| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Spolin Doğaçlaması ve Yogadans Kampı (8/16/2019)


 
Spolin Doğaçlaması’nı doğanın içinde bol nefes ve hareketle deneyimlemek isteyenleri Eylül sonunda Datça’daki kampımıza bekleriz!

İzmir ve Ankara Devlet Opera Balesi’ndeki kariyerine yoga eğitmenliğini ekleyen Didem Ertan’ın yolu 2011’de Spolin Doğaçlama metodu ile kesişti.

O sıralar New York’ta yaşayan tiyatro sanatçısı Ege Maltepe’nin Spolin eğitimlerine katılan Didem birçokları gibi bu metodda oyunculuk eğitiminden daha fazlasını buldu. Didem ve Ege uzun yıllardır farklı disiplin ama benzer “kafa”lardaki işlerini bir araya getiren bir kamp programı tasarlıyor.

Hareket ve yoganın iyileştiren doğası, Spolin doğaçlamasının eğlenceli ve zihin açıcı gücüyle bir araya geliyor, Datça’nın mis gibi havasında sizlere hayatı dönüştüren bir tatil fırsatı sunuyor.

Tarih:25-29 Eylül 2019
Yer:Datça/Hayıtbükü
‘Kafanın içinden çık! Kendini boşluğa bırak! - Viola Spolin
Datça’nın şifalı havası ve bakir doğasında dans, hareket ve oyunla kendimizi keşfe çıkıyoruz.
Siz de gelin, bize katılın!
**Katılım ve detaylı bilgi için sağ alt köşedeki workshopix mesaj gönder kutusunu kullanabilirsiniz.

Etkinlik İçeriği:
İzmir ve Ankara Devlet Opera Balesi’ndeki kariyerine yoga eğitmenliğini ekleyen Didem Ertan’ın yolu 2011’de Spolin Doğaçlama metodu ile kesişti.
O sıralar New York’ta yaşayan tiyatro sanatçısı Ege Maltepe’nin Spolin eğitimlerine katılan Didem birçokları gibi bu metodda oyunculuk eğitiminden daha fazlasını buldu.
Didem ve Ege uzun yıllardır farklı disiplin ama benzer “kafa”lardaki işlerini bir araya getiren bir kamp programı tasarlıyor.
Hareket ve yoganın iyileştiren doğası, Spolin doğaçlamasının eğlenceli ve zihin açıcı gücüyle bir araya geliyor, Datça’nın mis gibi havasında sizlere hayatı dönüştüren bir tatil fırsatı sunuyor.

Dansla Yoga Terapi nedir? (Yogadans)
Bu çalışma, zihin-beden-nefes üzerinde derin, dönüştürücü ve olumlu etkiler bırakır.

Yoga asanaları ile kurgulanmış akış içerisindeki serilerin yanısıra, çeşitli dans teknikleri, duyu çalışmaları ve doğaçlama dans ile harmanlanmış Didem Ertan'ın kendine özgü geliştirdiği bir stildir. Çalışma aynı zamanda kasları nefes ile esnetme ve çeşitli gevşeme teknikleri içerir.
Çalışma her seviyeye uygundur. Daha önce yoga veya dans eğitimi almış olmanız gerekmez.

