| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Şehir Tiyatroları'nda Sansür Yasaklandı!
Nedim Saban
Bugün, Şehir Tiyatroları hakkında iyi bir şey yazmaya karar verdim. Orhan Alkaya 8 Ocak'ta belediye tarafından atandı, Muhsin Ertuğrul 5 Nisan'da yıkıldı, yahu bu kurumda bir yıl boyunca hiç mi iyi şeyler olmadı be adam dedim kendi kendime ve aldım kalemi elime. ( Tabi yazılarımı bilgisayarla yazılarımı bilgisayarla yazmaya alışık olduğum için, kalem direniyor, fazla birşeyler bulamıyor galiba...)

Öncelikle, kurumda çalışan yüzlerce ustam, meslektaşım, genç kardeşimin emeğine saygılı olmalıyım. Onların haftada 7 oyun, 2 çocuk oyunu, provalar, distribüsyon kavgaları, Zihni Göktay ustanın keyfine göre kimi zaman Eskişehir, kimi zaman
Ankara tren seferi kadar süren Lüküs Hayat oyunlarına tahamüllerine saygı duymalıyım.
Ve alkışlamalıyım onları...

Öncelikle Sadri Alışık Ödülleri'nde Yılın Yapımının Yönetmeni seçilen Taner Barlas'ı, Levent Üzümcü ve Mehmet Gürhan'ı kutlamalıyım. Ve tabi kristal berraklığında bir oyun çıkartan Serdar Orçin'i!

Tabi ki Mahperi'yi de kutlamam gerek. Fuayede mahsuscuktan görmezden geldim eski dostum Mahperi'yi. Zaten ödül aldığı zaman, "daha çağdaş mekanlarda oynamak istiyoruz" gibi her tarafa çekilebilecek bir laf etmişti. Bir de ben kutlasam, sorguya çekilebilir. Disipline verilebilir. Hakkında soruşturma açılabilir.

Biliyor musunuz, Orhan Alkaya'nın kurduğu istibdat rejimi, beni tanıyanları bile sorguya çekiyormuş!
NEDİM SABAN'I NEREDEN TANIYORSUNUZ? diye soruyorlarmış insancıklara! Şimdi sokakta bile bir Şehir Tiyatrolu meslektaşımı görsem kalın gözlüklerin ardından selam veriyorum onların başını derde sokmamak için. Ve şifreli bir selamlaşma.

7634. ( Oyununuzu beğendim demek)
11 (oyun uzuyor demek)
a ( tempolu oynayın demek)
9999ssssss ( Yakınlarda muhbir olabilir, sonra konuşalım demek)
431468798145326805342119 ( Güzel günler göreceğiz, güzel güneşli, aydınlık günler yoldaş demek)
4314687981453268053421194511XYW (Arnavutköyde kayık hazır, balık, rakı var. Rusyaya kaçmak istediğin gün, Refik Erduran'a haber vereceğim, bize eşlik etmeye gelecek, zaten orada kültür bakanıyla da randevumuz var demek)

Disipline verilen sanatçılar mı istersiniz,ifadesi alınanlar mı, kurumlarına sahip çıktıkları için haklarında soruşturma açılanlar mı? Disipline verilenler mi? Neymiş efendim sen üstüne saygısızlık etmişsin! Tiyatroda üst olur mu yahu? ... Yani Gencay Gürün bana, 12 Mart'ta dramaturg olarak görev aldığı Devlet Tiyatrosu'ndan alınıp, doğrudan işkenceye yatırılan birkaç sanatçıyı anlattığında daha küçüktüm küçük dilimi yuttum, şimdi büyüdüm, büyük dilimi yutuyorum. (Tabi yazılarımı dilimle yazmadığım için, yazılarımı yazmaya devam edeceğim, hiç korkmasınlar, daha sırada altı tane yazı var.)

