| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Savaş Dinçel

Hayranım Diyenler : 20 kişi

Savaş Dinçel Hakkında Yorumlar


Paylaş      

(1942 – 2007)

1942 yılında İstanbul'da doğan Savaş Dinçel, İstanbul Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde okurken, 1962'de İ. B. B. Şehir Tiyatroları kadrosuna girdi. Münir Özkul Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu'nda çalıştı. 1983'te 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu uyarınca İ. B. B Şehir Tiyatroları'ndan uzaklaştırılan Dinçel, bir süre Güldürü Eğitim Merkezi'nde karikatürist, Günaydın gazetesinde de bant çizeri olarak çalıştı. Müjdat Gezen'le birlikte hazırladıkları “Çizgilerle Nâzım Hikmet” kitabı toplatılıp yargılanan Dinçel, bir süre Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Dinçel, 1989'da, Danıştay kararı ile İ. B. B. Şehir Tiyatroları’na döndü.
“Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye”, “Uçurtmanın Kuyruğu”, “Gürültülü Patırtılı Bir Hikâye”, “Çok Orijinal Bir Oyun” isimli oyunların yazarı olan Dinçel, çok sayıda TV dizisi ve sinema filminde rol aldı.

"Ben Şehir Tiyatroları’na 1962'de girdiğimde arkamda ‘48’ yılı vardı bu kurumun... Şimdi ‘90’ yıllık bir geçmişi var ve ben bu işe iyice karışmışım galiba. Bu ‘90 Yıl’ da o kadar çok şey oldu ki... Başardığı ve zaman zaman başaramadıklarında benim de payım olduğunu düşünüyorum. Ama sevgili Cumhuriyetimizden daha yaşlı bu kurumun ellerinden öperim."

Yönettiği oyunlardan bazıları
Küçük Prens, Sacco ile Vanzetti, Yolcu, Fareli Köyün Kavalcısı, Tam Rolünün Adamı, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım…

Ödülleri
4. Afife Tiyatro Ödülleri - 2000, “Sersem Kocanın Kurnaz Kocası” oyunuyla Yılın En Başarılı Müzikal Erkek Oyuncusu
22. SİYAD Ödülleri - 2000, “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” ile En İyi Erkek Oyuncu.
20. İstanbul Film Festivali - 2001, “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” ile En İyi Erkek Oyuncu.
8. ÇASOD 'En İyi Oyuncu' Ödülleri – 2001, “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” ile En İyi Erkek Oyuncu.


Savaş Dinçel isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye

Yorumlar

Savaş Dinçel Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 714
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Ayça Aykut      Sarp Akkaya      Fatih Koyunoğlu      Ferit Kaya      Sertaç Akar      Sait Faik Abasıyanık      Orhan Alkaya      Aslı Öngören      Muzaffer Berişa      Savaş Dinçel      Naşit Özcan      Musahipzade Celal      Sinem Özlek      Aslı Altaylar      Selimcan Yalçın      Hüseyin Tuncel      Çağlar Çorumlu      Serkan Bacak      Sevil Akı      Özlem Türkad      Çiğdem Gürel      Levent Üzümcü      Belgi Paksoy      Ali Taygun      Jülide Kural      Ceysu Aygen      Zeynep Özyağcılar      Salih Sarıkaya      Yıldıray Şahinler      Süeda Çil      Funda Köseoğlu      Metin Çoban      Enis Bulca      Onur Kaplan      Begüm Kaya      Engin Uludağ      Anı Sağkan      Sönmez Atasoy      Yahya Kemal Beyatlı      Toron Karacaoğlu     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..