) - 11/26/2013
 • Tuncay Özinel Taziye Sayfası - Başsağlığı Mesajınızı Yazın (Taziye Sayfası) - 11/26/2013
 • Uygur'un ölümü çocukluğumuzun da ölümü aslında... (Nedim Saban) - 11/26/2013
 • Nejat Uygur ve Öğretisi (Kaan Erkam) - 11/26/2013
 • Nejat Uygur Taziye Sayfası - Başsağlığı Mesajınızı Yazın (Taziye Sayfası) - 11/26/2013
 • RAİN MAİN oyunu Türkiye'de ilk kez sahneleniyor (Rengin Uz) - 11/26/2013
 • Şans kader midir? (Yurdagül Yurtseven) - 11/26/2013
 • İzmir Devlet Opera ve Balesi Sezonu Çeşme'de Açtı: Zorba (Üstün Akmen) - 11/26/2013
 • Hayvan Çiftliği/Animal Farm; Tüyap Kitap Fuarı'nda Geçen Hafta George Orwell'la İçtiğim Acı Kahvenin 40 Yıllık Hatırı (Murat Örem) - 11/26/2013
 • Bir Yaz Masalı (Cüneyt İngiz) - 11/26/2013
 • Özel Tiyatrolar ve Devlet Yardımı (Cüneyt İngiz) - 11/10/2013
 • Tiyatro Yan Etki'den Yan Etkisi Olan Bir Oyun: Kurabiye Ev (Üstün Akmen) - 11/7/2013
 • Pervin Ünalp Röportajı (Ulya Altıntaş) - 11/6/2013
 • Kadıköy ve Sanat (Cüneyt İngiz) - 11/1/2013
 • Vehbi Dinçcan, Arapsaçı Oyununu Yazdı... (Vehbi Dinçcan) - 11/1/2013
 • Tarihte Yanan Her İnsanın Alevi Sonradan Işık Olur: Son Çığlık (Üstün Akmen) - 10/30/2013
 • Yeni Sezonda Kocaeli Şehir Tiyatrosu… Canlı Maymun Lokantası (İhsan Ata) - 10/29/2013
 • Bir Aile Travması Öyküsü: Gerçek Hayattan Alınmıştır (Üstün Akmen) - 10/23/2013
 • Trakyalı Kölenin Başkaldırı Öyküsü Bodrum'daydı: Spartacus (Üstün Akmen) - 10/12/2013
 • Asi Bir Kuş Olabilmek (Cüneyt İngiz) - 10/9/2013
 • teneke; gözü açların arsız tarihi (Murat Örem) - 10/9/2013
 • Yalnızlar Kulübü (Üstün Akmen) - 10/8/2013
 • Popüler ve Eleştirel Bir Oyun: Televizyon Cumhuriyeti (Kitap Tanıtım Yazısı) (Serkan Fırtına) - 10/7/2013
 • Tiyatro Dünyası Oyuncuları - Arapsaçı (Cüneyt İngiz) - 10/5/2013
 • Olay Rusya'da Geçiyordu (Cüneyt İngiz) - 10/3/2013
 • Ankara'nın Yalnızca -İstanbul'a Dönüşünü- değil; Devlet Tiyatrosunu da Seviniz... (Murat Örem) - 10/3/2013
 • Saat On İkiyi Beş Geçiyordu - Tuncel Kurtiz (Yurdagül Yurtseven) - 9/28/2013
 • Kıbrıs Tiyatro Festivali'nden Döndüm (Üstün Akmen) - 9/25/2013


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..