| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Köşk

Tiyatro Fora

Başlangıç Yılı : 2007

Puan : 0.48 / 10    
Merak Edenler : 136 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan : Craig Wright
Çeviren : Zeycan Monteleone
Yöneten : Tufan Karabulut
Müzik : Burcu Selçuk Kavaklıoğlu
Koreografi : Yeşim Alıç
Dekor-Kostüm : Bora Karabulut
Işık Tasarımı : Yüksel Aymaz

Oynayanlar (Sahneye Giriş Sırasıyla)
Anlatıcı : Arda Kavaklıoğlu
Peter : Tufan Karabulut
Kari : Özden Ayyıldız

Peter’ın Şarkısı : “Bunun Adı Aşk”
Söz : Craig Wright
Beste-Gitar : Ayşem Aşıcı Ersoy
Vokal : Tufan Karabulut

Reji Asistanları : Ece Başokur – Eda Söylerkaya
Işık-Efekt Realizatörü : Süreyya Karaduman
Ses Miksaj : Mertcan Akyılmaz
Grafik Tasarım : Deniz Şensöz
Fotoğraf : Erhan Kaya

Genel Sanat Yönetmeni : TUFAN KARABULUT


Oyun Hakkında :
PETER, yıllar önce beklenmedik bir hamileliğin ilişkilerini bitirmesinin ardından, gerilerde bıraktığı eski aşkı Kari’yi yeniden kazanma hayalleriyle lise mezuniyetlerinin 20. yılı kutlamalarına gelir. Fakat Peter’ın hâlâ yeterince büyümemiş olması, Kari’nin kocası ve geçmişte olup bitenlere karşı süregelen burukluğu, Peter’ın önünde engeller oluşturur. Gece ilerledikçe, Peter ve Kari, bir Anlatıcı tarafından canlandırılan pek çok karakter eşliğinde, uzun zaman önce yaptıkları seçimlerin sonuçlarını değerlendirerek, yeni elde ettikleri kazanımlarla hayatlarının geri kalanını nasıl yaşayacaklarına karar verirler.

Eleştirmenlerin Thornton Wilder’ın ünlü oyunu “Kasabamız”ın güncel bir uygulaması olarak alkışladıkları “Köşk” şiirsel olanla - komik olanın, romantik olanla - felsefi olanın nöbetleşe yer değiştirdiği bir oyun.
“Wilder’ın birtakım hayat görüşlerini paylaşıyorum,” diyor Wright. “Kısıtlamalar hakkında yalan söylemeyerek, hayatı anlamlı kılabilmesini takdir ediyorum.”
“Ben de “Köşk”te bunu yapamaya çalıştım. İnsanların kısıtlandırılmış çevrelerinde gezinerek, ‘Şu an hayata “evet” diyebilir misiniz? demeye çalıştım. Aslında “Köşk”ü bir cep telefonu teknisyeninin ‘Şu an beni duyabiliyor musunuz?’ diye sorduğu kablosuz telefon reklamlarından etkilenerek yazdım. ‘Hayat seni çağırıyor. Duyabiliyor musun?’ demek için.

‘Hayat ne zaman artık mücadele etmeye değmez?’ Bana göre, daima mücadeleye değer. İşte “Köşk”te yapamaya çalıştığım da bu görüşümü seyirciyle paylaşmaktı.” diyor Wright.
Bana öyle gelmeye başladı ki, insanlar masumken – hiç hata yapmamış genç insanlar için – mutlu sonlara ulaşmak kolay. Peki ya, çok büyük hatalar yapmış olan insanlar için?
Aktarmak istediğim bir hayat görüşüm var. Fazla basite kaçmadan ve zorlukları inkâr etmeden, hayata ‘evet’ demenin nasıl bir şey olduğunu incelemek istedim.
Artık genç olmayan, çuvallamış ve hatalar yapmış insanlar için, sert bir şey denemek istedim. Kimseyi affetmeyi ve hiçbir şeyi unutmayı gerektirmeyen bir yolla, telafi etme sorununu çözmenin bir yolu olup olmadığını görmek istedim. Oyunun bir sınıf yemeğinde geçmesinin nedeni ise, diğerleriyle birlikteyken, sorunlarımızın – unutmamızı gerektirmeyecek bir şekilde – daha katlanılabilir görünmesi.
“Köşk”, pek çok insana hitap ediyor ve yapmak istediğim de tam olarak buydu. Hiçbir zaman kimsenin anlamadığı küçük salon oyunları yazmak istemedim.” diyor Wright.


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 784
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Yağmurcu      Köşk      Mutlu Yıllar      Boyacı      Evlilik Cüzdanı      Yalancı Aranıyor      Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı      Midirfillik      Mikado'nun Çöpleri      Saygılı Yosma      Yargı      Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü      Sadece Arkadaşız      Kayıp - Kim Korkar Virginia Wolf'tan      Fername      Ferhangi Şeyler      Aşkımızın Son Durağı      Boşgezen ve Kalfası      Keşanlı Ali Destanı      Elim Sende      Zamazingo      Dış Ses      Oyun Sonu      Aykırı İkili      Tartuffe      Derya Gülü      Tarla Kuşuydu Juliet      Açık Seçik Gizli Kapaklı      Azizname      At      Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor      Babil'e Bir Melek İniyor      Tatlı Kuş (Çocuk Oyunu)      Hepinizden Davacıyız      Gönül Hırsızı      Çalıkuşu      Hoş Gelişler Ola      Aydın Mısın?      Olmuş Bi'kere      Üstüme İyilik Sağlık     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..