| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Alanya Belediye Tiyatrosu ve 'Bir Şehnaz Oyun'
Füsun Akmen Balkaya
‘2014-2015 Tiyatro sezonuna güney’in butik ilçesi Alanya’da ,Alanya Belediye Tiyatrosu Oyuncuları müzikli ,danslı ‘’Bir Şehnaz Oyun’’ ile yaptıkları çalışmalarında seyircinin beğenisini ilk matine de alkışlarla yenilediler’.

2009 ‘dan 2015’e gelirken başarıya destek verenlere alkışlamak ve hatırlamak üzerine notlar..

Alanya Belediye Tiyatrosu (Konservatuar) ve kuruluş çalışmaları ve ilk toplantı 21. 08. 2009 da yapılmıştır. ‘’Alanya Özel Güzel Sanatlar Akademisi Belediye Konservatuarı’’ adı ile 2009 yılında Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahi ile Meclis üyesi Murat Koçak ve diğer üyelerin destekleri ile Prof.Bozkurt Kuruç,Doç.Dr Füsun Akmen Balkaya ile Işın Fırat’ın ortak ve uzun çalışmaları sonucunda bu tiyatro yapısı özenle kurulmuştur.

Kuruluş aşamasında iki yıllık ön lisans programı esas alınarak Alanya Belediye Konservatuar çalışmaları da tiyatro topluluğu kuruluş çalışmalarına eşlik etmiştir.

Belediye yapısı ile bu programın uyumu üzerinde incelemeler aylarca sürmüş, eğitim –öğretim süreci sonunda başarılı mezunların diploma ile değerlendirilmesi hatta önemli bir üniversitenin çatısı altında Alanya Belediye Konservatuarı’nın da değerlendirilmesi istenmiştir.

Alanya Belediye Konservatuarı’nın giriş sınavlarından ,ders programına kadar büyük şehirlerde kurulmuş diğer konservatuar modelleri üzerinden örneklenerek bu yapı düzenlenmiştir.

2009 -2010 eğitim öğretim yılında bu esaslara ilişkin giriş sınavları ilan edilerek ilk kez yapılmıştır.

Konservatuar’a girmeyi hak kazanan öğrenciler ön lisans oyunculuk programı kapsamında çok önemli sanatçı ve akademisyenlerle ciddi bir öğretim sürecinde buluşmuşlardır.(o7.11 .2009)

Alanya Belediye Konservatuar’ının ‘efsane‘ eğitim öğretim kadrosu

Alanya Belediye Konservauar’ı gerçek bir efsane kadro ile kurulmuş ve 2009 -2010 eğitim öğretim dönemi’ne de bu kadro ile başlamıştır.

Prof.Bozkurt Kuruç, Doç.Dr.Füsun Akmen Balkaya, Arsen Gürzap, Cihan Ünal,Münir Canar,Işın Fırat,Murat Atak,Ali Tayla ile Vesile Çalıkoğlu,Didem Dinçerden, Seçil Öztan,Yasin Kınay,Evren Bingöl bu kadroya genç öğretim elemanları olarak eşlik etmişlerdir.

Başarı ile tamamlanan üstte belirtilen 2009-2010 akademik yılın ardından kesintisiz devamlılığı yaşatmak da imkan bulamayan kurucular ile belediye üst düzey yöneticiler dışında,bazı idareciler ile sanatçılar arasında oluşan yeniden düzenleme çalışmaları üstte bahsedilen yapıyı maalesef zorlamıştır.

Konservatuar sevdası yerine oyunculuk üzerine geliştirilmiş kurs yapısı ve 2010 - 2011 ve 2012 ve.....

Yapının değişikliği,oyunculuk üzerine formatlanmış yeni programla oluşturulan dönem de sertifika da , diplomanın yerini bu süreç de almıştır.

Yeni sürdürebilir tiyatro çalışmaların da, kurucuların ana esaslarına da görevi devralan sanatçı ve idarecilerin mümkün olduğunca program anlamın da sadık kalması sevindirici olduğu kadar genç sanatçı adaylarının başarıyı yakalamasını da kolaylaştırmıştır.

