| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Doğum Günü Partisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2011

Puan : 4.82 / 10    
Merak Edenler : 520 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazar: Harold Pinter
Çeviren: Memet Fuat
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Tomris Kuzu
Müzik: Selimcan Yalçın ve Barış Manisa
Işık Tasarımı: Murat Selçuk
Efekt Tasarımı: Ersin Aşar
Yönetmen: Yıldıray Şahinler

Oyuncular:
Cem Davran, Jülide Kural, Yıldıray Şahinler, Mert Tanık, Özge Borak, Bahtiyar Engin


Oyun Hakkında :
Bir sahil kasabasında yaşayan karıkoca ve pansiyonlarının tek müşterisi olan bir genç adam… Dışarıdan gelen iki adam ve orada yaşayan bir genç kız. O gün doğum günü olmayan genç adam için, bir doğum günü partisi düzenlerler. Ve korkunç eğlence başlar. Nobel ödüllü Harold Pinter’ın başyapıtı, hem eğlence hem gerilim dolu bir oyun.

Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

Mehmet ÖZTÜRK - ( 2/9/2011 )
Oyunculuklara laf yok ama oyun hakkında aynısını söyleyemeyeceğim. Yer yer komik ama bence komedi denilecek kadar değil. Açıkçası sonuna kadar konu bir yere bağlayacak diye bekledim ama olmadı. Kısacası anlamadım. Belki bu benim kabahatim ama seyirci ile daha iyi buluşabilirdi.

ufuk - ( 2/10/2011 )
Şehir Tiyatroları-nda izlemediğim oyun kalmadı herhalde. Çok sıkıcı bir oyundu. Büyük hevesle gitmiştik ama hayal kırıklığına uğradık. Oyunculuklarına asla laf söyleyemem.Hepsi çok başarılıydı. Özellikle Cem Davran-ı izlemek çok keyifliydi. Ancak, ilk oyun olması sebebiyle birçok tiyatrocu oyunu izlemeye gelmişti. O kadar saygısızca izlediler ki oyunu. Gereksiz ve çok yüksek sesli kahkahaları bizim gibi normal seyircileri çok rahatsız etti. -Gülünecek birşey var da, biz mi kaçırıyoruz- diye birbirimize sorduk. Hatta arkamda oturan bir bey -bunlar sadece oynasın, izlemesin- diye tepki gösterdi. İkinci yarı çoğu seyirci çıktı. Çok büyük hevesle gitmeyin. Sizi tek cezbedecek şey Cem Davran, Özge Borak ve Jülide Kural gibi magazinsel isimleri seyretmek olacaktır. Bu arada Kadir İnanır da sevgilisini izlemeye gelmişti :)

aslı - ( 2/10/2011 )
ÇOK SIKICIYDI

Zeynep - ( 2/10/2011 )
Bende büyük bir hevesle tiyatroya biletimi aldım fakat hayal kırıklıgına uğradım sonu çok anlamsız manasız bitti çok üzüldüm

FATMA - ( 2/11/2011 )
Ben de dün akşam izledim.Ama resmen hayal kırıklığıydi.2.perde de çıkanlar oldu.Oyunu ayakta tutan sadece Cem Davran ve Jülide Kuralın bazı hareketleriydi.Oyun maaalesef kötüydü.

Derin - ( 2/11/2011 )
oyunu çok beğendim. gayet anlaşılırdı. eğlenceli bir şekilde sahneye konmuş bir kara komediydi. rengarenk kostümler içinde birbirinden büyük oyuncular bu klasik oyunda bir araya gelmişler. harika oynuyorlar.
oyunun anlattığı bir şeyler var ve sulu zırtlak dizi bozması şeyleri beğenen ve düşünmekten yoksun bırakılan insanlar malesef tiyatrolara sadece düşünmeden bakmak içn gider oldu. her şeyin en basitini ama en basitini duymak ve iki basamaklı işlemi dahi istemez sadece iki artı iki eşittir dörttür-ü işlem dahi yapmadan sonucuyla beraber duymak ister oldu. bir yazıyı okuduğunda sonucunu kendi düşünemez oldu. çok acı.
bu sistemin de bize dayattığı düşündürmeme politikası. fakat bu kadar açık bir şekilde sahneye konmuş bu oyunu anlamadığını söylemek ancak oyunu kötülemek için yapılmış bir söylemdir diye düşünüyorum.
bu ülkede ve dünyanın bir çok yerinde bir takım insanlar bir takım güçler altında insanlara işkenceler yapıyorlar. bu işkence dediğimiz şey direkt olmayabiliyor, psikolojik şiddet, karısını evini kızını kandırmak ve onlara şiddet göstererek kişiyi yıldırmak da bir tür işkence. ve bunları sıkıcı bulmak , bir oyunda bahsedilmesini dahi sıkıcı bulmak düşünmeye son vermek için yapılıyor.
daha aydınlık düşünebilen insanların olduğu bir toplum diliyorum.
BU OYUN İYİ BİR OYUN. GAYET DE ANLAŞILIR.


ayşenur - ( 2/11/2011 )
oyuncular çok güzeldi fakat oyunun konusunu hiç anlamadık oyunun sonunda eşimle birbirimize baktık anlayamamış bir ifadeyle yazık olmuş emeğe

buse - ( 2/11/2011 )
Bence de çok sıkıcıydı. Yazık olmuş o kadar emeğe. Ayrıca, Ufuk Beye katılıyorum. İzlemeye gelen tiyatrocular çok saygısızca davrandı.

Zeynep - ( 2/12/2011 )
dün akşam oyunu izledim.bence oyunu ayakta tutan oyuncuların muhteşem performanslarıydı.hepsi birbirinden yetenekli. ama bazı noktalarda oyuncuların gayretleri de yetmedi malesef oyunu seyretmek için.bunların dışında oyunu ben de beğenmedim oyuncuların emeklerine yazık olmuş.

hande - ( 2/12/2011 )
Alevli günleri izlemeye gitmiştim.harika bir oyundu.onu mutLAKA İZLEYİN.o oyundan sonra ordaki ekipten aynı performansı göreceğim için bu oyuna gittim.maalesef hayal kırıklığına uğradım.oyun berbattı.yanımdakiler hep uyudu.oyunculara laf edemeyeceğim ama yıldıray şahinler bir daha yönetmen koltuğuna OTURMASIN.... Var olan seyirciyi de kaçırtmasın...

Nihat Tüzmen - ( 2/13/2011 )
Oyuncuların performansı mükemmeldi...

yeşim - ( 2/13/2011 )
bence doğum günü partisi adlı tiyatro oyunu çok güzeldi

Özgür M. - ( 2/13/2011 )
Şu anda oyunun konusu hakkında yorum yapmıycam,çünkü herkes gidip kendi anlıyabildiklerini anlasın.....Ama şunu diyebilirim aslında konu çok basit,eğer direkt konuyu verse oyun 20 dakika sürer zaten,o yüzden yazar bunu kara komedi olarak anlatmış istemiş ve doğum günü partisi içinde vermek istemiş temayı.....Özellikle jülide kural abartısızdı ve karakterin özelliklerini tam yansıtıyordu,cem davran on sene önce izlediğim ahududu oyunundakiden pek farklı değildi,yani her ikisindede iyiydi,bahtiyar engin-i daha çok brecht oyunlarında izlemiştim ama bu oyundada gayet başarılıydı,özge borak sade ve olmsı gereken düzeydeydi,mert tanık gayet düzeyli ve karakterin gerektirdiği düzeyde gayet başarılıydı,gelelim oyunun yönetmeni ve oyuncusu yıldıray şahinler-e;çok defalar sahnede izledim,bence en başarılı performansı kuyruklu yıldız altında adlı müzikli oyundaydı,bu oyunda ise biraz durgundu ve konsantrasyonunu az buldum ama genel olarak oyunculuğunu beğenirim.....son olarak bir kişi biraz saçmalayarak bir daha yıldıray bey-i yönetmen koltuğuna oturtmyın demiş,kendisine şunu söylemek isterim burada dünya kurtarılmıyor,bir tiyatro oyunu sahneleniyor,herkes saygı göstermeli,o zaman sizlerde işlerinizde bir hata yaptığınızda o işe bir daha alınmamanız gerekiyor,ayrıca bu son cümlemden yıldıray bey-in oyunu kötü yönettiği anlaşılmasın,zaten kötü yönetilseydi yada bu kadronun ona inancı olmasaydı,bu işin içinde yer almazlardı.....

Melih Anık - ( 2/13/2011 )
İyi yönetim iyi oyunculuk ve Harold Pinter.. Süre iki saat on dakika..

Deniz - ( 2/14/2011 )
Oyun çok sıkıcıydı, bazı izleyiciler arada çıktı. Özellikle Cem Davran-nın oyunculuğu oyunu azda olsa izlettirdi.

seda taşkıran - ( 2/14/2011 )
Yeni oyun olduğu için ve bileti satın alırken çok az boş koltuk kaldığını da gördüğüm için çok keyif alacağımı düşünerek gittim. Aradan sonra çıkmayı düşündük ama belki ikinci perde iyi olabilir umuduyla kaldık ve pişman olduk. Son derece berbattı, konu çok sıkıcıydı ve bir yere bağlanamadı diye düşünüyorum. Nasıl bu kadar sıkıcı ve kendini izlettiremeyen bir oyun güzel diye sahneye konur anlayamadım...

Tuba Ayas - ( 2/15/2011 )
Yorumların bu şekilde olması çok normal çünkü bu oyun bir Absürd tiyatro örneği. Pinter-in diğer oyunlarında da olduğu gibi aslında çok önemsiz konular etrafında boş diyaloglar dönüyor. Yüzeyde boş ve manasız gibi görünen ama aslında bu şekilde çok şey anlatan eserlerdir absürd eserler. Bunun nedeni de 2. Dünya Savaşı sonrası insanların içine düştüğü boşluğu, bunalımı ve hayatın anlamsızlığını anlatmak istemesi. Bu bilgiler ışığında değerlendirilirse belki oyuna daha farklı yaklaşılır.

