| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Devlet Yardımı Alamadım Gururluyum
Kaan ErkamYüce Devlet bu yıl da oda tiyatrosuna maddi destek vermedi. Bu yıl da diyorum yıllardır hiç vermedi ki zaten. Ama gizli bir haz duyuyorum her yıl PROJENİZ DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI yazısını almaktan. Ve neden ulan diye soramıyorum. Neden mi? E devlete NEDEN ULAN denmez ki Ayıp.

Yardım alamamızın sebepler züğürt tesellisi mi bilemem. Mesela Oda Tiyatrosu’nda çok sayıda Ermeni oyuncumuz var. Oda Tiyatrosunda sahnede rakı içilen bir oyun var. Oda Tiyatrosunda-Henüz lise önlerine düşmedik. Onun için din adamı olmak lazım-gibi bir replik var. Var da var.

Önceleri mutsu oluyordum. Yahu benim tiyatrom mu kötü aceba. Hani oradaki her kimse bu yardımlara karar veren YÜCE KİŞİLER’ ebir şey mi yaptım. Hani olur ya adım çapkına çıkmış. Birinin dıdısının dıdısıyla bir halt yemişimdir. Ya da daha kötüsü yememişimdir. Anlamaymıyorum.

Önemsiyor muyum?

Evet.

Olsa fena olmazdı hani-zor şartlardayız. Da-e devlet yardım etmiyorsa kötü değilimdir. Oyunlarımda boş yer yok-Şeytan kulağına kurşun- Kalabalık kadrolu müzikallerimiz ve repertuar tiyatrosu olarak bir sezonda devamlı dönen en az beş oyunumuz var. E turne desen yapıyoruz ve boş kaldığımız olmadı. Nedir acep bu devletin benimle garezi.

İlk olarak bende bana gelen bu mektuplara cevap vereyim istedim.

Sevgili Devletim

Öncelikle selam eder ellerinden öperim.

Ben de Türkiye’de insanları eğitmek eğlendirmek ve sahnede kendi egomla alkış almak için tiyatro yapan vatandaşlarından biriyim. Yirmi bir yıl oldu. Kimsenin birbirini sevmediği ama sever göründüğü bu işte savaşıyorum.

Mesela iyi huylarım var.

Beyoğlunda kahvelerde oturup bütün gün tiyatro öldü-salon yok vs gibi ağlamıyorum. Leş gibi giyinmiyorum.Güzel yerlere gidiyorum.Güzel arkadaşlarım var.Kimseye askıntı olup-bir bira ısmarlasana dediğim görülmüyor.Otlakçı asla değilim sigara içmiyorum.
Kesinlikle biliyorsun pahalı zevklerim var. Motorsiklet gibi. Ama ne yapayım ilham alıyorum. Ama çoluğun çocuğun rızkını harcamıyorum tabii. Almışım zamanında aklıllıca satıp yenileyebiliyorum.

İki çocuğum var ellerinizden öpmeseler de. Öğretmedim. Sevmiyorum el etek öpmeyi. Olmuyor. Etek kıça yakın durur. Etek öpmüşken kıç yalanır korkusu yaşıyorum.

Çocukaları tiyatrodan kazandığım parayla okutuyorum. Annelerinin de payı çok tabii. Ama en azından babamız bize bakmadı aç eksik bıraktı demezler.

Tandığım önemli kişiler sana bazit gelecek kişiler. Arkamda hiçbir torpil yok. Bu gün ölsem arkamdan ağlayacaklarla sevinecekler dengesiz durumda. Ama yürekli oyuncularım var. İyi günde kötü günde gelip gidiyorlar. Amatörlerim ve öğrencilerim var. Değişik meslek gruplarındalar ama tiyatro yapıyorlar. Hem de bayağı iyiler. Önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Bir gün gel de izle bizi. Tarafsızca ama. Yoksa bozuşuruz.

