| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Şehir Tiyatroları Ticketturk'e Teslim mi Edildi?
Ertuğrul Timurİstanbul Şehir Tiyatrosu ile Tickettürk bilet satış firması ile yapılan anlaşma gereği, bu sezonun başından beri İstanbul Şehir Tiyatroları gişeleri, Tickettürk bilet satış

noktasına dönüştürüldü. Artık İstanbul Şehir Tiyatrosu gişelerinde futbol karşılaşmaları, konser vb etkinliklerin de biletleri satılmakta. Buna karşın, zaten satılmakta olan gişelerdeki biletlerden bundan sonra, duyumlarımıza göre Tickettürk 50 Ykr almakta ve gişeler için hiçbir ödeme yapmamakta. İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Yönetim Kurulu’nun da bu gelişmeden haberleri olmadığı, basından öğrendikleri iddialar arasında.

Bu sezon başında yapılan basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni salon açılış müjdelerinin yanı sıra bir de biletlerin artık Tickettürk’de de satılacağını müjdeliyordu. Fakat Şehir Tiyatroları’na göre müjde olan bu haberin müjde mi yoksa üzerinde düşünülecek bir konu mu olduğu şüpheliydi. Zira daha geçen sezonun sonunda Semaver Kumpanya yönetmeni Işıl Kasapoğlu firma ismi açıklamadan basına açıklamalar yapmış ve bir bilet satış firmasının dikkatsizce yapılan bir sözleşmeye  dayanarak kendileri üzerinden nasıl bir kazanç suiistimali yaşadıklarını açıklamıştı. Işıl Kasapoğlu'nun açıklamasına dayanarak bu bilet satış firmasının sadece kendileri üstünden gelen müşterilerden değil, salon girişine sanki bir tevazu olarak koydukları pos makinesi sayesinde satılan tüm biletlerden pay aldıklarını açıklıyordu. Anlaşılması açısından sayılarla örneklemek gerekirse diyelim ki Semaver Kumpanya kendi çabasıyla gişesinden 1.000 bilet satışı yapıyor tickettürk ise ona artı 100 müşteri gelmesini sağlıyor. Ama tickettürk buradaki gişeyi kendi gişesine çevirmekle satılan tüm biletlerden yani 1.100 biletten de pay talep ediyor. Bu öyle bir orana ulaşıyor ki aldığı pay miktarı tickettürk sayesinde satılan biletlerin tüm gelirinden çok daha fazlasını semaver kumpanyadan almalarına neden oluyor. Yani girdiği tiyatroya 10 lira kazandırıp bin lira götürmek gibi bir garip ticari ilişki söz konusu olmaktaydı.
Işıl Kasapoğlu'nun bu açıklamasını da hatırladığımızda doğal olarak konuya endişeyle yaklaştık. tiyatrodergisi.com.tr ve tiyatrom.com olarak bunlardan da öte vergi veren vatandaşlar adına bir kamu kurumunu zarara uğratması muhtemel bu olayın gündeme getirilmesinin gereğine inandık. Acaba Şehir Tiyatrolarında yaşanan da benzer bir olay mıydı yoksa özel bir sözleşmeyle İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun hakları güvence altına alınmış mıydı? Bu amaçla yaptığımız araştırmada bu anlaşmanın Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği ve Yönetim Kurulunun bilgisi dışında geliştiğini öğrendik. (Tıpkı bilet fiyatlarının 1 liraya çekilme kararı gibi) Tiyatro müdürü Mehmet Acarca ise tiyatro...tiyatro dergisi’nin aramalarına karşın haftalardır ısrarla telefonlara yanıt vermemeyi tercih etmişti.

Oysa, Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer, Tiyatro… Tiyatro… Dergisi Yayın Yönetmeni Mustafa Demirkanlı’ya kendisinin de haberinin olmadığını, hangi gerekçe ile bu durumun gerçekleştiğini, dahası tickattürk’le sözleşmenin İstanbul Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü’nün mü yoksa Büyükşehir Belediyesi’nin mi yaptığının da bilinmediğini ifade etmiştir. Yaptığımız araştırmada, Yönetim Kurulu üyelerinin de haberinin olmadığı, dahası ısrarlı taleplere karşı tickettürk’le yapılan sözleşmenin Yönetim Kurulu toplantısına getirilmediğini öğrendik. Herhalde İstanbul Şehir Tiyatrosu Yönetim Kurulu da “Bilgilendirme Yasası”ndan yararlanmak zorunda kalacak, bu sözleşmeye ulaşmak için.

Geçen süreçte gördük ki ilk önce şehir tiyatrolarının gişeleri Tickettürk'e teslim edildi ve artık Şehir Tiyatroları gişeleri birer Tickettürk gişesi oldu. Bu da sanıyoruz ki satılan tüm biletlerden Tickettürk'ün pay alması anlamına gelebilecektir.

