| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Marco Antonio de la Parra

Hayranım Diyenler : 5 kişi

Marco Antonio de la Parra Hakkında Yorumlar


Paylaş      

1952 yılında Şili’de (Santiago) doğan Marco Antonio de la Para; yönetmen, oyun, hikâye ve roman yazarı olarak tanınır. Asıl mesleği psikiyatristlik olan Para, ilk oyunlarını (Quiebrespejos ve Brisca) 1974’te henüz bir tıp öğrencisiyken yazdı. 1978 yılında yazdığı “Çiğ, Pişmiş, Çürümüş” (Lo Crudo, Lo Cocido, Lo Podrido) adlı oyunu ona dünya çapında bir ün ve başarı kazandırdı. Yazarın hemen hemen aynı tarihlerde kaleme aldığı, 1935 yılında ölen Arjantinli tango şarkıcısı Carlos Gardel hakkındaki efsanelerden oluşan çalışması 1987’de Washington D.C‘de “GALA Hispanic Theatre”da sahnelendi.
Marco Antonio de la Parra’nın en çok bilinen oyunları arasında yer alan “Günlük Müstehcen Sırlar” (La Secreta Obscenidad De Cada Dia) 1984’te Şili’de sahnelendi ve karşılaştığı yoğun ilgi nedeniyle 1988-89 sezonunda da sahnelenmeye devam etti. 1987’de Şili’de “Gazete Yazarları Derneği En İyi Oyun Ödülü”nü aldı. “Günlük Müstehcen Sırlar” Latin Amerikan tiyatrosunun son yıllardaki en etkileyici ve en uzun süreli oynanan oyunlarından biri oldu. Yazarın 1987’de yazdığı yeni oyunu “Her Genç Kızın Arzuları” (El Deseo De Toda Ciudadana) Şilili eleştirmenlerce 1987 yılının en iyi oyunu seçildi.
Sanatçının diğer oyunları arasından “Yataklar” 1988’de, “King Kong Sarayı” ve “Plaja Giden Dostoyevski” 1990’da Şili’de sahnelendi. “King Kong Sarayı” Fransa’da Asuncion, Paraguay ve Avignon’da oynandı. “Ölü Baba” (El Padre Muerto) İspanya’da 1991’de ödül kazandı.
Marco Antonio de la Parra 1986’da üç romanı ve kısa hikâyelerinden oluşan “Erotik Hayaller/İmkânsız Aşklar” adlı kitabını yayımladı. İlk romanı “Her Genç Kadının Arzuları” 1987’de basıldı ve ilk ödülünü José Donoso ve Ariel Dorfman gibi tanınmış yazarların jüriliğini yaptığı bir yarışmadan aldı. İkinci romanı “Şili Santiago’da Gizli Kutsal Savaş” Ediciones Planeta tarafından Kasım 1989’da basıldı ve aylarca Şili’de en çok satan roman oldu. Eylül 1994’te İngilizce olarak Interlink Books tarafından yayımlandı. Üçüncü romanı “Yasak Bedenler” ise Aralık 1991’de yayımlandı.


Marco Antonio de la Parra isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Günlük Müstehcen Sırlar (16+)

Yorumlar

Marco Antonio de la Parra Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 547
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Korhan Herduran      Ergun Doğmacı      Murat Arda      Murat Şahan      Faruk Ural      Cihan Gülmüş      Abdul Mounem Amayri      İrem Arslan Aydın      Marco Antonio de la Parra      Demet Şaşmaz      Funda Pelin Kurt      Melisa Doğu      Enver Yılmaz      Mehmet Yanardağ      Özgül Soydaş      Murat Kızılkaya      Metin Kurt      Pınar Tatlıcan      Habib Yıldırım      Sevilay Saral      Metin Göksel      Uluç Esen      Duygu Dalyanoğlu      Pelin Batu      Zeynep Okan      Cüneyt Yalaz      Ron Clark      Paşhan Yılmazel      Lale Başar      Sevda Dalgıç      Serhan Atak      Erdem Başıbüyük      Christine Sohn      Şahan Gökbakar      Ata Demirer      Arkın Gelenbe      Rasim Aşın      Mîrza Metîn      Mirza Metin       Berfîn Zenderlioğlu     Tiyatro Kursu Başlıyor!
12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..