Çok kolay sevilebilir çok kolay irite olunabilir bir tipim. Dan diye ağzımdan kaçar sözler çünkü. Tutamıyorum dilimi. Ne yapayım. Ama sana karşı boynumuz kıldan ince. Ne istersen yapıyorsun zaten.

Muhterem Devletim.

Beni seven sevmeyen her tiyatrocu aynı kanıdadır bence. Bana yardım etme. Sen olmadan da tiyatro yapabilirim. Ama bari vergi alma da halk ucuza oyun izlesin. Biletlere zam yapsak seyirci gelmeycek. Ucuz olunca da salon dönmeyecek. Çok şükür ki bizim belediye-sizden değil-salon konusunda arkamızda şimdilik.

Ya da aç Devlet tiyatrosunun salonlarını bize. Bomboş salonların ve bazen de çok kötü oyunların var yahu.Oynayan da zevk almaz oldu.Bıktılar her yıl YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE demekten.

Dağıttığın yardımlara baktım. Çok sevindiklerim var gerçekten. Ortaoyuncular,Emre Kınay,Dostlar Tiyatrosu falan. Ankara Sanat alacak zaten. Hala aynı terane ama iyidir onlar. Birkaç tane daha var sevindiğim. Bunları aşağıdaki satırdan muhaf tutuyorum. Gücenme olmaya.

Karagöz oynatamıyorum,sırf yardım almak için oynayacağım oyunun adını sana göre düzenleyemiyorum. Hoş zaten sen yardım ettiğin tiyatroların oyun oynayıp oynamadığını kontrol etmiyorsun ki. Ediyorum deme. Bozuşuruz.Ama ben de bildiklerimi söylemem. Sorma susarım. Yine de sen bir kontrol et derim. Demedi deme. Ya da de. Her neyse.

Oyunlara baktım.Heyecan verici bir proje az. Yok değil var. Ama az. Birkaç sağlam ve yardım etmezsen kıyamet koparacak tiyatronun sağlam projeleri dışında eften püften iddiasız oyunlar. İbişler karagözler.(Sakın birileri İbişe Karagöze saygısızlık ediyorum sanmasın severim ama-İbiş ve Karagöz abarmış.Sebebini bildiğimden tepkim) Bir de adına aldandığın ama görsen BREH BİZ BU OYUNA NASIL YARDIM ETTÜK YA HU-diyeceğin oyun ve de tiyatronun adından sana yakınlığı bizden fazla olan ekipler var. Bir sürü tanımadığım isimli ekipler türemiş. Kim yahu bunlar. Bir de bazı bildiklerim var ki sorma. Konuşmam etik olmaz.

Bizde de suç var birbirimize bok atmaktan tanışamıyoruz.

Şimdi ben sana bu mektubu yazdım ya senden daha çok alınanlar kızanlar olacak tabii. Umurumda değil. Onlar birer sözlük yazarı bulup bok atanlar-ya da ne bileyim arkadan zaten her şartta sallayanlar falan filen.

Pek umursamıyorum. Ben de biraz senin gibiyim. İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR diyorum. Çok kızarsam kapısına gidip dövüyorum.

Yani devletim bir soru sormak istiyorum. Son yıllarda bu yardım alan projeler kadar iyi-hani daha iyi demiyorum-düzgün işler ve müzikallerle sana geldim. Bana bir açıklasana neyi eksik yaptım. Bu yardımlara karar veren kişiler kimdir?

Neyse nasıl olsa havada kalacak mektup. Sahibine ulaşmayacak. Olsun içimi döktüm rahatladım. Ben en iyisi bu mektubu şişeye koyup suya atayım.

Üzülme devletim sen beni anlamıyorsun ama ben seni gayet iyi anlıyorum.

Kaan Erkam

Not: Meraklısına yardım alanların listesi
http://mimesis-dergi.org/kultur-bakanligi-2011-2012-sanat-sezonu-yardimlari/

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Ferhan - ( 11/10/2011 )

Yazınızın tamamını okudum, birkaç husus dikkatimi çekti.

