| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Sahi ya bi AKM vardı n’oldu?
Arda Aydın
Uzun zaman olmuş yazmamışım. Bu sebepten bir şeylere yoğunlaşayım ve yazayım diye düşünürken, AKM çıktı karşıma. Nedendir bilmem ama AKM kader gibi sürekli karşımıza çıkıyor ve şöyle bir sarsıyor hepimizi. Taksim’de buluşulacaksa AKM önü, dolmuşa binilecekse AKM yanı, bir kafeye oturulacaksa AKM sağı... bu böyle uzayıp gidiyor. Ama işin daha enteresan tarafı, bu AKM’in önü, sağı, solu her yeri işlerken, bir tek kendisi işlemiyor. İçinde ne faaliyet var bilmiyorum. Oyun yok, gösteri, sergi, performans, her neyse, hiç biri yok onu biliyorum da, matkapla bir çalışma, sistre makinesiyle bir uzlaşma var mı ondan da haberim yok. AKM’yle ilgili şöyle kabataslak bir araştırma yaptığımda karşıma son olarak Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın AKM’yle ilgili verilen yargı kararına ilişkin açıklaması çıkıyor. Onuncu aydayız ve bu açıklama yedinci aya ait. Ya ben bir takım haberlere ulaşamadım, ya da bu mesele hakikaten bu kadar ağır aksak ilerliyor.2010 Kültür Başkenti İstanbul’un en büyük sanat mekanı bugün itibariyle kapalı. Yarın açılır ve kullanılmaya başlanır mı bilemem. Zaten hiç ses seda çıkmadığına göre daha bayağı bir zaman kapalı kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Tüm bunlar iyi hoş da, merak ettiğim bir şey var; İDOBALE daha ne kadar bu şekilde yaşamaya katlanacak? Süreyya’ya tıkılmış kalmış bir Devlet Opera ve Bale’si var İstanbul’da ve bunun ceremesini bütün opera, bale seyircisi çekiyor. 25 Ekim tarihli Hürriyet Gazetesinin Pazar ekinde “ART ist misin” adlı köşesinde Ezgi Başaran tam da bu konuya nokta atışıyla değinmiş, okumanızı tavsiye ederim.

Devlet Tiyatroları ne kadar süre İstanbul’un merkezinden uzak kalacak ve alış veriş merkezlerindeki sahnelerde perde açacak? Aziz Nesin Sahnesi yaşamaya devam etseydi hiç olmazsa. En azından insanların içinde AKM’nin geleceğiyle ilgili endişeler azaltılmış olurdu. Ancak bugün bu endişeler en üst düzeye çıkmış durumda.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası aylardır konserlerini çeşitli salonlarda veriyor. Yerleşik bir düzeni olmayan orkestranın bilet satışı da ne yazık ki Hilton Oteli ve çeşitli kitapçılarda yapılıyor. Gerçi iyi ki otel var yoksa galiba İDSO bilet satacak yeri de bulamayacaktı.

AKM’nin kaderinin 1970’deki yangından sonrakiyle aynı olması da seçeneklerden biri. Yangından sonra binanın tekrar faaliyete girebilmesi için sekiz yıl beklenmiş. Kadere bak!

Kısacası İstanbul’daki kültür sanat platformunun merkezi olmadan, bu dağınıklıkla ne kadar dayanabiliriz?

Ancak ne yazık ki bazı şeyleri kanıksıyoruz ve galiba bazı şeyleri kanıksamamız biraz aşırıya kaçıyor. Nasıl olsa olur mantığıyla durup beklemek ve olmadığı zaman harekete geçmenin pek bir anlamı olmadığını her seferinde kaybederek ve azalarak gördük. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkılması hadisesindeki gibi. Küçük ve dar fikirler, büyük ve geniş kitlelere zarar veriyor. Bunu AKM’nin yeniden yapılandırılmasında açıkça görüyoruz. Kültür Bakanı’nın bile elini kolunu bağlayan bir adalet sisteminde daha ne kadar çırpınırız bilemiyorum ama bildiğim ve korktuğum bir şey varsa, o da AKM’nin 2010’a yetişemeyeceğidir. Aksini düşünen ya da bilen varsa lütfen beni de ümitlendirsin...

