| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Ali Taygun

Hayranım Diyenler : 12 kişi

Ali Taygun Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Ali Taygun, (d. 1943 - 2009 İstanbul) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen.

Robert Kolej’i bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesi’nden Tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesi ile mezun oldu. Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974'te Şehir Tiyatroları'na girdi. Ankara Birlik Sahnesi’nde, Ankara Çağdaş Sahne’de, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Operası’nda oyun sahneledi. 12 Eylül Darbesinde tiyatrodan uzaklaştırılan sanatçı, “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alındı, on yılını mahkemelerde ve tutukevlerinde geçirdi.

1989 yılında hakkındaki bütün davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen on insan hakları gözlemcisi arasında yer aldı ve Danimarka’daki PL Vakfı’nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı. Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına döndü. 1993’ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı. 1977’den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı.

1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”'ni tasarlayıp gerçekleştirdi. Birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı. Halen İstanbul Şehir Tiyatrolarında yönetmen kadrosunda görevli olan Taygun aynı zamanda Yeditepe Üniversitesinde tiyatro dersleri vermekteyken 16.12.2009 tarihinde vefat etmiştir.

Yönettiği bazı oyunlar
* Vişne Bahçesi
* Leyla İle Mecnun
* Godot'u Beklerken
* Sezuan'ın İyi İnsanı
* Macbeth
* Meraki
* Hasır Şapka
* Ağrı Dağı Efsanesi
* Mösyö Buterfly
* Theope
* Canlı Maymun Lokantası
* Müfettiş
* Üç Kız Kardeş

Filmografisi
* Esir Kalpler - 2006
* Yolculuk - 2005
* Sen Ne Dilersen - 2005
* Perçem - 2004
* Kolay Para - 2002
* Baykuşların Saltanatı - 2000
* Üzgünüm Leyla - 2000
* Kurtuluş- 1996
* Şekerpare - 1983
* Şeytan - 1974
* Unutulan Kadın - 1971
* Battal Gazi Destanı - 1971


Ali Taygun isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Coriolanus
Vişne Bahçesi

Yorumlar

M. Ergün Işıldar - ( 12/17/2009 )
Ali Ağabeyin yönettiği çok eski tarihli bazı oyunlar eksik. Örn.: Kısasa Kısas (Shakespeare/Brecht/Taygun, İBŞT-1976), Sabahat (Nazım Hikmet, İBŞT-1976), Kafatası (Nazım Hikmet, İBŞT-1977).... Devlet Opera ve Balesinde Don Juan Operası (1980-lerde) Bir de çocuk oyunu yazmış ve yönetmişti.. Daha var ama kafamı toplayamıyorum. Hatırladıkça gönderirim...

Ömer KAVRUT - ( 12/18/2009 )
Kendisiyle bu sene Kadir Has Üniversitesi-nde karşılaşabilmeyi umuyordum. Eleme sınavlarında juride o olmayınca göremediğime üzülmüştüm. En son Ş.T-de hem yönettiği hemde oynadığı Vişne Bahçesi-de izlemiştim kendisini.Oyuncu adayı Öğrenciler için çok duyarlı bir yazısını okumuştum o ana kadar ve tanımak istemiştim ama nasip olmadı. Mailde haberi okuyunca çok şaşırdım ve çok üzüldüm insan ne söyleyeceğinide bilemiyor korkutucu ve gizemli düşüncelere kapılıyorsun sadece. Allah-ın rahmeti üzerinden eksik olmasın. Ruhu şad olsun!

Serap Ezgın - ( 12/19/2009 )
o benim çok eskilerden sevdiğim bir dostumdu..sesi,gülüşü ve sevecenliğiyle bir çok kalpte taht kurmuştu..yine bir yıldız kaydı ne yazık ki..onu çok bilmeyenler vah diyecek..çok sevenler ise gönlünde bir yerlerde onu saklayacak..ailesinin ve hepimizin başı sağolsun..

olgun alay - ( 1/14/2012 )
cok değerlı bir insandi yerı asla doldurulamaz beykoza taşindı tam rahata kavüştu aramızdan ayrıldı yerı mekani cennet olsun ALLAH GANI GANI RAHMET ETSİN....

- ( 10/31/2012 )


Ali Taygun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 199
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Hüseyin Tuncel      Çağlar Çorumlu      Serkan Bacak      Sevil Akı      Özlem Türkad      Çiğdem Gürel      Levent Üzümcü      Belgi Paksoy      Ali Taygun      Jülide Kural      Ceysu Aygen      Zeynep Özyağcılar      Salih Sarıkaya      Yıldıray Şahinler      Süeda Çil      Funda Köseoğlu      Metin Çoban      Enis Bulca      Onur Kaplan      Begüm Kaya      Engin Uludağ      Anı Sağkan      Sönmez Atasoy      Yahya Kemal Beyatlı      Toron Karacaoğlu      Bertolt Brecht      Levend Öktem      Volkan Aktan      Ezgi Kasapoğlu      Linda Çandır      Rengin Uz      Üstün Akmen      Melih Anık      Kemal Oruç      Orhan Aydın      Zeynep Kehaya      Yasemin Aktaş      Vahit Geyik      Metin Taşkıran      Işıl Zeynep Tangör     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..