| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
2 ODA 1 SİNAN - Tiyatro Kare
İsmail Can TörtopKadıköy Belediyesi'nin organize ettiği "4. Kadıköy Tiyatro Festivali" Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro'da devam ediyor. 14 Ağustos'a kadar her akşam başka bir grubun sahne aldığı festivalde biletler ücretsiz.. Bu noktada Kadıköy Belediyesi kocaman bir teşekkürü hak ediyor; böyle bir alanı böyle kutsal bir amaç kullandığı için, biletleri ücretsiz yaparak "herkese tiyatro" sunduğu için, bu kadar kaliteli oyunu ve oyuncuyu bir araya topladığı için. Bu teşekkür uzar da uzar, çünkü 2 hafta boyunca her akşam 1000 kişiyi tiyatro izlemek için buluşturmak her türlü teşekkürü hak ediyor. Ancak, organizasyonun en büyük eksiğine de işaret etmeden geçemeyeceğim; tanıtım tanıtım tanıtım. Bu kadar emek, kalite, özveri daha fazla üzerinde konuşulmayı hak ediyor bence.                      

*** 

Amfi tiyatroyu tıklım tıklım dolduran seyircilerden birisi olarak yerimi aldım. Alanın tiyatro oyunları için bazı eksikleri var maalesef. Bunlardan birisi de ışıklandırma. Üzerine spotları yerleştirmek için kullanılan direkler maalesef sahnenin görülmesini engelliyor, ben de bu direkler sebebiyle yerimi değiştirmek, daha kenarda bir yere oturmak zorunda kaldım. Ayrıca, herkese tiyatro sunmanın güzellikleri kadar bazı sorunları da var, mesela çıkış kapısına giderken sahneye çıkıp kestirmeden giden, oyunun yarısında çıkan ve yediği çekirdeklerden çıkan çıt çıt çıt sesleriyle oyunu izlememeniz için elinden gelen herşeyi yapan pek çok seyirciyi de görmezden gelmeniz gerekiyor..

Gelelim oyuna. 

Daha önce televizyon dizisi olarak izlediğimiz 2 Oda 1 Sinan bu sezon Tiyatro Kare tarafından tiyatro sahnesine aktarıldı. Oyunun final sahnesinde Nedim Saban'ın uçtuğu sahnenin provaları sırasında Nedim Bey'i taşıyan halatları tutan 2 görevlini bel fıtığı geçirme tehlikesi atlattığı haberi oyun sahnelenmeye başlamadan önce medyada geniş yer bulmuştu. Halatları tutan kişilerin akıbetini ve bu sahnenin oynanıp oynanmayacağını daha sonra medyadan takip edemedim ancak oyun esnasında gördüm ki bu sahne oyundan kaldırılmış, halat tutanların başına gelenler hakkında ise hala bilgimiz yok.. (Magazin basınına duyurulur)

Burak Akkul ve Murat Dişli'in senaryosunu yazdığı eseri İlker Barış ve Özer Çetinel oyunlaştırmış, yönetmenliği ise Müjdat Gezen yapmış. Oyunda sosyal, siyasal, güncel pek çok konuya atfen bol bol mesaj veriliyor. Ancak ben senaryoda olması gereken süreklilik açısından tatmin olduğumu söyleyemeyeceğim. Sahnede bir şeyler yaşanıyordu ama biz seyircilere bir hikaye izletilmekten çok minik minik pek çok durum yaşatıldı. Bu da pek çok mesajın da havada kalmasına sebep olmuş, oyunu yer yer çocuk oyunu havasına büründürmüş. Örneğin tonlamasız şöyle bir cümle duyabiliyoruz : "Sigara çok kötü bir şeydir" (eveeet öğretmeniiiiim)

Sinan rolüyle izlediğimiz Nedim Saban, agrofobi (Açık alana çıkamama hastalığı) hastası bir kişiyi canlandırıyor. Kendi evinde genellikle dolabının içerisinde oturan ve pek dışarıya çıkmayan Sinan'ın uyanık eniştesi Ali Cengiz (Kemal Kuruçay), kısa yoldan para kazanmanın yolunu bulmuştur : Sinan'ın evini birkaç bin dolar depozito ve birkaç aylık kirayı da peşin alarak kiralamaktadır. Eve taşınan kiracılara da evde Sinan Paşa'nın ruhu olduğuna dair hikayeler anlatmaktadır. Daha sonra evde Sinan'ı fark eden kiracılar da Sinan Paşa'nın hayaletini gördüklerini sanarak kaçmaktadırlar, hem de verdikleri paraları geri alamayarak çünkü kontratta her şey açık açık yazmaktadır : Ev;  2 Oda 1 Sinan. Ancak Ali Cengiz bu kez kendisi oyuna gelecektir. Evin son kiracıları oğlu hapiste ve eşin de yıllar önce kaybetmiş olan bir anne (Seden Kızıltunç) ve onun aktör daha doğrusu aktris olmak isteyen genç kızıdır. (Dilşad Bozyiğit) Anne kız da geçimlerini Ali Cengiz gibi dolandırıcılıkla sağlamaktadırlar ancak onların da bir etik kuralı vardır.  : "Bizim dolandırdığımız kişiler bizi dolandırmaya çalışanlardır. Yani bir ev sahibi bizi dolandırmaya çalışması biz de onu dolandıramayacağız, ancak böyle birisine henüz rastlamadık." 