Arda Aydın

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Özden TÜRKMEN - ( 10/26/2009 )
-Küçük ve dar fikirler, büyük ve geniş kitlelere zarar veriyor.- Aslında tüm yazının, yaşanılan duygunun ve sahip olunan fikirlerin muhteşem bir özeti bu cümleniz. AKM’nin, Muhsin Ertuğrul’un yeniden yapılandırılması (!) Feridun Karakaya Sahnesi’nin adının değişmesi ve bir sanatsever özellikle de tiyatro sever biri olarak takip etmeye çalıştığım ama artık yetişemediğim, akıbetini çoğu zamanda gazete, dergi, internet gibi hiçbir kitle iletişim aracından duymadığım, bizzat önünden geçerken öğrendiğim, insanların sanattan uzak kalması için mi yoksa aksine sanata olan duyarlılığının artması için mi yapılan birçok anlamsız olaylar silsilesi…
Keşke birileri –madem amaç sanata yardım edebilmek- çıkıp göğsünü gere gere söyleyebilse yaptıklarını, amacını… Ama niyet apaçık ortada. Kimse söylemese de, söyleyemese de ortada. Biz alışveriş merkezinde değil, yıllardır bildiğimiz, o haliyle sevdiğimiz, bırakın içine girmeyi, önünden geçmeyi, daha adını duyduğumuzda heyecanlandığımız Muhsin Ertuğrul Sahnemizi, AKM’nin önünde buluşulan yer değil, içine girip, koltuklarımıza kurulup Bale, Opera… gösterisi izleyebileceğimiz bir yer olarak hayatımızda olmasını istiyoruz.
Aslında ben şimdi AKM değil de AKP yeniden yapılandırılsın diyeceğim ama bazı kesimler karşı çıkacak. O yüzden demiyorum, içimden düşünüyorum!


Deniz Ayman - ( 10/27/2009 )
Benim anladığım, küçük bir sanatsever grup dışında hiç kimsenin umurunda falan değil AKM ve diğer sahnelerin ne zaman açılacağı...Geçenlerde bir sanat haberleri köşesinde, Kültür Başkenti çalışmalarına yapılan eleştirinin satırları arasında, AKM’nin tadilatına başlanmadığı hatta henüz çivi bile çakılmadığı gözüme çarptı. Umarım doğru değildir.
Tiyatro sahnesi olarak tasarlanmış olabileceğine bir türlü inanamadığım Cevahir AVM sahnelerine bir türlü ısınamadım. (Tek hoşuma giden ve teselli eden, Üsküdar’daki Tekel Fab.’dan dönme sahne oldu...)


SAVAŞ AYKILIÇ - ( 10/30/2009 )
Hükümete karşı muhalefet eden iki büyük konfederasyondan biri olan KESK’e bağlı (diğeri DİSK) Kültür ve Sanat Sendikası ; -Koruma Kurulu Kararları ; AKM’nin 50 en önemli cumhuriyet anıtı olması ve AKM’de yapılacak tadilatın ve tadilat için açılan ihalenin bu koruma kurulu kararlarına aykırı olduğu grekçesi ile açtığı -Yürütmeyi Durdurma- davasını kazandı. Bunun üzerine Bakanlık bir üst mahkemeye itiraz etti. Bunun üzerine AKM tadilatı ihalesi askıya alındı ; durduruldu. İtiraz sonucu beklenirken Kültür Bakanı bütün tv.lerden ve İtanbul valisi Kanal 8’den sürekli sendikayı suçlayıcı , taraf’lı yayın yaptı. Hükümetin basındaki gücüyle yapılan bu yayınların etkili olduğu bu azılardan da anlşılıyor. Geçtiğimiz hafta Bakanlığın mahkemeye yaptığı itiraz görüşüldü ve reddedildi.Artık Bakanlığın koruma kurulunun kararlarına uygun bir tadilat projesi ve bunun ihalesinin açılmaması için hiçbir bahaneleri kalmadı.Bakanlık sendikamızı AKM tadilatını geciktirmek ve önlemekle suçluyor. Dava (tadilat ihalesi), AKM boşaltıldıktan bir yıl sonra açıldığına göre Bakanlık gelecekte bunun hesabını ilgili mahkemelere VE KAMUOYUNA verecektir kuşkusuz.Biz sendika olarak -cumhuriyetin simge anıtlarından birini(AKM) korumak ve bu koruma ilkelerine aykırı yapılmak istenen -tadilat-dizaynı- durdurmak üzere dava açtık ve kazandık. Suçumuz Cumhuriyetin anıt eseri AKM’yi korumak ! Bu bir suçsa evet suçluyuz.Bu arada , cumhuriyet bayramınız kutlu olsun...SAVAŞ AYKILIÇ.
(Kültür ve Sanat Sendikası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi.)