Bu yardımlara kim karar veriyor ve hangi kriterlere göre yardım miktarları belirleniyor herkes merak içinde.

Biletlere zam yapsak seyirci gelmeyecek diyorsunuz, daha ne kadar zam yapabilirsiniz ki? Öğrenci indiriminiz de yokmuş veya biletleri satan şahıs öyle söyledi,
30 tl bilet fiyatı zamsız hali diyorsunuz öyle mi? Tamam anlıyorum sahne ücreti, oyuncu ücretleri, faturalar filan diyeceksiniz ama yine de en azından bana çok geldi.

-Bir sürü tanımadığım isimli ekipler türemiş- nasıl bir tabirdir acaba? Tiyatro ile uğraşan biri olarak tanımamanız sizin ayıbınız değil midir? Ayrıca yeni
ekiplerin desteklenmesi gerekmez mi? Bir ekip daha çoğaldık veya bir sahnemiz daha oldu diye sevinilirdi benim bildiğim.

-Bir de bazı bildiklerim var ki sorma- demeniz doğru mudur? Bunu yazıyorsanız açıklamanız gerekirdi kimseyi zan altında bırakmamak için.

Yardım almasına sevindiğiniz beş-altı tiyatro haricindekileri de zan altında bırakıyorsunuz. Mesela siz gidip bir Altıdan Sonra Tiyatro, Bgst, Talimhane, Halk Tiyatrosu, Semaver Kumpanya veya Pera vs. oyunlarını seyrettiniz de mi o yazdığınız
isimler arasına koymadınız? Hatta bunlar hak etmeden yardım almışlar gibi bir izlenim çıkıyor ortaya. (Ama Hükümete yakın tiyatrolar da yardım almış , örneğin Fırat Kültür Merkezi... )

Son olarak iyi projelerle geldim diyorsunuz, buna diyecek bir şeyim yok. Sadece -En Güzel Aşk Şiirlerini Erkekler Yazar- oyununuza geldim. Fakat bana ve çevremdekilere
tiyatro oyunu gibi gelmedi, müzikal desen o da değildi, teknik desen o da yoktu, arkadaki müzisyenler desen sanki sokaktan zorla toplanmış hepsinin suratı bir karış havada- vokal yapan gitarist-in dışında-.
Ben bu oyunu seyredince devlete muhalif olmama rağmen onlara hak verdim...

Neyi eksik yaptım demişsiniz ya, son oyununuzu tek seyrettiğimi belirterek affınıza sığınarak üzülerek söylüyorum, ben bir seyirci olarak pek doğru hareket göremedim...
Sadece oyun hakkında 1 sayfa eleştiri yazılabilir ama o da sonraya kalsın.

Not: Tiyatro oyuncusu veya yöneticisi değilim, yardımlarla en ufak alakam yok, hükümete de son derece uzağım, sadece iyi bir seyirciyim...

Not2: İçimi döktüm rahatladım. Herhangi bir polemik amacım yok. Ben en iyisi bu mektubu şişeye koyup suya atayım.


Berna - ( 11/24/2011 )
Devlet yardımı aldım gururluyum yazısına yorum yapan Ferhan isimli kullanıcıya

