| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Türkiye Kayası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2012

Puan : 1.69 / 10    
Merak Edenler : 195 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Fehime Seven
Yönetmen: Şükrü Türen
Dramaturg: Gökhan Aktemur
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Ayşen Aktengiz Bayraşlı
Müzik: Muammer Ketencoğlu
Işık Tasarımı: Murat Özdemir
Efekt Tasarımı: Ersin Aşar

Oyuncular
Hikmet Körmükçü, Nevzat Çankara, Sevtap Çapan, Selim Can Yalçın, Hakan Yavaş, Kubilay Penbeklioğlu


Oyun Hakkında :
Türkiye'nin en genç yazarlarından Fehime Seven'in yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazdığı oyunda, Bulgaristan’dan göç etmek zorunda kalan bir ailenin öyküsü anlatılıyor. Türkiye’de sıfırdan başlayacakları hayata, geçmişten taşımayı istedikleri her şeyi o arabaya yüklemişlerdir. Anıları, aşkları ve hayalleri, sınırın ardında bırakıp yeni ümitlerle yola çıkan aile, hiç beklemediği bir engelle karşılaşır…

Fotoğraf ve Videolar :
Oyun Hakkında Eleştiriler :

- TÜRKİYE KAYASI ya da BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ - Arif Arı
Oyun Hakkında Haberler :

- Şehir Tiyatroları'ndan Türkiye Kayası
- Türkiye Kayası 'Bir Göç Hikayesi', Bursa Turnesi'nde

Yorumlar

Dilek - ( 12/16/2012 )
Bu sezon seyrettiğim en güzel oyun diyebilirim. Oyunculuklar muhteşem, çok sıcak çok inandırıcı.Kah güldürüp, kah boğazınızı düğümleten bir oyun.Bu oyunda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
İki saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Bir baktık ki bitti. O kadar akıcı.


Mehmet - ( 12/17/2012 )
Göç olayının aslında tam bir insan trajedisi olduğunu, arada kalmışlığın zorluğunu anlatan, izlerken acı acı gülmenize sebep olan harika bir oyun olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.Bir an önce gidin izleyin.

siray - ( 12/21/2012 )
bende arada kalmışlık hissi uyandırdı masa tenisi bir oyun ve bürokratik bir oyun çok iyi bağdaşmış file ye takılış bürorasinin tuzağına düşüş hikmet körmükçü çok iyi
keza sevtap çapan da oyunculuk sahne tasarımı yeni bir text oluşu oyunu güçlendiriyot..mutlaka bakmayın anlayın


mahut - ( 1/4/2013 )
oyunun ilk on dakikası göçmen ağzını algılamak ve oyuna dahil olmakla geçiyor.hızlı ilerleyen bir oyun değil.zaman zaman ikili uzun konuşmalar mevcut.ancak guzel bir oyundu.finali de tatmin etti izleyenleri.

Ali Erim ERDEM - ( 1/5/2013 )
Oyunu bugün izledim gerçekten çok güzel ve çok etkileyici idi.İzlemeyenlere bir an önce tavsiye ederim.

banu belkıs - ( 1/19/2013 )
Haldun Taner-de izledim.;oyun 2 perde.Oyun son derece akıcı ve keyifliydi.O aksanlarına hayran kaldım ;müzik deseniz aynı şekilde;dekor oyunculuk sahne sizi yormuyor aksine gülerken düşündürüyor.

Borga A. - ( 1/30/2013 )
Bugün izledim ve hemen oyunla ilgili bir şeyler yazmak istedim. Oyunculuk adına çok şey bulacaksınız. Çok başarılı, yürekten tebrikler.

NEDRET AKKALEM - ( 2/1/2013 )
1994 doğumlu Fehime Seven-in yazdığı oyun iki perde ve 2 saat kadar sürüyor. Oyunun metni zayıf kalıyorsa da; oyuncuların, yönetmenin, sahne tasarımının ve dramaturgun çok kaliteli olmasıyla seyirciyi kendine çekiyor. Oyun, göç temasını ve nedenlerini irdelemekten ziyade, Türk filmleri havasındaki diyaloglarla ve benzer bir finalle bitiyor. Oyuncuların ve yönetmenin bir oyuna nedenli katkısı olduğunu izlemek ve zaman zaman gülümsemek için seyredilebilir.

nilay - ( 2/3/2013 )
güzel bir oyundu. buradaki yorumlara bakarak gittim.iyiki de gitmişim.sıkıcı değildi.

Fahriye ÇAKI - ( 2/15/2013 )
Burnumun kemiğini sızlatan, gözlerimi yaşartan bir oyundu. Kesinlikle izlenmeli...Hele oyuncular hele oyuncular!...