Nedret Akkalem - ( 2/16/2011 )
Hiç entel yorum yapmaya gerek yok. Sanat Halk içinse, bu oyundan halk olarak hiç memnun kalmadık. Ama sanat sanat içindir diyenler beğendi ve birşey anladıysa ona da birşey diyemem.

yeşim - ( 2/19/2011 )
oyunculuğa söylenicek laf yok ama oyun gerçekten çok sıkıcıydı 2 saat sanki koca bir gün gibi geldi.. aradan sonra çıkmayı düşünenlerdenim bende bi umutla sonunu bekledik ama maleseffff..

meral gaziyiz - ( 2/19/2011 )
oyunu bende beğendim oyuncular çok iyi idi :)

inci - ( 2/20/2011 )
Oyuncuların performansı süperdi diye cümleye başlamak istiyorum. Ancak bu sizin oyuna olan ilginizi artırsın diye söylemiyorum, sadece oyunun hiç bir amacının ve getirisinin olmadığını söylemekle başlamak istemedim. ÇÇok daha farklı şeyler bekleyerek gittik, ve tam bir fiyaskoyla karşılaştık. Oyun annemi tiyatrodan soğuttu diyebilirim. -Neden bu güzelim oyuncuları böyle bir anlamı olmayan oyunlarla heba ediyorlar anlamıyorum- dedi annem. VVe anneme de katılmamak mümkün değil. Absürd tiyatro falan olabilir evet ama bizim halkımız bu tür oyunlarla mutlu olmuyor, bunu bence birilerinin anlaması gerekir diye düşünüyorum ben.
NOT: Jülide Kural ve Mert Tanık-ın performansına hayran kaldım. Yine de emeğinize teşekkür ederim.


gül - ( 2/20/2011 )
oyunculuklar mükemmeldi şehir tiyatrolarındaki en kötü oyunlardan biri demek bence bu oyuna haksızlık olur açıkcası ben çok sıkılmadım bence zaten tiyatrolara illa bi mesaj vermeli konusu olmalı diye bi beklentiyle gidilmemeli ama şuana da kesinlikle katılamam daha aydınlık insanlar...
bu tabiri kullanan arkadaşımızı da kınıyorum umarım daha açık ve aydınlık fikirli biri olmaya çalışır...
gidin görün ve güzel:))


sinem - ( 2/22/2011 )
senelerdir şehir tiyatrolarındaki neredeyse her oyunu izledim, izlemeye çalışıyorum. kötü ve sıkıcı oyunlar da gördüm, oyun iyi olmasına rağmen kötü performanslar yüzünden yolunda gitmeyen şeyler de... ama bu oyun o kadar kötü ki, bu kadar profesyonel oyunculuklarla bile kurtarılamamış. oyunun ilk dakikasından son dakikasına kadar -bir şey olacak- diye bekliyor izleyici. sadece, -bu kadar boş içerikten gerçekten nasıl bir son çıkacak?- diye meraktan yarıda bırakıp çıkmadık, ama boş. bomboş. sadece zaman kaybı.

müjde - ( 2/24/2011 )
Maalesef çok kötü bir oyundu.Ne Cem Davran ne de Özge Borak-ın oyunculukları bu oyunu kurtarabildi.Çok sıkıcı ve konusunu anlayamadığım bir oyundu.

alper - ( 2/28/2011 )
gerçekden cok sıkıcı, anlamsız

aslı - ( 2/28/2011 )
oyun çok sıkıcı ve çok anlamsızdı..cem davran da oyunu kurtaramamış..anlamsız diyaloglar çok fazlaydı.bir an önce bitsin diye bekledimm...kimseye tavsiye etmem..zamanınıza ve paranıza yazık.

Aslı - ( 2/28/2011 )
çok sıkıcı bir oyundu.kimseye tavsiye etmem.zmanınıza ve paranıza yazık.

senanur_duygusal - ( 3/11/2011 )
yorumlarınızı okudum kafamı karıştırdınız açıkcası

Çağkan BAŞER - ( 3/13/2011 )
Oyuncular ve oyunculuklar iyi fakat oyun gerçekten sıkıcı . Oyun tanıtımında yönetmen komedi oyunu yaratmaya çalıştıklarını söylemiş fakat ya biz (salondaki herkes) komediden anlamıyoruz yada oyun gerçekten komik olmasının ötesinde sıkıcıydı.
Cem Davran birkaç yerde kendi çabasıyla birşeyler yapmasa yüzünüzde tebessüm dahi oluşmayacak bir oyun .


Kadir Yurtbay - ( 3/22/2011 )
Oyuna yarın gideceğim ama inanın yorumlardan sonra bende ön yargı oluştu hatta şu anda gitmemeyi bile düşünüyorum. Ben bu kadar olumsuz yorumu belki de ilk defa bir oyun için okudum.
Demek ki burada ki yorumları okumadan bilet almamak gerekiyormuş.


Dilek - ( 3/23/2011 )
Anlamlı bir kaç mesajı olsa da çoğunluğu bana anlamsız diyaloglar bütünü gibi gelen,derdini daha anlamlı diyaloglarla anlatabilecekken zaman zaman saçmasapan bir şeye dönüşen oyun.Milletin gülmekten koptuğu benimse zaman zaman gülümsediğim ve Jülide Kural-a hayran kaldığım oyun.

tuba - ( 3/24/2011 )
bende bu gün izlemeye gideceğim ama hevesim kırıldı gerçekten bu kadar kötümü..:(

Fatoş - ( 3/24/2011 )
yapmayın arkadaşlar biletimi aldım ama soru işaretleri oluştu aklımda ..olmadı şimdi bu

orçun - ( 3/24/2011 )
öncelikle oyunun sıkıcı olduğunu düşünenlere şu linke bi bakmalarını öneririm. http://www.gnoxis.com/bir-tiyatro-adami-%3B-harold-pinter-16960.html

-oyun şahaneydi, siz anlamamışsınız, basit oyunlara alıştırıldığınız için bıdı bıdı vb.- yorumlarda bulunmayacağım. ben de oyundan beklediğimi alamadım. daha eğlenceli ve etkileyici bir oyun bekliyordum. fakat o linke bir göz gezdirirseniz h.pinter-ın hangi temalar üzerinde durduğunu, karakter analizlerini vb. bilgileri okuyunca oyun biraz daha anlam kazanabilir kafanızda.

ek bilgi; -1958-de The Birthday Party (Doğum Günü Partisi), Lyric Tiyatrosu-nda sahne aldığında, eleştirmenlerce resmen topa tutulmuştur, bir kişi hariç: Harold Hobson. Oyun bir hafta sonra sahnelenmekten vazgeçilir.- :))


sevil - ( 3/26/2011 )
Diğer yorumlardan da anlaşıldığı gibi böyle bir nezih kadro oyuncularından oluşan bu tiyatro gösterisinde farklı bir çalışma beklendiği için oyunu seyretmeye başlayınca salon genelinde büyük bir hayal kırıklığı oluştu ve her kesin bir birine sorduğu soru ise böyle oyuncular bu eseri nasıl oynamışlar oldu. Bu oyun konusu belki oyuncular açısından tatmin edici bir oyun fakat Biz Türk Milletinin çoğunluğu olarak hiç tatmin olmadık hatta öyle ki salonun büyük bir çoğunluğu 2. perdede salona girmedi girenlerin ise çoğunluğu uyudu. Bence bu oyunu kaldırmalılar. Çünkü Türk Halkı böyle bir oyuna bu kadroyla hazır değil. Bu kadro bence daha anlaşılır ve gülmemizi sağlayan bir kadro ile karşımıza çıkmalı (bu arada bu oyun sayesinde yorumları okumadan oyuncu kadrosu süper olmasına rağmen bilet alınmaması gerektiğini öğrendik)

nazlı - ( 3/26/2011 )
biz bu gün gittik. oyuncular iyi ama oyun çok sıkıcı sadece 2. sahnenin başı eğlenceli

varol altınöz - ( 3/27/2011 )
kostüm oyuncular gayet iyi.eserde anlatım güçlügü çekiliyor.karanlık güçlerin piskolojik üstünlük saglamaları halinde insanların kontrolunü nasıl ele alacagı ve neler yapabileceklerei anlatılıyor.anladıgım kadarıyla.

beyza - ( 3/28/2011 )
oyuncular çok iyi oynadıla fakat konusunu anlamış değilim. bie konusu yok gibiydi fazla anlamadım ama bazı yerleri kömikti...

sevil - ( 3/29/2011 )
Yorumlardan anlaşılacağı gibi beklentileri karşılamıyo. Tiyatro başlıyo çay koyayım kahvaltı hazırlayayım tiyatro bitiyo çay koyayım kahvaltı hazırlayayım.. Daha ilk sahneden ofsayt 15 dakika julide hanım temizliği bitmedi. Aslında belki bu tiyatroyu başkaları yapsa güzel olurdu. Lakin bu kadar deneyimli tiyatro ve sinema oyuncuları için hafif kalmış rolleri üzerine ufak gelmiş. Ben bu kadroyu farklı bir tiyatro oyununda daha güzel rollerle görmek isterdim. ilk yarıda salonun çoğu kalktı gitti. kalanlarda ayıp olmasın diye çıkamadıkları için uyudular. Tabi 10 kişiden 1 kişi bu oyunu beyenebilir onlarada saygım sonsuz fakat ben hiç beyenmedim beyenmediğim gibi zevkte almadım kimseye tavsiye etmem

uğur - ( 3/30/2011 )
oyunculuklar çok iyiydi. hep birşeyler olacak bir yere bağlayacaklar diye beklerken bakmışınız oyun bitmiş.

2313 - ( 3/30/2011 )
bu aksam ızledım hayatımda izledigim en sacma,çok laf kalabalıgı yapılan gereksiz zaman kaybı olan bir tıyatroydu.zamanıma ve parama resmen acıdım.Oynayanların emeğine saglık.2. perdede cıkan arkadaslar oldu bu hos olmadı. Lise piyesleri bile daha anlamlı oluyordu.