Üst de belirtilen efsane kadro ‘dan bir çok isim ise yavaş, yavaş bu programdan çeşitli mazeretlerle zaman içinde ayrılmışlardır.

Alanya ‘da oluşturulması istenen yerel kadro ve Tiyatro Topluluğu

Alanya ‘da kuruluş çalışmaları gerçekleşirken (2009 ) ,özellikle yerel ve kalıcı kadronun gelecek için çoğunlukla Alanya halkından oluşturulması düşünce olarak da öne çıkmıştır.

Kurucuların başlattığı(2009 ,2009-2010)ve daha sonra değişikliğe(2010-2011) uğrayan ilk programı tamamlayarak Alanya Belediyesi’nden sertifika alarak mezun olan öğrencilerin( 2012) ,bu dokuda önemli kazanımları ile Alanya’ya hizmet etmeleri amacına uygun olarak Alanya Belediye Tiyatro Topluluğu kuruluş çalışmaları da belediye üst yetkililerince de desteklenmiş,devamlılık esası önemsenmiş ve Alanya Belediye Tiyatrosu kadrolu oyuncuların yer aldığı bir topluluk olarak oluşturma çalışmaları yönergenin hazırlanması sonucun da aynı yıl gerçekleştirilmiştir.

Alanya Belediye Tiyatro Topluluğu, kendi mezunlarından oluşan kadrolu gençlerle Konservatuar mezunu olarak Alanya’ya dönen oyuncuların yanında tiyatro severlerle buluşurken ihtiyaç halinde tıpkı ödenekli veya özel bütçeli diğer toplulukların yaptığı gibi dışarıdan başarılı,gönüllü gençlerle de çalışmalarına destek almayı başarmış bir topluluk olmuştur.(2012)

Tiyatro Topluluğu çalışmaları 2012-2015

Tiyatro Topluluğu ,sertifika alan ilk dönem mezun gençlere daha sonraki kursiyer mezunların katılması ile kurucu kadrosundan davet alarak sanatçı olarak ilkler arasında bu kadroya katılan(2009) Murat Atak ile Yasin Kınay’ın devamlılığı Alanya da kesintisiz sürmüştür.

Belediye Başkanı olarak Hasan Sipahioğlu ile Kaymakam Hulusi Doğan’ın görev sürelerinde Zeynep Özbek, Abdullah Karaoğlu,Nimet Hacıkura gibi Alanyalı ve belediye de görev yapan isimler de tiyatro çalışmalarına idareci olarak destek olanlar arasında yerlerini almış Murat Atak,Tomris Çetinel ,Oğuz Tunç sözleşmeli ve Yasin Kınay da belediye’nin kadrolu elemanı olarak bu dönem de görevlerine devam etmişlerdir.

Alanya Belediyesi Tiyatro Topluluğu Oktay Rıfat’ ‘Çil Horoz adlı oyun ile topluluk çalışmasına başlangıç yapmış Anton Çehov ‘Ayı’, Shakespeare ‘Macbeth’,Marsha Norman’İyi Geceler Anne’ adlı oyunlar da topluluğun diğer çalışmalarını oluşturmuştur.

Turgut Özakman ‘’Bir Şehnaz Oyun’’ , Alanya 2014

Topluluk , 2013 yılında kaybettiğimiz Turgut Özakman’ın ‘’Bir Şehnaz Oyun ‘’ adlı eserini 2014 yılı aralık ayında Alanya ‘da sahnelemiştir.

Büyük usta yazar tarafından yazılan bu seyirlik oyun ,müzik ve dans ögeleriyle güçlendirilmiş çesitli tiyatrolarca da daha önce bir çok kez çalışılmıştır.

1914 İstanbul ile seyirciyi buluşturan oyunda 1. Dünya Savaşı öncesi müttefik güçlerin İstanbul’a gelişleri,Zaptiye Amiri Recep Efendinin yanında görev yapan ismi ile müsemma Müştak ve o tarihlerde genelevde çalışan güzeller güzeli Şehnaz’ın aşkı üzerine kurulmuş, serseri Hurşit ve Şehnaz çekişmelerinin de yaşandığı oyun Osmanlı İmparatorluğunun son günleri ve halkın durumuna da müthiş bir ayna tutarken İstanbul ‘a gelen ‘Misafirlerin de iyi ağırlanması ‘ isteğini de öne çıkarmıştır. Şehnaz ‘ın kendince yaptığı oyunların masumiyeti dün ile bugün arasında dünya’nın düzeninde farklı konu ve yerler de değişmeden çeşitli oyunsal durumlarını korumaya devam ettiği gösterilmiştir.

