| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Atinalı Timon

Oyun Atölyesi

Başlangıç Yılı : 2006

Puan : 0.43 / 10    
Merak Edenler : 126 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan :William Shakespeare
Çeviren :Orhan Burian
Metin Düzenleme : Haluk Bilginer, Kemal Aydoğan, Selçuk Aydoğan
Yöneten :Kemal Aydoğan
Sahne Tasarımı :Bengi Günay, Gamze Kuş
Müzik :Tolga Çebi
Işık Tasarımı :İrfan Varlı
Takı Tasarımı :Sabrina Fresko
Aksesuar Tasarımı :Cenk Doğusal
Maske Tasarımı :Candan Seda Balaban, Başak Günaçan
Afiş/Broşür Tasarımı :İskender Kardaşlar
Yönetmen Asistanları :Toğan Şerif Önay
Dekor Uygulama :Kadir Yediler

Oynayanlar
Timon :Haluk Bilginer
Apemantus :Tülay Bursa
Flavius :Mahmut Gökgöz
Alcibiades :Cüneyt Uzunlar
Tekstilci, Sempronius, 4. Meclis Üyesi :Gürkan Uygun
İhtiyar Adam, Ventidius, 3. Meclis Üyesi :Sermiyan Midyat
Şair, 1.Senatörün Tahsildarı :Barış Yıldız
DJ, Ressam, Lucullus'un Tahsildarı :Öner Erkan
1. Meclis Üyesi, Bir Vatandaş :Toğan Şerif Önay
Servilius, 1. Hırsız :Barış Aksavaş
1. Kadın : Ayça Aykut
Tahsildar, 2. Kadın :Evrim Alasya
3. Kadın :Fulya Ceylan


Oyun Hakkında :
Tekere çomak sokmak!

“Biz burada dünyayı değiştirmek için toplanmadık… mütevazı bir önerimiz var… yeni bir dünya yaratmak.”
comandante ramona (otonom dergisi, 12.sayı)

Büyük bir yazarın mütevazı önerisi olarak Atinalı Timon. Cömertlik mi, müsriflik mi; bencillik mi, özgecilikli mi; özgürlük yanlılığı mı, sözde liberallik mi; devlet mi, insan mı; küfür mü, eleştiri mi; dostluk mu, boyun eğme mi; hınç mı, özgürlük çığlığı mı. Bütün bu anılan kavram ya da duyguların bir kısmı insanın eşit, özgür yaşamını işaret ediyorken diğer kısmı bir yanlış anlamayı dolayısıyla yanlış davranışı belirtiyor.

Atinalı Timon da göreceğimiz eylemler… davranışlar. Hem bir insan tekinin hem de kurumları yöneten insanların eylemleri, davranışları… Hangi amaçla donanırlarsa nasıl sonuçlar elde ederler? İnsanlığın orta malı para yani mülk hangi kişiye hangi kuruma neler yaptırır? İnsanlık onun pençesinde ne hallere girer?

Atinalı Timon halden hale giren insan ve onun eylemlerinin ürünüdür. Paranın açtığı dostluk kapıları, kurduğu dostluk sofraları, insanın kurgusu olan birtakım yönetim kurumlarının iktidar hesaplaşmaları, şaşaa, şatafat, ikbal günlerinin ardından ihanet, ikiyüzlülük, yıkım Atinalı Timon’un barındırdığı “insanlık durumları”dır.

Atinalı Timon’un tasvir ettiği “acıklı güldürü” de (sağolasın Oğuz Atay) sadece hazzın kucağına kendini bırakıp dünyayı unutan zihniyetin faaliyetini görmeyiz. Bir de gerçekler vardır: kafamızı çevirip bakmadığımız, ilgilenmediğimiz. Biri bize bunu hatırlatır. O, gerçeğin yalın temsilcisi olan felsefedir. Ve bugün gündelik algılarımızda yer bulduğu haliyle söylersek “felsefe yaptığı” için yüzümüzü dönmediğimiz o şey bir hayalet gibi peşimizi bırakmaz, kafasını sokar çomak niyetine yaşantılarımıza.

Sonunda kendini yok etmek pahasına bile olsa, dönmek için uğraşan “tekerlek” ile kökün lezzetiyle gönlünü doldurup, özü hatırlatmanın keyfiyle tekere dalan çomak.

Teker… Çomak… Sokmak….


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 397
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Jeanne d'Arc'ın Öteki Ölümü      Atinalı Timon      Yağmurcu      Köşk      Mutlu Yıllar      Boyacı      Evlilik Cüzdanı      Yalancı Aranıyor      Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı      Midirfillik      Mikado'nun Çöpleri      Saygılı Yosma      Yargı      Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü      Sadece Arkadaşız      Kayıp - Kim Korkar Virginia Wolf'tan      Fername      Ferhangi Şeyler      Aşkımızın Son Durağı      Boşgezen ve Kalfası      Keşanlı Ali Destanı      Elim Sende      Zamazingo      Dış Ses      Oyun Sonu      Aykırı İkili      Tartuffe      Derya Gülü      Tarla Kuşuydu Juliet      Açık Seçik Gizli Kapaklı      Azizname      At      Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor      Babil'e Bir Melek İniyor      Tatlı Kuş (Çocuk Oyunu)      Hepinizden Davacıyız      Gönül Hırsızı      Çalıkuşu      Hoş Gelişler Ola      Aydın Mısın?     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..