| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Dilek Türker

Hayranım Diyenler : 52 kişi

Dilek Türker Hakkında Yorumlar


Paylaş      

İstanbul'da doğan Dilek Türker, 1964-77 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatrosunda çalıştı. Birçok başrol oynadı. 1973 ve 77 yıllarında 2 defa en iyi oyuncu seçildi. 1978 yılında F.Almanya'ya giden Dilek Türker, Goethe Enstitüsü'ni bitirdi, gazetecilik yaptı. İnsanların tanışma ve kaynaşmaları için en güçlü yolun sanat ve kültür yolu olduğuna inanan Dilek Türker, çalışmalarını bu anlayışla sürdürdü.

12 yıl içinde Federal Almanya'da yaptığı çalışmalar:
-1978 Köln, Eski Fotoğraflar, Dinçer Sümer
-1980 Berlin, Schaubühne; Kurban, Güngör Dilmen
-Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner, Bochum Westfälisches Landestheater

Sevdican oyununu Türkçe ve Almanca olarak Almanya'nın birçok kentinde, İsviçre,Hollanda ve Avusturya'da beş yıl boyunca oynadı.

13. Uluslararası İstanbul Film Festivali'ne katıldı.Tek kişilik oyun gösterilerinin yanı sıra, tanınmış edebiyatçı Gisela Kraft çevirisiyle Almanca-Türkçe Yunus Emre Resitasyonları yaptı.

1990 yılında Türkiye'ye döndü. Tiyatro AYNA'yı kurdu.Yurtiçi ve yurtdışı turneler gerçekleştirdi. 1990-91 sezonunda Aziz Nesin'in Dilek Türker için yazdığı '' Bir zamanlar Memleketin Birinde'' adlı oyunu, 1991-92 sezonunda Dinçer Sümer'in Tiyatro AYNA için yazdığı '' Beni Dünya Kadar Sev'' adlı oyunu sergiledi.


1995-96 sezonunda yine bir Türk yazarı Rekin Teksoy'un Dilek Türker Tiyatro AYNA için yazdığı ''Rosa Luksemburg'' adlı oyunla '' En İyi Kadın Oyuncu'' ödülünü aldı. 1996-97'de Tuncer Cücenoğlu'nun ''Ziyaretçi'' adlı oyununu sahneledi.

Dilek Türker,1997-2000 yılları arasında Nezihe Araz'ın ''Kuvayi Milliye Kadınları'' adlı oyununu tüm Türkiye'de ve yurtdışında çeşitli ülkelerde sahneledi.

1999 yılı içinde Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 29 Mart 2000'de Nezihe Araz'ın yazdığı ''Nakşıdil Sultan'' adlı oyunu seyirci ile buluşturdu. 2000-2001 sezonunda yine Nezihe Araz'ın yazdığı ''Mustafa Kemal ile Bin Gün-Latife''adlı oyunu İstanbul'un yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı (Amerika, Almanya,KKTC,Belçika)turnelerinde oynadı. 2002-2003 sezonunda ''Mutlu Ol Nazım'' adlı oyunla Afife Jale tiyatro ödüllerinde üç dalda aday oldu. 2004 yılında Tarık Minkari'nin ''Merhaba Hayat'' adlı oyununu sahneledi.

Dilek Türker 2005 yılında 40. yıl sanat yılını Mahmut Gökgöz'ün yazdığı ''Pir Sultan Abdal'' oyununun genel sanat yönetmenliğini yaparak kutlamaktadır. Devlet Sanatçısı Dilek Türker son olarak Çevre Eğitim Vakfı Onur ödülü ile 21. yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı'nın en iyi oyuncu ödülünü aldı.

Dilek Türker, Tiyatro Kedi’nin 2008’de sahnelemeye başladığı “Çalıkuşu” oyununda 6 farklı kadın karakterini canlandırmaktadır.