Beytullah - ( 3/30/2011 )
Aşırı batılı çok saçma ve çok sıkıcı

aslıı - ( 3/31/2011 )
çok sıkıcıydı. hiç bişi anlmadm kimseye tavsiye etmem .

lapiska - ( 3/31/2011 )
şimdiye kadar izlediğim en berbat oyundu.salon çocuk doluydu ve malesef çocuklara hit

dilek - ( 3/31/2011 )
Bu gece oyuna gidip ilk perde sonunda çıkanlardanım maalesef.
Tamam emeğe saygı ama ilk defa bir oyunu yarıda bırakıp çıktım. Öncelikle yıldıray şahinler çok beğendiğim bir oyuncudur ama sanki bu oyunda konsantrasyon eksikliği varmış gibi geldi. Ama şunu söyleyebilirim dekor muhteşemdi. Savaş dinçel yine çok güzel bir sahne yaratmış. Keşke oyunda bu dekora layık olabilseymiş...


Okan Küçükali - ( 4/2/2011 )
Dün akşam doğum günü partisi adlı tiyatro oynunu seyrettim. Oyuncuların kalitesi ve ismi tartışma götürmez bir gerçek. Benim anlamadığım böylesine anlam ve manadan uzak bir oyunda yer almış olmaları. Bence kariyerlerinde iyi bir nokta olmayacak bu oyun. Açık konuşmak gerekirse gerçekten berbattı, sanata saygımızdan arada çıkmadık. Bu ızdırabı oyunun sonuna kadar çektik. Cem Davran adına gerçekten üzüldüm

nurgül - ( 4/2/2011 )
siz emeğe hakaret edemezsiniz bnce gayet güzel bir oyun ve muhteşem ben sonunu anladım sorun sizde anlayamayanlar bir kere ben yıldıray şahinlerinin en büyük hayranıyım..

Meryem Çakır - ( 4/2/2011 )
Biraz önce bu oyundan gelmiş biri olarak diyorum ki, keşke bu yorumları biletleri almadan okusaydık. Sahnelendiği tiyatroya gidebilmek için 2 saatten fazla yol yaptık.Sonuç, sıkıcı ve anlamsız bir oyun. Bittiğinde şükürler olsun diyerek çıktık, sadece ben değil etrafımdaki diğer insanlarında fikirleri benimle aynıydı. Ama oyuncular ve oyunculuklar inanılmaz iyiydiler.

Birgül Nalbant - ( 4/3/2011 )
Harold Pinter,İBB Şehir Tiyatoları-da bu sezon izlediğim oyunlar arasında bence en doğru seçim. Absürd tiyatronun en iyi örneklerinden biri. Oyunu sıkıcı bulanlara katılmıyorum. 12-13 yaş grubundaki öğrencilerimle birlikte izledik ve çok keyif aldık. Oyun iki saat on dakika sürüyor; ancak zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Diyaloglar çok renkli, akıcı. Oyuncuların sahne performansı mükemmel. Özellikle Jülide Kural ve Cem Davran-ı hayranlıkla izledim. Kostümler, dekor seçimi başarılı; ancak müzikler konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Kesinlikle izlemenizi öneririm.

ayça - ( 4/3/2011 )
oyunculara söylenecek söz yok ama...oyun anlaşılmamak için oynanmış sanki en azında biz çok sıkıldık

CENGİZ DOĞANAY - ( 4/4/2011 )
Selamlar bende 02.04.2011 15:00 da seyrettim.Yukarıdaki yorumların hepsine katılıyorum, oyun çok sıkıcıydı ama oyuncular süperdi, bu kadar emek daha iyi bir oyuna harcansaydı çok iyi olurdu..

Kadir Yurtbay - ( 4/7/2011 )
Özge Borak dışında oyunculara denilecek laf yok ama Özge Borak sahnede resmen ben buraya birinin torpiliyle geldim dercesine duruyodu. Benim okulda sahnelediğim oyunlarda bile böylesi saçma oyunculuk yok. Resmen sözün kendisine gelmesini ağzı açık bekliyor gelsede konuşsam diye. Gerçekten o sahneye yakışmadı ve çok üzüldüm. Sadece dans sahnelerinde başarılıydı.

Oyuna gelince zaman zaman akıcı ve izlemesi renkli kısımları olmasına rağmen niye oyunun orada bittiğini kimse anlamadı. Bende herkese katılıyorum Cem Davran yine süperdi. Evet sıkıcı bir oyun ama sadece Cem Davran ve Julide Kural için yinede izlenebilir diyorum.


kıvanç - ( 4/7/2011 )
valla kimse entel havalarında -aman bu oyun süperdi, ama bizim milletimiz anlayamadı yine, yo 2 ile 2 yi toplamaya, düşünmeye vs üşenen toplumuz...- safsataları yapmasın. apaçık kötü bir oyundu, ilk defa bir oyunu terkettim.

Buğra - ( 4/13/2011 )
Diyaloglarda ne dendiği, oyunun niye yazıldığı, niye Şehir Tiyatrolarında sahnelendiği, bununla ne amaçlandığı anlaşılamayan, -Tiyatro buysa, kimse tiyatro seyircisi azalıyor diye hayıflanmasın- dedirten, iyi oyuncuları kötü oyunlarda izleme fırsatı veren(!) bir zaman kaybı.

Fahriye - ( 4/15/2011 )
Bu oyunla Harold Pinter Nobel ödülü aldı.Sanırım yeterli bir cevap.Ben beğendim.Biraz bu oyun beynimizi de çalıştırmamızı istiyor bizden...Herkes her şeyi apaçık söyleycek diye bir kural yok değil mi? Oyuncular süperdi bence.

Nilüfer ATLIĞ - ( 4/16/2011 )
Sadece tamamını izlemiş olmak için sonuna kadar kaldığımız bir oyundu. Son zamanlarda bu kadar sıkıcı, zorlama bi oyun daha izlemedim. Jülide KURAL sahnede çok ama çok yordu, Cem DAVRAN ne kadar çok ama bi o kadar da boş konuştu. Zorlama bi karmaşa.
Yönetmenin oyuna ait broşürde yapmaya niyetlendiklerini biz oyunda ne yazık ki bulamadık. Ali TAYGUN anısına ithaf edilmiş ama maalesef çok ama çok kötü...


İlker ASLAN - ( 4/16/2011 )
Harold Pinter-a da oyunculara da lafım yok. Metin güzel bir metin olabilir. Ama bence iyi verilemedi. Daha önce hiçbir tiyatro oyunundan oyunun ortasında çıkmadım. Bundan da çıkmadım. Ama onlarca kişi aradan sonra gelmedi, kimisi de ikinci yarı devam ederken çıktı. Sadece bu sezon 30-a yakın oyun izledim. Şehirde, devlette ve diğer özellerde... Bu kadar sıkıldığım başka bir oyun olmadı. Oyuncu kadrosu muazzam. Oyunculuk da iyi ama çok fazla tekrara kaçılmış. -Yayı ver. Ver yayı. Yayı ver. Ver ver ver. Yayı ver yayı...- gibi bir replik bile defalarca tekrarlanıyor. Bu da izleyiciyi sıkıyor. Beni sıktı şahsen. Yönetmen bir daha oyun yönetmesin diyen arkadaşa katılmıyorum. Daha önce yönettiği oyunları izlemedim Y. Şahinler-in ama bu oyunu da kötü yönettiğini düşünmüyorum. Ama metnin çok daha iyi sahnelenebileceğini düşünüyorum. Daha iyi olabilirdi yani. Sıkıcı tekrarlar oyunu boğucu bir hale getirmiş. Daha az tekrar olsaydı daha güzel olurdu. Bazı yerlerde yapmacıklıklar da vardı ama onlar o kadar göze batmadı. Bütün bunlara rağmen ben en çok da Y. Şahinler-in oyunculuğunu beğendim. Hareketsiz olduğu sahneleri bile çok iyiydi. Diğer oyuncular da iyiydi ancak dediğim gibi özellikle tekrarlar sıktı.Özetle demem gerekir ki sezonun en sıkıcı oyunu oldu benim için. Bu sıkıcılık da sanırım metnin yeteri kadar iyi sahnelenememesindendi... Yine de izlemeden bilemeyiz. Bilemezdik. Gittik gördük... Selam olsun...

funda - ( 4/16/2011 )
başı sonu alışılmış oyunlar bekleniyor genelde... beklediğimiz sonları araaları görmryince farklı düşünebiliyoruz. dallas tarzı bir oyun olmadığı için gayet akılcı bir oyun seyrettiğime inanıyorum... hoştu....

KADİR - ( 4/17/2011 )
ister adına sanat de, istersen ne dersen de. İster absürt bir tiyatro modeli de, ister dram de. TAM ANLAMIYLA BERBATTI..

Filiz TÜRKKAN - ( 4/17/2011 )
Sözüm bu oyunun konusunu ve sonunu anlayan arkadaşlara; Lütfen açıklar mısınız, nedir bu oyunun KONUSU VE SONU??!!

Sevat - ( 4/18/2011 )
Oyuncular süper oyun ise maalesef güzel değildi. Çünkü Türk izleyicisine hitap etmeyen bir oyun. Belki başka ülkelerde başka insanlar beğenebilir ama Türk izleyicisine hitap etmediği kesin. Şimdi ben şunu soruyorum (tabi bu oyun için entel olmak adına güzel diyenlere dğil gerçekten anlayan ve yorum yapanlara) bu oyunu bu kadro değil de daha isimsiz oyuncular oynasalardı tekrar giderlermiydi. Zaten şuanda da bu iyi oyuncular oynuyor diye bu kadar rağbet gördü. Oyunu beğenen ve anlayan! arkadaşlar şunu unutmayın her ülkenin kültürü ve hayata bakışı farklıdır. Bu oyuna Nobel verenler Türk olsaydı listeye bile alınmazdı bu oyunu. Tabi onlarda entellektüel görünmek adına vermezler de gerçekçi olurlarsa.

cagla - ( 4/18/2011 )
berbat bir oyundu
sıkıcı ve konusu olmayan bir oyun


yavuz - ( 4/18/2011 )
İBB tiyatrolarının bu sezon en kötü oyunlarından birisi olmaya aday. Oyunculara diyecek bir şey yok. Ne verseniz onu oynuyorlar. İyi de oynadılar ama oyun berbattı. İkinci yarıya kalmadan kendimizi dışarı zor attık.
Sakın ilk defa tiyatroya gidecek birini bu oyuna götürmeyin..


