| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Hamam'da Fırtına (Shakespeare) - Tiyatro Grup
Melih Anık
Fırtına , Shakespeare’in (1564-1616) sahneye veda oyunu değil . 1611 tarihli bu oyundan sonra 3 oyunda daha isminin geçtiği belirtiliyor. Ama oyun, Prospero’nun -veda ediş gibi- şu “konuşma”sı ile bitiyor (Bu satırları bana daha anlamlı gelen ve Haldun Derin tarafından yapılan 1944 çevirisinden aldım) (Özellikle “tirat” demiyorum)

“EPİLOG - Son Söz

Prospero : Olanlar oldu artık. Kendi kuvvetimle kaldım. O da devede kulak. Beni burada alıkoymak yahut da Napoli’ye yollamak mürüvvetinize bağlı. Dukalığımı geri aldım , suçluyu bağışladım. Bu çıplak adada büyülenip kalmayayım. Gönül almasını bilen ellerinizle bağlarımı çözün. İltifat saçan sesleriniz, yelkenlerimi doldursun. O zaman tasarladığım oldu demektir. Kaygım , sizleri memnun etmekti yalnız. Perilerimle sanatımla bunu başaramadımsa sonum hayal kırıklığıdır. Olmazsa yalvarıp yakarıp işin içinden çıkayım. Dua öyle tesellidir ki rahmetin bile gönlünü eder,her kusuru affettirir. Sizler kendi suçlarınız için nasıl mağfiret umuyorsanız beni de bağışlayın , günahlarımdan sıyrılayım.”

(Mürüvvet : Mertlik,insanlık/Mağfiret : Tanrının kullarının günahlarını bağışlaması)

Tiyatro tarihinde önemli bir yeri olan bir "tirat"(konuşma) bu. Beni de çok etkiliyor.
“Konuşma”da özel bir not yok. Ama “konuşma”nın gelişinden seyirciye yapıldığı anlaşılıyor ya da öyle “okumak” daha anlamlı duruyor. (İngilizce söylem daha genel)

Fırtına’da , parantez , bir dış olay ile açılıyor ki bunun Shakespeare oyunları için olağan olmadığı söyleniyor ve bir “iç” “konuşma” ile kapatılıyor.

Bence, oyun, bu son “konuşma” ile anlamını buluyor ve oyun içinde anlatılanları “yerine oturtmak” mümkün oluyor.

“Konuşma” kendisini anlatıyor ama şu açıklama yararlı olabilir :

Oyunun baş kahramanı Prospero , kullandığı büyü kudreti ve hükmettiği cinler vasıtasıyla oyundaki tüm olayları kontrol ediyor. O ne derse o oluyor yani. Ayni bir “yazar” gibi. Prospero’nun oyunun içindeki Shakespeare olduğunu düşünürsek , Shakespeare, sanatın “tanrısal gücü”ne gönderme yaparak “yaratan”ın gücünü kullandığını ima ediyor. Öte yandan da kendini koyduğu “Tanrı katından” da rahatsız. O nedenle bağışlanması gerektiğini düşünüyor. Seyircinin(?) beğenisi ve alkışlarını istiyor . Böylelikle o “adada” yani sahnede( hayatta) çakılı (lanetli) kalmayacak ve Tanrının yanına giderken yanında alkış ve beğenileri tanık olarak götürecek . İsterseniz seyirciden “helâllık” istiyor da diyebilirsiniz . Onu alamazsa işi duaya kalmış. Tanrı önünde kendi işini kendi çözmeye çalışacak.

(Aldıkları alkışlara bakarsak bizim tiyatrocular “günahsız” ; “peşin ve nakit” aldıkları alkışlarla önlerindeki günahlar için daha çok ‘yerleri’ var ! )

Derya Alabora tarafından yeniden “canlandırılan” Tiyatro Grup’un oyunu Fırtına , Serdar Biliş’in yorumuyla 17.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelendi.

Oyuna giderken hakkında yazılanları okudum . Derya Alabora “Fırtına hainliği anlatır” ; Serdar Biliş ise “ Cadıdan olma Caliban ve özü hava olan Ariel arasında dengeler arıyor Prospero. Caliban, Prospero’nun daha hükmetmeye çalıştığı tarafıdır. Oyunun böyle bir üçgen yapısı olduğunu düşündüğüm için üç oyuncuyu temel alarak çalıştım. Bu üç karakter arasındaki dinamikti, sarmaldı beni daha çok ilgilendiren” diyordu.

