| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Bazıları Ne İçin Yazı Yazar? Ya da Tiyatronline editör Faciası
Gökhan KalıncaBazıları Ne İçin Yazı Yazar?

Tiyatronline editörü (!) Yaşam Kaya'nın Tiyatronline isimli sitesinde yazdığı "Bakırköy Belediye Tiyatrosu Ne İçin Gala Yapıyor?" başlıklı yazısı bize de bu soruyu sorduruyor.. Evet bazı insanlar Türkçe'sini düzeltmeden, bir yazıda onlarca hatalı yada anlaşılmaz cümle kurarken neden yazar olduğunu iddia eder? Acaba sorun olduğu yerden sıyrılma ve kendini ispatlama sorunu mudur, yoksa eşe dosta bakın ben yazar oldum diyebilme özlemi mi? Yazarlık bu kadar kolay mıdır?

Herkese bol keseden köşe dağıtılan internet ortamında hiç olmazsa sanat yayınlarında özen ve seçicilik bekliyorsunuz. Ama nafile. Son 2 aydır her isteyene, hatta istemeyene  köşe dağıtılan tiyatronline da daha yazı başlığında "iten" yerine "yiten" diyenler, Köşem oldu deyip öfke kusanlar, İstedikleri çapta tiyatrocu olamayınca ünlenmiş tiyatroculara çatarak tatmin olanlar, yazıların içeriklerindeki yavanlık, başıboşluk, düşünce sığlığı, yazım özensizlikleri.. Ama durun bitmedi.. Sitenin editörü kim ki yazarları kimler olacaktı dedirten bir editör yazısını birlikte irdelemek istiyorum. Aşağıdaki yazı sigaralı editör eğitimci (!) , eleştirmen(!) editör(!) Tiyatral İstanbul yazarı (!) Yaşam  Kaya'nın editoryal (!) yazısıdır. Prantez içlerindeki sorular tarafımdan yazılmıştır. Birlikte göz atalım.

Tiyatronline, ilke olarak kesinlikle ikili polemiklere girecek bir site değildir. (Neden ? Tiyatronline ruhsuz, tavırsız, duyarsız  ve odun'mudur?) Bunu yazımın başında belirteyim ki ileride doğacak tartışmaların önünü şimdiden keseyim. (Ehue, güzel, bunu açıkladın tartışmaların önünü kestin, artık sadece sen yazabilirsin karşındaki yanıt veremez! böyle deyip önünü kestin ya!) 17 Ocak 2007 Saat 20-30 Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nun "Bir Mutfak Masalı" adlı oyununun ilk gösterimine hem Tiyatronline Editörü olarak hem de Tiyatral Dergisi Eleştirmeni olarak 2 davetiye almıştım. İşten çıkıp saat 19-30 da tiyatronun Ataköy'deki sahnesine gittim. (Erken) Gittim (çünkü) , beni davet eden kişiyle tanışıp, sahneye erken girmeyi hedefliyordum. (Sahneye?? Sahne derken bildiğimiz sahneden mi bahsolunmakta yoksa Ataköy'deki binaya verilen addan mı? Binaya mı hiç giremediniz, yoksa sahneye mi çıkmayı umuyor dunuz?? )  Efendim bırakın sahneye, tiyatronun seyirci bekleme salonuna dahi giremedim. (tiyatronun seyirci bekleme salonu, tiyatrocuların seyircilerin gelmesini beklediği bir salon mudur? yoksa biz tiyatrocuların fuaye dediği yeri mi kastetmektesiniz?) Yazımın başında da belirttiğim üzere, Bakırköy Belediye Tiyatrosu Ne İçin Gala Yapar? Sorunun cevabı basit: Eşe, dosta, tanıdığa, OYUNCULARIN AKRABALARINA, şatafatlı insan yığınlarına (hem şatafatlı hem de yığın olunabilir mi? şatafatlı olanlar elittir, yığınsal, kitlesel olanlar şatafatlı olmaz pek) gala yapar. Haaa...(konuşma diline geçmişiz)  yanlışım var diyorsanız (yanlışım var diyemezler yanlışın var deiyebilirler yada onlar değil sen yanlışım var diyebilirsin. Anlatıcı ile değerlendirenlerin kipi değişmiş) hemen anlatayım yaşadıklarımı.