Ev sahiplerini nasıl mı dolandırıyorlar? Bunu öğrenmek için bol kahkahalı bu oyunu izlemeniz gerekiyor.

Oyuncu kadrosu başarılı isimlerden oluşuyor ancak ben bu kadrodan beklediğim teatral keyfi bu oyunda aldığımı söyleyemeyeceğim. Gerek ses, gerek vücut ve gerekse sahne kullanımı olarak oyun genelinde bir tekdüzelik hakimdi. Paşan Yılmazer'i bu noktada ayrı tutmak istiyorum. Hayat Bilgisi isimli televizyon dizisinde Ortega karakteri ile adını duyuran oyunculuk kariyerinin başında olan bu genç arkadaşımızın çizdiği pizzacı karakteri gayet keyifliydi. Ancak, Sinan Paşa efsanesinden bahsettiği sahne uzadıkça uzadı, hiç bitmeyecek sandım. Sorun neydi tam bilemiyorum; acaba bu sahne gereğinden fazla mı uzundu yoksa bu kadar karikatürize bir karakteri bu kadar uzun sahnenin merkezinde tutmak mı hataydı yoksa birinci perdenin sonu geldiğinden biz seyirciler mi yorulduk, ya da D Şıkkı : Hepsi... Bu güzel karakter sahnede daha az kalsa sanki daha tadında bir rol olurdu.

Kemal Kuruçay oyunda maestro görevini üstleniyor ve bunu layıkıyla yapıyor diyebilirim. Diğer oyuncu arkadaşlarına biraz daha alan açsa daha keyifli olabilirdi. Ali Cengiz'in temizlik hastası eşini oynayan Asuman Çakır karikatürize karakterini pürüzsüz bir oyunculukla canlandırıyor. Seden Kızıltunç ise oyunun diğer ağır toplarından.. Sanki oyunculuk adına tecrübesini neredeyse her repliğinde seyirciye hatırlatıyor.  

*** 

Özgürlük Parkı Amfi Tiyatrosu'nda geçirdiğim 2 saatin genel olarak eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Böyle güzel bir oyunu böyle güzel bir seyirci kitlesi ile izlemek büyük keyifti. Seyircinin sahnedeki neredeyse her duruma özel bir tepki vermesi içimizdeki tiyatro sevgisinin ve ilgisinin hala yaşadığını gösterdi bana. Yeni sezonda bu güzel komediyi kaçırmayın derim..

*** 

Değerlendirme

Dekor  ( * * * * )
Müzik  ( * * )
Işık  ( * * )
Oyunculuk  ( * * * )
Reji  ( * * )
Genel  ( * * * )

İsmail Can Törtop
can@tiyatrodunyasi.com


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

ayşegül akpınar - ( 2/18/2008 )
çok güzel bir site

Nilay Gengönül - ( 7/18/2007 )
izlemedim ama okuduğum kadarıyla çok başarılı bir oyun olmuş bu oyunda oynayanları tebrik ediyorum. ilerde bende öyle iyi bir oyuncu olmak istiyorum.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 525
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Çöplük - Toplum Dışına İtilmişlerin Öyküsü (İhsan Ata) - 12/4/2006
 • Kente Fransa'dan Bale Kumpanyası Gelmiş... (Seval Deniz Karahaliloğlu) - 12/4/2006
 • BAHAR NOKTASI (Begüm Kaya) - 12/4/2006
 • KOZALAR - İBBŞT (Enis Bulca) - 12/4/2006
 • Bir Aşk İtirafı : Uzun Bir Hecedir Aşk (İhsan Ata) - 12/4/2006
 • Çılgın Dünya (Burçak Çöllü) - 1/3/2007
 • SOKAKTA ÜBÜ (Rafet Aslan) - 12/4/2006
 • İnsanlarım - Dostlar Tiyatrosu (Huriye Kurçenli) - 12/4/2006
 • ÖZKIYIM - Bizim Tiyatro (İsmail Can Törtop) - 12/4/2006
 • KAÇ BABA KAÇ - Sadri Alışık Tiyatrosu (İsmail Can Törtop) - 12/24/2006
 • 2 ODA 1 SİNAN - Tiyatro Kare (İsmail Can Törtop) - 12/4/2006
 • BEN ANADOLU - İBB Şehir Tiyatroları (Burçak Çöllü) - 12/4/2006
 • Yedi Kadın (İhsan Ata) - 12/4/2006
 • Bizi bize anlatan oyun: "OCAK" (Fatma Babuşçu) - 12/4/2006
 • Şehir Tiyatroları Ticketturk'e Teslim mi Edildi? (Ertuğrul Timur) - 12/4/2006


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..