| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Çığ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2011

Puan : 9.24 / 10    
Merak Edenler : 674 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Tuncer Cücenoğlu
Yöneten: Kemal Başar
Dekor Tasarımı: Ayhan Doğan
Kostüm Tasarımı: Canan Göknil
Işık: Murat Özdemir
Müzik: Can Atilla
Dramaturg: Özge Ökten
Yönetmen Yardımcısı: Çağlar Polat
Asistan: Hande Gürak

Oynayanlar:

Erhan Abir
Alev Oraloğlu
Orhan Hızlı
Nergis Çorakçı
Caner Çandarlı
Sevtap Çapan
Zeki Yıldırım
Berrin Akdeniz Kortidis
Vildan Türkbaş
Hüsnü Demiralay
Göksel Arslan


Oyun Hakkında :
Tuncer Cücenoğlu’nun yazarlığının 40. sanat yılı olması nedeniyle sahneye konan eser yalnızca bir doğa olayının anlatımına dayanmıyor; adeta bir yaşam biçimine dönüşmüş sessizliğin etrafında gelişen, güçlü bir gerçeklik ile temelleniyor.

Çevresi dağlarla çevrili bir yerde yaşayan insanlar yüksek sesle konuşamasalar, gönüllerince kahkaha atamasalar da sessizlik içinde esir oldukları yaşamlarını sürdürmeye çabalarlar. Hayatın tüm coşkusunu hissedebilmeleri ve yaşayabilmeleri için sadece üç ayları vardır.

Yazar oyunun önsözünde “yalnızca bir doğa olayı değildir Çığ; belki de biz yarattık bu korkuyu beyinlerimizde” diyerek evrensele giden yolda özgür düşüncenin gücünü sorguluyor.


Fotoğraf ve Videolar :

Yorumlar

Nihal - ( 1/28/2011 )
Kadıköy Haldun Tanerdeki prömiyerde nefesimi tutarak izledim. Mükemmeldi. Bugünü anlatıyor, yarını, dünüde galiba. :)) Hiç Türk oyunu gibi değil. Zaten meselede dünyanın meselesi. Rejiye bayıldım. Fısır fısır konuşuyorlar, ama sanki yanımızda gibiler. Onların duyduğu korku, baskı içimize işledi. Işık, dekor, kostüm hepsi mükemmel, oyuncular süper...

ayten - ( 1/29/2011 )
oyunun finalinde içimden susma sustukça sıra sana gelecek diye bağırmak geldi. gözyaşlarıma hakim olamadım. tek kelimeyle harika.

Özgür - ( 1/29/2011 )
Tek kelimeyle muhteşem,zaten oyuncu jadrosunu görünce büyük beklentilerle gitmiştim ve umduğum gibi hepsi harika performans sergiliyorlar,emeği geçen herkese teşekkürler.....Bir saatinizi güzel geçirmek istiyorsanız buyrun gidin,şimdiden iyi seyirler.....

sevim - ( 1/31/2011 )
Oyun güzel fakat bana çok kısa geldi, yani tam olaylar başlıyor işte hareketleniyor derken bitti

ilkay güvenli - ( 2/2/2011 )
avrupa yakasında oynamasını sabırsızlıkla bekliyorum

Berk Özkaya - ( 2/3/2011 )
Tiyatrosuna Gittim Çok Güzeldi

- ( 2/3/2011 )
Ayın 18-ine bilet aldım,sabırsızlıkla oyunu bekliyorum.

Yusuf Çifci - ( 2/16/2011 )
Oyun içine kapanık atmosferi, durağan ilerlemesi ile izliyiciyi sıkmadan ilerliyor sahne, kostümler, oyunculuklar çok iyi olmuş. Güzel vakit geçirmek için bir saatinizi buraya ayırmak güzel bir tercih olur.

İhsan Dinç - ( 2/17/2011 )

Oyun başlarda çok sıkıcı ancak sonradan tempo hızlanıyor. Türk oyunu gibi değil, sanki İsviçreli yazar Charles-Ferdinand Ramuz-nun bir uyarlaması gibi. Oyundaki yetkililer bizde yok ancak İsviçre-nin kantonlarında olabilir. Bu özellik bizi gerçekten ayırıyor. Belki oyunun töre ile ilgili kısmı bizi çağrıştırıyor. Yine de zevkle izlenebiliyor.


çağla - ( 2/25/2011 )
Oyun kısa olmasına rağmen çok güzel. Herkeze tavsiye ediyorum.