RUVEYDA - ( 4/19/2011 )
ben pek bir şey anlamadım ama dekorasyon ve oyuncular gayet güzeldi. Bir mesaj vermiş olsa bile ben bu mesajı anlayamadım.fakat güzel bir oyundu...

Hülya - ( 4/20/2011 )
Bu kadar insan beğenmemiş de entel iki kişi beğenmişse durup düşünmek gerek. Sanattan anlayan aydınlık kişiler sadece sizler misiniz? Gülerim bu halinize. Şuradaki yorumların %95-i oyunun sıkıcı oluşundan bahsediyor ve aynen de öyle. Konusu çok net değil. Oyuncuların performansı çok iyi. Ancak oyun sonunda beklentilerin gerçekleşmemesi hayal kırıklığı yaşatıyor. Adamın sanat anlayışı bu demek ki. Gidip izlenebilir, ancak bazen -Of bitse de gitsek!- diye egeçecek içinizden. Ama bir dürtü hep: -Hayır, işte her an bir sonuca bağlanabilir, kafamdaki soru işareti her an cevaplanabilir.- umuduyla da sonuna kadar izlemnizi sağlayacak. İyi seyirler.

Berkay - ( 4/21/2011 )
oyunun konusunu çok fazla anlayamadım ama oyuncular ve performansları iyiydi

merve - ( 4/26/2011 )
Şehir tiyatrosunda birçok oyuna gittim fakat bu kadar kötüsünü hiç izlemedim..ÇOK SIKILDIM..Oyunculara aldanıp gitmeyin vakit kaybı

neva çalışkan - ( 4/27/2011 )
oyuna gitmedim ama çok güzel olduğu belli...en yakın zamanda gitmeliyim

zeynep - ( 5/1/2011 )
ya lütfen bu oyunun konusunu anlayan varsa söylesin proje konum ve daha konuyu bile anlamadan nasıl yazabilirim ki ayrıca cem davranın rolü neydi bu tiyatroda ya da yanındaki adamın öbür adam nbiye kaçtı veya onu n,ye götürdüler hiçbirşey anlamadım lütfen çok acillll


Hüseyin Acar - ( 5/26/2011 )
Şehir tiyatrolarında ne zaman bir oyuna gitsem bu oyunun afişinin yanında beklerim. sağdan soldan gelen kişilerden eğer, aa Cem Davran var gidelim, aa Özge Borak var görelim, gibi laflar işitirsem hemen uyarıyorum. Oynculara aldanmayın.
Bir konu bu kadar saçma işlenir. Kerdeşim eğer olayı komediyle anlatamıyorsan çabalama. Dramla anlat, müzikalle anlat, duyusala bağla, ne bileyim nasıl anlatacaksan anlat ya da hiç anlatma. Kara komedinin altına saklanma. Artık bir noktaya geldi, oyuncuların oyunu kurtarmak için çabalamaları üzdü beni. Hakikaten işte o zaman bir kara komediye döndü oyun.
Beğenmediğim çok oyun izledim ama bu denlisini izlememiştim.


hanım özcan - ( 7/6/2011 )
arkadslar tum yorumlara elbettekı saygı duyuyorum tıyatro cok baska bır dunyadır.anlayıp yaşayabılmek kdar yasatabılmek bır o kadar zorludur dıye dusunuyorum..harolt pinter i arastırırken bu oyununu ve kadrosu gozume carptı.ck merak ettım ve ızlenmeye deger dıye dusunuyorum.fakat neredn nasıl ızleyebılırım?bu mumkun mu? yardımlarınızı beklıyorum.tesekkurler

çağla - ( 9/28/2011 )
oyun ne kadar kötü olursa olsun perde arasında salom terkedilmez.

ismail - ( 10/6/2011 )
hiç bir şey anlayamadım. bazı seyirciler çoks saygısızdı

feyz - ( 10/7/2011 )
merhabalar , kimse burada kralın çıplaklığını kabullendirmesin kimseye , oyuna derin anlamlar falan yüklemeye çalışıp oyunun iyi olduğunu dikte etmeye , bunun tersini söyleyenlere dizi izler muamelesi yapmaya hakkı yok kimsenin , Haluk Bilginer-in dediği gibi bir oyun kötüyse kötü demeyi bilmeyi ve bunun hesabını sormak bir izleyicinin en doğal hakkı. sanat yazarın kendi bunalımlı karmaşık ruh halini yine kendi karmaşıklığıyla yazarak olmaz , bunu anlamayanlar sığ değil , bunu öznel olarak karmaşıklaştıran yazarlar sığdır. bataklıkta yüzemeyen dalgıçta suç yoktur , suç balcıkla kaplanmış bataklıktadır. oyun kötü , kimse kendini bişeyler anlamış gibi yapıp üst seviyede görüp anlaşılmaz oyunu anlamayanları suçlamasın.yazar anlatmak istediği neyse anlatamamış ya da çeviri de problemler var , kısacası olmamış. saygılar.

Taylan Göncü - ( 10/8/2011 )
Hayatım boyunca seyrettiğim en kötü 2 oyundan biriydi.Beğenen arkadaşlar ne anlamışlar da beğenmişler merak ediyorum.Bu kadar emeğe yazık.Harold Pinter-ın başyapıtı buysa çok da iyi bir yazar değilmiş demektir.Gözümü kapatıp gieceğim tek yazar Dusan Kovaçeviç-tir.

trgt - ( 10/9/2011 )
bu oyuna sadece bir tiyatro oyunu olduğu için, dekor için, oyuncuların akıttığı ter için saygı duyarım. bazı arkadaşlar oyunu savunup tür toplumunu al aşağı etmiş. yapmayın allah aşkına ne oyunlar gördük biz. eleştirilmesi gereken şudur: şehir tiyatrolarının bu kadar dekor ışık oyuncu bolluğu içinde daha vurucu oyunlara yer vermesi lazım gelir. bilet fiyatı uygun olduğu için midir ki oyunlar bu kadar baştan savma seçilir? öyle birşey de yok o zaman dekora bu kadar para harcanmazdı. bu kadro ne oyunlar çıkarır. yazık olmuş demek istemiyorum ama gerçekten üzüldüm...

Sevi - ( 10/22/2011 )
Harika bir dekor,harika bir kadro ve harika performanslar. Yukarıdaki yorumlara bakınca neyi anlamadıklarını bende anlamadım. Herşey çok güzeldi. Mert Tanık-ı bu oyunda ayrıca keşfettim. Cem Davran harikaydı. Yine olsa yine giderim. Bütün oyuncuları ayrı ayrı tebrik ederim.

TLY - ( 10/24/2011 )
ARKADAŞLAR OYUN İZLENMEYE DEĞER Mİ DEĞMEZ Mİ ANLAMADIM ŞİMDİ. yORUMLAR KAFAMI KARIŞTIRDI LÜTFEN İZLEYENLER YARDIM EDİN BİR SÜRÜ DE BİLET ALDIM ARKADAŞLARIMA :)

ali demir yoncalı - ( 10/27/2011 )
ben tiyatronun izafi olduğunu beyinden beyine farklı getirilere sahip olduğunu düşünüyorum bu kadar çelişkili yorun bundandır bu tip soyut tekst lerde herkesin algıladığı değişik tadımlar var tad almayanın olmasıda normal ama pinter daha iyi ve daha algılanılarak sahneye koyulabilirdi yönetmenin işine az çalışmış olduğu kanaatindeyim saygılarımla....


Ahmet Salih Kahraman - ( 11/13/2011 )
Gidicektim ama yorumları görünce gitmemeye karar verdim

bir - ( 11/14/2011 )
Gitmeyi düşünüyordum bu kadar olumsuz yorum almasına çok şaşırdım

uğur - ( 11/14/2011 )
Keşke yorumlarınızı okusaydım,az önce aldım biletleri :)

Yagmur B. - ( 11/17/2011 )
Buradaki insanlarin yazdigi yorumlara gore hic tiyatro bileti almadim. Eve dondugumde baktim ve iyikide buraya bakarak bilet almiyormusum dedirttirdi...
Beklenen kakarakikiri komediyse evet gercekten kotuydu... Ama ben oyle beklemiyordum...
Ve kardesimin yanimda uyumasindan utanc duydum ama o zaten Aziz Nesin in Toros Canavari ni bile anlayamamis bi ergen oldugundan.. neyse dedim...
Gulmek istiyorsaniz yazik zamaniniza...
Biraz populer kulturcu olmamak lazim bu oyundan zevk alabilmek icin...
Oyunun sonunun bole olmasi beni cildirtti ama bundan memnunum...
Tiyatro dusundurmelidir..


Muammer - ( 11/17/2011 )
Öncelikle şu -oyun gayet açıktı- diyen arkadaşlara seslenmek istiyorum siz mi çok zekisiniz, biz mi bir şey anlamadık??? Oyun gerçekten ne anlatmak istedi, amaç neydi, konu neydi hiç de belli değil! Belki söz konusu olan ülkenin geçmişini kültürünü vs bilmediğimizden olabilir. Sonunda ne olacak diye beklerken hiçbir şey de olmadı. Oyuncular mükemmel, dekor mükemmel, kostümler mükemmel.. Tiyatro metni gerçekten anlaşılması güç, en azından Türk tiyatrosu izleyicilerine hitap etmeyen bir oyun.

sheri - ( 11/18/2011 )
Bu oyunu beğenmeyenleri ve kötü yorum yapanları kınıyorum.Hiç sıkılmadan keyif alarak izlediğim oyunlardan biriydi. Oyuncuların performansları çok iyiydi. Konu akıcıydı.Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

öznur - ( 11/18/2011 )
özür dileyerek söylüyorum ama oyun berbattı oyunculara laf yok ama senoryo berbat ikinci perdenin sonunda uyudugumu itraf etmeliyim ..