Yaşam KAYA kimdir? Ben Tiyatro Eleştirmeniyim. (Sahi mi? Bende ABD başkanıyım demek geliyor içimden.. Diyebilir miyim?)  Sadece bu kimlikle oyun izlemeye gidiyorum. (Bu neyi anlatıyor? Sadece Bu kimliğimden dolayı oyun izlerim yoksa oyun moyun izlemem der gibi)Her hangi bürokrat tayfalarla, şovanist tv kesimi ile, (Şovan değil şoven / Şovenist TV kesimi nedir? ) onunla bununla ikili ilişkim asla olmadı, olmayacakta! Oyunlara kimlik belirmeye değil, (kimlik belirmek nedir? oyunlara gidip mesela kimler kimlik belirmiştir) daha iyi gösterim tekniğinin nasıl olması gerekliliğini belirlemeye gidiyorum. (Bakırköy Belediye Tiyatroları galasına daha iyi gösterim tekniği belirlemeye mi gittiniz? orda yeni bir gösterim tekniği mi kullanılacaktı?)  Bundan böyle davetlere giderken iki kere düşünmem gerekecek! (Bundan böyle yazı yazarken de en az 10 kere daha düşünmenizi de salık veririm)

17 Ocak akşamı B.B.T. Halkla İlişkilerde görevli Aynur Hanım'ın yanına giderek, oyuna davet edildiğimi, davetiyemi alacağımı, oyun hakkında eleştirel notlar yazacağımı söyledim. Gayet kibar, hoş karşılanmadan sonra odada sohbet ederken bir oyuncu odaya girdi ve her hangi bir yerden akrabasının geldiğini, oyuna alınması, iyi bir yere oturtulması gerektiğini söyledi. O ana kadar hiçbir sorun yokken birden ortadan kaybolan Aynur Hanım, oyuncunun akrabasına yer ayarlamaya koyuldu. Ve ben deniz (sen deniz misin? yoksa sendeniz misin?) odada beklemeye başladım. Zaman geçtikçe her halde birazdan birisi ile beni aldıracak ya da davetiyemi yollayacak diye bekledim. İnsanlar koşuşturmaca içinde, herkeste bir telaş... Saat 20-20'yi gösterdiğimde (zamanı gösteren saat midir yoksa siz mi?)ortada dolaşan görevli bir bayana, Aynur Hanım'ın nerelerde olduğunu sordum. Aldığım cevap gerçekten çok şaşırtıcı idi. "...bilmiyorum, gidin bulun efendim!..." Ha ben eleştirmen olarak burada bulunuyorum, davetiyemi alıp oyuna geçeceğim, dediysem de ne o bayana ne de oradaki garip(!) insanlara (garip insanlar?) derdimi anlatamadım.

Neyse ortada bir koşuşturmaca var, deyip sahneye girmek için kapıya yöneldim. Kapıdaki insanlara derdimi anlatmaya başladım. Ama ne hikmettir yanımdan geçen ,onun tanığı (tanıdığı) bunun tanıdığı, davetiyesiz salona girerken; ben ayak üstü sorguya çekildim. Hatta eleştirmen olduğuma inandıramadım kimseleri. Artık bu yazıyı okuyunca inanırlar. (Bence artık bu yazıyı tiyatro kamuoyu okuduktan sonra ne editör ne de eleştirmen olarak hiç şansınız yok) Nitekim tartışmalar, gürültüler arasında oyuna da giremedim.

İçeride oyun başlıyor... Oyuna Davetli Tiyatro Eleştirmeni dışarıda öylece bekliyor... Ah, ne hoş bir durum böyle! O zaman oraya ben ne diye çağrıldım? Hem "Tiyatronline" a hem de "Tiyatral Dergisi" ne ne diye davetiye yollandı? Taksim'den gelen kalabalık grup pekala içeri alındı. Hatta başlarında bir sürü elemanla, yer gösterme içinde bulunan  insanlarla (yer gösterme içinde bulunan insanlar?) beraber girdiler içeriye...

Aynur Hanım'ın odasına yönelip, küçücük bir not bıraktıktan sonra orayı terk ettim. Hanımefendi ardımdan ileti yollayarak "beni unuttuğunu", "bir arkadaşlarının kaza geçirdiğini", "psikolojik olarak iyi olmadıklarını", "özürlerini..." falanı filanı anlatmış durmuş. (Bir arkadaşlarının kaza geçirmesi falan filan mıdır sizce? ) İyi de Taksim'den gelen gruplarla, oyuncuların tanıdıkları unutulmuyor ama... Hatta içeride gayet keyifli oyun izlenirken, bir tane aklı selim görevliyi kapıya bırakmayı kimseler düşünmüyor. Bir eleştirmen kapıda kalırken, ömrü boyunca bir ya da iki tane tiyatro oyunu izlemiş, lümpen bazı insanlara saygıda kusur edilmiyor. (Bu insanların lümpenliğini belki görüntülerinden çıkardınız diyelim ama ömürlerinde bir yada iki oyun izlediklerini nasıl öğrenebildiniz?)

Bu tür organizasyonlar yapılacaksa lütfen bizleri davet etmeyin! Hatta mümkünse eşinize dostunuza eleştiri yazdırın. Ne Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nun ne de başka bir tiyatronun galasına artık asla katılmayacağım. Hatta beni davet eden grupları iki kere düşünüp oyun izlemeye gideceğim. Eğer ki eleştirmen istemiyorsanız boş yere davetiye yollamayın bizlere.
 