ışıl - ( 2/16/2013 )
seyrettiğim en güzel oyunlardan biriydi... sanatçılar yaşayarak oynadılar. hepsini gönülden alkışlıyorum....

Ezgi Demiralp - ( 2/17/2013 )
2 saat boyunca akıcı bir şekilde ilerleyen bir oyundu. Oyuncular bulgar şivesine çok hakimdi. Final ve oyun beni tatmin etti. Şİmdiden ağzıma -sirbiiist bölge ve niyeee- takılmış durumda =)

Şeyda - ( 2/17/2013 )
Kesinlikle izlenmesi gereken,insanı o duygudan o duyguya savuran ve bunu çok güzel şekilde geçişlerle akıcılık sağlanmış harika bir oyun. :)

adil bilge - ( 2/19/2013 )
inanlılmaz bir oyun.özellikle Sevtap Çapan yine sahnede devleşmiş.oyunu tam üç kere seyrettim.bir oyuncu her oyunda aynı duyguyla aynı devamlılıkla nasıl oynar herkes görmeli.bu oyuncuyum diyenlere bir örnek olmalı.sevtçapn-ı ve tüm oyuncuları tebrik ediyorum.

şehrazat kaan - ( 2/19/2013 )
türkiye kayası adlı oyunu ikinci kez seyrettim.bazı konular bir kaç kere tekrar edilmiş.ancak oyuncuların aile sıcaklığını yakalamış olmaları butun aksaklıkları ortadan kaldırmış.zaten tiyatro önce insan değil midir? BÜTÜN OYUNCULARA TEŞEKKÜRLER.ancak özellille ve öncelikle SEVTAP ÇAPAN-a çok teşekkürler.özellikle takip ettiğim bir oyuncu.her oyununda her karakteri özel bir uslubla nasıl birbirine benzetmeden canlandırıyor hayret ediyorum ve büyük bir beğeniyle kendini takip ediyorum.bir karakteri nasıl nbu kadar gerçeğe taşıyabiliyor.,hayretler içerisinde ağızı açık seyrediyorum.sayın SEVTAP ÇAPAN bu ülkenin yetiştirdiği en büyük oyunculardan biri olduğunuzu düşünüyorum ve sizin gibi oyuncuların çok yetiştiğini. bilyorum hak ettiğiniz değeri görmeniz dileğiyle . Tüm Saygı ve Sevgilerimle.

kadir türkmen - ( 2/19/2013 )
valla ne diyim bir oyun bu kadar sıcak olur.bu kadar gerçek olur.tüm oyuncular harikaydı.oyun harikaydı. ama özellikle sevtap çapan en harikaydı.internetten araştdım.43 yaşındaymış.çok şaşırdım.sahnelerimizde bu derece tecrübeli üst düzey oyuncu olup hem genç kızı hem daha farklı karakterleri farklı güzelliklerde oynayacak oyuncu bulmak çok zor. kendisini tebrik ediyorum ve herkesin bu oyunu ve özellikle sevtap çapan- seyretmesini şideetle tavsiye ediyorum.ruhumuzu doyuran bir oyunculuk sergiliyor. başarılarının devamını diliyorum.

semih atalay - ( 2/19/2013 )
zaten sevtap çapan gibi bir oyuncuya insanların aşık olmamaları mümkün değil.hem fiziki güzelliği hemde oyunculuk gücü büyüleyici.keşke her oyuncu bu kadar gözümüzü ve ruhumuzu doyurabilse.iste gerçek aktrist.aslında bren sevtap hanımı eski brodway müzakalleri gibi bir oyunda da seyretmek isterim.hani rita hayvort-ların ginger rogers-ların oynadıkları müzikallerdeki --DAM--lar gibi.eminim çok büyüleyici olurdu.

sezen meşe - ( 2/19/2013 )
çok keyifli bir dönem ve aile dramı izledim.büyüklerimizin çoğu bu olayları yaşamışlar.onlardan bu olayları ilk ağızdan dinlediğim halde bu kadar gerçek algılamamıştım.sanki oyun oynanırken oyuncular değil de ben sahnedeydim ve tüm olanları ben yaşadım.tüm oyuna katkısı bulunanlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.hepsinin ellerine emeklerine sağlık.özellikle sevtap çapan-ı çok beğendim. daha önce tv de de bazı dizilerde seryretmiştim. oradada çok beğenerek izliyordum. ancak sahnede gördükten sonra daha da takdir ettim. bu beğeniyi ne kadar hakettklerini bir kez daha kanıtladılar. çok iyi bir oyuncu.oyuncu demek istemiyorum aktrist demek gerektiğini düşünüyorum.dünya çapında biraktrist bence. keşke kendisini hoolwood filmlerinde görebilsek. eminim çok yakışırdı.