Yönetmen Murat Atak ve Koreograf İhsan Bengier...

Türk Tiyatro Yazarları üzerine yaptığı reji çalışmaları ile daima dikkat çeken Atak,H.Ü Ankara Devlet Konservatuarı Lisans mezunu olmuştur.Devlet Tiyatrolarında sanatçı ve rejisör olarak görev yapmış,aynı kurumda çeşitli idari görevler üstlenmiş yakın bir tarih de kurumundan emekli olmuştur.

Başarılı çalışmalarına yönetmen ve eğitmen olarak halen devam eden Murat Atak,Alanya Belediyesi ve Tiyatro Topluluğu ile yukarıda bahsedildiği gibi kesintisiz çalışmalarına devam etmiş,KKTC Yakın Doğu Üniversitesi ve Ankara’da kurduğu Atölye Merkezi sanatçının önemli adresleri olmuştur.Dizi oyunculuğu ile birlikte televizyon program ve sunuculuğuna da imza atan yönetmen bu oyunda da alkışlarımızı almıştır.

Oyun afişinde çok önemli bir isim Cem İdiz ile Özhan Özdil, Gürkan Çakıcı yer almıştır.Başarılı koreograf İhsan Bengier ismi ise oyunda seyirci için danslar da farklılığı göstermiştir.

‘ Bir Şehnaz Oyun’ ve Başarılı Oyuncuları üzerine...

Türk musikisinde bir makam ismi olan Şehnaz ile ‘Bir Şehnaz Oyun’ arasındaki organik bağın olağan güzelliğini bu oyun da da görmemek ,işitmemek mümkün olmamıştır.

Başlıca rollerde Anlatıcı- Mustafa Erman Doğan, Şehnaz -Birke Muratal,Zaptiye Nazırı –Nejat Koper,Madam Surpik-Aysel Özdemir,Müştak –Burak Kaya, Hurşit-Fırat Onur Deniz,Tavus Kuşu-Akın Paşaoğlu ile Nilay Kara,Vedat Akbulut,Yavuz Sinop tarafından paylaşılmıştır.Kalabalık sahnelere ve danslara destek olan oyuncular Necla Alkaşı,Hatice Boztoprak,Gökhan Çakır,Batuhan Temur,Ramazan Gelme,Çağrı Daşçı,Yeşim Akçay,Nazlı Mert,Ebru Akarpat,Mine Batur,Ahmet Babayiğit,Eren Kutlu,Hazal Gök,Ahmet Özkan,Enes Erdoğan oyunda başarılı performansları ile dikkat çekmişlerdir.

Anlatıcı M.Erman Doğan oyun boyunca seyircinin ilgisini üzerinde tutmayı başarmış ,oyuncu olarak fiziksel özelliklerinin farkında bunları doğru yöneten ve yönetmeninden fazlaca etkilenmiş hatta üzerine bir kostüm gibi giydiği tavır ve diksiyonunda bu durum açıkça hissedilmiştir.

Şehnaz da izlediğimiz genç oyuncu Birke Muratal ,Ankara Devlet Konservatuarın da oyunculuk eğitimini tamamladıktan sonra topluluğa bu yıl katılmış , solfej ve şan eğitiminin oyunculuk ‘a getirdiği gücün müthiş farkı ,müzikli oyun türünde oyuncunun performansı ile de büyümüş ve Alanya seyircisinin alkışlarını almıştır.Başarılı genç oyuncu Muratal özellikle rol çalmadan ve fiziksel ayrıcalığı ile danslarda gösterdiği estetik yapısının doğal ahenkli görüntüsü ile gerçekten seyirciyi kendisine hayran bırakmıştır.