şahin - ( 2/27/2011 )
tam dozunda, hiç ajite etmeden üstelik ödenekli bir tiyatroda başkaldırıyı öven bu oyunu yapanları tebrik ediyorum.

gamze - ( 2/28/2011 )
izledim müzikler harikaydı


İsmail - ( 3/5/2011 )
Bu oyun başka birşey. İzleyin derim mutlaka. Müzik, dekor, kostüm, oyuncular hepsi çok iyi. Kısa demiş bazı seyredenler, bana hiç öyle gelmedi. Farklı bir tiyatro işi.

sewda - ( 3/9/2011 )
gerçekten harika bir tiyatroydu çok beğendim oyunun sonunda ağlamamak için kendimi zor tuttum. bana özeti hakkında yardımcı olabilecek biri varmı.

ismail selim - ( 3/15/2011 )
Oyunu ümraniye haldun alagaş sahnesinde izledim.Oyun kısa olmasına rağmen çok güzeldi.İlk başlarda çok sıkıldım ama oyun sonradan hareketlendi.Ama ne olursa olsun oyuncular başarılıydı ve sonuçta ortaya iyi bir malzeme çıkmış.

banu - ( 3/17/2011 )
oyuncuların performansı cok ıyıydı... Üsküdar Kerem Yılmazer sahnesinde seyrettim..Sıkmadan tam tadında bitiyor.. sonu etkileyiciydi.. muzık ve dekoruda begendımm.

songül - ( 3/18/2011 )
arkadaşlar kesinlikle çok güzel bir oyun..izlemenizi şiddetle tavsiye ederim..sıkılmadan tekrar tekrar bu oyunu izleyebilirim,çok akıcı ilerliyor..oyuncular,kostüm,dekor süper..şimdiden ii seyirler..

mine - ( 4/1/2011 )
konusu itibariyle zamansız bir yapıt.finali oyunun ortasından itibaren tahmin edilse de hiç sıkılmadan izleniyor.

EMEL - ( 4/6/2011 )
HARİKA


deniz - ( 4/6/2011 )
hayatımda izlemekten çok keyif aldığım oyunlardan biri. okadar inandırıcı oynuyoki oyuncular kapılıp gidiyosunuz oyuna ,bitmese dediğim oyunlar arasına girdi bende çığ.sahne müzik doğallık ve samimiyet okadar çokki oyunda üstüste skılmadan izleye bilirim oyunu.ben o kutunun içinde gözüken oyuncuları kasıntı kendini beğenmiş sanırdım ama oyun sonrası kısada olsa CANER ÇANDARLI ile konuşma fırsatımız oldu okadar içten samimiki o tabularımı yıkmama vesile oldu diyebilirim ..
ve herkeze bu oyunu kesinlikle ama kesinlikle izlemelerini tavsiye ederim.emin olun pişman olmassınız bu oyuna gittiğiniz için ..

emeği geçen herkeze ve devlet tiyatrolarına bize bu fırsatı sundukları için çok teşekkür ederim ..

böyle değerleri yaşatmak gerek..


Savaş - ( 4/7/2011 )
Çok ama çok güzel bir oyuın mutlaka izleyinn.

ezgi - ( 4/7/2011 )
dün izledim ve çok beğendim çok güzeldi dekor karanlık ve sonradan o silahın patlaması çok güzeldi kızı diri diri gömücekler die öyle korkmuştumki ama beklenen olmadııı :))) kesinlikle izleyin şimdiden iyi seirlerrrrr..

Feyza Tuğçe - ( 4/7/2011 )
Sakın ama sakın gitmeyin. Her ay en az 4 kez tiyatroya giden biz, bu oyunun puanını görüp çok heveslenmiştik.
Tam bir hayal kırıklığı!


- ( 4/7/2011 )
Fatih sahnesine çok yakışmış bu oyun. İkinci defa izledim. kadıköydede çok güzeldi. Ama şimdi herkes daha güzel oynuyor. Harikabir oyunn. Erhan Abir ustayı izleyin. Dekor müzik harika.

ilkay güvenli - ( 4/8/2011 )
oyun gerçekten bir oya gibi işlenmiş körü körüne konulmuş yasaklar sorgulanmadan itahat etmeler ve bınlara baş kaldırış geç de olsa gecikilmişte olsa süper ebe kadının muayene sahnesi ve doğum sancıları çok gerçekçi işlenmiş bize gerçek bir doğum anı yaşattılar çok teşekkürler

ayşe yılmaz - ( 4/9/2011 )
oyunculuk dekor ısık tek kelımeyle mükembeldi. gozlerım dolarak ızledım. tum karakterler o kadar gercekcı oynuyorki sankı gercek bır hayatın ıcındeymısım gıbı oldum bır saat boyunca. kesınlıkle gıdılmesı gereken bır oyun.tesekkurler emegı gecen herkese

xxx - ( 4/10/2011 )
ben gittim we çok güzel bir oyun

- ( 5/18/2011 )
tek kelimeyle müthiş bir oyundu.

EMİNE TOKAT - ( 6/6/2011 )
ben bu oyuna gidemedim ama anladıgım kadaran oyun çok güzel temasından anlaşabileği gibi ayın 20 de gidecegim nasip olursa.....


murattekke - ( 11/2/2011 )
dekor ve müzikler gerçekten çok hoş..her an düşmesi beklenen çığ ın vermiş olduğu tedirginliği dahi hissettiren oyuncuları çok beğendim.bana da biraz kısa gelmesine rağmen güzel bir oyun..

huseyın - ( 11/3/2011 )
Tuncer Bey-in Aydınlık-taki yazıları zaten beğenerek okuyordum,.. oyun da kısa ve net bir şekilde mesajını iletiyor seyirciye...