Özkan - ( 11/18/2011 )
Diyaloglar zekiceydi. Günlük hayatımızdaki otomatiğe bağlanmış yaşantılarımıza, tepkilerimize, konuşmalarımıza üstü kapalı başarılı bir eleştiri vardı.
http://tiyatroist.blogspot.com/2011/11/dogum-gunu-partisi-harold-pinter.html


Sibel - ( 11/19/2011 )
Gerçekten çok sıkıcı bir oyundu sıkıntıdan sıkıntıdan uykusu geliyor. Bileti aldıktan sonra yorumlara bakınca herşey için geçti. Yinede ne kadar kötü olabilir ki dedim. Ama gerçekten ikinci yarının başı hariç tavanlara bakar hale geliniyor.

aleyna - ( 11/19/2011 )
çok sıkısı bir oyundu ne anlatılmak istendiğinin ben ve öğretmen arkadaşlarım anlamadık.gittiğime pişman oldum.Kimseye tavsiye etmiyorum

Burak - ( 11/19/2011 )
Herkesi dediklerini tekrarlamayacağım gerçekten bu oyunu anlamak için yazarın ne anlatmak istediğini önceden okumak gerekiyor bence yoksa çoğu insan gibi pek anlamsız geliyor. Oyun ya çok kötü yada çok mükemmel sonucunu çıkarıyorum.

yosun k. - ( 11/20/2011 )
barış dinçel farkı ...dekor oyuna fazla olmuş ....

sedat ışık - ( 11/20/2011 )
vasat dekor dışında bi numara yok

serpil - ( 11/21/2011 )
Bileti alduktan sonra burdaki yorumlara baktım ve oyuna korkarak önyargıyla gittim.Arkadaşların yazdığı gibi kötü bir oyun değil gayet güzel esprilerde var eğlendim.iyikide gitmişim.

serap - ( 11/24/2011 )
çok tereddütlüyüm ne dersiniz arkadaşlar rezervem var iptal etmeliniyim? istanbul efendisi lüküs hayat ve doğum günü partisi vardı bu ayki listemde ama doğum günü partisini sanırım eliyeceğim.

ahmet deniz - ( 11/25/2011 )
pinter düşünmeye sevk ediyor biz düşünmemek için kaçıyoruz tembelleştirildikçe daha kolaycı oluyoruz bu yorumlar bunu söylüyor ama muazzam bir sahne tasarımı


Gökhan - ( 11/26/2011 )
Yıldıray Şahinler çok mükemmel bence bana oyun seyrederken sanki gerçekmiş gibi veya ordaymışım duygusunu yaşatan bir tek o vardı.
Diğer oyuncularda çok harika ama o farklı geldi bana ve daha önce hiç oyununu seyretmemiştim performansını çok beyendim oyunla ilgili şunu söyleyebilirim aslında güzel ama oyunun bir yere bağlanamaması yada bizim mesajı alamamamız oyunu sıkıcı yapıyor.


bilun - ( 11/29/2011 )
maalesef şehir tiyatrolarının en sıkıcı oyunlarından biriydi bana göre..Yıldıray Şahinler-den kötü bir iş çıkmaz diye gittim ama büyük hayal kırıklığı oldu.Oyunun sonu çok havada kalmış gibi geldi..Yine de usta oyuncuları izlemek isterseniz gidin derim.

Zeynep - ( 12/2/2011 )
Oyunu dün akşam izlemiş biri olarak, sonuç: ben tiyatrodan anlamıyorum. Bir oyun bu kadar mı sıkıcı olur, vakit geçsin diye bu kadar çok mu saate bakılır, gidin de görün :) Oyuncu kadrosuna kanıpta gitmeyin derim ben.

Cigdem Ozer - ( 12/4/2011 )
Buyuk umitlerle gidip cok sıkıldıgım oyunlardan biriydi. Bizim gibi tiyatroyu seven insanlar bile cok sıkılabiliyorsa diger insanları dusunemiyorum. Sehir tiyatrolarının gelecegi acisindan daha dikkatli oyun seciminde bulunulabilir diye dusunuyorum.

semra - ( 12/4/2011 )
oyunu bugün izledim ve lütfen oyunu anladığını söyleyen kişiler ne anladığınızı bize de anlatır mısınız lütfen.

Tugba - ( 12/8/2011 )
Yıllardır Birçok oyunu seyrettim.oyunculara saygısızlık etmek istemem çok emek vermişler ama çok sıkıcıydı
Bunu yazarken verilen emeğe üzülüyorum .malesef 2.yarisina devam etmediğim ilk oyundu


Sule - ( 12/9/2011 )
Oyunun gayet açık olduğunu söyleyen arkadaşlar lütfen bize de açıklayın da iki saatte anlamadığımız şeyin ne olduğunu anlayalım çünkü hala çok merak ediyorum, ne demek istemişlerdi acaba

şeyma - ( 12/9/2011 )
bencede oyunculuklar harikaydı fakat oyun çoook sıkıcıydı tabi bana göre ayrıca komediyle alakası yoktu.oyun sonu hiçbirşeye bağlanmadı malesef başarılı bulmadım

Deniz solak - ( 12/10/2011 )
Bence tercihler oyunu siradanlastirmis yıldıray şahinler böyle yönetmek istemiş ama olmamış iyi niyetli oyunculuklar ve ters giden ve sorgulamaya dair bişeylerin olduğunun altını çizen sahne tasarımı olmasa dayanılmaz.

ismail - ( 12/14/2011 )
oyunla ilgili yazan eleştiriler haklı... zaman zaman sıkıcıydı, sonu bir yere bağlanmadı, anlamsız gibi görünen diyaloglar vardı...
ama oyunun bir büyüsü var... izleyeli bir hafta oldu hala üzerinde düşünüyorum. eve gelen o iki kişinin kim olduklarını, amaçlarının ne olduğunu, adamı nereye götürdüklerini, oyunu birlikte izlediğim annemle tartışıyoruz. (daha önce yapılan elitist yorumlara atıfla belirteyim, annem birçok diziyi büyük bir merakla takip eder ama oyundan o da büyük keyif aldı)
oyun uzun süre aklınızda kalıyor, soruları çözmeye çalışıyorsunuz. aklınızdaki her soru işaretini sildikçe mutlu oluyorsunuz...
yani aslında bu oyun anlık bir eğlence değil. sizi iki saat boyunca bağıra bağıra güldürmek yerine içinizde günler sürecek bir fikir jimnastiği ve keyif bırakıyor...
oyunu izlerken sıkılabilirsiniz ama gerçekten izlemeye değer...


suzan - ( 12/18/2011 )
eşim ve arkadaşlarıma süpriz yapmak istedım tanıdık isimleri de görünce güzel bir c.tesi akşamı olacagını umut ediyordumki mutsuz sekilde salon dan ayrıldık hiç kimse memnun degildi biran önce oyun bitse birine kötülük yapmak istersenız bu oyuna bilet alabilirsiniz

d.a.d.o - ( 12/19/2011 )
cevapsız bir sürü soru ve cevaplanmadan gelen bir final hayatın neresine çekelim naıl içselleştirelim anlamadım. sahne tasarımı fikri hoş pda oyuna kurban gitmiş.sevgili y.şahinler oyunculuk yapsın

EMİNE - ( 12/21/2011 )
Çok kötüydü. Çok sıkıcıydı. Komediyi bırakın ortada bir konu da yoktu. Öyle pat diye de bitti.Anlamsızca. Yazık olmuş oyunculara,emeklerine.

tuğçe - ( 12/21/2011 )
Oyunculara lafım yok ama, gerçekten emeklerine yazık yani. Bir oyun ancak bukadar basit, konusuz, ve yapmış olmak için yapılmış olabilir... Sıkıntıdan patladım ama merakla sonunu bekledim. Sonuç aynı......

hakan - ( 12/24/2011 )
sevgili yönetmen sen böyle bir oyuna gitsen yönetmenin kulaklarını çınlatmazmısın ? dekor enfes oyuncular iyi keşke başka bi reji de olsaydılar

Tolga - ( 12/24/2011 )
Tiyatro eleştirmeni değilim, oyuna -kötü, harika, berbat, muhteşem- gibi sıfatlar bulmak bana göre değil. Oyun, konunun işlenişi ve yapısı itibariyle alışkın olduklarımızdan daha farklıydı. Oyunculuk dört dörtlüktü ama Türk seyircisine bu oyun ne kadar hitap ediyor bilemedim. Ben zevk aldım, farklı oyunlar izlemek, ufkunu genişletmek isteyen herkese öneririm.

- ( 12/25/2011 )
güzeldi

selda - ( 1/10/2012 )
gerçekten çok ama çoook sıkıcı...


ali - ( 2/3/2012 )
oyuncular süper oyun biraz sıkıcı sonu hiçbirşeye bağlanmadı...