Paldır küldür yazmışsınız yazıyı anlamamışsınız! ben de paldır küldür yazsam ve sizde devam etseniz olmaz. sizin a evet anlamamışım doğru diyeceğiniz şekilde yazacak zamanım da sabrım da yok. hâla haksızlıklara alışamadığım için bazen konuşuyorum. Tek tek yazdıklarınıza şöyledir demeyeceğim. aklımda kalanları yazarsam eksik ifade de olabilir. gerçekten zamanım az ama Tiyatro sitesinde Tiyatroya, Emekçilere, Tiyatroculara daha güzel uslup gerekir, üstelik bir tiyatro sever iyi bir tiyatro izleyicisiyim diyen insansa bunları yazan ve bu yazıyı bu kadar anlamayan yanına da sadece bir oyunu bir kez izleyerek ki oyuncusunun müzik ekibinin sürekli aynı olmadığı oyunun böylesi değerlendirilmesi bana da yazdırttı. Sizi de başkalarını da tanımam yoksa. Hak vermek tanımayı da gerektirmemeli. Sağduyu, okuduğunu/insanları anlamak, anlamaya çalışmak gerekir. Olmadı eğer kasıt yoksa yapıcı olmak gerekir. Devlet yardımı alanlar, ilk sırada iyi oyun çıkaran tiyatrolarsa sadece iyi oyunlara verilmiyor sanırım. Yardımların oranları aynı mı bilemem. Eğer aynı oran değilse az bir meblağ da olsa tüm tiyatro yapan tiyatrolara finans sağlanmalıdır. Aynı oran ise oran dağılımları ayarlanmalıdır. Birileri hep kazanırken diğerleri perişan olmasınlar. Yazıyı anlamayıp ve sizin de dediğiniz üzere sadece bir oyununu bir kere izlemiş olarak yaptığınız bu çirkin yorumlarla yerdiğiniz Tiyatro yıllardır faliyette, ayakta kalabilmeyi güç te olsa sağlamıştır. Bir çok medyatik olmayan yeni ve ya yıllanmış tiyatrolar zor şartlarda mesleklerini yerine getiriyorlar.Hatta medyatik, madden güçlü oyuncular da tiyatroyu zor ayakta tutuyoruz derlerken maddi manevi zorluklarla hala tiyatro yapanlar gerçekten zor durumdadırlar. Tiyatrolarını kapatanlarda var ne yazık ki..

Evet ekonomik darlıklar, gelir sıkıntısı içersinde iken 30Tl.pahalı geliyor. Bir değil bir kaç sanatsal faliyete katılındığını da düşünürsek.Netten bilet satışı yapan siteler de oyunlara baktığımda fiyatları da görüyorum. Bilet fiyatı 30 TL. olan tiyatroların oyunları nadir olarak var. Hele Oda Tiyatrosunun varsa çok çok nadirdir. Çok kadrolu, opera, müzikal, tiyatro, dekorların kostümlerin yoğun olduğu bir oyununa rastlamıştım adını hatırlamadığım bu oyunları dahi 20 TL.ya sunuyorlardı. Telefona ilk çıkan ses evet önemlidir. Belki o an yoğundur yada yada hemen yargılamayın. Aslında size bize şu bilgileri verebilirler; Oda Tiyatrosunun bir çok oyunu bir çok kez kampanya görüyor ve sadece 12,5-15 TL. fiyatlarla. Normal biletlerin yanısıra bu kampanyalardan da yararlanma hakları var zamanları belli değil elbette. internette en çok gördüğüm tiyatro demek ki çalışmaya çalışıyorlar ! Diğer tiyatroların kampanyaları var mı görmedim. Her kes oyunlarına seyirci ister oyunlarını varetmek, seyirci ile buluşturmak, bir şeyleri aktarmak ister ve yaşamlarını sağlamak için kazanç.