Prospero’yu Shakespeare olarak algılayıp “sanatın ve sanatçının yaratıcılığı” üzerine yapılacak yorum beni daha çok cezbetse de genç bir yönetmenden “üç karakter arasındaki sarmalı” seyretme fikri de merakımı uyandırdı . Bu merak ile seyretmek istedim.

Fırtına içinde pek çok tema , sembol ve motif var. Bu konuda okuduklarımdan süzülenleri paylaşıyorum :

Sömürgecilik Anlayışı

Dönemin ‘taze’ konularından biri sömürgecilik . Prospero ile Caliban ilişkisinde ıssız adalara gelerek oradaki yerlilerin üzerinde hükümranlık kuran “beyaz adam” tartışılıyor.

İnsan ve Yaratık(İlkel insan) Ayrımı

Miranda’nın sözlerinde ortaya çıkan Ferdinand’a “Gördüğüm 3. erkek sensin” ifadesi bir yaratık olan Caliban’ın da insan sayıldığı sonucunu doğuruyor. (Oyunda "Gördüğüm 2.erkek sensin” deniyor.) Bu ayrım o günlerdeki adaları işgal edilmiş ve köle durumuna düşürülmüş yerli halk ile ilgili tartışmalara yapılan bir gönderme.

Adaletin Öznelliği

Oyunda adalet Prospero tarafından dağıtılıyor. Prospero (yazar) istediği sonucu yaratabiliyor. Sanatın adaletindeki öznelliğin vurgulanması.

Efendiler ve Kullar

Oyunun bütününde bu ilişki çeşitli katmanlarda değiniliyor. Prospero ile Ariel ve Caliban arasındaki en çok vurgulananı.

Su ve Boğulma

Karakterlerin suda boğulma üzerine ifadeleri insanların yaptıkları fedakarlıkları da belirliyor. Alonso kendini, Prospero kitaplarını suya atmaktan bahsediyor . En önemli motif ise denizdeki Fırtına. Zira tüm hayatları etkiliyor.

Gizemli Sesler

Müzik sesleri en önemli yeri alıyor. Ferdinand Miranda’ya Ariel’in müziği ile “çekiliyor”. Gonzalo, Ariel’in müziği ile uyanıyor.Fırtına, yağmur sesi o dönem seyircisi için gözden çok kulağa hitap eden yenilikler.

Fırtına

Fırtına hemen oyun başında Prospero’nun çektiklerini ifade ediyor. Ayni zamanda da Prospero’nun korkutucu gücünün bir ifadesi .

Satranç Oyunu

Oyunun amacı Kral’ı almak olan satranç ile bağlantı yapılıyor. Prospero “Kral”ı ele geçiriyor ve adeta bir satranç oyunu oynuyor.

Prospero’nun Kitapları

Kitaplar , Prospero’nun gücünün kaynağı . Caliban, elinden kitapları alındığında Prospero’nun gücünü kaybedeceğini düşünüyor. Kitaplar Prospero’nun hem dünyayı ele geçirmesinin aracı hem de kendi içine izole olmasının.

Dünyadaki Fırtına sahnelemelerinde yukarıdaki tema , sembol ve motiflere verilen ağırlık ile değişik yorumlar ortaya çıkıyor.

Bizde Nurullah Ataç’ın yazıları ile Prospero ve Caliban güncellik kazandı. Caliban düşüncesizdir. Prospero, değerler yaratan , güzeli çirkinden, iyiyi kötüden ayırt etmesini ,doğanın gizlerini çözmeyi öğretendir. Ataç’a göre Caliban , çoğunluktur ,Prospero’yu yok etmeye çalışır.(Can Yücel)

Bu yazıyla amacım -yazıyı okurlarsa- oyunu seyredenlerin, sonradan ; (eğer oynanırsa)seyredecek olanların önceden, oyunun neyi verip neyi vermediğini anlamalarına yardımcı olmaktır. Doğrusunu isterseniz ben oyunu önceden okumuş olduğum için neyi seyretmediğimi biliyorum . Gördüğüm şu : Bazı karakter ve sahneler atılarak oyun 3 oyuncuya indirilmiş , sembol, tema ,motifler yok olmuş ve "3 karakter arasındaki sarmal" ise "sözde" kalmış.

Herkese de oyunu okuyup gitmelerini öneririm. Zira yönetmen , herkesin her şeyi bildiğini sanıyor (?) Oyun yeniden sahneye çıkmazsa üzülmeyin , okumak da bir kazançtır!

