| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Nurhan Tekerek

Hayranım Diyenler : 11 kişi

Nurhan Tekerek Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Prof. Dr. Nurhan Tekerek, (d. 1959 Adana), oyuncu, dramaturg, yönetmen.

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nden 1981 yılında mezun olan Tekerek, mezuniyet sonrası Adana’ya dönen ilk okullu tiyatro sanatçısı olarak Adana’nın tiyatro yaşamına yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmuştur.

Eğitimi süresince Ankara Deneme Sahnesi’nde çalışan sanatçı bir sezon Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda eğitmenlik, dramaturgluk, oyunculuk, yönetmen yardımcılığı yaptı. 1983-87 yılları arasında Adana’nın ilk özel tiyatrosu olan Adana Çağdaş Sanat Merkezi’nin kuruluşuna katkıda bulundu, aynı tiyatroda sanat yönetmenliği, dramaturg, oyuncu, yönetmen yardımcısı, yönetmen, dekor ve kostüm tasarımcılığı ve realizasyonu, afiş tasarımı, efekt tasarımı ve efektörlük, seyirci anketi hazırlama, anket sorumluluğu ve basın ve halkla ilişkiler sorumluluğu gibi görevler yaptı.

Tiyatronun ekonomik nedenlerle kapanmasından sonra Çukurova Üniversitesi’ne geçerek 1985-1995 yılları arasında bir yandan “Tiyatroya Giriş ve Uygulamalı Tiyatro” adı altında seçmeli dersler verirken, bir yandan da aynı derslerin öğrencileriyle uygulamalar yapmıştır. Bu arada pek çok şenlik, festival ve tiyatro günlerine, yönettiği oyunlarla ve Ç.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu adıyla katılmış ve Çukurova Üniversitesi adının teyatral alanda ülke çapında duyulmasına katkıda bulunmuştur. Bu arada Ç.Ü. Tiyatro Kulübü ÇÜTİK’in oluşumuna yardımcı olmuştur. 1995-96 yilinda Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı’na bağlı bir Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nın kuruluşuna öncülük yapmış, yaklaşık 2 yıl Ana Sanat Dalı Başkanlığını yürütmüştür.

Doç. Tekerek; 2002 yılında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Ana Sanat Dalı’na kendi isteğiyle gelmiş ve burada 3.5 yıl görev yapmıştır. 29 Ağustos 2005‘te üniversiteye bağlı bir tiyatro bölümünün oluşumuna katkıda bulunmak üzere Uludağ Üniversitesi’nde Doç.Dr. olarak göreve başlamıştır.

1995 yılında mezun olduğu DTCF Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans’ını yapan Nurhan Tekerek 2000 yılında yine aynı okulda doktorasını tamamlamış, 2003 yılında doçent olmuştur. Akademik yaşamı boyunca verdiği dersler şunlardır: Tiyatroya Giriş, Uygulamalı Tiyatro, Sahne Uygulaması, Türk Tiyatrosu, Rol, Ses ve Konuşma, Tiyatro Tarihi ve Kuramları, Oyun İncelemesi, Uygulamalı Dramaturgi, Sahne, Konuşma Sanatı Tekniği, Tiyatro-Canlandırma ve Yaratıcı Drama, Role Hazırlık, Mitler ve Masallar.