Bu arada, benim hakkımda da bir yönetim kurulu kararı asmışlar.. Nedim Saban'ı üslubundan dolayı uyaralım diyorlar. Sen belediyeye bağlı bir kurumsun yahu! Sansürcülük başına vurdu galiba. Beni uyarmak hakkını nereden buluyorsun? Ararsın üstlerini,(!) evimin çöplerini toplattırmazsın, ya da içine düşeceğim bir çukur kazdırtırsın, başıma bir çorap ördürtürsün, olur biter. Adın Hıdır, yapabileceğin en fazla budur!

Neyse, güzel şeyler yazacağım bugün. Ödül alanları kutlayacağım amma, Maskeliler olmasaydı ne olacaktı? Sanırım Şehir Tiyatrosu,her hafta bir galaya rağmen, Kırmızı Pazartesi'de bir reji, bir oyunculuk ve Deri Ceket'te bir oyunculuk adaylığıyla yetinecekti.

Neyse boşverin...
Şehir Tiyatrosu'nun en olumlu çalışmalarından biri "Genç Günler" Çalışmasıdır. Arif Akkaya bu konuda ciddi bir emek harcıyor, Orhan Alkaya da onun arkasında duruyor. Bir dönem sadece yapılmak için yapılan oyunlar, artık bir laboratuvar çalışması niteliğinde titizlikle hazırlanıyor ve sezon boyunca seyirciyle profesyonel olarak buluşuyorlar. ( Nur içinde yatsın, Haluk Şevket Ataseven görse onur duyardı, keşke Genç Günler'de onun adı da hatırlansaydı)

Genç Günler'de geçen yıl üç oyun hazırlandı: Leonce ile Lena, İnek ve talihsiz Yeditepe İstanbul!

Bugün iyi şeyler yazacağım ya, sansürlenen Yeditepe İstanbul'un bu yıl Genç Günler'de TEKRAR SAHNELECEĞİNİ MÜJDELEYEYİM BARİ!

Yani, genel sanat yönetmenimiz, sansürcülük maskesini atmış bulunuyor. Hazır seçimler de bitmişken, belediyenin sanat danışmanı Kenan Işık ile ters düşme pahasına da olsa, bu oyunu bir kerecik oynatıyor.
Aktörleri farklı, kostümleri değişik bir Zeki Sezer/ Rahşan Ecevit çekişmesine hazır mısınız?

Flashback... Ne yapmıştı Sezer?
Kılıçdaroğlu destekçilerini disipline vermişti, uyarmıştı, CHP ile ilişkilerini sorgulamıştı giderayak. Giderken de kahraman ilan edilmek için, "demokrasilerde başkanlar gidicidir" gibi kılıflar uydurmuştu.
Ben Yeditepeli Aşk öykülerinin yazarlarının yerinde olsam, bu oyuna gelmem ve genç günlerde Yeditepeli Aşk'ın oynanmasına izin vermem!

Mesele sadece sansür değil, emeğe saygısızlık.
Bu oyun bir kerecik oynanacak, Zeki Sezer bir demokrasi kahramanı olarak tarihe geçecek (hatırlar mısınız AKM'nin yıkılmaması için destek veren ve oraya gelen tek politikacıydı o zamanlar).

Peki tüm yıl boyunca, rafa kaldırılan, üstelik ırkçılık gibi ağır bir suçlamayla karşı karşıya bırakılan yazarlara emeklerinin karşılığı ödenecek mi? Yani, telif hakları?

Şehir Tiyatroları'nın bu yıl, medeni toplumların anayasasının birinci şartı telif hakları konusunda nasıl sınıfta kaldığını belgelerle kanıtlayacağım.( Orhan Alkaya'nın en sevdiğim yanı, beni araştırmacı gazeteciliğe imrendirmiş olmasıdır. )
Ancak Yeditepe İstanbul'un yazarlarına hiçbir telif hakkı ödemeden, ucuz Zeki Sezer oyunları oynamak, şair kökenli genel sanat yönetmenimize yakışmayacak!
2008 Genç Günler kapsamında sahnelenen ve daha sonra geniş izleyici kitleleriyle buluşan "Leonce ile Lena", "İnek" gibi oyunların yazar, çevirmen varisleri doğal olarak telif haklarından yararlanarken, onuru zedelenen Yeditepeli Aşk'ın yazarlarının, bir de emeğini iç etmek, çirkin olur!