Bütün bu sorularımıza yanıt bekliyoruz. Şehir Tiyatroları’nda bu sorulara yanıt verecek muhatap olmadığına göre, artık soruların muhatabı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’dır. Kamuoyu adına sorduğumuz bu soruların takipçisi olacağız, her bir sorunun yanıtı verilene kadar da sormaya devam edeceğiz.

1-Geçtiğimiz yıl tamamen dolu oynadık diyen İstanbul Şehir Tiyatroları neden böyle bir anlaşmaya gerek duymuştur? Tickettürk'ün İstanbul Şehir Tiyatroları bilet satışına getireceği artılar nedir?

2- Geçen yıl ki satılan bilet miktarı yaklaşık 400.000 adet, bu miktar baz alındığında, duyumumuza göre sözleşmeye istinaden Tickettürk’ün bilet başına 50 Ykr alacağına göre yılda toplam İstanbul Şehir Tiyatroları üzerinden Tickettürk'e aktarılacak meblağ toplamı 200.000 YTL (Eski TL ile 200 Milyar) civarındadır. Şehir Tiyatroları neden durduk yerde bu zarara imza atma gereği duymuştur?

3- Şehir Tiyatroları gişelerinde şu anda Şehir Tiyatroları’nın oyunları dışında tickettürk’e bağlı özel tiyatroların da biletleri satılmaktadır. Peki, Tickettürk’ün satış ağına dahil olmayan veya uygun bulmayıp da ayrılan Semaver Kumpanya gibi özel tiyatrolar bir kamu kuruluşunun satış olanaklarından neden yararlanamamaktadır. Kaldı ki, İstanbul Şehir Tiyatroları gişelerinden artık futbol karşılaşmalarının, pop konserlerinin biletleri satılabilmesine rağmen…

4- Tickettürk, bu hizmetleri de sunduğu Şehir Tiyatroları gişeleri için (Artık her biri Tickettürk satış noktası durumundadır) kira, aydınlatma, ısınma gibi giderler karşılığı herhangi bir bedel ödemekte midir?

5- Şehir Tiyatroları gişecileri yılların getirdiği deneyim ile izleyicilerle girdikleri diyaloglarda sorulara yanıt verebilirken, Tickettürk elemanlarının bu konudaki yetersizliği İstanbul Şehir Tiyatroları’nı rahatsız etmemekte midir?

6- Bize ulaşan şikayetlerde zaman zaman Tickettürk elemanlarının kağıt kalmadı (Kağıttan kasıt bilet basılacak bilgisayar kağıdı) diye seyirciyi geri çevirdiği iddiaları vardır, bu şikayetler Şehir Tiyatroları yönetimine de ulaşmış mıdır? Bu konuda ne gibi bir tavır geliştirilmektedir.

7- İstanbul Şehir Tiyatroları zaten 3 yılı aşkın süredir internetten online rezervasyon ve bilet satış hizmeti verebilecek alt yapıya sahipken neden bu hakkını bir özel şirkete devretmektedir?

8- İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yeterli miktarda gişe elemanı varken neden gişeler teslim edilmiştir?

9- Geçen yılın Ekim - Kasım aylarının adet olarak bilet satış toplamları ile bu yılın Ekim - Kasım bilet satış toplamları nedir? Artış mı vardır, azalış mı?

10- İstanbul Şehir Tiyatroları, Belediye’ye bağlıdır ve Belediye’nin eğer gerek duyarsa deniz otobüsü biletleri gibi pek çok noktada tiyatro bileti satabilme şansı varken neden bu yola gidilmiştir?

11- Bu düşüncesizce yapılmış bir anlaşma mıdır yoksa bir kamu kuruluşundan bir şirkete para aktarımıyla mı karşı karşıyayız?

12- Eğer, kamu kuruluşundan bir özel şirkete para aktarma ise söz konusu, bunun karşılığında neler alınmaktadır? Örneğin, o yılın oyun afişlerinin basımı, basın ilanlarının karşılanması vs gibi.

13- Yok eğer değilse, -babanın oğluna yapmayacağı kadar önemli bir avantaj sağlandığı ortadayken- sonrasına artık dilimiz ve kalemimiz izin vermiyor… Ama bu sorunun da yanıtı verilmeli.Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

deniz - ( 12/2/2007 )
Yukarıda yazılanlara son kelimeine kadar katılıyorum. Neyse ki kendi sitelerindeki "online satış" kanalını geçen yıl olduğu gibi kapatmadılar da bilet alalım derken sefalet çekmekten kurtulduk...Bakalım daha neler göreceğiz, nelere şükür diyeceğiz...