Zaptiye Nazırı Nejat Koper’in ilaçlarla sahneye çıktığını sonradan öğrendiğimizde sesinin çıkmamasının tamamen geçirdiği şiddetli soğuk algınlığına bağlamış,Madam Surpik Aysel Özdemir’in rolünde başarısının bulunduğu tüm sahnelere katkısın da hissedilmiştir.

Müştak Burak Kaya ‘da Muratal gibi topluluğun Ankara Devlet Konservatuarı mezunu genç oyuncusu olarak topluluğa katılmış, Utangaç,saf tüm bunların getirdiği masum şaşkınlığı ile sahnede Müştak kimliğin de gerçekten oyuncu olarak harikalar yaratmayı başarmıştır.

Hurşit rolü, it ya da serseri hali ile Fırat Onur Deniz de tam kendini bulmuş bir tipleme olarak öne çıkmayı başarmıştır.

Tavus Kuşu’nda Akın Paşaoğlu’nu mükemmel bir çalışmayla ,yönetmenin doğru seçimi de bu başarıyı doğal olarak desteklemiştir..

Yavuz Sinop,Nilay Kara ‘nın oyuna başarılı destekleri ile Vedat Akbulut’un sahne ışığı ve sahne’ye yakışması başarısının yolunu açmıştır.

Yıllar sonra gelen davet için bir gönül teşekkürüm var...( 22.02.2015 ve ilk matine)

Kurucusu olduğum, ilk eğitim yılını Ankara –Antalya/Alanya olarak çok ağır şartlarda , önemli görevlerimin yanında üstlendiğim ve kadromuzu oluştururken görev için davet ettiğim sayıca pek fazla öğrencimin , çalışma arkadaşlarımın olduğu bu güzel ilçe’ye yeniden gelmek ve çağrıyı, daveti de genç ,başarılı ama vefa duygusu gelişmiş iki öğrencimin ‘Siz ilkleri seversiniz ‘bunun için topluluğumuzun ilk matinesi için sizi Alanya’ya davet ediyoruz sözleri ve mesajı için,bu iki pırıl,pırıl başarılı gence kocaman bir gönül teşekkürüm olduğunu da öncelikle iletmek istedim , ardından kurucu olmanın ve ilkleri sevmenin gururunu yaşadım göğsüm kabararak ....Teşekkürler Alanya!