Madhulika Didem Ertan kimdir?
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nden mezun oldu.
Aynı yıl, İzmir Devlet Opera ve Balesin’nde göreve başladı. Pek çok eserde, solist ve baş dansçı olarak dans etti.
Sekiz yıllık klasik bale hayatından sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi, Modern Dans Topluluğu’na geçti.
Yerli, yabancı birçok eğitmen ve koreografla çalıştı.
Aynı zamanda toplulukta eğitmenlik ve koreograflık yaptı
Aktif dans hayatının yanında 2003 yılında Yoga ve meditasyon hayatına girdi
2006 yılına kadar Monika Munzinger, Ferhan Yüksel ve Pınar Finci ile Ashtanga yoga, Vinyasa yoga Power yoga ve Hatha yoga stilleri üzerine çalıştı.
Aynı yıl, Hindistan Vivekananda Üniversitesi hocalarından Lokesha Hutcchappa’dan eğitim alarak Yoga Instructors Course (YIC) sertifikasını aldı.
2007 yılında çalışmalarını İstanbul’a taşıdı.
Özel ve grup yoga derslerinin dışında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nde Modern dans, doğaçlama ve sahne dersleri vermeye başladı.
Aynı zamanda, beden odaklı doğaçlama tiyatro, çağdaş sirk sanatları, fiziksel tiyatro ve Spolin tekniği ile oyunculuk eğitimleri aldı.
İstanbul Devlet Tiyatrosu’da beş sezon sergilenen Çehov Makinesi adlı oyunda Olga rolünü üstlendi.
Çocuklar için özel tasarladığı içeriğini oyun, dans, yoga, sirk sanatları, doğaçlama hareket, resim ve ritim çalışmalarıyla harmanlanmış ‘Hayal Eden Çocuk’ atölyesi
ortaya çıktı.
Halen, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde eğitmen-dansçı olarak görevine devam etmekte ve kendi stili olan ‘Dansla Yoga Terapi’ çalışmasını düzenlediği alternatif
kamplarında paylaşmaya devam etmektedir.

Spolin Doğaçlaması nedir?
Doğaçlamanın Amerikalı annesi Viola Spolin’in metodu Ege Maltepe’nin kurduğu Spolin-Ist ile Türkiye’de!
Elinizde iyi bir eğitiminiz, deneyiminiz ve planlarınız var. Tüm bunlara rağmen hayat bize öğretilmeyen, ya da öngörüp hazırlanamadığımız virajlarla dolu.
Hazırlıksız olmaya, hayatınıza oyun katmaya hazır mısınız?
Spolin doğaçlaması eğitimleri grupça yapılan bir seri oyun ve egzersizi içerir.
Köklerini geleneksel çocuk oyunlarından alan bu oyunlar sezgisel farkındalık ve deneyimle öğrenmenin kapısını açar.

Viola Spolin 1920’lerde Chicago’da sosyolog ve drama eğitmeni Neva Boyd ile çalıştığı sırada, şunları gözlemledi:
• Oyun sırasında spontan anlar yaşanıyor, tıpkı hayatta olduğu gibi.
• Oyunun içindekiler bu kendiliğinden oluş anlarında (spontan anlar) durumu analiz etmeden hemen harekete geçmek durumunda kalıyor, tıpkı hayatta olduğu
gibi.
• Bu anlarda zihinsel analiz yerini sezgilere bırakıyor ve kişi içinde bulunduğu grupla uyum içinde hareket ederken kendini ifade edecek özgürlüğü kendinde hissediyor.
• Tüm bunlar büyük bir hızla gerçekleşiyor ve geriye oyundan alınan keyif, beraberce oynamanın verdiği neşe kalıyor.
• Böylece kişiler basmakalıp bilgiler ve başkalarının teorilerine dayanan analizler yerine deneyim yoluyla öğrenme yaşamış oluyorlar.

İşte tüm bunları gözlemleyen Viola Spolin uzun yıllar çocuklar, gençler ve yetişkinlerle çalışarak oyun oynama halini temel alan bir doğaçlama tiyatro metodu geliştirdi. Spolin’in 1963’de basılan Improvisation for the Theater (Tiyatro için Doğaçlama) kitabı tiyatro, sinema, eğitim ve psikoloji gibi birçok alanda çığır açmıştır. Kitabın Türkçe çevirisi, metodu New York’taki okulunda öğrenen Ege Maltepe tarafından yapılmıştır.

Özünde bir oyunculuk, tiyatro metodu olan Spolin doğaçlaması;
• Neşe verir.
• İletişim kanallarını açar
• Bedeni ve zihni rahatlatır, beden dilinde özgürleşme yaratır.
• Kişilerin kendilerine has, otantik, seslerinin ve renklerinin ortaya
çıkmasını sağlar.
• Farkındalık ve yaratıcılığı arttırır.
• Kriz anlarında kişilerin sezgi yoluyla doğru yönü kendiliğinden bulmalarına sebep olur.

