| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Yiğit Tuncay

Hayranım Diyenler : 47 kişi

Yiğit Tuncay Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Yiğit Tuncay (d. 1969) Tiyatro yönetmeni, oyuncu, yazar.

1978 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunları Bölümü’nde tiyatro yaşamına başladı. İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan sonra özel tiyatroya geçiş yaptı. Lale Oraloğlu Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu gibi topluluklarla çalıştı. Ayrıca Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda oyunculuk üzerine yürütülen atölye çalışmalarının içinde yer aldı. 1985 yılında Hadi Çaman – Yeditepe Oyuncuları’na katıldı.

Yeditepe Oyuncuları’nda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak görev aldı Refik Erduran’ın kurduğu İstanbul Sanat Tiyatrosu’nda da oyun çalışmaları yapmıştır. 1989 yılında Dostlar Tiyatrosu salonunda kurduğu “Genç-Seyirci Tiyatrosu” adlı toplulukta Mayakovski’nin şiir ve yaşam kesitlerinden kendi sahneye uyarladığı “Pantolonlu Bulut” adlı oyunu 7 yıl yurt içinde ve yurt dışında sahnelemiştir.

Yurt dışına yaptığı bu turneler oradaki tiyatroları inceleme imkanını sağladığı için bir süre Doğu Berlinde’ki Berliner Ensemble geleneği üzerine bazı araştırmalarda bulunmak için orada kalmıştır. 1998 yılında, daha önce kurduğu “Genç-Seyirci Tiyatrosu” adlı topluluğun adını değiştirip “Halk Sahnesi Oyuncuları” olarak hem tiyatro çalışmalarını devam ettirmiş, hem de bu oluşumu bir tiyatro atölyesine çevirerek tiyatro eğitimi üzerine de eğilmiştir. Bu topluluk hala daha varlığını sürdürmekte olup tiyatro sanatının tüm özellikleri üzerine araştırmalar yapılmasına ve bu araştırmaları deneysel nitelikteki üretimlere dönüştürmek için ciddi bir laboratuvar olma işlevini devam etmektedir. Bu kurumun genel sanat yönetmenliği görevleri arasındadır.Halk Sahnesi Oyuncuları'ndaki çalışmalarına devam ederken, Dostlar Tiyatrosu'nun oynadığı "SİVAS'93" adlı belgesel oyunda da görev almıştır.

Yazarlık ve özellikle de edebiyat ile olan yakınlığı yine bu yıllara yayılan yayınlanmış bir çok çalışmayla kendini göstermiştir. Bu çalışmalar şiir, şarkı sözü, dergilerde yayınlanan bir çok makale ve yine sanat üzerine inceleme-araştırmalardır. Yazdığı şiirlerden bazıları 1990 yılında Milliyet Yayınları’nın “Genç Şairler Antolojisi”nde yayınlanmıştır. Oyun yazarlığındaki üretimi ise, 1990 yılında yazdığı “Bu Dünyalar Bizim Çocuklar” adlı çocuk müzikali ile oyun yazarlığı dalında ödüle layık görülmüş ve Türkiye’nin bir çok ilinde defalarca sahnelenmiştir. Yaklaşık 6 yıl kadar ünlü tiyatro yönetmeni Oben Güney’in öğrencisi olmuş ve yönetmen yardımcılığını yapmıştır.


TV çalışmaları
Azap Yolu ATV
Altın Kuş Musiki Cemiyeti TRT
Duvardaki Kan TRT
24 Saat Star TV
İnternet Sitesi: www.halksahnesi.org


Yiğit Tuncay isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Sivas '93

Yorumlar

- ( 10/31/2012 )


Yiğit Tuncay Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 821
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Ayşe Kökçü      Murat Coşkuner      Melike Altınbaran      Zafer Kırşan      Erkan Sever      Seda Fettahoğlu      Enes Mazak      Fazıl Say      Özlem Kaya      Yiğit Tuncay      Nilgün Karababa      Murat Tüzün      Çağatay Mıdıkhan      Saliha Şirvan Akan      Moliere      Hakan Altıner      Tarık Papuççuoğlu      Ebru Cündübeyoğlu      Özlem Çakar      Abdül Süsler      Elif Çakman      Dilek Aba      Oral Özer      Ray Cooney      Gene Stone      Ragıp Yavuz      Özlem Tekin      Harun Öngören       John Buchan      Patrick Barlow      Mehmet Birkiye      Mehmet Ergen      Efter Tunç      Cem Yılmazer      Hakan Gerçek      Okan Yalabık      Demet Evgar      Bülent Şakrak      Behçet Necatigil      Mehmet Özgül     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..