Sırılsıklam ter , sıçrayan su ,tavandan düşen ama açılmayan elbiseler , değiştiği farkedilen ama ne olduğu bilenlerce anlaşılan karakterler ve de kaybolan sesler içinde parlayan iki yıldız gördüm.

Biri, hiç ummadığım halde, özellikle bedensel esnekliği ve eğitiminden gelen sahne duruşu , “sıcak” ve estetik oyunculuğu ile Canan Ergüder. Ergüder , Türkçesine önem verir ve de sesini açarsa sanıyorum tiyatromuzun “kazandığı” bir oyuncu olacak.

Diğer “yıldız” ise -oyunun devam etmeyeceğini sandığım için- iyi oyuncu ödülünü alma şansını kaybedecek olan Tülay Günal . Günal , “yanlış” bir oyunda bile dikkat çeken bir oyunculuk çıkartılabileceğini gösterdi . Canlandırdığı karakterler arasına bedensel tavır değişiklikleri yanında ses , söylem farklarını koyup , karakterden karaktere geçerek , söylediği şarkılar, sahne sempatisi ve ışığı ile keyif veren bir oyunculuk sundu.

Doğrusunu isterseniz bu iki oyuncu adına üzüntü duydum. Bu kadar çaba ,fedakarlık ne için ?

Mimesis’in 7.sayısındaki Fırtına ve Shakespeare bölümünü ve de Tiyatro Boğaziçi’nin 1996 daki Fırtına’sı (Reji: Kerem Karaboğa, Ömer F.Kurhan, Sevilay Saral) üzerine okuduğum çalışmaları ve kendisiyle yapılan söyleşide Ömer F.Kurhan’ın reji anlayışını yansıtan hassasiyetini hatırladım. Bu kadar çaba göstermeleri nedeniyle onlar için de üzüldüm. Ne gerek var o kadar çabaya ! Seyirci bu son “Fırtına”ya razı olduğunu çılgınca alkışlarıyla gösteriyor. Verenler de verdikleri ile mutlu ! Alan razı satan razı yani.

Bu oyunun yeni sezonda da devam etmesinin çözümü şu : Ortadaki deniz anasını , kenardaki müzisyenleri , iki iyi oyuncuyu , giydirip oynatmak kaydıyla Prospero’nun cinlerini muhafaza ederek , sesleri yutan "hamam" , “Caliban kalan”lar dahil diğer her şeyi değiştirmek !

Talimhane Tiyatrosu “Hamam”ında en mutlu an , oyunun sonundaki teşekkür konuşması idi . Yaklaşık 100 dakika süren “buhar banyosu” sona ermiş seyirciler kendilerini temiz havaya atacak olmanın heyecanını yaşıyorlardı . Çıkış gibi duran aralıktan düşmemeye çalışarak , sandalyelerin üstüne basıp aşağıya indiler ve oyun öncesi okuduklarından dolayı kendilerini aldatılmış hissederek “Arcola İstanbul”dan ayrılıp , sokağın karanlık ve curcunası içinde karşılarına çıkacak “cin ve büyücüler”i kollayarak hayata karıştılar.

Melih Anık
http://melihanik.blogspot.com/

Kaynak:
Mimesis 7
Fırtına – Tercüme : Can Yücel- Adam Yayınları
Fırtına - Tercüme : Haldun Derin - Maarif Matbaası
William Shakespeare-Terry Eagleton-Tercüme : Cüneyt Yalaz- Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Shakespeare Bir Yaşam- Park Honan- Tercüme: Bülent Bozkurt-YKY
Shakespeare’in Kutsal Sanatı - Martin Lings -Tercüme: İhsan Durdu- Ayışığı Kitapları
Shakespeare ve Kültür Birikimi - Stephen Greenblatt-Tercüme Nilgül Pelit-Dost Kitapevi Yayınları
“SparkNote on The Tempest ” www.sparknotes.com
Radikal - Gönül Koca arşivi - 5 Haziran 2010
Radikal - Derya Alabora söyleşisi - 4 Mayıs 2010


