| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Fazla Mesai Tiyatro Grubu

Başlangıç Yılı : 2013

Puan : 0.24 / 10    
Merak Edenler : 139 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Aziz Nesin
Yöneten: Can Törtop

Fazla Mesai Yapanlar (Alfabetik sırayla)

Can Mutluca
Cankut Özkorkut
Demir Tokdemir
Ebru Yıldız
Engin Öztürk
Ferhat Balaban
İrem Atacan
Merve Ceren Şenkal
Nurten Caviç
Ramazan Ekinci
Sadık Kuzu
Servet Güney
Tuğçe Seven
Zeynep Yazıcıoğlu


Oyun Hakkında :
Aziz Nesin’in ilk kez 1977 yılında yayımlanan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı romanından tiyatroya uyarlanan eseri, bürokrasinin en önemli yergilerindendir. Aradan geçen yıllara rağmen güncelliğini koruyan, sistemin eksikliklerini ve bir insanın var olan düzen içinde nasıl yok sayıldığını gözler önüne seren bu oyun, Fazla Mesai Tiyatro Grubu tarafından İsmail Can Törtop yönetiminde sahneye konuyor.
Yaşar, ilkokula kaydolmak için nüfus kâğıdı çıkarmak isterken aslında kayıtlarda “ölü” olduğunu öğrenir. Nüfus kâğıdı alamadığı gibi hayatı boyunca başına gelen hiçbir olayda da yaşadığını ispatlayamaz. Ne sevdiği kızla evlenebilir, ne de kendi oğlunu nüfusa kaydettirebilir… Babasından kalan mirası da alamaz ölü olduğu için; ama babasının vergi borcunu ödemekten kurtulamaz ölü olmasına rağmen… Üstüne üstlük, tüm bunlardan kurtulmaya çalışırken içine düştüğü bürokrasi karmaşası sırasında memura hakaretten cezaevine düşer. Hayatın aslını öğrendiği cezaevinden çıkarken Yaşar artık eski Yaşar değildir…


Fotoğraf ve Videolar :


Oyun Hakkında Haberler :

- Fazla Mesai Tiyatro Grubu’ndan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz!
- Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ekibi güldürmeye devam ediyor…
- Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz İzmit'te!

Yorumlar

MH - ( 9/25/2013 )
Öncelikle Can Törtop ve ekibine kocaman bir alkış. Bu kadar güzel kalpli tiyatro aşıklarına da böyle bir hoca yakışırdı.

19 Eylül Perşembe günü gerçekleşen Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz temsili ile ilgili birkaç anektod ;

* Her oyunda başroller akılda kalır, malum. Benim için Can Mutluca da bu oyunda akılda kalan tek isim oldu. Bir perde de saf çocuk, öbür perde de alık genç adam diğerinde taşralı hercai aşık ve dahası olarak gördüğümüz Can bir dakika bile yorulmadan tüm rollerin hakkını layıkıyla verdi. Tam manasıyla, oyunu sırtlandı götürdü. Can-a Can-ın parlaşması için tanıdığı bu fırsattan ötürü candan teşekkürler ve tebrikler.

* Oyun amatör bir oyun. Ekip amatör. Ama hissiyat kesinlikle değil. Teknik açıdan aksaklıklar yok değil, pek tabii. Mesela tüm ekibin kesinlikle daha fazla diksiyon çalışması gerekiyor. Yer yer gelen traklar, monotonlaşan diyaloglar hissedilmedi değil. Halledilmeyecek bir detay değil tabi ki. Bu nazar boncuğuyka birlikte diksiyon konusunda Ebru Yıldız-ı es geçmek gerekir. Oyunun açılışından kapanışına kadar girdiği her kılıkta dibine kadar kelimelerin hakkını verdi. Özellikle dillere destan duruşma sahnesindeki gövde gösterisinde seyircilerin ağzını bir karış açık bırakmasından bahsetmeye gerek dahi yok. Gidin izleyin görün ! :)

* Bir seyirci olarak oyuncuların role bürünmesini, karakteri yaşamasını herkes ister. Oyunda Yaşar-ın yavuklusu Ayşe-yi oynayan İrem Atacan-a sahneye atlayıp - Üzülme bacım, her şey hallolur !- demek istedim birçok kere. Ayrıca rol kesme konusunda Nurten Caviç-in de hakkını yememek gerekir. Yahu o nasıl gardiyanlıktır, utanmasam bende koşuğa girip mahkum olacaktım ! Servet Güney-in çaresiz baba halleri de hoş bir tebessüm bıraktı dudağımda.

* Bunlara ek olarak, oyunda çok fazla haklı gönderme var. Oyunun büyüsünü bozmamak adına detay verme taraftarı değilim fakat önümüzdeki oyunlarda dans sahnesinin değişmesi gerekebilir. Zira ilk oynandığında trend olan dans artık demode :) Bu sloganlar için de geçerli.

Son olarak herkesi teker teker alkışlamak gerektiği kanısındayım. Uğraşmışlar, emek vermişler dedirtiyor oyun her anında. Ama bir kez daha en büyük alkışı Can Mutluca-ya göndermek gerekiyor. İki perde boyunca sahneden inmeden bir dakika bile topu elinden düşürmeden muhteşem bir gösteri gerçekleştirdi. Unutulan replikleri çaktırmadan toparlayıp, dikkati dağılan seyirciyi uyandırdı, vs. Bu genç adamın yıllar sonra oynayacağı , oyunlar için şimdiden heyecanlanmaya başladım.
Can Mutluca ile ilgili en çok içimden geçirdiğim şey ise; okkalı bir dram oynarsa nasıl oynar oldu. Belki de Can Törtop bu sorunun cevabını bize bir daha ki oyunda verebilir.

Müthiş bir başrol, iyi bir yönetmen, açıkları kapatmayı bilen bir kadro.

Beklediğimden çok daha fazlasıyla karşılaştım.

Herkesin eline, emeğine sağlık.

Sevgiler.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 807
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Yatak Odası Diyalogları      Kaç Baba Kaç      Azizce (Aziz Nesin'den Kısa Oyunlar)      Küçürekkız      Juliet'in Şalı      Aktör Kean      Bütün Çılgınlar Sever Beni       Hamlet      Palyançolar Okulu (Çocuk Oyunu)      Hassta Etme Adamı      Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı      Yolcu      Para      Müziksiz Evin Konukları      Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli      Araf      Ne İstediniz?      Tanrı      Cyrano De Bergerac      Arsız Davet      Aşk Köpekliktir      Kafkas Tebeşir Dairesi      Huysuz (Müzikal)      Kaplumbağa      Asi Kuş      Ders      Ya Tutarsa?      Şenlikli Limonata      Vakti Geldi      İyi Geceler Desdemona (Günaydın Juliet)      Ya Başaramazsak      Savunma 'Clarence Darrow'      Kayıp Ruhlar Kıraathanesi      Titanik Orkestrası      Shakespeare      Sinan Süleymaniye’de      Kocamın Nişanlısı      Tuzak      Çin Kahvesi      6 Oyuncu Yönetmenini Arıyor     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..