| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Yaşam Kaya

Hayranım Diyenler : 6 kişi

Yaşam Kaya Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Tiyatro Eleştirmeni olarak ilk kez 1999 yılında Türkiye’nin ilk internet tiyatro yayını olan www.tiyatronline.com’ da yazmaya başladı. 2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği ne üye oldu. O dönem Ankara "Değirmen Dergisi"nde şiirlerini yayınlattı. 2003 yılının Mayıs ayında Varlık Dergisi ’nde şiirleri ile ilgili eleştiri yazıları yayınlandı. 2004 senesinde Londra ’da belirli bir süre yaşadı. İstanbul’a döndüğü zaman Psikoloji bölümünde eğitim aldığı için özel kurumlarda aile danışmanlığı ve kişisel danışmanlıklar görevlerinde bulundu. Aynı yıl www.tiyatronline.com adlı internet tiyatro yayınına editörlük yapmaya başladı. Halen sitenin editörüdür.

2005 ile 2008 yılları arasında Radikal , Birgün , Sabah , Tiyatro Gazetesi; Tiyatral İstanbul, Tiyatro Tiyatro Dergisi yazdığı oyun eleştirilerini yayınladı. Londra ’da, Londra Olay Gazetesi’nde ve The Guardian da ingiliz ve türk oyunlarla ilgili yazdığı tiyatro eleştirilerini yayınlattı. Sabah Gazetesi’nde 2007 Aralık ve 2008 Mayıs aylarında tiyatro seçici kurul üyeliği; 2008 ile 2010 yılları arasında Taraf Gazetesi ’nde tiyatro eleştiri yazıları yazdı. 2008 senesinde bünyesine girdiği Tiyatro... Tiyatro... Dergisi Ödülleri’nde jüriliğe devam etmektedir. Birgün Gazetesi Pazar Eki’nde ve Tiyatronline adlı Türkiye’nin ilk internet tiyatro yayınında tiyatro köşe yazıları; ayrıca Radikal Gazetesi Pazar Kritik köşesinde haftalık peryodlarla oyun eleştirileri yazmaktadır. Türkiye’deki ve Avrupa’daki yabancılara Türkiye Tiyatrosu’ nu anlatan tiyatro araştırma dosyalarını Today’s Zaman Gazetesi Turkish Review Dergisi’nde yayınlatmaktadır.

2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı 75. Yıl Cüneyt Gökçer Ödülleri "Övgüye Değer Eleştiri Ödülü" nü almıştır.

Sanat Tarihi üzerine Arkeoloji ve Sanat dergilerinde yazılar yazmaktadır.

Yaşam KAYA, 11 sene içinde 500 den fazla tiyatro oyununun tanıtımını ve eleştirisini yazmıştır.


Yaşam Kaya isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları

Yorumlar

Metin ar - ( 2/18/2012 )
Uğur Kutay-ın 18 Şubat tarihli yazısından yaşam kaya-nin yazıları ile ilgili bir not:


“Stalin’in yerinde ben de olsam böylesi rezil bir yazarı sürgüne yollar, hatta bir daha tiyatro oyunu yazmaması için onunla uğraşırdım.” Bu korkunç faşizan cümlenin hangi yayın organında yer aldığını biliyor musunuz? 12 Şubat 2012 tarihli BirGün Pazar... Tiyatro sayfasının daha önce de feci ifadeler kullanan yazarı Yaşam Kaya, güya bir tiyatro oyununu eleştiriyor. Ben de sinemacıları içeriye alan devlete çatıyorum... Vah ki ne vah!


Yaşam Kaya Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 37
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Kerem Alışık      Songül Öden      Mustafa Üstündağ      Tuğba Ünsal      Kayhan Yıldızoğlu      Şinasi Yurtsever      Serda Kondeler Aktuna      Teoman Gelmez      Yaşam Kaya      Vedat Zar      Bilgesu Erenus      Kahraman Acehan      Nurhan Tekerek      Emre Karakoç      Devrim Evin      Şahika Tekand      İbrahim Edi Çatal      Demir Tokdemir      Tevfik Gelenbe      Aydın Orak      Dilan Güçer      Remzi Pamukçu      Zerrin Tekindor      Tamer Barış Ülger      Hande Melek      Tuğçe Seven      Berke Hürcan      Ferhat Balaban      Anna Matskevits      Cüneyt İngiz      Aga Jabłonska      Damla Gerçeker      Gizem Akkuş      Ayşen Erikli      Akın Kuran      Cankut Özkorkut      Cihan Aksoy      Doğan Uğurluay      Ebru Yıldız      Engin Öztürk     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..