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 532
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Hayat Kısa Sanat Uzun (Tuncer Cücenoğlu) - 8/3/2010
 • Tuncer Cücenoğlu'nun Che'si - Türk Dramatik Sanatınca Che Guevara (Darya Paseçnik) - 8/3/2010
 • Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali'nden Tiyatronun Görünüşü (Melih Anık) - 7/30/2010
 • Sanatta Yozlaşmaya Hayır! (Yurdagül Yurtseven) - 7/30/2010
 • Nedim Saban ve Tuncay Özinel Mahkemelik Olmuşlar, Haberiniz Var mı? (Melih Anık) - 7/27/2010
 • ABD Nesiyle Ünlüdür? (Zafer Diper) - 7/27/2010
 • Direklerarası Seyircileri, Kalkan – YEŞİLKÖY'deki 3. Köy Seyirlik ve Köy Tiyatroları Buluşması'ndaydılar (Moderatör) - 7/27/2010
 • Tatil Üçlemesi'nden Eleştiri Üçlemesi'ne - Tiyatroda Yazarın ve Metnin Değerlendirilmesi (Melih Anık) - 7/23/2010
 • Emeğime Biraz Saygı İstiyorum (Ali Erdoğan) - 7/19/2010
 • Süründürelim Kaldıralım Öldürelim Taksim'de Asalım (Parkan Özturan) - 7/18/2010
 • Hamam'da Fırtına (Shakespeare) - Tiyatro Grup (Melih Anık) - 7/18/2010
 • Büyük Sultan Katalina - Medeniyetler İttifakı (Dündar İncesu) - 7/18/2010
 • Tiyatrocu, Bestekâr Sadeddin Kaynak'tan Ne Öğrenilebilir? (Melih Anık) - 7/15/2010
 • Moldova İzlenimlerim - Gagauz'larla 4 Gün… (Tuncer Cücenoğlu) - 7/15/2010
 • Adayları da Vururlar (Zafer Diper) - 7/14/2010
 • İşletmeci Bizi Değil Tiyatroyu İşletsin (Parkan Özturan) - 7/14/2010
 • Aşktan da Üstün (Pınar Çekirge) - 7/14/2010
 • Tek Çıkış Yolu: Aydınlar (Tuncer Cücenoğlu) - 7/14/2010
 • Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği'nden Bir Oyun: Akademi İçin Bir Rapor (Üstün Akmen) - 7/14/2010
 • Tiyatro Yaşta Değil Aşktadır (M. Erkul Eğilmez) - 7/14/2010
 • Beklentilerimiz Mi Önemli, Nasıl Beklediğimiz Mi?: Bekleme Salonu (Üstün Akmen) - 7/11/2010
 • İşsizler Cennete Gidecek Mi? (M. Erkul Eğilmez) - 7/11/2010
 • Şeyh Bedrettin Destanı , Vera'nın Şoförü ve Mustafa Ata (Melih Anık) - 7/11/2010
 • Çanakkale Masalı (Çocuk Oyunu) (Emel Aygören Şen) - 7/11/2010
 • Özel Tiyatro Kim? (Parkan Özturan) - 7/11/2010
 • Bir Sihirbazdır Nurullah Tuncer (Tuncer Cücenoğlu) - 7/9/2010
 • Bayazıt Konya'da (İhsan Ata) - 7/9/2010
 • Bitmez Tükenmez Bir Yol, Aşk Diyorlar Buna: Arianna-Sevda Yolu (Üstün Akmen) - 7/9/2010
 • Konservatuvar Sınavlarına Girecek Adayların Bilmesi Gerekenler (İhsan Ata) - 7/9/2010
 • Sözler Hareketlere, Bedenler Sese Dönüşürken: Nefes (Üstün Akmen) - 7/9/2010
 • Bu Örnek, Carlo Goldoni'yi Temsil Eder mi?: Tatil Üçlemesi (Üstün Akmen) - 7/9/2010
 • Devr-i İstanbul (Cüneyt İngiz) - 7/9/2010
 • Vuvuzula - Ağustos Böceği - Boş Teneke (Dündar İncesu) - 7/9/2010
 • Anüs Ağzındaki Yangın (Parkan Özturan) - 7/6/2010
 • Sadece ÇAY ve biraz SEMPATİ (Pınar Çekirge) - 7/6/2010
 • Tiyatro Koşulan Bir Devrimdir Koşuyolu'nda… (Yurdagül Yurtseven) - 7/6/2010
 • Konservatuar Yolculuğu (Cüneyt İngiz) - 7/6/2010
 • Tiyatro 34718 (Cüneyt İngiz) - 6/24/2010
 • GSM 8.Amatör Tiyatro Festivali'nde, Savaş Aykılıç'ın Not Defterinden - Tartuffe'ler Orgon'lar ve Diğerleri - Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (Savaş Aykılıç) - 6/23/2010
 • Zülfü Livaneli Sahnede! - Leyla'nın Evi (İhsan Ata) - 6/23/2010


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..