Bu oyunu, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Fatih'te oynatın. Yazarlar, belki telif haklarını Çağdaş Yaşam Derneği'ne bağışlarlar, belki Cemevlerine! Ama sadece "ben sansürcü değildim" diyebilmek için, emeğe saygısızlık etmeyiniz.

Sonra Rahşan Ecevit gelir, kasa boşalmış der, Harbiye'de bir salona boşu boşuna 1 trilyon kira ödenmiş, salon faaliyete geçirilmemiş der, halkın vergileriyle onlarca prodüksiyon yapılmış, para kalmamış der, yazarların, çizerlerin, akıl, fikir üretenlerin emeğinin karşılığını isteseniz de ödeyemeyecek duruma düşerseniz, bu günahın altından kalkamazsınız!
(Bkz: Devlet Tiyatroları'nın telif hakkı ödeyemediği dönemler)

38154222: Bu yazıyı okuyan herkes fişlenmiştir.

Nedim Saban

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

furuzan gundeş - ( 4/17/2009 )
rahmi dilligil, lemi bilgini akün sahnesine boş yere kira ödettiği için devleti zarara soktuğu için görevden aldırttı. sonra kendisi gelip, tüm kasaları boşalttı, telifler ödenemedi. aynı durumu orhan alkaya 1 trilyon kira ödeyerek yapmış demek ki. tanrım şehir tiyatrolarını ne kadar karanlık günler bekliyor. olan kuruma olacak.