-Bir sürü tanımadığım isimli ekipler türemiş. Kim yahu bunlar.- derken bakın iyi okuyup anlamaya çalışın türemiş denmiş ; varlığı bilinmeyen gerek kendileri gerekse oyunları ki bir mi iki oyunla mı oda varsa demek isteniyor. Sadece kendisinin değil bir kaç tiyatrocu ile iletişimde olup genede bilinmeyenler denmiş. Bunlar yardım alırlarken yıllarını vermiş senede 4-5 oyun çıkartan tiyatroların görülmemesi konu. Yeniler, amatörler kim bunlar ya denmiyor sizin baktığınız düşündüğünüz gibi...! Hem sanat yapmak hem de pazarlama satış yapmak zor. sanatla ticaret aynı bünyede barınmaz ama mecburiyetten sanat yaparken pazarlama-satış yapan insanlara sizin ayıbınız demeniz sizin densizliğiniz! siz bir meslektesiniz ya da değilsiniz bilemem. acaba örneğin bankacı iseniz kendi bankanızın şubelerinin hepsini bilebilirsiniz acaba tüm bankaların şubelerini bilir misiniz? Daha fazla yazmaya gücüm yok gerekte yok. Son derece yanlış algılarınıza cevap vermem değil mesele bir yazı bu kadr mı ters anlaşılır? Yenilere fırsat verilmeli diyorsunuz niye yenileri tanımıyorsunuz ayıplamalarınız ! iyi işte o beğenmediğiniz arkada müzik yapanlar yenidir, öğreniyordur fırsat verilmiş, siz bir izleyici olarak bile fırsat vermezken. Her oyunda aynı kişilerin olduğunu da sanmıyorum. Prova eğitim görmeleri farklıdır sahnede toplulukta çıkmaları farklıdır tecrübe kazanmaları için ilklerde böyle olmaları normaldir. Lüks bir müzikal kadro da isterseniz biletler 400TL. fazla gelmez mi?

Sizin söylediğiniz tiyatroları neden söylememişmiş. 4-5 tiyatro söylenmiş falan da denmiş ve bir kaç beğendiğim daha tiyatro var da denmiş. Sizin saydığınız isimleri yazacak bu kez bir başkası şunları yazmamışsınız bir diğeri ama sadece isimli tiyatoları yazmışsınız, iyi tiyatro yapan adları ne yazık ki bilinmeyenleri yazmamışsınız der. Bir sayfa da tiyatronun isimlerini mi yazsın? Konu bu değilken üstelik. Zan altın da bırakmalara dek neler yazmışsınız. Beğenilmemiş ama etik olmaz diye yazılmamış, fikrini söylemiş. Muhakeme yok ki zan altında bırakmalara varmışsınız.

Gerçi artık bazı tiyatro yazarlarının uslublarını da kavgalı okuyorum nette. bire bir yaşamda da çoğul olarak bu uslub alındı,bazılarımız ben de dahil alışamadık böylesine. Tiyatrocu güzel konuşur. Siz en iyisi İçinizi lavoboya dökseydiniz de rahatlasaydınız. Her hangi bir polemik amacım yok demişsiniz burası polemik yeri mi?. Siz en iyisi bu mektubu şişeye koyup suya atmayın Ferhan Hanım da bu güzel cümle de, denizler de kirlenmesin.


Ferhan - ( 11/26/2011 )
Yorum yapan Berna isimli kullanıcıya;