Gökhan Kalınca


Paylaş      
Yorumlar

- ( 4/19/2008 )
Tek kelimeyle müthiş bir analiz! Harikuladeniz.Doğru soze ne denir azizim. Hoş Yaşam’ın ne olduğunu herkes biliyor da,tiyatronline.com’a nasıl editör olduğunu kimse bilmiyor.


- ( 8/16/2008 )
bencede güzel bi analiz!Nasıl editör olduğunu sorsak anlatırmı acaba?

turgay tural - ( 12/29/2009 )
hakikaten çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 608
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Çayhane (İstanbul Devlet Tiyatroları) - 1/28/2007
 • Adapazarı Büyükşehir Belediyesi' nde Tiyatro Zamanı (Sebahat TEKİNKAYA) - 1/28/2007
 • Günün Adamı - Bakırköy Belediye Tiyatroları (Üstün Akmen) - 1/26/2007
 • Benim Küçük Yıldızım (Anadolu Meydan Sahnesi) - 1/26/2007
 • Kocaeli üniversitesi tiyatro kulübü (koutik) (Kocaeli) - 1/26/2007
 • CHAMACO (Semaver Kumpanya) - 1/24/2007
 • Trainspotting (Semaver Kumpanya) - 1/24/2007
 • 12. Gece (Semaver Kumpanya) - 1/24/2007
 • Murtaza (Semaver Kumpanya) - 1/24/2007
 • On İkinci Gece - Semaver Kumpanya (Sevda ŞENER - Radikal İki ) - 1/24/2007
 • Bazıları Ne İçin Yazı Yazar? Ya da Tiyatronline editör Faciası (Gökhan Kalınca) - 1/24/2007
 • Günlük Müstehcen Sırlar (Tiyatro Fora) - 1/23/2007
 • Etik İcat Oldu Ahlak Bozuldu (A. Berhan Yılmaz) - 1/22/2007
 • Beyoğlu Sahneleri Gitti/Gidiyor! Alan Yok mu? Tuğba Özay'dan Başka? (Yeşim Özsoy Gülan) - 1/22/2007
 • Karşılaşmalar - Tiyatro Öteki Hayatlar (Üstün Akmen) - 1/19/2007
 • Kozalar - İstanbul Şehir Tiyatroları (Üstün Akmen) - 1/18/2007
 • Yıldızlar Altında Cinayet - İstanbul Şehir Tiyatroları (Kemal Oruç) - 1/18/2007
 • MODİGLİANİ - Derhal sahneden çekilmesi gereken bir oyun (İhsan Ata) - 1/18/2007
 • Gerçekleri saptırmadan irdeleyen yönetmen : Mesut Yüce (Fatma Babuşçu) - 1/18/2007
 • Osmaniye Gençlik Sanat Tiyatrosu - OGSAT (A. Aziz Öktem) - 1/15/2007
 • Yuva - Yeni Kuşak Tiyatro (Üstün Akmen) - 1/15/2007
 • Meşrutiyet’ten Günümüze Adana’da Tiyatro Sanatının Serüveni… (Doç.Dr. Nurhan Tekerek) - 1/15/2007
 • Eleştirmek mi Yoksa Eleştiriyi Eleştirmek mi? (Şekip Taşpınar) - 1/14/2007
 • BARUT FIÇISI - Trabzon Şehir Tiyatroları (Barış Uzun) - 1/14/2007
 • Biz Gençler (Eda Atalay) - 1/14/2007
 • Kaçamak - Tiyatro İstanbul (Üstün Akmen) - 1/14/2007
 • Özkıyım (Bizim Tiyatro ) - 1/14/2007
 • Nathalie (Kenter Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Ayrılık (İzmir Devlet Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Kocasını Pişiren Kadın (İzmir Devlet Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Düğün Şarkısı (İzmir Devlet Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Keşanlı Ali Destanı (İzmir Devlet Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Aşk Delisi (İzmir Devlet Tiyatrosu) - 1/13/2007
 • Bir Efes Masalı (İzmir DT) - 1/13/2007
 • Büyük Aşkların Sonuncusu (İzmir) - 1/13/2007
 • Salıncakta İki Kişi (Profilo Kültür Merkezi) - 1/12/2007
 • Öp Babanın Elini (Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu) - 1/12/2007
 • Ayıp Ettik (R.E.S.T Oyuncuları ) - 1/12/2007
 • Bir Delinin Hatıra Defteri (Kulis Sanat Evi) - 1/12/2007
 • İstanbul' da Sanatçı Olmak (Engin Alkan) - 1/10/2007
 • Omuzumdaki Melek (Üstün Akmen) - 1/10/2007


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  20 Haziran'dan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  "İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
  Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..