| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Tevfik Gelenbe

Hayranım Diyenler : 75 kişi

Tevfik Gelenbe Hakkında Yorumlar


Paylaş      

1931 yılında İstanbul’da doğdu. Baba tarafından ünlü logaritmacı ve kelamcı/ filozof İSMAİL HAKKI GELENBEVİ hazretlerine , anne tarafından da KAPTAN-I DERYA ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA’YA bağlıdır.

6 aylık iken annesini yitirdi. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı. Bir emniyet mensubu olan babasının Muğla’ya tayini dolayısıyla ilkokulu ve orta okulu bu kentte bitirdi.

13 yaşındayken babası vefat etti. İstanbul’a döndü. Bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş vererek hep ekmek aradı.

Ama tüm bu süreç içinde birtek ideali ve birtek aşkı vardı. TİYATRO. Futbol oynadığı dönemlerde maç sonrası gecelerde takım arkadaşları çeşitli farklı eğlencelere yönelirken onun yolu mutlaka tiyatroya uğrardı. O zamanlar pek de fazla olmayan tiyatrolar perdelerini açtıkları zaman koltukların birinde mutlaka o vardı.

Bu yakın ilginin sonunda o çevreden dostlar edindi. Ve bir gün İSTASNBUL ŞEHİR TİYATROLARI sahne amirliğinden “DENENMEK ÜZERE” bir teklif aldı. Kız-erkek 60 genç ile imtihana girdi ve kazanan iki kişiden biri oldu. 1957/1958 tiyatro yılında İstanbul belediyesi şehir tiyatrolarında profesyonel sahne hayatına başladı. Adı geçen tiyatro içinde çok önemli ustaların ve hocaların yönettiği bir “EĞİTİM KURSU”NA katıldı ve birincilikle bitirdi.

1962 yılına kadar bu tiyatronun çatısı altında çok önemli roller oynadı ve ana kadroya alındı. Aynı yıl içinde memur oyuncu olmak istemediği için şehir tiyatrosundan GAZANFER ÖZCAN ve GÖNÜL ÜLKÜ ile birlikte ayrıldı. GÖNÜL ÜLKÜ-GAZANFER ÖZCAN tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

1967/1970 yılına kadar bu tiyatronun parlak yıllarında katkıda bulundu. Ve 1969/ 1970 tiyatro yılında buradan da ayrılarak “TEVFİK GELENBE TİYATROSU”NU kurdu. 32 yıldan beri de en bunalımlı yıllarda birtek gece perdelerini kapamadan sevgili Kadıköylü tiyatro severlere hizmet vermektedir.

Geçen bunca yıl içinde tiyatroya sırf oyun vermekle kalmamış birçok hizmetinde peşinde olmuştur. Örneğin “ÜCRETSİZ TİYATRO KURSLARI” düzenleyerek (20 yıl) onu yücelten mesleğine borcunu ödemeye soyunmuştur. Bugün bu öğrencilerin çoğunun televizyon yıldızı olduğunu söylemek mümkün.

Gençliğinden bu yana birtakım FİLM/TELEVİZYON/ ve OYUN’larda yer alan Tevfik Gelenbe ölümünün sahnede olmasını arzulamakta ve niyaz etmektedir.

Özel tiyatro olarak geçirdiği 32 yılın her gününde meşakkat vardır, çile vardır, dert vardır. Ülkemizde sanatla uğraşmak zorun üzerinde bir şeydir. Sevgi ister, dayanıklılık ister, bilgi ister, kültür ister ve hepsinden önemlisi dağları delen “FERHAT AŞKI” ister.

Ve Tevfik Gelenbe tüm savaşımında bir saniye bile yanından ayrılmayan, evinde ve işinde onun en büyük moral kaynağı olan sanatçı eşi “SEVİM GELENBE” ye ve hayatının sonuna kadar ayakta kalması için destek sağlayan bütün seyircilere MİNNET VE ŞÜKRANLARINI sunar.

(Sanatçı 20 Ekim 2004'te kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir)

Rol aldığı bazı oyunlar
Kocamın Nişanlısı
Aman İdare Et
Anasının Kuzusu
Bir Bakın Gelene
Kaçan Kazanıyor
Aman Hayret Biraz Gayret
Sevgili Katilim
Sakallı Gelin
En İyisi Evlenmek
Kırkından Sonra
Sevda Salatası
Bacım Sana Muhtacım
Sorma Söylemem
Herkes Kendi Yerine
Davetsiz Misafir
Hem Ağlarım Hem Giderim
Şekerpare


Tevfik Gelenbe isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları

Yorumlar

Tevfik Gelenbe Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 464
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Bilgesu Erenus      Kahraman Acehan      Nurhan Tekerek      Emre Karakoç      Devrim Evin      Şahika Tekand      İbrahim Edi Çatal      Demir Tokdemir      Tevfik Gelenbe      Aydın Orak      Dilan Güçer      Remzi Pamukçu      Zerrin Tekindor      Tamer Barış Ülger      Hande Melek      Tuğçe Seven      Berke Hürcan      Ferhat Balaban      Anna Matskevits      Cüneyt İngiz      Aga Jabłonska      Damla Gerçeker      Gizem Akkuş      Ayşen Erikli      Akın Kuran      Cankut Özkorkut      Cihan Aksoy      Doğan Uğurluay      Ebru Yıldız      Engin Öztürk      İrem Atacan      Merve Ceren Şenkal      Nurten Caviç      Ramazan Ekinci      Sadık Kuzu      Servet Güney      Şakir Gergingöz      Volkan Serim      Zeynep Yazıcıoğlu      Eylem Şenkal     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..