Siz yazının yazarı mısınız da yazıyı anlayıp anlamadığıma karar veriyorsunuz? Bir yazıdan herkes kendine göre anlamlar çıkarabilir. Ben seyirci olarak yorumumu yaptım. Üsluptan bahseden birinin üslubunun bu şekilde olması da ilginçtir. Benim yazdığımı tekrar okursanız, “affınıza sığınarak üzülerek” söylemişim beğenmediğimi… Yaşça benden büyük olan birine saygısızlık etmek istemediğimden. Çirkin yorum ve yerme nerede oldu? Seyirci olarak görüşümü belirttim isteyen katılır, isteyen katılmaz. Siz içinizi lavaboya dökseydiniz tabiri yakıştı mı size? Kendinizle çelişmediniz mi yazı boyunca? Bir tiyatro sitesinde bunlar olur mu diyen siz değil miydiniz acaba? İronik bir yazı…
Tiyatro oyunlarını her zaman desteklemek lazım, devletin yardımları yardım bile sayılamayacak düzeyde. Bu nedenle en büyük görev seyircilere düşüyor. Gönül ister ki hiçbir oyunda boş yer kalmasın ve bu şekilde de tiyatromuz gelişme göstersin. Zaten seyirci olmadan bir anlamı olmuyor. Umarım daha yüzyıllar boyu da Oda Tiyatrosu ve diğer tiyatrolar ayakta kalır.Kampanyalar, fırsat sitelerinde kampanyalara denk geliyoruz ama benim bahsettiğim normal bilet fiyatlarıydı. Ben öğrenciyim, bankacı filan değilim, bilet fiyatlarına değinmemin nedeni ise yazıda yazılan biletlere “ zam mı yapalım?” kısmı oldu. Yoksa fiyat kısmına hiç girmeyecektim, ben tiyatroların para kazanmasından ve bu parayla da güzel oyunlar yapmalarından yanayım. Her yeni tiyatro kurulduğunda ve sahne açıldığında ben de en az onlar kadar heyecanlanıyorum.
Zan altında bırakma kısmını yazdığınız gibi anladıysanız bravo size! Yazar, oynamadan destek alıp parayı başka yerlerde kullanan fakat tiyatro yapmayan gruplar var demiş. Eğer öyleyse söylemesi gerekir. Söyleyemiyorsa bana yazsın Cumhuriyet Baş Savcılığına şikayet dilekçesini kendim götüreyim destek aldıktan sonra oyun oynamayıp suç işledikleri ve diğer tiyatroların hakkını yedikleri için.
Hem sanat yapmak hem pazarlama yapmak zor iş. Ama mecburiyetten ikisi beraber yapılmak zorunda kalınıyor. Ben oyuncu-yazar vs. olmamama rağmen bütün oyunları ve grupları takip etmeye çalışıyorsam, yazarın da oyundan fırsat bulduğunda takip etmesi, en azından internetten şu an hangi tiyatrolar hangi oyunları oynuyor diye araştırması yararına olmaz mı? Yenilere fırsat her zaman verilsin, fakat kötü bir şey görülünce de söylenmesin mi? Eleştiri olmadan gelişme olabilir mi? Herkes oyundan çıkıp “çok beğendim” deyip giderse size ne katacak bu yorumlar?
Ben sizin üslubunuz ile cevap vermek istemiyorum yazdıklarınıza, fakat yakıştıramadım size tutulan aynalara bakmamak gibi bir şey eleştiri kaldıramamak. Çok fazla alınganlık göstermişsiniz sizi kırmak istememiştim… Sevgiyle kalın…


Berna - ( 11/29/2011 )
eleştirmek? saçmalamak farklıdır.! Ağzı olan konuşuyor diyip geçmeli. ben okuduğum yazılara çok ender yorum yapıyorum. Bu kadarda olmaz diyip tam yazacağım zamanlar oluyor duruyorum. Be kırıldımsa yazının yazarı olsun tiyatro olsun ekip olsun kim bilir nasıl üzülürler. boşuna yazmış olduğumu da kesinkez anlamış bulundum. tekrarı olmayacak her ne karalasanız da diyelim.İlk yazınızda yeni çıkanları tanımayışınız sizin ayıbınız diyorsunuz yazara. Ayıp kelimesi kullanılmaz en çok hata denir eksikliğiniz denir sayın öğrenci. gelgelelim kaç yaşına gelinsede böylesi konuşmalar öğrenilmiyor. saldırı illaki.Bir de yaşça sizden büyük diye saymışsınız. Aynı yaşlarda olunsa ?? Bana cevaben yazdığınız yazınız da da bu sefer - Yazar, oynamadan destek alıp parayı başka yerlerde kullanan fakat tiyatro yapmayan gruplar var demiş. Eğer öyleyse söylemesi gerekir. Söyleyemiyorsa bana yazsın Cumhuriyet Baş Savcılığına şikayet dilekçesini kendim götüreyim destek aldıktan sonra oyun oynamayıp suç işledikleri ve diğer tiyatroların hakkını yedikleri için.- diyorsunuz. Saçma sapan ve sinir bozucu. Hani yeni çıkanları tanımayışı ayıbı idi. şimdi de buna çevirmişsiniz ve şikayete de vardırıp siz yapacakmışınız, size söylesinmiş. Eleştiri yapıyorum diye her kafadan çıkanları okumaları için ya çelikten sinirleri var ya da umursamamayı öğrenmişler. yazınız umursanacak gibi değilmişte. Beğeni/beğenmeme de yapıcı olmalı. Öğrencisiniz indirimli olsa güzel diyorsunuz ben de diyoru kampanyalar vardır. Hem normal fiyatlı bilete gidipte indirim istemek lüks geldi bana. Her oyunda öğrenci indirimi olmaz değl mi Ferhan. Ve bir çok şeyi hemen alamadığımız gibi. İdirimliyi beklemeli. Öğrenci indirimi hiç yapmıyorlarsa da insan fikirlerini bildirmeli. yapın denmeli. Çoğu tiyatrocu oyunları takip ediyordur. Belki çok isimli olanlar etmiyordur.Tiyatro oyununun içeriğine bakılmaksızın sadece ismi var diye giden çok insan var buradan kazanırlarda.sevgiyle kalın denmesi de komiğime gelmeye başladı; yazıyorlar yazacakları sonrada sevgi. hangi sevgi nasıl nerede hangi satırda sevgi vardı diyorum hadi satırlarda yok bende de pek kalmadı şu an diyorum. Peki sen de sevgiyle kal canım.