Cahide Acar - ( 11/11/2011 )
Çığ-ın konusu harika,anlatılışı harika,sahnelenişi harika,oyuncular harika,dekor harika. Özetle harika bir oyun. Basit anlatılmış,doğal oynanmış ama çok etkileyici olmuş. Basitliği,doğallığı,yalınlığı seviyorum ben. Hayatı yalın yaşasak huzur eksilmez iklimimizden eminim. Tiyatroda olduğumu, bölge yönetiminde görevli olan kişilerin kostümleri olmasa anlamayacaktım neredeyse:) Bir onlar sahne kostümüne benzeyen abartıdaydı:) Korkularımızın bizi nasıl esaret altında yaşattığını,nasıl yaşanabilecekleri engellediğini, nasıl hazır hayatlar yaşadığımızı,nasıl hayata bir şey katamadığımızı,nasıl cesur olamayışımızı,nasıl tüm bu olumsuzlukların yaratıcısı olduğumuzu kah glerek,kah hüzünlenerek algıladım oyunu izlerken. Bitsin istemedim ama kısa sürdü. Tadı damağımda kaldı,bitişinde ise yüreğim ağzımda...
Umut verdi bu oyun bana,umudumu kamçıladı. Korkularıma karşı savaşacak gücü aşıladı. Hayatı, olabilecekleri engellemek için ne denli olası yaşadığımın farkına varmamı sağladı.
Emeği geçen herkese bin selam...
Cahide Acar


burak - ( 11/20/2011 )
çığ süper anlatılmış

ahsen - ( 12/3/2011 )
Bu oyun mükemmel. Herşeyiyle. Bravo.

Yalçın - ( 12/11/2011 )
Bu oyunu sahnelemk cesaret istiyor. Bugünkü dünyayı anlatıyor. Baskının, dogmalara inanmanın, susmanın insana insanlığını unutturuğunu anlatıyor. Hiç aksamayan bir sahne düzeni. Çok çok iyi.

Ç.Öykü - ( 12/12/2011 )
2006 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Kulübünün de oynadığı mükemmel oyun.
Gençlerin Tuncer Cücenoğlu-nun 40. sanat yılını beklememiş olması da çok güel değil mi?


ece - ( 3/23/2012 )
olağanüstü bir oyundu. sahne dekoru,müzikler,ışıklandırma ve oyuncular. hepsi müthişti.

Nida - ( 3/25/2012 )
Bir saatin nasıl geçttiğini anlamadık, çok güzel bir oyun.Emeklere sağlık...

NEDRET AKKALEM - ( 4/5/2012 )
Oyun 1 saat tek perde. Kısa ama tadında bırakıyor. İnsanların içine yerleştirilmiş korkularla yaşamaları güzel bir şekilde anlatılıyor. Oyunculuk, dekor ve müzikleri başarılı. Tavsiye ederim.

şevval - ( 11/13/2012 )
siz ne diyorsunuz ben ağladım oyunu izlerken ben oyuna bayıldım sonu harika bitti yani tüfeğin patladığı kısım

Ali Erim ERDEM - ( 1/12/2013 )
harika tek kelimeyle mükemmel

Nalan FİDANBAŞ - ( 1/13/2013 )
13/01/2013 pazar harika bir oyun güldüm duygulandım son sahnede ağladım tek kelimeyle mükemeldi oynucular o kadar gerçek oynadılarki son sahnede tüfek patladında gerçekten çığ düşecek sandım emeği geçen herkese tşk ederim

Mehmet - ( 1/13/2013 )
Oyunu geçen cuma izledim. İnsanların kuralları sorgusuz sualsiz nasıl kabullendiğini ve kuralları yaşatmak için kendilerinden bile nasıl vazgeçebildikleri gerçeğini 1 saatte anlatan güzel bir oyundu.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 924
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Çığ      Giderayak      Buluşma Yeri      Henry ve Alice'in Gizli Hayatları      Doğum Günü Partisi      Sonsuz Tekrar (Dans Tiyatrosu)      Aşk Mektupları      Ölümüne Suçlu      Hamlet (Kukla Tiyatrosu)      Yeşilçam'dan Sahneye: İçimdeki Sızı      Yarını Akıl Yapar (Çocuk Oyunu)      Adam      Kerem Gibi      Orda      Generaller, Savaş Ve Barbekü      İleri Sar Geri Sar      Son Yarım Saat      Büyülü Gece      Uçan Şemsiye (Müzikli Çocuk Oyunu)      Hoop Gitti Kafa      Güzel Şeyler Bizim Tarafta      Uyan Uyan Gazi Kemal      Nereye Gidiyoruz?      Ateş Yüzlü      Renkler Cumhuriyeti      Sondan Sonra      Suç Ortağı      Dansöz Remzi      Açıl Susam Açıl (Çocuk Oyunu)      Porno Club      Rapunzel (Çocuk Oyunu)      Bûka Lekî (Plastik Gelin)      Almanya'dan Falım Geldi      Ekmek Parası      Medeni Hali: Kadın      Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi      Gönlümdeki Osman Hamdi Bey      Vahşi Batı      Dikkat Uzaylı Çıkabilir! (Çocuk Oyunu)      Düğün     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..