sevil aydın - ( 2/19/2013 )
türkiye kayası adlı oyunu dün akşam seyrettim.ben bir kadın olarak kadınların ezilmişliğini bu derece traji komik anlatan bir oyun daha seyretmemiştim.annesi bile kendi yaşamışlıklarına rağmen töre diyerek kızının aşkına karşı çıkıyor ya. pes doğrusu.oyuncuların hepsinin ve ekibin tümünün emeklerine sağlık.özellikle sevtap çapan-ı tebrik etmek isterim.kendisini -tekrar çal sam- adlı oyunda da seyretmiştim.çok ama çok beğenmiştim.ödülleri de takip ediyorum nasıl olupta sevtap çapan-ın afife jale-den ödül alamadığına şaşırmıştım . hala da şaşırmaktayım.bir çok oyun oyuncu seyrediyorum.fakat sevtap hanım gibisini hiç görmedim.kendisini televizyonlardada seyretmek isteriz.kendini youncu zanneden pek çok oyuncununda ondan ders alması gerektiğini düşünüyorum.

elif - ( 2/25/2013 )
bulgaristan göçmenleri olarak kurguladığınız bu oyunun avrupa yakasında da oynanmasını çok isteriz .

şimdiden çok teşekkürler.


Arif - ( 3/4/2013 )
tavsiye edilir güzel bir oyundu. oyunculuklar harikaydı

Gökhan - ( 3/13/2013 )
başlangıçta şive konusunda sıkıntı yaşasamda çok güzel bir oyundu. oyuncuların samimiyeti adeta bize geçti. umarım bir gün edirneye turneye giderler...

borga a. - ( 3/13/2013 )
Oyunu çok beğendim, oyucuların performansı müthiş. Bir şekilde hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum çünkü salonun yarısı, belki biraz daha fazlası doluydu ama izleyen herkes oyun bittiğinde alkışlamak için heyecanla ayağa fırladı.ayten - ( 2/1/2014 )
bu oyuna bayıldım çok güzel. Herkes bu oyunu seyretmeli,oyuncular harika oynadılar sağ olsunlar.
..


Ufuk Egemen - ( 2/7/2014 )
Bir göç hikayesinden ziyade evlilik dışı gebe kalan bir kızın hayatını anlatıyor. İnsanlar neyi neden beğenmiş anlamak mümkün değil. Büyük ölçüde de göçmen kişilerin yazdığı subjektif yorumlara kanıp gitmeyim.
Emek verilmiş ancak oldukça başarısız bir oyun. Tavsiye etmiyorum.


Hüseyin Acar - ( 3/15/2014 )
Göç hikayeleri her zaman acıklıdır. Keşke traji-komik değil de dram olarak aktarılsaydı seyirciye. Daha başarılı olabilirdi.

Ihsan Mert - ( 4/17/2014 )
Cok etkilleyici oyunu izlerken aglamalarim gulmelerime karisti, inanilmaz guzeldi, muthis bir performans, cok tesekkur ederim.

bayülger - ( 10/18/2014 )
Oyun genel olarak iyi. Nevzat Cankara-nın oyunculuğu takdire değer. Ancak senaryo biraz zayıf, Türkiye kayası meselesi eğreti kalmış. Bunda Güneş rolündeki Selim Can Yalçın-ın vasat oyunculuğu etkili olmuş. Bölge ağzını yakından tanıyan biri olarak özellikle Güneş ve Sevginar karakterleri ağızda başarısızlar. Muhtemelen göçmen kültürüne uzak kişilerde büyük beğeni yaratmayacaktır. Ancak sezonun izlenebilir oyunlarından olduğu kanısındayım.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 947
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi      Hamlet      Aşk'a 103 Adım      Zengin Mutfağı      Yeni Yasaklar      Babamın Cesetleri      Bize Bir Haller Oldu      Yalanın Ardındaki      Gerçek Hayattan Alınmıştır - Kumbaracı50 Üçlemesi I      Barzo ile Konserve - Kumbaracı50 Üçlemesi II      Dertsiz Oyun - Kumbaracı50 Üçlemesi III      Yokuş Aşağı Emanetler      Bir Anarşist'in Kaza Sonucu Ölümü      Sarı Ay / Yellow Moon      İki Kişilik Bir Oyun      Sanat      Hiç      Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi      Evaristo      Haz Makamı      Mi Minör      Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık      Arapsaçı      Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım      Ocak      Tabusuz      Nafile Dünya      Şahmeran'ın Bacakları      Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi'nden Mektuplar      Katilcilik      Çanakkale'den Mektup Var      Nehir      Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz      Yatak Odası Diyalogları      Kaç Baba Kaç      Azizce (Aziz Nesin'den Kısa Oyunlar)      Küçürekkız      Juliet'in Şalı      Aktör Kean      Bütün Çılgınlar Sever Beni      


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..