NURSEL - ( 2/3/2012 )
BENCE SÜPER OLMUŞ HARİKA DEMEKKIİ ARKADAŞLARDA SORUN VAR

sld - ( 2/12/2012 )
Gerçekten çok sıkıcı bir oyun, bu kadar uzun ne anlattılar, sonunda ne olsu hiç kimse hiçbirşey anlamadı maalesef

Orkun - ( 2/14/2012 )
Benim için de çok sıkıcı bir oyundu açıkçası ben pek anlayamadım oyunu belki de daha bu oyunu izleyebilecek tiyatro kültürüne sahip değilim bilemiyorum


Mavi Kedili Tuval - ( 2/18/2012 )
Bu oyunu 19 şubat 2012 de yani yarın izleyeceğim..umarım yazıldığı gibi sıkıcı değildir..izledikten sonra yorum yazarım.

emreb7 - ( 2/21/2012 )
Yorumlara bakılırsa, sistemin ’80 sonrası yaratmak istediği toplum amacına ulaştığı anlaşılıyor! Düşünmeden, sorgulamadan, ne verilirse kabullenen, “armut piş ağzıma düş” sözünü düstur edinmiş, kendisi anlamadığı (anlamaya yeterince gayret göstermediği) bir eser için “sıkıcı” sıfatının dışında bir tanım bulamayan, yeterince bilgi sahibi olmadan her konuda fikir sahibi olan, hatta kendini otorite sanan insanlardan oluşan bir toplum! Halbuki günümüzde bilgi sahibi olmak da öyle zor bir iş değil! Google’a “Harold Pinter” yazıyorsun, en üstte çıkan http://tr.wikipedia.org/wiki/Harold_Pinter bağlantısına tıklıyorsun, Pinter ve oyunları hakkında gayet aydınlatıcı bilgiye ulaşabiliyorsan. Tabii ulaşmak istersen...Bakın burda da http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=harold+pinter bol bol bilgi var...Adamın komedi yazmak, ulvi mesajlar vermek, şahane bir final yapmak gibi dertleri yok. Korkularla yaşayan, sıradan insanların, sıradan yaşamlarından kesitler vermeye çalışıyor! Bir de herşeyi anlamak zorunda değiliz, değilsiniz! Bir resim ya da heykel sergisine gittiğimizde herkes, her eserde ne anlatılmak istediğini anlıyor mu? Anlayamamak ne bizden bir şey eksiltiyor ne de eseri değersizleştiriyor. Her şeyi anlamak, sıkılmamak isteyenler için bir çok dizi var, film var, başka tiyatro eserleri var...Son olarak, siz bir oyundan sıkıldığınız için o eser “sıkıcı” olmaz, sadece siz “sıkılmış” olursunuz..!

Mavi Kedili Tuval - ( 2/26/2012 )
öncelikle emreb7 yorumunuza katılıyorum.

Şimdi; oyunu izledim geçen haftaydı sanırım.
Oyuna bu kadar yorum gelmesi, oyunun popülaritesini artırır. Hakikaten oyun yaşamdan bir kesit..Eleştirilere gelince; çevirilerde ve uyarlamalarda bence problem oluyor ve insanlar sıkılıyor. Bazen bir resim sergisinde karşısında daha çok zaman geçirdiğimiz tablolar olur, bazen de daha hızlı geçtiğiniz..sıkıntı derken insanlar bunu kastediyor olabilir. Konu ilgisini çekmiyor olabilir. Ancak (dersi işlerken öğretmenin becerisi nasıl çocuklara dersi sevdirirse) oyuncuların başarısı da o konuyu yorumlarken seyircinin ilgisini çekecek replikler katabilir. Oyunda;
Yalnız, pansiyonda bir başına kalan, tembel , miskin , kirli bir adam..kadın evli olduğu halde orada kalan adama aşık ve kocanın bu duruma ilgisi ve bilgisi var mı? anlaşıldı mı? Ben kaçırmış olabilirim. o pansiyona gelen iki kişi meğer bu kirliyi arıyormuş..nedeni ise kirlinin o örgütü !! (bilemedim kiml bunlar!) birilerine ispiyonlamış , ve önceki yaşamını terk-i diyar etmiş..Bu iki adam bana göre bir mafya..giyim tarzları mafyadan gibi;o)
Ayrıca Harold Pinter diye araştırırken yazılmış güzel bir absürd tiyatro tezini buldum..
ibris.bahcesehir.edu.tr/dosyalar/Tez/084594C1.pd


Mavi Kedili Tuval - ( 2/26/2012 )
Asıl önemli yorumu unUTMUŞUM!
genel olarak tüm oyuncuların başarısı harikaydı..-Mert Tanık- bana daha bir harika geldi..Bravo ve hepsini çok tebrik ediyorum.


seda - ( 3/1/2012 )
nsl bnde gtmeyi düşünüyrmda

Alp - ( 3/2/2012 )
oyun berbattı, yönetmen kötüydü yorumlarına KATILMIYORUM. Ancak ben anlamadım diyebilirim. şu linke gözatın sizde benim gibi iyi kötü birşeyler anlayabilirsiniz.http://www.gnoxis.com/bir-tiyatro-adami-%3B-harold-pinter-16960.html

Aysel Öz - ( 3/2/2012 )
hayatımda ilk defa bir tiyatro oyununu yarım bıraktım.Cem Davran bile kurtaramadı

Nazire - ( 3/2/2012 )
Gördüğüm en kötü oyundu. Dramaturji berbattı. Oyunun herşeyden önce tartımı bozuktu. Oyunculardan bir tek Julide Kural güzel bi karakter yaratmıştı daha 3. repliğinde karakterin deli olduğunu anladık. Tek kötü olan bütün oyunu sırtı dönük (kapalı) oynadı. Diğer karakterlerinse amacı bile belli değildi. Cem Davran da ise tam bir hayal kırıklığına uğradım. Yarattığı bir karakter bile yoktu. Tamamen kendini oynadı. İbb de ve dt de bir çok oyun izledim. En kötü dediğim oyun bile bu oyuna alt ederdi. Tiyatro eğitimi almış biri olarak ve oyun süreçlerinin ne kadar zor olduğunu yaşamış biri olarak emeğe çok üzüldüm.

ilayda - ( 3/3/2012 )
-Oyun çok güzeldi bayıldım- diyen kişilere sormak istiyorum. Ne anladınız acaba? Açıkçası izlerken sürekli evet bir şey olacak diye bekledim. Fakat ilk defa bir tiyatro oyunundan bu kadar sıkıldım. Ama CEM DAVRAN-ın performansına diyecek sözüm yok. Her zamanki gibi süperdi.

Okan Günay - ( 3/3/2012 )
bu akşam eşimle beraber gittik.. bizim yorumumuz beklentiniz yüksek olmasın.. Oyuncular çok iyi.. özellikle Cem Davran sürüklüyor ve sıyrılıyor diğerlerinden.. bir ara yanımdaki bayan uyuya kaldı.. arada çıkanlar oldukça fazlaydı.. sonunu kimse anlayamadı açıkçası.. oyuncu kadrosu bu olmasa kesinlikle izlenmez..

Arda Kaplan - ( 3/4/2012 )
oyun sıkıcıydı diyebiliriz evet,salonda kimsenin çok güldüğünü hatırlamıyorum,oyun bitiminde de herkes saygıdan olsa gerek bi küçük alkışladı o kadar.Ama oyunculuklara asla bir kelime bile söylenemez hepsi ayrı ayrı muhteşemdi.Aslına bakarsanız ben Cem Davran-ı görmek için gitmiştim Cem Davran bizi yaktı diyebiliriz :)

nilüfer - ( 3/4/2012 )
Oyuncuların hepsi çok iyiydi fakat oyun bekleneneni veremedi.konu havada kaldı..komedimi drammı anlamadım.

tekin - ( 3/11/2012 )
valla dekora hayran kaldım,çok yaratıcı perfekt

cagdas - ( 3/25/2012 )
Oyuncular mükemmel performans göstermelerine rağmen, oyun vasattı. Oyun çıkışında kulak kabarttığım izleyicilerin yorumları da aynıydı. Başka bir oyun tercih etmeniz yararınıza olur.

rukiye - ( 4/1/2012 )
bence sonu güzeldi ama başları hiç güzel değillllllllllllll


melih - ( 4/4/2012 )
bencede çok sıkıcıydı olay ne ara oldu o 2 adam kim nereden çıktı niye geldiler anlamadım ödev yapıcam neyazıcam şimdi benyaaaaa çok sıkıcııııı

tiyatro izleyicisi - ( 4/12/2012 )
Gereksiz diyalogların havalarda uçuştuğu, insanın içten içe sahneye çıkıp -artık yeter sadede gelin- diye bağırmak istediği, komik olmaktan uzak, bir mesaj vermeyen acayip bir oyundu.

Oyun yüzünden oyunculardan soğudum o da eksi yani.


nana - ( 5/9/2012 )
çok güzel ve eğlenceliydi

ebrufan - ( 8/20/2012 )
ya niye boyle konusuyorsunuz orda benim en cok sevdiyim bir oyuncu oynuyor bir kere julide kural beyenmesseniz beyenmeyin ben cok eylenceli bu ldum cok harikaydi ayrica bir anlami var ama hic biriniz anliyamamissiniz yazik

ARZU TAVUKCUOGLU - ( 10/4/2012 )
Julide Kural, Cem Davran ve Mert Tanık -ın oyunculuğu ve dekor haricinde sevemedim oyunu. Büyük hayalkırıklığı oldu hevesle gittiğim halde. Oyuncu kadrosu çok şey vaat ediyordu ama...Anafikir neydi, ne oldu,kim kimdi belli değil. Ne olacak diye beklerken pat diye bitti anlamsız bir sonla oyun. Ne çok gülen oldu, ne ayakta alkışlayan.

semra - ( 10/6/2012 )
Hayatımda ilk defa bir tiyatro oyununda uyukladım.Oyunculara diyecek bir şey yok ,emek verilmiş ama oyun çok sıkıcıydı,salon çok sıcaktı,klimalar çalışmıyordu..Ne zaman bitecek diye bekledim durdum......


bilgen - ( 10/7/2012 )
Geçen yıl birçok oyunu izledim.Bu yıl ilk defa büyük bir hevesle bu oyuna gittim.Tek kişilik oyunlarda bile bu kadar sıkılmamıştım.Kaç defa saatime baktığımı hatırlamıyorum.Şehir tiyatrolarınadaki hiç bir oyuncuya lafım yok.Hepsini çok başarılı buluyorum.Ama konu berbattı.

emre kartal - ( 10/8/2012 )
Dün reşat nuri sahnesinde uyuduk.. afedersiniz izledik. sahne için emek verilmiş , oyuncular baştan sonra çırpındı ama bu oyunla bundan ötesini de başaramazlardı zaten kim oynarsa oynasın. tiyatro sona erdiğinde başta cem davran olmak üzere bütün oyuncuların suratı düşmüştü çünkü salondaki kötü enerji herkesi sarmıştı ve onlarda bunu hissetti.

