| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Nevra Serezli
Pınar Çekirge
O, sadece bir tiyatro fenomeni değil, dünya çapında büyük bir sanatçı.Batıda bile ender rastlanılacak bir aktris.Gerçek bir müzikal yıldızı, komedyenden öte, önemli bir dram oyuncusu. Doruktaki yerini korumuş, yaşar kıldığı her rolde başdöndürücü bir oyun virtüözlüğü sergilemiş eşsiz bir isim.Kendi ifadesiyle,'çok heyecanlı, hiperaktif, evhamlı, dakik, iyi niyetli biri'.

Amerikan Kız Koleji yıllarında tiyatro kolu çalışmalarına katılan Nevra Şirvan, My Fair Lady ile bir anda tüm dikkatleri üzerinde toplamıştı.Daha sonra adına müzikaller yazılacak, Durdurun Dünyayı, Hisseli Harikalar, Sait Hopsait'le büyük başarılara imza atacaktı.Kolejin hemen ardından bir süre Amerika'da tiyatro kurslarına devam edip, LCC'de Yıldız- Müşfik Kenter, Haldun Taner, Melih Cevdet ve Haldun Dormen gibi hocalardan dersler aldıktan sonra, kendisini bir anda Dormen Tiyatrosu'nda buluverdi.Henüz 22 yaşındaydı.

Bana göre, tiyatro tarihimize geçen en güzel şarkı sözlerinden biri ÇİZGİLER di.Çetin Akçan'ın " Yolun Yarısı " müzikali için yazdığı sözler Nevra Serezli'nin olağanüstü yorumuyla hayat buluyordu sahnede.

" Bir zamanlar düşünmeden takvimlere kondurduğum çizgiler, öç alır gibi sanki..sinsice gelip yüzüme dizildiler.Yetmedi mi size, için için yanan ruhumdaki yorgun ezgiler.Gelin, yerleşin yerinize geçen yılların vazgeçilmez müjdecisi çizgiler. Fırsat bu fırsat, çoğalın.Ne zorluklara katlandım ben uzun yıllar.Haydi durmayın, bir daha, bir çizgi daha ekleyin yüzüme yıllar.Şimdi artık, zaman geçti.Daha hızlı çoğalmakta çizgiler.Yüzüme, ellerime öncekiler gibi sevinçle dizildiler. Yıllar, kaçmayın gelin yıllar.Korkum yok, gelin yıllar.Çekin yüzümden izlerinizi.Her türlü kavgaya hazırım yıllar.."

"Hani takım kurulur da bir kişi hastalanıverir.Yedekte belki onun yerini dolduracak biri yoktur ama, yine de şu neden olmasın diye düşünülür ya.İşte, benim şansım ilk yıllarda böyleydi. Vaktiyle Ayfer Feray'ın oynadığı Cengiz Han'ın Bisikleti, derken AST topluluğunda, Ayten Gökçer, Ayla Algan'a önerilen ancak onların iş tempoları nedeniyle dahil olamadıkları müzikalde rol alış.Anlayacağın,'Bu kız fena değil onu seçelim' dediler.Birilerinin oynadığı veya geri çevirdiği roller hep bana denk geldi.Müzikallerden müthiş keyif alıyordum.Tam, Haldun ile çevirdiğimiz Oliver'da Nancy karakterine hazırlanırken hamile olduğumu öğrendim.İster istemez bir yol ayırımında buldum kendimi.Rol mü, çocuk mu? Zor bir karardı kuşkusuz.Hele tiyatroya yeni başlamış, hırslı bir oyuncu için çok zordu.Sonunda Nancy rolünü Suzan Ustan'a bıraktım.

"71'de Altan, Metin, Füsun'la birlikte Çevre Tiyatrosu'nu kurduk.Ummadığımız bir ilgiyle karşılandık.Her gece doluydu salonumuz.Yedi yıl sürdü bu dönem.Bir gün Altan'çok yorulduğunu, bu tempoya daha fazla katlanamayacağını' söyleyince, Metin'de 'sensiz tiyatro yapmam' dedi ve kavgasız, borçsuz, çekişmesiz kapattık tiyatromuzu.Ardından Egemen Bostancı ile müzikaller geldi, Devekuşu Kabare, tekrar Dormen."