Ege Maltepe kimdir?
Oyuncu, yazar, yönetmen ve eğitmen Ege Maltepe İstanbul’da doğdu.
Tiyatro sanatçısı ve yazar olarak New York’ta sahnelenen oyun ve projeleri Tea for 3 (2012), TITS by Prof G (2013), Women of New York (2016) isimli oyunları, piyanist/besteci Emir Gamsız ile ortak projeleri Drama in Beethoven (2011) Talking to Schubert (2014), Genius #Chopin (2016), ve Variations After Joe (2009) isimli doğaçlama yoluyla yaratılmış oyunu ile tanınır.
Ege Maltepe Fransızca eğitim gördüğü Burak Bora Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne girdi.
Bir yıllık İngilizce hazırlık eğitimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ile çalıştı.
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oyunculuk Bölümü’ne tam burslu olarak kabul edilince Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakarak Bilkent Üniversitesi’ne kaydını yaptırdı.
2006’da Bilkent Üniversitesi’nden bölüm birincisi olarak mezun olduktan sonra Amerika’da Yüksek Lisans eğitimi için Fulbright bursu kazandı.
Üç efsanevi yönetmen ve hoca; Mike Nichols, George Morrison ve Paul Sills’in 1988’de New York’ta kurduğu oyunculuk okulu The New Actors Workshop’a kabul edildi. Viola Spolin’in oğlu Paul Sills, ilk doğaçlama tiyatro topluluklarının kurucusudur ve Spolin tekniğinin babası sayılmaktadır.
Maltepe New York’taki eğitimi boyunca oyunculuk ve Spolin Doğaçlaması derslerinin yanı sıra, Feldenkrais, Alexander Tekniği, Duyu Belleği, Hareket Doğaçlaması, Viewpoints, Laban Hareket Analizi gibi derslerle oyunculuk ve performans üzerine yüksek lisansını tamamladı.
2009 yılında kendi yazıp yönettiği Variations After Joe isimli doğaçlama merkezli oyun projesiyle mezun olarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılı boyunca The New Actors Workshop’da Hareket Doğaçlaması derslerinin asistanlığını yapan Maltepe, aynı yıl Spolin kitaplarının editörü ve Viola Spolin’in gelini, yönetmen Carol Sills’in asistanlığını yaptı
Spolin Doğaçlama Tekniği’ni Türkiye’ye taşımak amacıyla 2009’da Spolin-Ist’i kuran Maltepe, eğitmen olarak kendi yürüttüğü atölye çalışmalarının yanı sıra birçok okul ve Istanbul Tiyatro Festivali de dahil olmak üzere birçok festivale davet edildi. New York’un önde gelen koçluk şirketlerinden Gelnaw Consulting ile yürüttüğü doğaçlama merkezli yönetici koçluğu eğitimlerinin yanı sıra Jersey City Children’s Theater’da eğitmenlik yaptı.
Son yıllarda New York’ta çektiği bağımsız sinema filmi projelerinde, oyuncu, yazar ve yapımcı olarak çalışan Maltepe 2018 yazında 11 yıl boyunca yaşadığı New York’tan Istanbul’a dönd2018 sonbaharında Spolin-Ist Oyun Okulu ismiyle iki yıllık Spolin doğaçlama eğitim programının yanı sıra, partneri Emir Gamsız ile beraber Bach Cafe isimli performans alanını ve Gazete Kültür adlı online fikir gazetesini başlattı.