Pervin Birsen - ( 10/18/2012 )
Dün izledim Doğum günü Partisini Üsküdar Müsahip Zade Celal sahnesinde.. Son yıllarda izlediğim en kötü oyundu diyebilirim.. Eleştirmiyeyim, ne iyiydi diye düşünüyorum, bulamıyorum.. Komedimi, drammı nedir belli değildi.. Oyunun konusu, verdiği mesaj neydi belli değildi.. Oyuncular da durumun farkında sadece sahne açılsın diye toplanmış gibiydiler.. Kariyerlerinde özelliklerini gösterip oyunu kurtarmaya çalışıyorlardı şaklabanlıklar yaparak.. Onca emek verilmemiş olduğunu bilsem, alkışlamak bile fazla gibiydi desem çok ağır konuşmuş olacağım biliyorum ama, öyleydi işte.. Ben aslında Şehir Tiyatroları genel yönetmenine sesleniyorum.. Yıllardır izliyoruz sizi ve devlet tiyatrolarını.. Lütfen söyleyecek biri varmı aranızda.. Bizim oyun yazarlarımızın kıtlığına kıran mı girdi?? Yok mu hiç yazılmış oyunumuz.. Aynı yemekleri pişirip, pişirip önümüze koyuyorsunuz.. Bıktık artık, bu Rus, Amerikan, Bulgar zırvalarından.. Konusuz, anlamsız, mesaj vermeyen bu saçmalıkları oynatmaya daha ne kadar devam edeceksiniz.. Sandalye, koltuk sayısı bu yüzden eksiliyor.. Tüm iyi oyuncularınızı tv dizilerine kaptırıyorsunuz aynı sebeple.. Lütfen oyunlar konusunda biraz daha seçici olun.. Tiyatroyu unutturtmayın bizlere.. Tiyatro iyi yapılan bir sanat kolu olarak yaşıyor yurdumuzda.. Böyle devam ederse, daha ne kalacak elimizde..
Sevgiler..

Pervin Birsen


Meryem Miyasoğlu - ( 10/18/2012 )
Beklenti içerisinde gittiğimden dolayı mı bilemiyorum ama resmen hayal kırıklığıydı,oyuncuların performansına sözüm yok ama ortada düzgün bir konunun olmaması ve bitişin anlamsız olması ilk kurduğum cümlenin sebebi diyebilirim,ayrıca tiyatro öyle izlenmez ki yersiz kahkahalar atmalar falan (hemde izlemeye gelen tiyatrocu kesmi bunlar) bence de izlemeye değil oynamaya gelsinler tiyatroya.

tarık - ( 10/19/2012 )
dekoru gorunce buyuk beklenti icerisine girdik, lakin cok kotu bir oyundu, bir anlam cikarmak icin cok ugrastik, sonra olayi bizim anlamadigimiza kanaat getirdik. Neyse ki burda ki yorumlar yalniz olmadigimizi gosterdi. O kadar iyi oyuncunun boyle bir oyun cikarmasi gercekten cok anlamsiz.

Cancan - ( 10/20/2012 )
Tekst secimi berbat. Tiyatro halk icin yapılır. Oyunculuk adına basarali adımlar olmasına rağmen tahammülü zor bir oyundu.

egemen kurtiş - ( 10/21/2012 )
resmen uyumuşum...Böyle boş diyalogların olduğu ,bitsede kurtulsak bu eziyetten dediğim bir oyundu.

nilüfer - ( 10/22/2012 )
Oyunculuklar inanılmaz güzel ama sonu bir o kadar saçmaydı.Ne olduğunu anlamadığımız bi yerde bitti üstelik.

Abdullah Aydın - ( 10/22/2012 )
20/10/2012 günü saat 15:30 da Üsküdardaki Müsahipzade… sahnesinde “Doğum Günü Partisi” adlı oyunu seyrettim.
2 saati aşan zamanımızı bu gereksiz oyun için harcadığıma inanamıyorum. Bu kadar donanımlı oyuncuların böylesine gereksiz bir oyun için harcadıkları emeğe çok yazık olmuş.
Ne girişi var oyunun, ne gelişmesi, ne sonucu. Arka sıradaki bir seyirci oyun sonunda, oyuna bilet almış eşine şunu söylüyordu; “ şu gıcık kaptığımız ………………. Bey e bu oyun için bilet alalım. Çok güzel intikam olur.”
Yazık.
nilay - ( 10/22/2012 )
Oyun oyuncu kadrosuna güvenerek aldığım bir oyundu. Fakat ilk dakikasından itibaren benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Diyaloglar cok gereksiz ve çok uzundu. Aslında 30 dk da bitebilecek bir oyunu gereksiz tekrarlar sayesinde 2saat gibi bir süreye yazmışlardı. Özellikle Jülide Kural-ın diyalogları beni çok yordu. Yayı ver, ver yayı ver ver ver yayı ver gibi aynı cümlenin defalarca gereksiz tekrarlanması gerçekten çok kötüydü. Orjinallerinin nasıl olduğunu bilmiyorum ama konu olarak, akış olarak diyaloglar olarak vasat bulduğum bir oyundu. Devlet tiyatroları özel tiyatrolar sehir tiyatroları olmak üzere çok fazla oyunu seyretmiş biri olarak bu kadar iyi oyuncu kadrosuna rağmen ilk yarıda çıkmak istediğim tek oyundu. Sahnedeki emege saygısızlık yapmak istemediğim için sonuna kadar kaldığım ama gerçekten bitsin diye dakikaları saydım tek oyundu. Zaten ilk yarıda seyircilerin yarısı çıktı. Bu kadar iyi bir oyuncu kadrosunun hala nasıl bukadar kötü bir oyunda oynadıklarına da anlam veremiyorum.

Semiha - ( 10/23/2012 )
Alevli günleri izleyip harika bir oyun dedikten sonra aynı kadroyla hayal kırıklığı yaşadım oyuncular harika ama oyun sıkıcı alışık değilz bu tür oyunlara sorun bu birde jülide kuralı izlerken hakikaten bende yoruldum tekrarlar çok sıktı

mehmet - ( 10/27/2012 )
Bu oyunu 3 kere izledim. Bir o kadar daha izlerim.

Volki - ( 11/29/2012 )
Su an oyundayım coook sıkıcıııııı

esocan - ( 11/29/2012 )
Tiyatro sanatçısı mı olmak lazım acaba oyundan güzel bir şey çıkartabilmek için, istanbulda izlediğim en yorum katılmadan dümdüz çevrilip konulmuş kötü oyundu.
Oyunda konu diye bir şey yok öncelikle, hiç bir şey anlamıyorsunuz orası net.Oyuncuların performansları harika çünkü hepsi işinin ustası insanlardı.
Bir tiyatro oyununa istediğiniz kadar güzel dekor ile düzenleyebilir,istediğiniz kadar sağlam oyuncuları çıkartabilirsiniz.Ama oyun kötü olduğu vakit hiç birinin değeri kalmıyor.
Tamam bizler çok çok basit oyunları izleyelim,türk dizileri gibi olsun demiyoruz ama bu kadar da boş diyaloglu,manasız,havada uçan bir konu üzerinde dönen bir oyun görmedim arkadaşım..
Şehir tiyatrolarına yakışır oyunlar illa ki popüler oyuncularla çıkarılan oyunlar olmamalı...Üstelik ödül alan da bir oyun olduğunu öğrendim..
Artık türk tiyatro oyunu yazarlarını görmek istiyoruz, çevirilerden yeterince sıkıldık,klasikleri de ezberledik..Osmanlıdan,osmanlı dekor ve kostümlü oyunlardan ise bıkkıntı geldi.
Modern oyunlar görmek dileğiyle..


mehmet - ( 12/1/2012 )
Bu kadar iyi oyuncunun bir araya gelip bu kadar kötü bir oyun izleyeceğim aklıma gelmezdi. Dün akşam başıma geldi.

Sedef Demircioğlu - ( 12/5/2012 )
Ben ki iyi kötü oyun demem, tüm oyunları izlemeye özen gösteririm. Ama bu oyuncu kadrosunun bu kadar kötü bir oyunda bir araya gelebileceğini düşünmezdim. Aslında kötü oyun demek çok üzücü, oyunlara kötü denmesinden hoşlanmam bir emek var sonuçta. ama bu oyun gerçekten kötüydü. Rengarenk, hoş bir sahne. Ünlü oyuncu kadrosu. Ama anlatılanlar boştu. ve oyuncular selamlamaya başladığında -Nasıl yani bitti mi şimdi ?- dedirtecek kadar kötüydü.

Erhan Özbak - ( 12/7/2012 )
MERHABA 3 KİŞİ OYUNA GİTTİK. BİTTİĞİNDE BİRBİRİMİZE NEYDİ BU KONU NEYDİ DİYE SORDUK. BERBAT İNANIN BERBAT. YAZIKLAR OLSUN 2 SAATİME KIYANLARA. UYKUSU GELEN VARSA GİTSİN İZLERKEN ÇOK GÜZEL UYUR. ZATEN İKİNCİ PERDEDE SALONUN YARISI GİTTİ.

zeeynepp - ( 12/9/2012 )
Ben daha gitmedim.Şimdi çok merek ediyorum nasıl birşey diye.Gösteriye gidenler bana fikir verebilirler mi?

Serkan - ( 12/9/2012 )
Konusuz bir oyun... Yönetmenin veya kadronun acilen senaryoda revize yapmasi gerekli... Oyunculuklar boşa gidiyor...