Hatırlıyorum, Nevra Serezli Şahane Züğürtler'de Grand Düşes Tatyana rolünde muhteşemdi.Ve beş yıl afişte kalan Çılgın Sonbahar bir sanatçı olarak La Divina mertebesine ulaştığı noktaydı.Tıpkı hisseli kumpanyanın assolisti Süheyla Deniz, tıpkı Kerkenez Sevim kompozisyonlarında olduğu gibi.

"İzleyicinin tepkisi müthişti.Ağlayanlar, oyun esnasında kendini kaybedip Metin'e 'Allah belanı versin' diye laf atanlar. Kulise gelip,'eğer daha önce izleseydim kesinlikle boşanmazdım' diye boynuma sarılan o kadının gözyaşları."

Çetin Ceviz, Acaba Hangisi, Slyvia ile Tiyatro İstabul'da yeni başarılara imza atan Nevra Serezli tam sekiz yıl ara verdiği sahneye geçtiğimiz sezon Altı Haftada Altı Dans Dersi ile geri döndü.Perde her gece defalarca açılıyor,Türk Tiyatrosu'nun bu en büyük yıldız oyuncusu dakikalarca alkışlanıyordu.

"Arada reklam filmleri, televizyon dizileri ve sinema da yaptım.Pek çok filmde rol aldım.Açıkcası çok sıcak bakmadım sinemaya.Kopuk kopuk çekimler filan.Dublaj yapmayı çok seviyorum ama, Taş Devri'nde Vilma Çakmaktaşı seslendirmiştim.Yapmadığımız iş kalmadı diyebilirim.Sunuculuk bile.Bir defasında, hiç unutmam, Haldun'la İstanbul Festivali'nde sunum yapıyoruz, ismi lazım değil bir zat geldi yanıma, 'Nevra hanım kutlarım İngilizce'yi ne kadar iyi taklit ediyorsunuz böyle, hayli çalışmışsınız' dedi.'Ah, evet.İşte sekiz yıl kadar kolej, iki yıl da Amerika..' diye yanıtlamıştım.."

Büyülenmiş gibiydim karşısında.Birden nasıl cesaret ettim bilmiyorum o müzikallerden şarkılar mırıldandım.Hayretle, bunları nasıl hatırladığımı sordu.Az kaldı karşılıklı oynamıştık o sahnelerde diyecektim.Sustum.Perde kapandığında tiyatrodan uzaklaşmak üzerdi beni.O oyunlarda yaşamaya devam ederdim haftalarca.Fonda Necip Celal tangoları.

"Buğulu bir cama yazacağınız ilk şey ne olurdu," diye sormuştum." Ya oğullarımın, ya Metin'in adını yazarım.En iyisi bir kalp çizer ortasından ok işareti çıkartırım.Artık kim üstüne alınırsa."
Sayısız en başarılı oyuncu ödülleri, Türk Dil Kurumu ödülü, kuşkusuz içlerinde en anlamlılarından biri de Nisa Serezli Onur ödülü'ydü.

"Sanatçı herşeyden önce bir simge, imrenilen, idolize edilen, öncü olan kişidir.Sanatçının bir takım özverilerde bulunması, kendini yenilemesi, geliştirmesi gerektiğine inanıyorum.Örnek olmalı sanatçı.Ben, Nevra Serezli olarak her gece oyundan iki saat önce burada olarak genç arkadaşlarıma tiyatro disiplini konusunda örnek olmaya çalışıyorum.Ne bileyim,oyunun varsa içki almazsın, gaz yapabilecek yiyeceklerden uzak durursun, kendini sahne performansına adeta bir sporcu gibi hazırlarsın.