Ferhan - ( 11/30/2011 )
Aman siz çok ender yorum yapma(ma)ya devam edin Berna Hanım.
Görüşüme katılmıyor olabilirsiniz fakat karalama yapmaktan başka
hiçbir şey yapmamışsınız. Ne bir katkı var ne de yapıcı eleştiri.
-Saçma sapan ve sinir bozucu- deyip (diyip değil) bırakmak gayet kolaydır...
Eleştiri yapıcı olmalıdır tabi, o yüzden müzisyenlerin suratı asıktı dedim,
düzeltilebilecek bir şey değil mi? O yüzden bilet fiyatlarına daha ne kadar
zam yapılabileceğini sordum. Sizin gibi şu yazdığınız saçma, bu yazdığınız berbat demedim,
her yazdığımın sonuna mış mış ekleyip yeniden yazmadım.

Tiyatro oyununu içeriğine bakılmaksızın sadece isim için giden bir çok insan var ne yazık ki... Doğrudur katılıyorum.
Kampanyalar sürekli olmuyor, genelde oyunda çok boşluk varsa oluyor.
her gün site site kampanya takip etmek zor olabilir. Benim indirim beklentim yok zaten, ben tiyatroların para kazanmasından yanayım.
Tek derdim çok seyirci gelmesi, tiyatroyu daha çok insana ulaştırmak. Ayrıca o kampanya siteleri ile tiyatro bileti almak
ne derece doğru bu da tartışılır.
30 tl-lik biletleri kampanya sitesine koyunca
bundan tiyatro-nun
elde ettiği tutar 7.5 tl oluyor. Yani gelirin yarısını fırsat sitesi alıyor, kalanını da en az 1 ay sonra ödüyor.
Bu nedenle buna da daha iyi çözüm bulunmalı bence.