Füsun Akmen Balkaya
Alanya/22.02.2015

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 217
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Ağaçlar Gökyüzünü Nasıl Kaplar: Göl Kıyısı (Üstün Akmen) - 4/2/2015
 • Tiyatro Kılçık ve 'Aşk Yok Heyecan Var' Adlı Oyun Üzerine (Füsun Akmen Balkaya) - 4/1/2015
 • Tiyatro İstanbul'dan Dur Duraksız Komedi: İstibdat Kumpanyası (Üstün Akmen) - 3/26/2015
 • Kim Korkar Hain Kurttan (İlkay Sevgi - Melis Pınar) - 3/16/2015
 • AKM SENİN SESİN (Yurdagül Yurtseven) - 3/16/2015
 • 43 Yıllık Bir Müzikal: Balım (Üstün Akmen) - 3/16/2015
 • Bireyin Kendini Bağışlaması ve Bağışlatması: Kalp Düğümü (Üstün Akmen) - 3/11/2015
 • Seyhan Belediye Tiyatrosu'nda Bir Nazım Hikmet Oyunu: Yolcu (Üstün Akmen) - 3/9/2015
 • 'Sekiz Saniye' ve Ömer Faruk Sorak (Füsun Akmen Balkaya) - 3/7/2015
 • İki Oyun İki Değerlendirme: Adolf ve Ücret Artış Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı (Üstün Akmen) - 3/4/2015
 • Alanya Belediye Tiyatrosu ve 'Bir Şehnaz Oyun' (Füsun Akmen Balkaya) - 3/3/2015
 • Tiyatro Stüdyosu'ndan 'Her Yıl Kuşlar Geri Gelir' (İhsan Ata) - 2/24/2015
 • Dramaturg ve Görevleri (Kurtuluş Bilgilioğul) - 2/24/2015
 • Edebiyat severlerin keyif alacağı bir gösteri: Dünya İşleri (Jale Sancak Röportajı) (Seray Şahinler) - 2/19/2015
 • İki Oyun İki Değerlendirme: Kurusıkı ve Kuvâyi Milliye (Üstün Akmen) - 2/18/2015
 • Tiyatro Dünyası Oyuncuları'ndan Keyifle İzleyebileceğiniz Bir Oyun OLACAK ŞEY DEĞİL (Füsun Akmen Balkaya) - 2/11/2015
 • Yönetmeliğin değişeceğine inanmıyorum! - Ragıp Yavuz Röportajı (Seray Şahinler) - 2/10/2015
 • 27.Yıl ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşması - Merve Engin ve 'KESİT' (Füsun Akmen Balkaya) - 2/10/2015
 • Uygur Çocuk Tiyatrosu'nda 'Çocuk Ülkesi' Adlı Oyunu Seyrederken Çocukluğunuza Dönebilirsiniz! (Füsun Akmen Balkaya) - 2/9/2015
 • 'Olacak Şey Değil' Mi Dediniz! (Rengin Uz) - 2/6/2015
 • Adalette Kar Yok: 5. Frank (Üstün Akmen) - 2/4/2015
 • Tiyatroda yeni bir 'Uyanış' - Yağmur Yağmur Röportajı (Seray Şahinler) - 1/23/2015
 • Şehir Tiyatroları'nda Flaş Gelişme: Yönetmelik Yeniden Değişiyor - Erhan Yazıcıoğlu Röportajı (Seray Şahinler Demir) - 1/15/2015
 • Ayşe Emel Mesci'nin İşi Hesaplaşmak: Hamlet Makinesi (Üstün Akmen) - 1/14/2015
 • Bana Masal Anlatma (Füsun Balkaya) - 1/11/2015
 • Bana Masal Anlatma (Füsun Balkaya) - 1/11/2015
 • '2014 Yılının Son Günü, 2015 Yılının İlk Günü - Yeni Yıl Dedikleri….YALAN! (Füsun Balkaya) - 12/31/2014
 • İnsanın İçindeki Kumu Yıkaması: Tatminkar Ödül (Üstün Akmen) - 12/24/2014
 • Muhsin Ertuğrul Torun'larından Sinema'ya Bir Dokunuş… (Füsun Balkaya) - 12/22/2014
 • Tanrı, Eskişehir'de Sahneye İniyor: Jeanne D'Arc'ın Öteki Ölümü (Üstün Akmen) - 12/17/2014
 • İzmit'te 'Alternatif Bir Tiyatro'nun 'Uyan-Ma'sı (Melisa Ayşegül Çal) - 12/16/2014
 • Komedi Dünyasında Yeni Soluk (Begüm Yılmaz) - 12/15/2014
 • İbrahim Zübükzade Başkent Ankara'ya Geldi (Füsun Balkaya) - 12/15/2014
 • Savaş Başar İçin Oğlundan Saygı Duruşu: Öykülerden Oyunlar (Üstün Akmen) - 12/14/2014
 • ...İki Dahi Yönetmen... Çürük Temel... Oya Palay Sahnedeki Bir 'Grande Dame'... Ekip Çalışması (Can Murat Yaşar Şengel) - 12/14/2014
 • Ankara Şinasi Sahnesi'nde, Tiyatro Kedi 'İlhan Şeşen’' Şarkılarını Dinletmek İçin Seyirciye Güzel Bir Fırsat Sundu... (Füsun Balkaya) - 12/12/2014
 • Bir Delinin Hatıra Defteri - Genco Erkal (Yurdagül Yurtseven) - 12/9/2014
 • İlk Kültür Bakanı, Kültür-Sanat ve Çevirinin Büyük Ustası Halman Hocamız Aramızdan Ayrıldı (Füsun Balkaya) - 12/8/2014
 • 12 Öfkeli Adam Üzerine Bir İnceleme (Zeynet Öztunca) - 12/3/2014
 • Giderilemeyen Susamışlığın Öyküsü: Her Yıl Kuşlar Geri Gelir (Üstün Akmen) - 12/3/2014


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..