Deniz Ayman - ( 11/1/2009 )
Mağdur olanlar gene sanatseverler...Çok mu uçuk olacak bilemiyorum ama en azından bunların halka bir tazminatı olmalı...Dilerdim ki, kalabalık prodüksiyonların sahnelenebileceği bir sahne, (Koca İstanbul’da hiç mi yok?) 1-2 sezonluk kiralansın...Tabii, önemli olan olaya bakış açıcı ve niyet...Artık, Süreyya’da izlediğim bale kolajları vs.. bir yere kadar tatmin ediyor. Büyük prodüksiyonları da çok çok özlüyoruz...

Özden & Özden - ( 11/3/2009 )
Sayın AYKILIÇ, bilgilendirici açıklamanız için çok teşekkürler. Sizin gibi değerli isimlerden bu tür cümleler duymak çok güzel. Demek ki doğru bir şeyler yapan herkes sizler gibi çıkıp açıklama yapabiliyor. Umarız dediğiniz gibi Bakanlık bu konularla ilgili GERÇEK açıklamalar yapar. Siz değerli sanatçılarımız bu ülkede var olduğu ve bizlere ön ayak olduğu sürece hiç kimse kötü niyetlerinin sonuçlarını istediği gibi alamayacaktır. Bizlerde sizin Cumhuriyet Bayramınızı kutluyoruz...
Saygılarımızla...


Özden & Özden - ( 11/4/2009 )
Arda Bey, sizi İstanbul Efendisi de dahil omak üzere birkaç kez izleme fırsatımız oldu. Öncelikle enerjinizin sahneye çıktığınız anda seyirciye yansıdığını belirtmek isteriz. İzlediğimiz tüm oyunlarda çok başarılıydınız. -En çok da üstün bir performans gösterdiğiniz söylenen -Tekrar Çal Sam-de izlemek istedik ama bir türlü kısmet olmadı. Ama oyun bu sezonda sahneleniyor. İnşallah en kısa zamanda izlemek istiyoruz.- Buradan bunu sormak ne kadar doğru olur bilemiyoruz ama size ulaşmanın başka yolunu bulamadık; İstanbul Efendisi de bu sezon yine sahnede olacak, fakat biz oyuncular arasında sizin ve eşinizin adını göremedik. Geçen sezon oynadığınız rollerde farklı isimlerin olacağı söyleniyor. Gerçekten sizleri bu sezon bu oyunda izleyemeyecek miyiz??

ovel - ( 11/13/2009 )
merhabalar. akm ye mühendislik açısından bakarsak tadilat maliyetleri yeniden yapım maliyetlerine çok yakın olması ve tadilat sonucunda istenilen kapasite ve konfor düzeyine çıkılamayacağı aşikar olması hasebiyle ve mimari açıdan tam bir vehamet olması nedeniyle ve birkaç yıl sonra tadilatı gene gündeme gelebileceği öngörüsüyle ayrıcada mahkeme süreci nedeniyle 2010 etkinliklerine yetişmesinin imkasnız olduğu göz önünde bulundurulduğunda yıkılması daha doğru gibi görünüyor.

cihan kılıç - ( 7/18/2010 )
içinde bulunduğu kentin kültür başkenti olduğu yıllarda kullanılamayan bi sahnenin dalında çürüyüp giden bir meyveden ne farkı varki ?bulundugu yer ve ulaşım kolaylıklarının yanısıra birçok güzelliği içinde barındıran bu yerin şu saatten sonra kullanılması çok anlamsız kalır zira sanat konusunda izleyicilerden atını alan üsküdarı çoktan geçti,e bir kaçı da üsküdardaki o eski sahnelerde buldu kendini.sayın deniz ayman’ın da dediği gibi bir kaç sanat sever dışında kimseler igilenmiyor bu konularda.malesef çok yazık !