" Haldun, Geceye Selam, Yolun Yarısı müzikallerini benim için yazmıştı. Şen Sazın Bülbülleri'nde yan karakterlerden birini oynayacaktım.Ancak tiyatrocu gözüyle metni okuduğumda, rolümün başrolden daha güzel olduğunu anlamıştım.Yanılmamışım.Çok beğenilmişti çizdiğim karakter.Bana kimse, tiyatro sahnesi dışında şarkı söyletemez.Söyleyemem çünkü, kasılır kalırım.Melih Kibar'ın güzel bir cümlesi vardı 'Sen oyuncusun.Lafını anlat.Esprini yap.İstersen detone ol, önemli değil.Sadece yorumla, yeterli' demişti. Bak şimdi garip gelecek ama, şiir ezberle de, ezberleyemem.Sahnede farklı.Bir davranış, bakış repliğimi hatırlatıyor.Zaten bundan sonrası su gibi gidiyor.Rol ezberlemek çok farklı bir olay.Provalar sırasında bir bakarsın ki rolü ezberlemişsin.Mizansenle, karşılıklı oyun alış verişiyle ezber oturuverir.."

Dışarda ince bir yağmur vardı. Yolun Yarısı' nın ilk gecesi.Herkes dekor arkasında yerini almış, heyecanla üçüncü zilin çalmasını bekliyordu.Oyun Nevra Serezli'nin söyleyeceği Hiç Kolay Bir İş Değil şarkısıyla başlayacaktı.Birden film makinesinin bozulduğu anlaşıldı.Perde açılmak üzereydi.Son zil.Haldun bey elinde mikrofon filmi seslendirmeye çabalıyordu.Nevra Serezli şarkısına başladı.İşte tam o esnada, müziklerin verildiği teybin makarası adeta havada uçarcasına seyircinin arasına düşüverdi.Hayır, felaket bu kadarla sınırlı kalmadı.Üst üste giydiği kostümleri değiştirmesine yardımcı olan dansçılardan birinin eteğinin ucuna basmasıyla giysi yırtılıyor ve Nevra Serezli bir sonraki sahnenin kostümüyle şarkıya devam etmek durumunda kalıyordu.Bu yetmezmiş gibi başına taktığı tüylerle süslü tacın lastiği de kopmaz mı ? On dakika süren şarkının sonunda seyirciye dönen Serezli'nin " Gerçekten hiç kolay bir iş değil bu iş" sözleri ayakta alkışlanıyordu.

Gaz lambalarının aydınlattığı
Şehzadebaşı sahneleri
Neler gördü, neler geçirdi neleri yuttu
O zaman onların adı oyuncuydu
Oyuncunun adı şimdi sanatçı oldu
Daha düne kadar kız verilmezdi oyuncuya
Kabul edilmezdi mahkemelerde şahadetnameleri
Kolay hiç kolay bir iş değil bu iş ( 1 )

Sahneye adım atışıyla bir rüzgar gibi esiyor, izleyiciyi büyülercesine tesiri altına alıyor, gerçek oyunculara özgü o tılsımlı oyunuyla hiçbir şeyi rastlantıya bırakmıyordu.Dorukta kalmak, La Divina olmak, tiyatro tarihine geçmek böyle bir şeydi !