Oktay EMRE - ( 4/26/2009 )
Oyun metni havuzdan çıkacak ve sahneye gelecek, sonra da koltuklarından su çıkan amirler "faşizanca, ırkçı" vb. söylemlerle hakaretlerde bulunacak ve bir sanatçı çıkacak diyecek ki : "Bu oyunu, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Fatih’te oynatın. Yazarlar, belki telif haklarını Çağdaş Yaşam Derneği’ne bağışlarlar, belki Cemevlerine! Ama sadece "ben sansürcü değildim" diyebilmek için, emeğe saygısızlık etmeyiniz."
Yani sadece bunun için mi? Ya bir ironi var yazınızda benim idrak edemediğim, ya da sanatçı duruşunuzun çıkmazları var.
Saygılarımla.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 583
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Tiyatro Bereze'den Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü'ne Açık Mektup (Tiyatro Bereze) - 4/21/2009
 • Deri Ceket - Koyuna saydılar bizi… Oyuna Geldik! - İBB Şehir Tiyatroları (Melih Anık) - 4/21/2009
 • Devlet Tiyatrosu'nda Neler Oluyor? (Adnan Tönel) - 4/21/2009
 • Metni farklı kalıba dökülememiş bir oyun örneği: Muhabir (Üstün Akmen) - 4/20/2009
 • Sadece Bir Çiçek Herşeyi Değiştirebilir (Eser Ali) - 4/20/2009
 • Ne Yapar… Ne Ederim? (Yurdagül Yurtseven) - 4/18/2009
 • Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza Açık Mektup: 1 Mayıs'ı Taksim'de Hep Birlikte Kutlayalım (Savaş Aykılıç) - 4/17/2009
 • 2008-2009 Tiyatro Ödülleri….. ÖDÜL Mevsimi Geldi (Melih Anık) - 4/16/2009
 • Kış Gelmeden - Diyarbakır DT (Ahmet Olcay) - 4/16/2009
 • Kırmızı Pazartesi - İBB Şehir Tiyatroları (Melih Anık) - 4/15/2009
 • Şehir Tiyatroları'nda Sansür Yasaklandı! (Nedim Saban) - 4/15/2009
 • Aydın Doğan Vakfı Ödüllerine Devlet Şürekası Katılmadı, Kereviz, Lahana, Pırasa Şaşakaldı (Nedim Saban) - 4/13/2009
 • Seyircisini Düş Kırıklığına Uğratmayan Yönetmenin -CABARET-si (Üstün Akmen) - 4/13/2009
 • 27 Mart Herşeye Rağmen Bayram (Uğur Çakıroğlu) - 4/13/2009
 • Küçük Genny Efsanesi (Üstün Akmen) - 4/11/2009
 • Sanatın Doğası (Yurdagül Yurtseven) - 4/11/2009
 • Tiyatroda Günlük - 9 Nisan 2009 (Melih Anık) - 4/9/2009
 • Kabare – İstanbul Şehir Tiyatroları (İsmail Can Törtop) - 4/9/2009
 • Tiyatro Dünyası, Kendi Gök Kubbemiz oyunundaki sansür tartışmasına son noktayı koyuyor (Tiyatro Dünyası) - 4/7/2009
 • İki Oyun (Cimri ve İstanbul Efendisi) ve -Yönetmen-in Kafasındaki Seyirci… (Melih Anık) - 4/7/2009
 • Orhan Aydın'ın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde AKM Önünde Yaptığı Konuşmanın Metni (Orhan Aydın) - 4/6/2009
 • Kendi Gök Kubbemiz - Topal Ördek (Rıfkı Demirelli) - 4/5/2009
 • Aşk (İçin Her Şeyi Yaparım Bunu Yapmam) ve Tanrıların Şafağı (Üstün Akmen) - 4/5/2009
 • Adana Devlet Tiyatrosu'nda Modern Pygmalion Öyküsü: Rita (Üstün Akmen) - 4/3/2009
 • Zaten Aktör Dediğin Nedir Ki? (Fatih Ermiş) - 4/3/2009
 • Padişahın Dadısı Korku Olunca Başına Neler Gelir: Deli İbrahim (Üstün Akmen) - 4/1/2009
 • Kırmızı Pazartesi (Fatih Ermiş) - 4/1/2009
 • Yaşamın Sesi (Tuncay Özinel) - 3/31/2009
 • Nazım Hikmet'in Sırtından Para Kazanılır Mı, Oy Mu Çalınır? (Üstün Akmen) - 3/30/2009
 • Geç Kalmış Değilsiniz (Mehmet Çetinkaya) - 3/30/2009
 • 6. Koğuş - Adana Devlet Tiyatrosu (Ahmet Olcay) - 3/30/2009
 • Yalancılar Koğuşu (4-7 kişilik oyun) (Abdurkadir Bal ) - 3/30/2009
 • Tiyatro Cef'in İlk Oyunu, İlerisi İçin Umut Vermiyor: Letafet (Üstün Akmen) - 3/29/2009
 • Yaban Ördeği ve İbsen Üzerine Kısa Bir İnceleme (Öznur Çetin) - 3/28/2009
 • Marx’ın Dönüşü – Dostlar Tiyatrosu (Selin Seyhan/Funda Sancar) - 3/28/2009
 • Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Uluslararası Bildirisi (Roberto Frabetti) - 3/28/2009
 • 27 Mart 2009 - AKM Önündeki Konuşma Metni (Nedim Saban) - 3/28/2009
 • Dünya Tiyatro Günü (Yurdagül Yurtseven) - 3/27/2009
 • Tiyatroyu da Tiyatrocuları da Seviyorum (Nuran Becerikli) - 3/27/2009
 • Yakın Doğu Üniversitesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Bildirisi (Hilmi ÖZEN) - 3/27/2009
 • 27 Mart 2009 Dünya Tiyatro Günü Bildirisi - Augusto Boal (Augusto Boal) - 3/26/2009


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..