Kamp Programı
25 Eylül Çarşamba
14:00 Konaklama mekanına geliş odalara yerleşme
17:30 -19:00 Tanışma çemberi, ısınma, enerji dengeleme ve günbatımı dans meditasyonu
20:00 Akşam Yemeği

26 Eylül Perşembe
09:00-10:40 Dansla Yoga Terapi 1
10:45- 12:00 Kahvaltı
12:00- 16:00 Serbest zaman
16:00- 19:00 Spolin Doğaçlaması / Oyun- Boşluk Kavramı ve Duyu Farkındalığı
20:00  Akşam yemeği

27 Eylül Cuma
09:00 -10:40 Dansla Yoga Terapi 2
10:45 - 12:00 Kahvaltı
12:00 - 13:00 Sanat Atölyesi / İplerle mandala yapımı
13:00 - 16:00 Serbest zaman
16:00 - 19:00 Spolin Doğaçlaması / Duyular değerlendirme/ Fiziksel Farkındalık / İletişim Oyunları
20:00  Akşam yemeği

28 Eylül Cumartesi
09:00- 10:30 Partner Yoga ve Streching
10:30- 11:30 Kahvaltı
12:00- 16:00 Serbest zaman
16:00 -18:30 Spolin Doğaçlaması / Oyun / Grup çalışması / Tüm Bedenle Oynamak
19:00- 19:30 Günbatımı kalp meditasyonu
20:00- 21:00 Akşam yemeği
21:30 Viola Spolin, hocası Neva Boyd ve mirası hakkında Ege Maltepe ile söyleşi

29 Eylül Pazar
09:30 - 10:30 Kahvaltı
10:30 - 11:00 Kapanış çemberi seromonisi ve yeni niyetler
12:00 Konaklama mekanından ayrılış

Etkinlik Ücreti;
4 gece 5 gün kişi başı toplam; 1.100 tl dir.
Bu ücrete tüm atölyeler ve atölyelerde kullanılacak malzemeler dahildir.
** 19 Ağustos’ a kadar yapılan erken ödeme indiriminde %10 uygulanır.
**** Depozit olarak alınan ön ödeme kayıt iptalinde iade edilmez.

Konaklama mekanı hakkında;
10 dönüm bir arazi içerisine konumlanmış, bahçesi peyzaj mimarisiyle düzenlenmiş bir aile işletmesidir.
Ahşap ve taş evlerde konaklama sağlayan evlerin tuvalet ve banyoları içerisindedir.
Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri, Hayıtbükü Ahşap Evleri’nin kendi bahçesinden toplanan sebzelerle pişirilen yemeklerle açıkbüfe olarak sunulur.

Konaklama seçenekleri ve ücreti;
3 kişilik odada kişi başı konaklama günlük: 200 tl
2 kişilik odada kişi başı konaklama günlük: 250 tl
1 kişilik odada konaklama günlük: 350 tl (tek kişilik oda sayısı sınırlıdır.)
*Konaklama ücretine sabah ve akşam yemekleri dahildir.
****Ulaşım, transferler ve extra harcamalar katılımcıya aittir.

Datça’ya Ulaşım ve transfer;
Datça’ya Dalaman havalimanından transferle ulaşabilirsiniz.
Transfer için rezervasyon gerekmektedir! Transfer Datça veya Gezinet Transfer’den detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bodrum’dan feribot ile
Otobüs ile
Özel aracınızla

https://www.workshopix.com/didem-ertan-yogadans-ve-spolin-dogaclamasi-kampiPaylaş      
Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 537
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 


    Güncel Haberler     En Çok Okunan Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Hangisi Karısı, 5. Sezonunda!
  Tüm Haberler

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Haberler
  Bu haberin yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer haberler aşağıda listelenmiştir...