EMİR DEMİR - ( 10/21/2007 )
AİLE İÇİ İLETİŞİM BOZUKLULUĞU İLE İLGİLİ TİYATRO SAHNESİ VARMI LÜTFENNN BANA CEVAP GÖNDERİN BU ÖDEVİM

emel danışman - ( 1/9/2008 )
ticketturk korkunç bir etkinlik dağıtıcısı. pzt. günü oynanacak "mikadonun çöpleri" oyunu için bütün pazar günümüzü beyoğlu d&r, cevahir d&r, kanyon d&r da bilet peşinde geçirdik ve alamadık çünkü elemanların ne zaman teşrif edeceklerini kimse bilmiyordu. müthiş lakayt çalışıyorlar, şehir tiyatroları biletleriyle baş etmeleri bence imkansız gibi bir şey...

nurhan gürasma - ( 11/6/2009 )
>Tümüne katılıyorum.Lütfen bir yetkili çıkıpta bir zahmet neden gerek görüldü açıklasın.Bu açıklamayı tiyatro severlere borçlusunuz.

ahmet hakan - ( 12/2/2009 )
Arkadaşlar,

bu yazı çok eski bir yazı.Şu anda şehir tiyatroları biletlerini ticketturk satmıyorki.Ayrıca ticketturk batmak üzere olan bir şirket.Sayfalarında 1 tane bile etkinlik yok.

Neyse konuya gelelim.Ben devlet tiyatrolarının tüm oyunlarını yıllardan beri takip eden birisiyim.son 2 yıldır devlet tiyatroları www.mybilet.com ile anlaştı.Eskiden bilet alırken yaşadığım hiçbir sorunu yaşamıyorum.Mybilet bu işi profesyonel olarak yapıyor.1 kuruşta hizmet bedeli almıyor.Gişe olarakta devlet tiyatroları kendi gişecilerini kullanıyor.Ayrıca birkaç yerde gördüm , mybilet devlet tiyatroları için kiosklar koymuş ve biletler burdanda satın alınabilecek ve basılabilecekmiş.Eskiden devlet tiyatroları biletleri almak zulum iken , şu anda bilet almak zevk haline geldi.Ticketturk ve biletix in aksine mybilet çok daha profesyonel çalışmakta ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaktadır.Satın aldığınız bir bileti açığa alıp , istediğiniz zaman bu hakkınızı kullanabiliyorsunuz.Böyle bir özelliği ben ne biletixte ne ticketturkte ne de şehir tiyatrolarında kullanabiliyorum.

Mybileti 200 e yakın kiosku ile Türkiyede bilet teslimi yapıyor.

Bence devlet tiyatroları gibi , şehir tiyatrolarıda mybilet ile çalışmalı ve bu avantajlardan faydalanmalıdır.


mümtaz gayretli - ( 7/5/2012 )
Arkadaşlar bukara eski bir yazıya cevap vermek ihityacı hissettim.

Adı geçen firma ticketturk ten şehir tiyatrolarının bilet satışının yapıldığı zamanda çokca bilet aldım ve hiçbir sıkıntı çekmedim. arkadaşın biri mybileti övmüş ya mybilet nasıl bir firmadır siz dünyadan bihabermisiniz? bence fanatiklik yapacağınıza objektif davranın karalama atmayın şehir tiyatrolarının biletlerini şu anda kendileri satıyorda ne oluyor memur zihniyetiyle olmaz bu işler.

bu güne kadar kimse yazdıklarının yanlış olduğunu bunuda düzeltmek için ikinci bir yazı yazmayı düşünmemiş.

ahmet hakan bey kesin mybiletin çalışanıki kiosk sayısını bile biliyor :) ayrıca sitenin linkinide vermeyi atlamamış, ayıptır utanın.

Ticketturk ve Biletix bu ülkenin en profesyonel bilet satış firması mybiletten aldığınız tiyatro biletlerini teslim bile etmiyorlar. mybilet şu anda tiyatroları sömürüyor.

saygılar.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 703
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Bir Aşk İtirafı : Uzun Bir Hecedir Aşk (İhsan Ata) - 12/4/2006
 • Çılgın Dünya (Burçak Çöllü) - 1/3/2007
 • SOKAKTA ÜBÜ (Rafet Aslan) - 12/4/2006
 • İnsanlarım - Dostlar Tiyatrosu (Huriye Kurçenli) - 12/4/2006
 • ÖZKIYIM - Bizim Tiyatro (İsmail Can Törtop) - 12/4/2006
 • KAÇ BABA KAÇ - Sadri Alışık Tiyatrosu (İsmail Can Törtop) - 12/24/2006
 • 2 ODA 1 SİNAN - Tiyatro Kare (İsmail Can Törtop) - 12/4/2006
 • BEN ANADOLU - İBB Şehir Tiyatroları (Burçak Çöllü) - 12/4/2006
 • Yedi Kadın (İhsan Ata) - 12/4/2006
 • Bizi bize anlatan oyun: "OCAK" (Fatma Babuşçu) - 12/4/2006
 • Şehir Tiyatroları Ticketturk'e Teslim mi Edildi? (Ertuğrul Timur) - 12/4/2006


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..