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 662
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Myth Tiyatrosu, Korku İmparatorluğu'yla Ezber Bozuyor... (İhsan Ata) - 11/19/2011
 • Elma Hırsızları - Ankara DT (Yalçın İmzalı) - 11/18/2011
 • LARGO DESOLATO (Erkan Küçük) - 11/18/2011
 • ŞEMS!... UNUTMA!... (Yurdagül Yurtseven) - 11/16/2011
 • Çarkın Dişlilerinden Biri Sakın Siz Olmayasınız: Largo Desolato (Üstün Akmen) - 11/16/2011
 • İnsan(lık) Resm-i Geçidi: Çehov-N.Simon: Sevgili Doktor (İBBŞT) (Melih Anık) - 11/14/2011
 • İnadına Opera ve Yekta Kara'nın -İnadına- Başarısı: Aşk İksiri (Üstün Akmen) - 11/14/2011
 • Kadın Hayattır Memattır Kadın (Can Murat Yaşar Şengel) - 11/14/2011
 • Behzat Ç: Seni Kalbime Gömdüm filmi üzerine notlarım (Füsun Balkaya) - 11/11/2011
 • İstemi Betil - Taziye Sayfası (Taziye Sayfası) - 11/11/2011
 • Devlet Yardımı Alamadım Gururluyum (Kaan Erkam) - 11/10/2011
 • Kuvveti Çok Bol İlaç (Erkul Eğilmez) - 11/10/2011
 • Tiyatro Yansıma Tarafından Sergilenen Sevgili Doktor’un Başarısı Üzerine… (İhsan Ata) - 11/9/2011
 • Birlikte oldukları süre içinde her şey yolundaydı: Yanık (Üstün Akmen) - 11/9/2011
 • Kemal Başar'ın kendini aştığı son çalışma: Külhanbeyi Müzikali (Üstün Akmen) - 11/2/2011
 • Engin Alkan Sunar: Ortaya Karışık - Şark Dişçisi (İBBŞT) (Melih Anık) - 11/2/2011
 • Geçmişten Günümüze Sorumlu Bir Yolculuk… A4 (İhsan Ata) - 10/25/2011
 • Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (İBBŞT) ve Arda Aydın (Melih Anık) - 10/25/2011
 • Ben Çok Sıkıldım Bundan (Arda Aydın) - 10/22/2011
 • Yansı(t)malı Oyun – Suriyeli Yazar Amayri'den Kargaşa (İBBŞT) (Melih Anık) - 10/22/2011
 • Kocaeli'nde Murat Atak'ın Yönetiminde Bir Şölen: Kösem Sultan (Üstün Akmen) - 10/19/2011
 • Görünmeyen - Tiyatro Karnaval (Ayşe Müge Gerdan) - 10/18/2011
 • Tiyatro Neden Yapılır? (Kaan Erkam) - 10/13/2011
 • Işığa Uçak Bileti (M. Erkul Eğilmez) - 10/10/2011
 • Asu Maro'ya Açık Mektup (Salih Dündar Müftüoğlu) - 10/9/2011
 • Yazının Üstünde Uyumak ve Yaşamın Kayaları (Melih Anık) - 10/7/2011
 • TOMEB'den Bay Bilginer'e (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) - 10/5/2011
 • Yılmaz Güney Çok Yaşa (Üstün Akmen) - 10/3/2011
 • Yeni Sezon… Geç Kalınmış Yazılar/ Cüneyt Çalışkur'a Saygı ve Rahmetle… Kredi Kartı-Vak'aaaaa (İhsan Ata) - 10/3/2011
 • Medyatik Polis Rüstem (Mustafa Acar) - 10/3/2011
 • Haluk Bilginer'e Açık Mektup - Yakıştı mı? (Melih Anık) - 10/3/2011
 • Yazarlığın Ağırlığı, Eleştirmenin Hafifliği (Melih Anık) - 10/1/2011
 • Zaman Dilimlerine Değer Kazandırmak (Üstün Akmen) - 10/1/2011
 • Teşekkür Ederim Sevgili Seyirci… (Ayşe Burcu Eren Önen) - 9/26/2011
 • Oyun Seçme Sanatı (Melih Anık) - 9/20/2011
 • Geçmişin üzerimizde bıraktığı tatlı ekşi izler, buruk hüzünler (Pınar Çekirge) - 9/20/2011
 • AKM İçin Bu Kadar Yumurta ve Yumurtlama Yeter Be Bakanım (Üstün Akmen) - 9/20/2011
 • Karnı ağrıyan Prometheus - Zincire Vurullmuş Prometheus (Ayşe Burcu Eren Önen) - 9/19/2011
 • Yine Yeniden Her Zaman Tiyatro (Yurdagül Yurtseven) - 9/19/2011
 • Karanlığın Çocukları (Üzeyir Lokman Çaycı) - 9/16/2011


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  12 Şubat'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..