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 997
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Çıkmaz Sokak (Dündar İncesu) - 11/5/2009
 • Nevra Serezli (Pınar Çekirge) - 11/4/2009
 • Orhan Kemal ve 72. Koğuş (Yurdagül Yurtseven) - 11/4/2009
 • İnsan, İşkencecisine İşkence Mi Etmeli, Sevmeli Mi: Çıkmaz Sokak (Üstün Akmen) - 11/4/2009
 • Gizli Oturum (Cüneyt İngiz) - 11/3/2009
 • Dikkat! Kaygan Zemin (Cüneyt İngiz) - 11/1/2009
 • Trabzon'da Bir Oyunculuk Gösterisi: İstibdat Kumpanyası (Üstün Akmen) - 11/1/2009
 • Aşk'a Sözcükler Yetseydi... (Deniz Zengin) - 10/27/2009
 • Tiyatrokare'nin On Sekizinci Yıl Oyunu : Bu Da enim Ailem (Üstün Akmen) - 10/25/2009
 • Gizli Oturum (Dündar İncesu) - 10/25/2009
 • Sahi ya bi AKM vardı n’oldu? (Arda Aydın) - 10/25/2009
 • Oyunculuk Tarihimizde Bir Kilometre Taşı : Erdal Beşikçioğlu ve Bir Delinin Hatıra Defteri (Savaş Aykılıç) - 10/25/2009
 • Mecbur Adama Mecburiyet (Cüneyt İngiz) - 10/22/2009
 • Ailenizin Komedisi (Rengin Uz) - 10/21/2009
 • Aşk Molekülleri Eskiyince ya da Tarla Kuşuydu Jülyet (Pınar Çekirge) - 10/20/2009
 • İBŞB Şehir Tiyatroları'nda Çıkmaz Sokak - Tuncer Cücenoğlu / Mazlum Kiper (Melih Anık) - 10/20/2009
 • Bozuk Düzen (Deniz Zengin) - 10/20/2009
 • Gelenekçi Değilim, İnsan Namına Medeniyetçiyim... (Yurdagül Yurtseven) - 10/15/2009
 • Aşk Bir Erkeğe Ancak Bu Kadar Yakışabilir (Deniz Zengin) - 10/15/2009
 • Murat Atak'tan Ekip Çalışması Örneği: Uysal Yurttaş Projesi (Üstün Akmen) - 10/15/2009
 • Sevginin Yalın Hali… Peer Gynt (Deniz Zengin) - 10/5/2009
 • Haluk Bilginer'ce Broadway Müzikali: 7 (Cüneyt İngiz) - 10/5/2009
 • Ne Tuhaf Ki Dünyada Bunları Bilenler Çok... (Hüseyin Köroğlu) - 10/5/2009
 • Zamanda Kaybolmak (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Diyarbakır Notları: Orhan Kemal - 72. Koğuş ve Sivas Devlet Tiyatrosu (Asmin N. Singez) - 10/5/2009
 • Yeniden Çocuk Olmak (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Tiyatro Kurultayı , Tiyatronun Kılavuzluğu ve Toplumsal Değişim (Melih Anık) - 10/5/2009
 • Kenter Tiyatrosu - Yıldız Kenter (Pınar Çekirge) - 10/5/2009
 • Neredeee O Eski Bayramlar... (Üstün Akmen) - 10/5/2009
 • Oh Olsun Sana (!) Bahariye Sanat Merkezi! Tiyatro Yapacaklar, Size de Ders Olsun! (Melih Anık) - 10/5/2009
 • No Espanola soy Turca (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Ahmet Hakan, Fazıl Say'dan İntikam mı Almış (Üstün Akmen) - 10/5/2009
 • Nöbetçi Tiyatro Talebi (Deniz Zengin) - 10/5/2009
 • Hayat Sahnesi'nden 2 (Ali Erdoğan) - 10/5/2009
 • Açıl Susam Açıl (Yurdagül Yurtseven) - 10/5/2009
 • Hatalı Tiyatro Felsefesi (Kerem Kıtay) - 10/5/2009
 • Oğlum Bir Kadınla Evleniyor (Müzikli Oyun) (Sema İslim Utandı) - 10/5/2009
 • Safinaz'ın İzdivacı (Ortaoyunu) (Sema İslim Utandı) - 10/5/2009
 • Ah Aşk, Ah Aşk (Müzikli Oyun) (Sema İslim Utandı) - 10/5/2009
 • Biz Nerede Hata Yapıyoruz? (Deniz Zengin) - 10/5/2009
 • James Dowd ve HARVEY - ya da Can Murat Yaşar ŞENGEL (Pınar Çekirge) - 10/5/2009


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..