Oynadığı oyunlar, yazarları ve yılları
1990-1991 Aziz Nesin Bir zamanlar Memleketin Birinde
1991-1992 Dinçer Sümer Beni Dünya Kadar Sev
1995-1996 Rekin Teksoy Rosa Luksemburg
1996-1997 Tuncer Cücenoğlu Ziyaretçi
1997-2000 Nezihe Araz Kuvayi Milliye Kadınları
2000 Nezihe Araz Nakşıdil Sultan
2000-2001 Nezihe Araz Mustafa Kemal ile Bin Gün-Latife
2002-2003 Mutlu Ol Nazım
2004 Tarık Minkari Merhaba Hayat
2005 Pir Sultan Abdal
2008 Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu


Dilek Türker isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Çalıkuşu

Yorumlar

şebnem tarıman - ( 6/6/2009 )
sanat camiasında çok büyük bir değer..
özellikle ; unutulmaz bir ses tonu ve muhteşem bir diksiyonu var.
dimdik duruşuyla mükemmel bir Türk kadını.
her yönüyle kusursuz..


Emel Çadır - ( 11/7/2010 )
Gectıgımız yıllarda basından takıp edıyordum fakat daha once oyununu seyretmedıgım ıcın kendısınden ozur dılıyorum cunku cok gec kalmısım boyle bır degerı seyretmedıgım ıcın bugun CKM de Turkan Işık yolu ısımlı oyunu seyrettım mukemmeldı aglaya aglaya seyrettım Dılek Hanım saygılar sunuyorum bundan sonra hıcbır oyununuzu kacırmıycam tesekkurler edıyorum sıze...

Adem Gürkan Apak - ( 3/26/2011 )
On dakika önce --TÜRKAN IŞIK YOLCUSU-- oyunundan çıktım. Resmen büyülendim. Mükemmel bir performans sergiledi. Zaman zaman gözyaşlarıma hakim olamadım. Dedim ki kendi kendime Bu memleketin bütün değerleri beyaz atlarına binip gitmemiş.İyi ki varsınız ellerinden öpüyorum memleketimin aydınlık yüzlü insanının. 26.03.2011 Güzelyalı - İZMİR

GÜLEN DENTEŞ - ( 4/23/2011 )
Bugün 23.Nisan.2011.Türkan Saylan Kültür Merkezi-nde TÜRKAN IŞIK YOLCUSU-nu seyrettim.Bu kadar mükemmel bir performans olamaz.Bütün salon adeta büyülendi.Bu kadar alkış alan ve bu kadar büyüleyen bir sanatçı olamaz diye düşündüm.Oyundan sonra kulise gidip kendisine sarılmak geldi içimden.Çok çok tebrik ediyorum.İnşallah daha nice Dilek Türker-ler yetişir ve bizi seyrederken hem ağlatıp hem mutlu ederler.Teşekkürler ediyoruz size ve sizin yetiştirdiğiniz ekibinize.

yavuz ilter - ( 4/30/2011 )
dün gece izmir güzelyalı kültür merkezinde TÜRKAN SAYLAN IŞIK YOLCUSU oyununu izledim.ilk defa dilek türkeri izledim.hayran kaldım.o nasıl ferformans o ne güzel diksiyon.oyunun sonunda hararetle oglum ve eşimle birlikte alkışladık.

mesut demir - ( 5/17/2011 )
Bugün benim için çok önemlibir gün dü çünkü dilek hanımın oyununa hayran oldum tiyatronun gücüne bir daha hayran oldum.İzmir adına çok teşekkür ederim.

Dilek Türker Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 346
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Levent Ulukut      Ahsen Ever      Tuğçe Doras      Altan Erbulak      Hüseyin Hilmi Bulunmaz      Coşkun Büktel      Lemi Bilgin      Ömür Kürşat Kurt      Reşat Nuri Güntekin      Dilek Türker      Mehmet Ulay      Sanem İşler      Öney Olcaytu      Hadi Çaman      Yeşim Alıç      Metin And      Steven Berkoff      Zurab Siharulidze      Orhan Kemal Aydın      Yonca Cevher Yenel      Çetin Etili      Munis Düşenkalkar      Ali Rıza Kubilay      Harika Özovalı      Esra Güner      Deniz Topçuoğlu      Andrzej Saramonowicz      Neşe Taluy Yüce      Metin Coşkun      Emre Karayel      Tuna Kırlı      Hristo Boytchev      Nihal Geyran Koldaş      Serdar Akar      Başak Özdoğan Pirim      Deniz Özmen      Burak Dur      Aşkın Şenol      Ayça Aykut      Sarp Akkaya     Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..