Mezun olduğu yıl olan 1981 yılından bu yana kuramsal çalışmalarını da sürdüren Nurhan Tekerek’in yayımlanmış pek çok eleştiri-inceleme-araştırma yazıları da vardır. Çukurova’nin tarihsel, kültürel, ekonomik ve tiyatral yapısıyla da özel olarak ilgilenen Nurhan Tekerek’in bu alanda da pek çok yazısı yayımlanmış ve yayımlanmaktadır. Ayrıca; “Cumhuriyet Dönemi’nde Adana’da Batı Tarzı Tiyatro Yaşamı, 1923-1990” ve gelenekselden çağdaşa uzanan çizgide Türk Tiyatrosu’nu incelediği; “Popüler Halk Tiyatrosu Geleneğimizden Çağdaş Oyunlarımıza Yansımalar” adlı eserleri Kültür Bakanlığı tarafından 1997 ve 2001 yıllarında yayımlanmıştır. Arnold Wesker’den Fatma Pınarbaşı’yla birlikte çevirdiği “Boylam” ve “İnkar” adlı oyunlarından oluşan Wesker’in iki oyunu “Toplu Oyunları I” adıyla Mitos Boyut Yayınları’nca 2004’de yayımlanmıştır. İletişim Yayınları’nca 2006’da yayımlanmış “Adana'ya Kar Yağmış” adlı kitaba da, “Seyhan Saz’dan Cafe Barlara Adana’nın Eğlence Dünyasi” adlı makalesiyle katkıda bulunmuştur. Marie Louise Fischer’in “Gundula” adlı çocuk romanından oyunlaştırdığı “İlkcan’a Yeni Kardeş” adlı çocuk oyunu da vardır. 2006 yılından bu yana Haşmet Zeybek’in yazdığı “Zilli Şıh” adlı meddah gösterisini, Bursa ve çevresinin farklı mekanlarında kadın meddah olarak sürdürmektedir. ITO (Uluslar arası Ezilenlerin Tiyatrosu Organizasyonu), ASSITEJ (Uluslar arası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Birliği), ADS (Ankara Deneme Sahnesi), OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği) kurucusu, üyesi ve Bursa Temsilcisidir. 2007 - 2008 akademik yılında eğitim öğretime başlayan Uludağ Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü’nün kuruluşuna katkıda bulunan Doç. Dr. Nurhan Tekerek aynı bölümün başkanlığını yürütmektedir. Son kitabı Mitos Boyut Yayınları’ndan 2008 Nisanı’nda yayımlanan Köy Tiyatrosu Geleneğimizi köy seyirlik oyunları, törenler ve çağdaş yansımaları bağlamında inceleyen “Köy Seyirlik Oyunları” dır. Makalelerinden derlediği “Geçmişten Geleceğe Oyundan Seyirciye” adlı çalışması da yayımlanmayı beklemektedir.


Rol aldığı ve yönettiği bazı oyunlar

Kurban
Keloğlan
Gerçek Kavga
Belgelerle Kurtuluş Savaşı
Benerci Kendini Niçin Öldürdü
Kozalar, Hastane mi Kestane mi
Ana Hanım Kız Hanım
Sekiz Kadın
İkili Oyun
Derya Gülü
Ayının Fendi Avcıyı Yendi
Bir Elin Nesi Var
Kral Gitti Oyun Bitti
Demet ile Memet
Gozort
Beş Kısa Oyun
Önder
Ölüm – Doğum – Düğün
Düğün Ya da Davul
Yeşil Gece
İki Kişilik Hırgür
Muhbir
Kadın Olmak
Kutu Kutu
Vatandaş Oyunu
Ölüler Konuşmak İsterler

Sahnelenmiş kendi kolaj çalışmaları

Öyleyse Haydi Tiyatroya
Kadın Olmak
Sevda Meselesi
Dört Mevsim Yaşam
Bîçâreler


Nurhan Tekerek isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Zilli Şıh

Yorumlar

Nurhan Tekerek Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 341
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Kayhan Yıldızoğlu      Şinasi Yurtsever      Serda Kondeler Aktuna      Teoman Gelmez      Yaşam Kaya      Vedat Zar      Bilgesu Erenus      Kahraman Acehan      Nurhan Tekerek      Emre Karakoç      Devrim Evin      Şahika Tekand      İbrahim Edi Çatal      Demir Tokdemir      Tevfik Gelenbe      Aydın Orak      Dilan Güçer      Remzi Pamukçu      Zerrin Tekindor      Tamer Barış Ülger      Hande Melek      Tuğçe Seven      Berke Hürcan      Ferhat Balaban      Anna Matskevits      Cüneyt İngiz      Aga Jabłonska      Damla Gerçeker      Gizem Akkuş      Ayşen Erikli      Akın Kuran      Cankut Özkorkut      Cihan Aksoy      Doğan Uğurluay      Ebru Yıldız      Engin Öztürk      İrem Atacan      Merve Ceren Şenkal      Nurten Caviç      Ramazan Ekinci     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..