 • Ünlü Piyanist Odelia Sever, Türkiye'ye geliyor (8/26/2019)
 • Eskişehir Şehir Tiyatroları, Vahşet Tanrısı Oyununun Provalarına başladı (8/22/2019)
 • Barış İçin Müzik Orkestrası Enka Sahnesi'nde (8/22/2019)
 • Müjdat Gezen'den Yeni Müzikal: Eğlence Dünyası (8/22/2019)
 • Ankara Devinim Tiyatro yeni tiyatro sezonunun hazırlıklarına başladı (8/22/2019)
 • Ölümsüz Livaneli Şarkıları Eskişehir'de Müzikale Dönüşüyor: Böyledir Bizim Sevdamız (8/20/2019)
 • Yeni sezon KumbaraKartlar satışa çıktı! (8/19/2019)
 • Eskişehir Şehir Tiyatroları, Müfettiş Oyununun Provalarına başladı (8/19/2019)
 • Su Gösteri Sanatları Sahnesi'nde Yangın! (8/18/2019)
 • Yüz Yılın Evi, The Times'da! (8/16/2019)
 • Spolin Doğaçlaması ve Yogadans Kampı  (8/16/2019)
 • Faruk Duman Öykü ve Yazarlık Atölyesi (8/16/2019)
 • Ekrem İmamoğlu: Sanat şehrin her noktasında olacak (8/14/2019)
 • Enka Açıkhava'da Tiyatro Haftası (8/3/2019)
 • Haldun Ergüvenç Son Yolculuğuna Uğurlandı (8/3/2019)
 • Tiyatroyoga Atölyesi ve Karakter Nefesi Workshop Çalışması - Famelog Academy (7/29/2019)
 • Çok Güzel Hareketler'in yaz turnesi başlıyor (7/26/2019)
 • Tiyatro Keyfi'nde önümüzdeki sezon... (7/26/2019)
 • Müzikal Oyunculuğa Giriş Yaz Okulu Kayıtları Başladı - Famelog Academy (7/26/2019)
 • Sertab Erener ve Sabri Tuluğ Tırpan ENKA Açıkhava'da Buluşuyor (7/26/2019)
 • Iraklı göçmenler sahnede alkış aldı (7/21/2019)
 • Orhan Alkaya: Tiyatrocu olmak için oynamak yetmez  (7/21/2019)
 • 4. Uluslararası İstanbul Komedi Festivali Ekim'de başlayacak (7/21/2019)
 • 18. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali başlıyor (7/21/2019)
 • Yüz Yılın Evi, Feriye Bahçesi'nde (7/21/2019)
 • Uğur Yücel, Azınlıkta Kaldık adlı gösterisini 19 yıl sonra yeniden sahnelemeye hazırlanıyor (7/21/2019)
 • 24. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'ni Kazanlar Belli Oldu (2019) (7/21/2019)
 • 17. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali başlıyor! (7/21/2019)
 • Sakıp Sabancı Müzesi’nde Gösteri Sanatları Günleri Başlıyor (22-28 Temmuz 2019) (7/21/2019)
 • Tuncer Cücenoğlu'nun vefatı üzerine Oyçed'in Açıklaması (7/21/2019)
 • Tuğçe Tuna ile Beykoz Kundura'da "Yoğun Dans Günleri" (26-31 Ağustos 2019) (7/21/2019)
 • Enka Açıkhava'da Bu Hafta: REDD ve BARIŞ İÇİN MÜZİK ORKESTRASI (7/21/2019)
 • Altkat Sanat'tan Oyun Çıkarma Atölyesi (7/21/2019)
 • Tuncer Cücenoğlu Vefat Etti (7/18/2019)
 • Yüz Yılın Evi Dünyaca Ünlü The Guardian Gazetesinde!  (7/18/2019)
 • Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı "Last Park Standing" (Benimle Gelir Misin?) adlı oyunu Almanya’da sahneleccek (7/17/2019)
 • 44. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri açıklandı (7/17/2019)
 • Santral Kumpanya'dan Aynı Aşkın Laciverdi (12/16/2015)
 • GalataPerform'dan Büyüklere Çocuk Kalma Dersi; Kum Havuzu (12/16/2015)
 • Irish Mafia'dan Sakince Gürültü Çıkaralım (12/16/2015)
 • İKSV'den Tadı Damağınızda Kalacak Bir Gösteri: Mutfak ve İtiraflar (12/16/2015)


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  10 EKİM'den itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  "İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
  Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..