| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Evlilik Cüzdanı

Tiyatro Açıkça

Başlangıç Yılı : 2005

Puan : 0.30 / 10    
Merak Edenler : 145 kişi


Paylaş      
Kadro :
YAZAN: Ephrahim Kishon
YÖNETEN: Sertaç Ayvaz
DEKOR : Sami Özbudak
KOSTÜM : Ebru Güman
MÜZİK : Itır Zeren
AKSESUAR : Ezgi Toz
IŞIK VE EFEKT : Serkan Ayvaz

OYUNCULAR
Daniel : İsmail Can Törtop
Ella : Ezgi Toz
Vicky : Itır Zeren
Bunky : Murat Erbektaş
Robert : Sami Özbudak
Rose : Merve Ateş
Nikah Memuru : Serkan Ayvaz


Oyun Hakkında :
"Bir şeyleri ne zaman sorgulasam sorun oluyor, derinleşiyor ve ben kendimi o sorunla boğuşurken buluyorum. En iyisi sorgu suali bırakmak, yüzleşmekten kaçmak..."

diye düşünüyorsanız bize ancak, sizin yerinize gerçekleri görmek, size de göstermek düşer. Belki yaşadıklarınızın sahnede başkalarının başına gelmesi sizi rahatlatır. Belki de hiç düşünmediğiniz yeni bir pencere açar...Belki eşinizi, yeniden seversiniz.

Evlilik kurumu kimilerine göre hızla eskiyen bir kurum, kimilerine göre moda tabirle yükselen trend...Batı ülkelerinde gençlerin evliliğinde ciddi bir artış gözlenmekte iken Türkiye'de ise son durum; Çiftler önce Nikah Dairesi önündeki başvuru kuyruğunu, bir süre sonra ise; Adliyedeki Boşanma kuyruğunu dolduruyor...Aradaki sorunlu döneme de EVLİLİK deniyor.

Evlilik Cüzdanı; evliliğe başka bir açıdan bakıyor. Evliliğin sınırlarını çizen nedir? Kurumların, dinin, hukukun, toplum ahlakının katı çerçevesi mi, yoksa eşlerin birbirine duyduğu aşk, sevgi, saygı ve sadakat mi? Devletin verdiği kağıtlar mı, eşlerin birbirlerine verdikleri sözler mi?

Oyunumuzun kahramanları, kaybolan evlilik cüzdanlarıyla kendi evliliklerinin bilançosunu çıkarmaya başlarlar. Aslında kaybolan cüzdanları değil, birbirlerinin yıllarca ezdikleri kimlikleridir. Artık onlar yıllar önceki aşıklar değildirler. Bu hesaplaşmaya, evlenmek için kayıp cüzdanın bulunmasını bekleyen başka bir çiftin; kızları ve onun ana kuzusu nişanlısının hikayesi eşlik eder. Oyuna kasabadan gelen konuk ve dul komşu kadın da eklenince ortaya örgüsü sağlam, tempolu bir komedi çıkıyor.

Kuşak çatışmasının, sadakat ve sevginin, aşkın ve yeni moda sevme biçimlerinin işlendiği oyun, günümüz eş seçme yarışmalarına, yozlaşan ikili ilişkilere de esprili göndermeler yapıyor.

Genç tiyatro gönüllülerinin alkışa değer performansları , dinamik bir rejiyle birleşince güldürecek, ( niyetiniz varsa ) düşündürecek.

İyi seyirler.

Aile Fotoğrafları

Çerçeveler. Fotoğraflar. Aile hayatının fotoğrafla tasdiklenmiş mutluluk anlarını asarız duvarlara. Ya soluk çıkmışızdır, ya çirkin, gözlerimiz şaşı bakmıştır, kıyafetimiz yakışmamıştır. Masanın üstüne oturtulmuş kız çocuğunun doğum günü, balkondaki mangal partisinin şen şakrak halleri , fotoğraf stüdyosunda çekilmiş nişan, hamilelik ve sünnet fotoğrafları. Hepsi uçup giden zamanı durdurmak için patlayan flaşların altında o ya da bu şekilde donup kalmıştır. O an hep bir yerde, içimizde. O anda gördüğümüz hep şaşı gözlerimiz, çirkin saçlarımız, rüküş elbiselerimiz sandığımız mutsuzluğumuzdur. Her gün defalarca yanından geçtiğimiz bir fotoğrafa ne kadar uzaklaşırız. Ne kadar da biz yokuzdur o anın içinde zaman geçtikçe. Bir evlilik bittiği zaman iki tarafın da almadığı şeylerdir fotoğraflar. Boş evlerin orta yerinde patlamış bir torbadan uç veren fotoğraflardaki ve çerçevelerdeki hayatı bir temizlikçi gelir yok eder.

Çıkarın kendinizi çerçevelerden, yerine hapsedin sizi mutsuz eden hayatın tüm gereklerini. Kölesi olduğunuz malın, mülkün, eşyanın dilini unutun. Çerçevelerde ya mutluluğunuz olsun ya da boşluk.

TEŞEKKÜRLER


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 414
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Boyacı      Evlilik Cüzdanı      Yalancı Aranıyor      Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı      Midirfillik      Mikado'nun Çöpleri      Saygılı Yosma      Yargı      Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü      Sadece Arkadaşız      Kayıp - Kim Korkar Virginia Wolf'tan      Fername      Ferhangi Şeyler      Aşkımızın Son Durağı      Boşgezen ve Kalfası      Keşanlı Ali Destanı      Elim Sende      Zamazingo      Dış Ses      Oyun Sonu      Aykırı İkili      Tartuffe      Derya Gülü      Tarla Kuşuydu Juliet      Açık Seçik Gizli Kapaklı      Azizname      At      Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor      Babil'e Bir Melek İniyor      Tatlı Kuş (Çocuk Oyunu)      Hepinizden Davacıyız      Gönül Hırsızı      Çalıkuşu      Hoş Gelişler Ola      Aydın Mısın?      Olmuş Bi'kere      Üstüme İyilik Sağlık      Tanrı      Oyun Bitti Mi?      Dolu Düşün Boş Konuş     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..