| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Yıldırım Fikret Urağ

Hayranım Diyenler : 37 kişi

Yıldırım Fikret Urağ Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Ankara Üniversite Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde reji yüksek lisansı yaptı. Çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Ankara ve Adana Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak çalıştı. Adana Tiyatro Atölye’sini kurdu ve burada eğitmen, yönetmen, oyuncu olarak görev aldı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk dersleri verdi.

2001 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sanatçı kadrosunda göreve başladı. Aynı tiyatroda 2001-2003 yılları arasında Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı, 2003-2005 yılları arasında Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldı.

Yine aynı tiyatro bünyesinde yönettiği Aziz Nesin’in “Hadi Öldürsene Canikom” ve Turgut Özakman’ın “Ocak” adlı oyunlarıyla 30. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.

2007-2009 yılları arasında Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda görevlendirildi. Bu çatı altında mahkûmlarla tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli gösteriler ve tiyatro oyunları sahneledi.

2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ailesine katıldı ve bu çatı altında oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya başladı.

İBBŞT bünyesindeki tiyatro çalışmalarının yanı sıra Opet Tiyatro Kulübünde eğitmenlik ve yönetmenlik yapmakta, Craft Oyunculuk Atölyesinde oyunculuk dersleri vermekte, çeşitli TV dizilerinde rol almakta ve kamera önü oyunculuğu alanında oyuncu koçluğu yapmaktadır.

Yönettiği Oyunlardan Bazıları: Ocak, Hadi Öldürsene Canikom, Söz Veriyorum, Taziye, Kuvayi Milliye, Yaşasın Ölüm, Bir Tek Daha, Çıkmaz Sokak, Bir Evlenme Teklifi, Rüzgârla Yarışan Tay, Pınar ile Çınar, Ayı, Binali ile Temir


Yıldırım Fikret Urağ isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Sırça Hayvan Koleksiyonu
Uçlar - Tiyatro Martı
Yolcu
Ocak
Marat-Sade
Binali İle Temir

Yorumlar

rerbey - ( 1/17/2011 )
binali ile temir de canlı performansını izledim ve gerçekten klasikler de yerini alacak bir oyun ve oyuncu. Karakter analizi muhteşem ve uyarlaması, sahnesi, mimikleri muhteşemdi.

Figo - ( 3/23/2011 )
Parmakla gösterilecek sanatçıların arasında...Yolu açık olsun

Nico - ( 12/14/2011 )
Oyunlarını ve kendisini izlemekten keyif aldığım müthiş sanatçı...

Yıldırım Fikret Urağ Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 474
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Deniz Karaoğlu      Gülce Oral      Murat Mahmutyazıcıoğlu      Eyüp Emre Uçaray      Ebru Nihan Celkan      İpek Banu Kılar      Ayfer Dönmez      Özge Keskin      Yıldırım Fikret Urağ      Ali Mert Yavuzcan      Selen Uçer      Aslıhan Kandemir      Yeşim Koçak      Selim Can Yalçın      Özgürefe Özyeşilpınar      Ece Yıldız      Kutay Kırşehirlioğlu      Radife Baltaoğlu      Sanem Oluz      Bahar Özge Göze      Altuğ Kutlu      Hakan Pişkin      Turgay Doğan      Deniz Arcak      Faik Ergin      Okan Bayülgen      Sayra Kurtkan      Erkan Çelikol      Ayça Varlıer      Sinan Albayrak      Burak Tamdoğan      Gülden Avşaroğlu      Ethel Mulinas      Bülent Seyran      Onur Bayraktar      Volkan Severcan      Damla Aydın      Tuğba Begde      Cansu Fırıncı      Ali Sürmeli     Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..