Önder - ( 12/9/2012 )
Az önce oyundan geldim oyunculara ve oyunculuklarına söz söylemek gibi bişey mümkün degil fakat beni boğdu konuyu anlamadım emege saygı yinede tesekkurler

djserdar - ( 12/15/2012 )
oyunun konusunda anlaşılmayacak bir durum yok. -içinde yaşadığımız sistemin dışında kalamıyoruz. tıpkı doğum günü partisi bahanesiyle stanley-i de sisteme çektikleri gibi hepimizi -her ne kadar reddetsek de- bu sisteme bir şekilde dahil ediyorlar..- saygılar...

Numan - ( 12/19/2012 )
Bu kadro, çok daha güzel konulu, mizahi bir oyunda oynasalardı muhteşem olurdu. Ekip güzel ama oyunun konusu saçma ve yetersiz. Emeklerine yazık olmuş.

Pınar - ( 12/20/2012 )
Ne yazık ki büyük umutlarla gidip hayal kırıklığı ile çıktığımız bir oyundu. Oynun konusuna ve oyuncularakanıp gitmeyin derim.

Tiyatrosever - ( 12/23/2012 )
Otoritenin kendi insanı yaratma çabası ve buna isyan edenlerin hikayesi, sadece eğlenmek gülmek isteyenlere sıkıcı bir oyun ama anlatmak istedikleri bugunkü Türkiye

kader - ( 12/27/2012 )
tiyatroya dün gittim bazı yerleri komik bazı yerleri gericiydi ve bazıları çok sıkıcıydı... ama çok gzl bir tiyatroydu

dilek - ( 12/29/2012 )
oyunculuk güzel,konu kötüydü..

Ali Erim ERDEM - ( 12/30/2012 )
Oyunu bugün Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesinde izledim. Çoğu yorumlarda da denildiği gibi oyun çok sıkıcı sadece oyunu ayakta tutan kadrosu oldu. Ama gene de emeği geçen herkesi ve oyuncuları tebrik ve teşekkür ederim.

- ( 1/1/2013 )
berbat bir oyun ,,ne başı ne konusu nede sonu belli ,,

Alper Yılmaz - ( 1/3/2013 )
Absürt tiyatroyu öğrenmemiş seyircinin sıkacağı türden bir oyun. Herkes tiyatro eğitimi alıp gitmiyor bu oyunları seyretmeye. O zaman da anlamıyor ve sıkılıyor. Zamanına ve parasına üzülüp çıkanları görünce çok üzüldüm.

özlem - ( 1/5/2013 )
bende bu gün izlemeye gideceğim ama hevesim kırıldı gerçekten bu kadar kötümü..:(

sevda - ( 1/5/2013 )
bende dun aksam ızledım ve hıcbırsey anlamadım bırcok oyun ızledım ne yapmak ıstedıgını anlamadıgım heran bısey olucak da toparlanıcak dıye bekledıgım ama anlamsızca bıtısını ızledıgım baska bır oyun olmamıstı. ve sımdı meraktan arastırdım bu oyunun konusu NE?? dıye ama hala bukadar yorumun sonunda da tatmın olamadım anlayanlar neden ne anladıklarını soylememıs acaba evet gorecelıdır ama fıkır verır hıc anlamayan bu topluluga ve oyuncuların ısmıne aldanmamak gerekıyormus bunu anladım:))

ebru ilbasan - ( 1/7/2013 )
Eşim ve ben dün bu oyundaydık.İlk perde başladı ve biz uyumaya basladık , ıkımızde o kadar kötü ve sıkıcıydı.Hayatımda maskeliler ve bu oyun dısında uyudugumu hatırlamıyorum.2.perdeyı seyretmedık ve gıttık.siddetle gıtmeyın derim.

Pablo - ( 1/10/2013 )
Sonuna kadar merakla birsey olacak mi diye bekleyip, sonunda sacma bir bitisle hicbirsey anlatmayan ve icermeyen gereksiz bir oyun

BURCU - ( 1/11/2013 )
Hep birşeyler olsun diye beklediğim ama olmayan sadece Mert Beyin performansını beğendiğim oyun.

Dilek - ( 2/2/2013 )
2.yarıda kaçtık...Cem Davran-ın da kötü oyunlarda varolabileceğini gördüm Keşke oyuncuların oyun seçebilme hakkı olsa, ben bu oyunu oynamazdım..Kara komedi diyenler olmuş, o kadar karaydı ki gülemedim..

- ( 2/5/2013 )
oyunculuklar 10 numara diye bilirim sadececan taner - ( 2/8/2013 )
Diğer arkaaşlarında dediği gibi güçlü bir kadrosu olan bir oyun.Oyucuların sahne performansları iyi fakat oyun çok sıkıcı.Böyle sıkıcı bir oyunu bu kadar eleştiri aldıktan sonra hala neden devam ettiriyorlar onuda anlayamadım.

ceren - ( 2/8/2013 )
oyun güzel başladı sonra gittikçi sıkmaya başladı oyunda sadce matkap karakteri azıcıkda olsa güldürdü oyunun 2.perdesi güzel başladı ve tekrar gittikçe sıkmaya başladı oyuncular iyi ama oyun berbat

ayhan hayıroğlu - ( 2/11/2013 )
Son yıllarda izlediğim en kötü oyundu. Bu kadar kötü olamaz sonu müthiş bitecek diye bir umut içinde sonuna kadar bekledim... ve oyunu aralarda terk edip çıkanlara imrenerek tiyatrodan ayrıldım. Gereksiz bir oyundu :(

yeliz - ( 2/12/2013 )
izlediğim en kötü oyundu ..oyuncular muhteşemdi bence bu oyun daha oynanmamalı..

ahmet bag - ( 2/12/2013 )
performans olarak iyi diyebilirim, konu daha iyi işlenebilirdi. http://tuhafbilgiler.blogspot.com

Sedef Demircioğlu - ( 2/22/2013 )
Ben ki her oyunu -kötü de olsa- son dakikasına kadar dikkatle izler, düşünür, yorumlarım. Oyuncu kadrosuna aldanıp gittiğim bu oyunu, anlayamadım, düşünemedim, dıkkatle izleyemedim.. Çünkü oyun başladı.. Olay örgüsü yok.. Ve bitti. Bittiğini bile anlamadık, bitince alkış yoktu çünkü herkes birbirine bakıyordu oyunu anlamak için. Vaktinize yazık. Gitmeyin.

bircan - ( 2/25/2013 )
oyunu izlerken hep aslında başka bir şey çıkacak olay sonunda çözümlenecek diye bekledim ama pek beklediğim gibi olmadı.Hatta oyundan çıkınca anlamadığım kaçırdığım bir şey mi var diye düşünmedim değil.Eve gelip biraz yazar ve oyunu araştırdım,oyuna gitmeden önce yapacağımı sonradan yaptım yani.Alışılagelmiş tarzda bir oyun değil ,tiyatro severler için zaman kaybı değil kesinlikle öncesinde Harold Pinter hakkında da biraz araştırma yapıp izlerseniz sonunda ben neyi anlamadım ne kaçırdım diye düşünmezsiniz.Yine de oyunu düşünüp durursunuz ama :)

Behlül - ( 3/7/2013 )
Oyun meğer 2011 yılından beri oynuyormuş.
Dün akşam gittim oyuna.Oyuncular tanınır olunca insan oyunda iyi olur diye düşnüyor.Başladıktan 10 dakika sonra hareketsizlik sıktı.Yani birşeyler anlatacaklar ama ne..İlk yarı yalap şalap bitti.Hadi dedim 2.yarı anlatırlar ama nafile.Son yok.Var da bir sürü soru işareti peşisıra.Keşke 2 satır anlatsalardı Stanley kimdir,nereye gitti,ne iş yapar.Elit sınıftan değilim.Tabloya bakıp --ressam şunu bunu anlatmak istemiş-- martavalı okumayı bilmiyorum.Ben oyundan birşey anlamadım,oyunu izleyen insanlarda bir şey anlamadı.Demek ki eksiklik var. Oyunu beğenenler bi zahmet açıklasınlar;Stanley ne iş yapıyordu?


Çağdaş - ( 4/3/2013 )
Büyük beklentileriniz olmasın. Oyuncular çok başarılı ama onlar bile oyunu kurtarmıyor. Oyunun diyalogları da tam olarak oturmamış. Ya çeviri kaynaklı ya da gerçekten oyunun dili karanlık. Ben hoşlanmadım, salonda kulak misafiri olduğum kadarıyla da hoşlanana rastlamadım. Daha iyi oyunlar seçilmeli...

mert ataç - ( 5/4/2013 )
Sadece oyuncu performansları için izlenir.Sıkıcı değil ancak bi sonucu yok.Havada kalmış

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 652
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Doğum Günü Partisi      Sonsuz Tekrar (Dans Tiyatrosu)      Aşk Mektupları      Ölümüne Suçlu      Hamlet (Kukla Tiyatrosu)      Yeşilçam'dan Sahneye: İçimdeki Sızı      Yarını Akıl Yapar (Çocuk Oyunu)      Adam      Kerem Gibi      Orda      Generaller, Savaş Ve Barbekü      İleri Sar Geri Sar      Son Yarım Saat      Büyülü Gece      Uçan Şemsiye (Müzikli Çocuk Oyunu)      Hoop Gitti Kafa      Güzel Şeyler Bizim Tarafta      Uyan Uyan Gazi Kemal      Nereye Gidiyoruz?      Ateş Yüzlü      Renkler Cumhuriyeti      Sondan Sonra      Suç Ortağı      Dansöz Remzi      Açıl Susam Açıl (Çocuk Oyunu)      Porno Club      Rapunzel (Çocuk Oyunu)      Bûka Lekî (Plastik Gelin)      Almanya'dan Falım Geldi      Ekmek Parası      Medeni Hali: Kadın      Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi      Gönlümdeki Osman Hamdi Bey      Vahşi Batı      Dikkat Uzaylı Çıkabilir! (Çocuk Oyunu)      Düğün      Sandalım Kıyıya Bağlı      Sihirli Anahtar (Çocuk Oyunu)      Külhanbeyi Müzikali      Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..