( 1 ) Söz: Çetin Akcan " Yolun Yarısı" müzikali

Pınar Çekirge

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 646
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Antalya Devlet Tiyatrosu’nda Kadeş Gelini- Hüseyin Erdoğan ; Veeee Orhan Alkaya! (Melih Anık) - 11/18/2009
 • Adana Devlet Tiyatrosu - Rita'nın Şarkısı… Tülay Günal ve Çetin Tekindor - Bir Oyunu Seyretmenin Nedenleri (Melih Anık) - 11/18/2009
 • Kadeş Gelini, Hüseyin Erdoğan ve Facebook Sayfası… Bir Sansür Üzerine… (Melih Anık) - 11/18/2009
 • İstanbul Yeni Sahne, Tiyatromuza Hoş Geldi: Uçurtmanın Kuyruğu (Üstün Akmen) - 11/18/2009
 • Sokaklarımız Savaşla Değil, Barış Gösterileriyle Dolsun... (Hüseyin Köroğlu) - 11/16/2009
 • Saldırı Tiyatrosu! - Polemikler Üzerine Bir Yazı (Ceren Okur) - 11/15/2009
 • Sanatçı Toplumun Gerisinden Giden Kişidir (Nedim Saban) - 11/15/2009
 • 10. Antalya Piyano Festivali'ni Fazıl Say ve Arkadaşları Açtı (Üstün Akmen) - 11/11/2009
 • Kerem Yılmazer - 20 Kasım 2003 Perşembe (Pınar Çekirge) - 11/10/2009
 • Çıkmaz Sokak (Dündar İncesu) - 11/5/2009
 • Nevra Serezli (Pınar Çekirge) - 11/4/2009
 • Orhan Kemal ve 72. Koğuş (Yurdagül Yurtseven) - 11/4/2009
 • İnsan, İşkencecisine İşkence Mi Etmeli, Sevmeli Mi: Çıkmaz Sokak (Üstün Akmen) - 11/4/2009
 • Gizli Oturum (Cüneyt İngiz) - 11/3/2009
 • Dikkat! Kaygan Zemin (Cüneyt İngiz) - 11/1/2009
 • Trabzon'da Bir Oyunculuk Gösterisi: İstibdat Kumpanyası (Üstün Akmen) - 11/1/2009
 • Aşk'a Sözcükler Yetseydi... (Deniz Zengin) - 10/27/2009
 • Tiyatrokare'nin On Sekizinci Yıl Oyunu : Bu Da enim Ailem (Üstün Akmen) - 10/25/2009
 • Gizli Oturum (Dündar İncesu) - 10/25/2009
 • Sahi ya bi AKM vardı n’oldu? (Arda Aydın) - 10/25/2009
 • Oyunculuk Tarihimizde Bir Kilometre Taşı : Erdal Beşikçioğlu ve Bir Delinin Hatıra Defteri (Savaş Aykılıç) - 10/25/2009
 • Mecbur Adama Mecburiyet (Cüneyt İngiz) - 10/22/2009
 • Ailenizin Komedisi (Rengin Uz) - 10/21/2009
 • Aşk Molekülleri Eskiyince ya da Tarla Kuşuydu Jülyet (Pınar Çekirge) - 10/20/2009
 • İBŞB Şehir Tiyatroları'nda Çıkmaz Sokak - Tuncer Cücenoğlu / Mazlum Kiper (Melih Anık) - 10/20/2009
 • Bozuk Düzen (Deniz Zengin) - 10/20/2009
 • Gelenekçi Değilim, İnsan Namına Medeniyetçiyim... (Yurdagül Yurtseven) - 10/15/2009
 • Aşk Bir Erkeğe Ancak Bu Kadar Yakışabilir (Deniz Zengin) - 10/15/2009
 • Murat Atak'tan Ekip Çalışması Örneği: Uysal Yurttaş Projesi (Üstün Akmen) - 10/15/2009
 • Sevginin Yalın Hali… Peer Gynt (Deniz Zengin) - 10/5/2009
 • Haluk Bilginer'ce Broadway Müzikali: 7 (Cüneyt İngiz) - 10/5/2009
 • Ne Tuhaf Ki Dünyada Bunları Bilenler Çok... (Hüseyin Köroğlu) - 10/5/2009
 • Zamanda Kaybolmak (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Diyarbakır Notları: Orhan Kemal - 72. Koğuş ve Sivas Devlet Tiyatrosu (Asmin N. Singez) - 10/5/2009
 • Yeniden Çocuk Olmak (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Tiyatro Kurultayı , Tiyatronun Kılavuzluğu ve Toplumsal Değişim (Melih Anık) - 10/5/2009
 • Kenter Tiyatrosu - Yıldız Kenter (Pınar Çekirge) - 10/5/2009
 • Neredeee O Eski Bayramlar... (Üstün Akmen) - 10/5/2009
 • Oh Olsun Sana (!) Bahariye Sanat Merkezi! Tiyatro Yapacaklar, Size de Ders Olsun! (Melih Anık) - 10/5/2009
 • No Espanola soy Turca (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Ahmet Hakan, Fazıl Say'dan İntikam mı Almış (Üstün Akmen) - 10/5/2009


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..